www.infoglobe.cz » USA: Salem - nejen město čarodějnic

USA: Salem - nejen město čarodějnic

Publikováno: 13.7.2012
Přečtěte si o jednom z nejstarších měst v USA a jeho poněkud děsivé historii...

Dům Johna WardaMěsto míru, jak bývá Salem nazýván, je malá obec s velkou historií. Město se rozkládá na 46 kilometrech čtverečních u Massachusettského zálivu, kde se turisté mohou slunit na sedmi veřejných plážích, a dnes ho obývá více než 40 tisíc obyvatel. 

Historie

Essex StreetRoku 1626 byla u ústí řeky Naumkeag rybářem Rogerem Conantem a skupinkou imigrantů z Cape Ann založena malá obchodnická osada, která se rozléhala východně od dnešního vnitrostátního nádraží. Roku 1639 byla podepsána smlouva, na jejímž základě se měl rozšířit obecní dům (používaný pro potřeby veřejných setkání obyvatelstva) o kostel. Prvním pastorem tohoto puritánského svatostánku se stal Samuel Skelton. V roce 1679 zemřel v 87 letech Roger Conant a na jeho počest byla ve městě vztyčena mohutná socha hledící na salemské pozemky. Peabody Essex Museum

O několik let později, mezi únorem 1692 a květnem 1693, v okolí Salemu a městě samotném proběhly procesy s čarodějnictvím. Pokud někomu přišlo, že ztráta majetku, něčí nemoc nebo smrt byla způsobena právě čarodějnictvím, mohl danou osobu obvinit a obvinění putovalo k místnímu úředníkovi se soudní pravomocí. Ten, pokud jej shledal věrohodným, danou osobu nechal zatknout a přivést na veřejný výslech. Zde byla v podstatě donucena k přiznání a pokračovala k soudu, kde mohla být obviněna z čarodějnictví nebo paktování se s ďáblem. Prvním takto souzeným člověkem byla Bridget Bishopová, která byla nakonec v červnu 1692 v Salemu popravena. Po ní postupem času následovalo dalších 29 lidí, které v Salemu potkal podobný osud.

Proces s čarodějnicemiBěhem americké války za nezávislost se Salem stal základnou korzárů, kteří stáli za zajetím nebo potopením přibližně 600 britských plavidel. Na konci 18. století se město rozrostlo natolik, že se stalo šestým největším městem Spojených států a patřilo mezi nejvýznamnější přístavy. Díky velké prosperitě byly ve městě stavěny bohaté domy v tzv. federálním stylu inspirovaného georgiánskou a neoklasicistní architekturou. Domy měly prosvětlené pokoje, na jejichž zdi se používaly tapety nebo se věšely různé textilie.

Salem se stal městem oficiálně roku 1836 a stále prosperoval z obchodů s Čínou, Indií a Evropou. Ovšem v průběhu 19. století začala lodní přeprava v Salemu upadat, protože většího významu začínal nabývat nedaleký Boston a New York. Město se proto přeorientovalo na výrobu a hlavními odvětvími se stalo koželužství, výroba bot a zpracování bavlny. Salemský přístav

Roku 1914 byl Salem postihnut zničujícím požárem, který zničil více než 400 domů, avšak naštěstí se vyhnul historické architektuře včetně radnice z roku 1837. V roce 1935 město založilo svou pobřežní hlídku.

Dnes se Salem může pyšnit největší státní univerzitou v Massachusetts, založenou roku 1854. Pro turisty je však atraktivní svou architekturou.

Salemské pamětihodnosti

SalemPickmanův dům – byl postaven roku 1664 a je považován za vůbec nejstarší dochovanou budovu ve městě.

Gedneyův dům – roku 1664 si Eleazor Gedney, člen známé loďařské rodiny Gedneyů, koupil pozemek ležící blízko pobřeží a loděnicí. O rok později, když si bral sestru architekta Johna Turnera, byl postaven i jeho dům.

Hamilton Hall – od roku 1805, kdy tato budova byla postavena, se stala svědkem mnoha veřejných shromáždění. V jejím nitru se nachází taneční sál, do něhož se vejde až 180 lidí a jehož předností jsou architektonické detaily a dekorace. Roku 1824 byl Hamilton Hall navštíven dokonce hrdinou revoluce, markýzem de Lafayettem.Gedneyův dům

Dům Johna Warda – jeho kořeny sahají až do roku 1684, ve 20. století prošel rekonstrukcí a dnes je otevřený návštěvníkům, kteří mimo jiné mohou uvnitř spatřit nábytek z doby 17. století.

The Counting House – pochází pravděpodobně z roku 1830 a byl jedním z míst, které používali námořní kapitáni pro své obchodní záležitosti – platily se zde poplatky, vyrovnávaly účty a počítal se výdělek námořních cest.

Peabody Essex Museum – vznik muzea se datuje rokem 1799, kdy vznikla Východoindická námořní společnost, která sdružovala salemské kapitány a lodní důstojníky, kteří se plavili za Mys Dobré naděje nebo za Mys Horn. Původně muzeum bylo „kabinetem přírodních a lidmi vytvořených zajímavostí a dostávaly se sem předměty z různých koutů světa – Severní Ameriky, Asie, Afriky, Oceánie, Indie atd. Dnes muzeum disponuje více než milionem uměleckých děl a předmětů, týkajících se námořnictví a historie. Součástí této instituce, která je tvořena 22 budovami, jsou i dvě knihovny s více než 400 tisíci knihami, manuskripty a dokumenty.

Hamilton HallVoskové muzeum – figuríny v tomto muzeu znázorňují historii města od jeho založení, můžete zde například spatřit piráty z Nové Anglie, nebo nelítostného soudce čarodějnic. Navíc za budovou muzea se nachází Staré pohřebiště, které je druhým nejstarším v zemi a je přístupné turistům.

Dům u Sedmi štítů (The House of the Seven Gables) – dům postavil salemský lodní kapitán a obchodník John Turner v roce 1668 a po tři generace patřil jeho rodině. Poté byl prodán taktéž kapitánovi Samuelovi Ingersollovi a po jeho smrti roku 1782 se dostal do vlastnictví jeho dcery. Na začátku 20. století dům koupila Caroline Emmertonová a nechala ho restaurovat, aby byl zachován pro příští generace. Dnes se v domě konají různé přednášky, výstavy, diskuse a sezení.

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org - Daderot, Fletcher6, Fletcher6 foto2, Fletcher6 foto 3, Manuel Anastácio, Fritz Hugh Lane, Hugh Manatee, Henrietta D. Kimball



Diskuze u článku (0)

Název: *
Obsah: *
Nick: *
E-mail:
Kontrolní číslo: *
* Povinná položka

Souvisejicí články

Víte, že? Neznámá Amerika I.
Publikováno: 8.4.2012
Zajisté existují místa, o kterých ve spojení s USA příliš často neslýcháme a přitom se jedná o území svou rozlohou pokrývající plochu západní a střední Evropy. Nekonečné pláně amerického středozápadu, domov původních indiánských obyvatel, ale i země hor a nehostinných míst se jmény jako Badlands či Black Hills. Slušný námět našeho dalšího seriálu!

USA: Richmond - hlavní město Konfederace I.
Publikováno: 19.10.2012
Dnes se podíváme do hlavního města státu Virginie, který leží na východním pobřeží Spojených států amerických.

USA: Idaho - Bramborový stát
Publikováno: 17.1.2014
Minulý díl jsme strávili v Universal Studios Theme Park. Byl to vskutku velkolepý zážitek, a tak přesun na sever do Idaha se může zdát být poněkud fádnější.

USA: Las Vegas - město hazardu
Publikováno: 24.1.2014
Stejně tak jako okolo Hollywoodu, tak kolem Las Vegas panuje řada představ, které celkem pokřivují realitu tohoto pouštního města hazardu.

USA: Maryland – přístavní město Baltimore
Publikováno: 27.8.2017
Po minulé návštěvě Pensylvánie se dnes vydáme za poznáváním sousedního státu Maryland, který je známý díky víkendovému sídlu amerických prezidentů – Camp David. Jeho hlavním městem je Annapolis a řadí se do první desítky nejmenších států v USA.

Víte, že? Neznámá Amerika II.
Publikováno: 15.4.2012
Nad nekonečnou zelení Velkých plání se tyčí pozoruhodné pohoří, které bylo po staletí domovem indiánských kmenů. Dnes se sem valí dva miliony turistů ročně, kterým indiáni prodávají pohlednice s hlavami amerických prezidentů - vítejte v Black Hills.

Víte, že? Neznámá Amerika III.
Publikováno: 22.4.2012
Třetí pokračování našeho mapování méně známých míst USA bude věnováno vskutku pozoruhodnému místu. Město duchů, opuštěné domy, liduprázdné ulice a něco, co donutilo obyvatele narychlo opustit své domovy. Jedním z takových je i pensylvánské město Centralia, kde se život definitivně zastavil roku 1992.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
21.9.2023
Takovýto dokumentární film zatím nemá žádná řeka na světě. Jenom náš Hron! Legendami opředený vrchol Královy hole, tam začíná příběh, který se bude rozprostírat na dlouhých několika sto kilometrech. V jejich útrobách se nachází horská voda, která si hledá cestu, aby mohla dávat život dolinám. Přesně těmito slovy vás uvítá nově vzniklý film světového charakteru.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 25. 4. 2024
svátek:Marek
dnes:
čtvrtek 25.4.
3 °C
zítra:
pátek 26.4.
2 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X