www.infoglobe.cz » Uzbekistán, Buchara – zastávka na Hedvábné stezce

Uzbekistán, Buchara – zastávka na Hedvábné stezce

Publikováno: 9.10.2015
Minule jsme vám naznačili, že se následující týdny budeme věnovat průzkumu Střední Asie. Podívali jsme se do jedné z hlavních zastávek dávné Hedvábné stezky – Samarkandu. Dnes se zastavíme ve městě Buchara, které by samotné mohlo být jedním velkým muzeem pod širým nebem.

Bucharu naleznete v jihozápadní části Uzbekistánu (přibližně 270 kilometrů od Samarkandu) a žije zde přes čtvrt milionu obyvatel. Původ jména města není přesně minaret Kaljanznám, ale říká se, že to znamená „šťastné místo“. Svým způsobem skutečně bylo, protože být jednou z nejdůležitějších zastávek na hlavní trase Hedvábné stezky přinášelo městu prosperitu. Buchara byla skutečným intelektuálním centrem středověkého islámského světa. Z tohoto období ve městě zůstalo mnoho fantastických památek, z nichž některé společně prozkoumáme.

Začneme jednou z vůbec nejvýznamnějších. Je jí náboženský komplex známý jako Poj-Kaljan. Ten se soustředí okolo minaretu Kaljan, jemuž se kdysi přezdívalo „Věž smrti“, protože lidé odsouzení za vážné zločiny byli popravováni tak, že byli shozeni z minaretu dolů. Za stavbou minaretu stál architekt jménem Bako, který jej navrhl jako cihlovou budovu, která měla u základny průměr 9 metrů a na vrcholu 6 metrů. Minaret dosahuje výšky 45 metrů a na vrchol vede točité schodiště. Hned vedle minaretu můžete spatřit mešitu Kaljan, které dominuje kupole, jejíž vnější plášť tvoří modré kachličky.

mešita Kaljan

Nedaleko od Poj-Kaljanu je pravděpodobně první mešita v Buchaře – Magoki-Attori. Na jejím místě původně stála budova z 9. století, ale ještě předtím se zde konaly trhy. V 16. století proběhla razantní rekonstrukce, která dala mešitě její dnešní podobu. Magoki-Attori byla známá tím, že v jedné místnosti se spolu mohli modlit židé i muslimové. Dnes zde sídlí Muzeum koberců (Museum of Carpets), které představuje kopie tkalcovského umění z oblastí dnešního Ázerbájdžánu, Turkmenistánu, Číny, Uzbekistánu a dalších zemí.

Magoki-Attori

Další významnou bucharskou památkou je Chor-Minor. Je trochu dál a vynoří se na vás ze změti domků a obchodů s řemeslníky snažícími se prodat kolemjdoucím plody své práce. Budovu nechal postavit turkmenský chalífa Nijaz-kul někdy na začátku 19. století. V každém rohu hlavní budovy, která je mešitou, stojí čtyři věže zakončené modrou kupolí. Každá z věží je však jiná. Existuje domněnka, že různá forma věží má odrážet povahu čtyř hlavních světových náboženství. Na věžích lze údajně spatřit například křesťanské a buddhistické symboly.

Chor-Minor

O Buchaře by se samozřejmě dalo psát dál. Zmínili jsme pouze zlomek památek, které můžete vidět. Ale je čas se přesunout do dalšího středoasijského města. Které to bude, se dozvíte příští týden.

GPS: (letiště) 39°45'36.1"N 64°28'26.7"E

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Ipaat, Erika Albers, Stanislav Kozlovskiy, Jabez, Fulvio SpadaDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Uzbekistán, Samarkand – zapomenutá metropole starověku
Publikováno: 2.10.2015
My Evropané jsme zvyklí posuzovat svět podle sebe. Naši tzv. západní civilizaci bereme jako měřítko, protože ji považujeme za vrchol lidského vývoje.

Uzbekistán, Taškent – v sovětském stylu
Publikováno: 16.10.2015
Dnes pokračujeme v našich cestách po městech Střední Asie. Je to obrovský region, který zahrnuje Kazachstán, Uzbekistán, Turkmenistán, Kyrgyzstán, Tádžikistán a Afghánistán – dohromady tedy něco kolem 4 milionů kilometrů čtverečních.

Kazachstán, Almaty – zahradní město
Publikováno: 23.10.2015
Po několika dílech o Střední Asii, které jsme strávili v Uzbekistánu, se dnes přesuneme do sousedního Kazachstánu, největšího vnitrozemského státu světa.

Kazachstán, Astana – stepní velkoměsto
Publikováno: 30.10.2015
Možná si z minulého článku pamatujete něco o Almaty, kdysi hlavním městě Kazachstánu, které je největším městem země. Právě Astana Almaty nahradila.

Tádžikistán, Chudžand – brána do Ferganského údolí
Publikováno: 6.11.2015
Tádžikistán patří k zemím Střední Asie, které jsme doposud nenavštívili. Sousedy této 8milionové země jsou Uzbekistán, Kyrgyzstán, Čína a Afghánistán. Teritorium současného Tádžikistánu pamatuje nejedno velké impérium – od říše Alexandra Velikého přes Čingischánovo Mongolsko až po zatím poslední – Sovětský svaz.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.10.2020
21. mezinárodní festival dokumentárních filmů – Jeden svět se uskuteční od 5. do 11. listopadu online!

21.10.2020
Zveme vás na návštěvu výjimečných turistických atrakcí, které se nacházejí v přírodě a potěší nejen dospělé, ale i děti. První z nich je největší dřevěný labyrint na Slovensku.
19.10.2020
Mezinárodní organizace Skytrax, zabývající se hodnocením letišť a leteckých společností, každoročně zveřejňuje žebříček těch nejlepších na světě. Avšak v souvislosti s koronavirem letos zveřejnila netradiční žebříček nejlepší hygieny letišť v rámci Evropy.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - KAZACHSTÁN, UZBEKISTÁN a TÁDŽIKISTÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 23. 10. 2020
svátek:Teodor
dnes:
pátek 23.10.
15 °C
zítra:
sobota 24.10.
13 °C