www.infoglobe.cz » Uzbekistán, Samarkand – zapomenutá metropole starověku

Uzbekistán, Samarkand – zapomenutá metropole starověku

Publikováno: 2.10.2015
My Evropané jsme zvyklí posuzovat svět podle sebe. Naši tzv. západní civilizaci bereme jako měřítko, protože ji považujeme za vrchol lidského vývoje.

Vysvětlujeme to většinou vědeckým pokrokem v posledních zhruba dvou stoletích, který nás nepochybně v určitém ohledu vynesl na výsluní. Telefony, televize, počítače, letadla, auta, ale třeba i film, fotografie nebo zábavní parky, to vše jsou vynálezy západní civilizace. Její přítomnost je všude tak očividná (pomyslete třeba na to, že hodnostáři všech zemí na světě zpravidla nosí oblek, tedy produkt západní civilizace), že opomíjíme zbytek světa. Dávné civilizace starověku jsou pro běžného Evropana zpravidla pouze Egypt, Řím a možná Řecko. Dávné říše Střední Asie a jejich metropole jsou většinou zahaleny mlhou.

Samarkand

Samarkand naleznete v jihovýchodním Uzbekistánu v oblasti, kde teploty v létě hravě překonávají čtyřicítku. Dnes třetí největší město v zemi obývá přes 400 tisíc obyvatel, z nichž většina patří k Tádžikům, persky mluvícímu etniku. Samarkand je jedním z nejstarších měst Střední Asie, jehož prosperita byla založena na tom, že se nacházelo na Hedvábné stezce. Trase, po níž kromě čínského hedvábí proudilo různé vzácné zboží z Asie do lačné Evropy. Bohatství, které se ve městě koncentrovalo, bylo ohromné a dodnes jeho část můžete spatřit. A hned se k jedné z památek minulosti vydáme.

Registán neboli místo pokryté pískem. Tak se jmenuje velké náměstí, které kdysi sloužilo k tomu, aby si lidé poslechli například prohlášení svého vládce nebo viděli veřejnou popravu, událost, která bývala i v Evropě značně oblíbená. Lidé byli svoláváni obrovskými měděnými trubkami. Registán je obklopen třemi madrasami, což je arabský výraz pro školu. Nedaleko se nachází také mauzoleum dynastie Šejbanidů, postavené v 16. století.

mauzoleum dynastie ŠejbanidůRegistán

Když už jsme zmínili mauzolea, dalším zajímavým je Gur-e Amir, což v perštině znamená hrobka krále. To bylo postaveno ve 14. století a bylo předlohou pro pozdější mauzolea, z nichž nejznámější je nepochybně Tádž Mahal. Po vstupu dovnitř vás ohromí nádherné dekorace, a to obzvláště v oblasti monumentální kopule světle modré barvy. Kopule měří v průměru 15 metrů a je vysoká 12 metrů. Za návštěvu stojí i monumentální mešita.

Gur-e Amir

Islámský svět byl v období středověku pověstný svým zájmem o vědu. Můžete se o tom přesvědčit v jedné z jeho předních hvězdáren známé jako Ulug Beg. Byla postavena v první polovině 15. století. Tehdejší astronomové zde dokázali předpovídat zatmění nebo velmi přesně spočítat východ slunce.

Pro dnešek ale toto město, které je celé na seznamu světového dědictví UNESCO, opustíme, abychom příště navštívili další málo známé místo Střední Asie.

GPS: (letiště) 39°41'47.2"N 66°59'29.5"E

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org, Wikimedia Commons: Bobyrr, Bobyrr(2), Wiggum, Farsizabon,

Farsizabon (2), kyselak

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Uzbekistán, Buchara – zastávka na Hedvábné stezce
Publikováno: 9.10.2015
Minule jsme vám naznačili, že se následující týdny budeme věnovat průzkumu Střední Asie. Podívali jsme se do jedné z hlavních zastávek dávné Hedvábné stezky – Samarkandu. Dnes se zastavíme ve městě Buchara, které by samotné mohlo být jedním velkým muzeem pod širým nebem.

Uzbekistán, Taškent – v sovětském stylu
Publikováno: 16.10.2015
Dnes pokračujeme v našich cestách po městech Střední Asie. Je to obrovský region, který zahrnuje Kazachstán, Uzbekistán, Turkmenistán, Kyrgyzstán, Tádžikistán a Afghánistán – dohromady tedy něco kolem 4 milionů kilometrů čtverečních.

Kazachstán, Almaty – zahradní město
Publikováno: 23.10.2015
Po několika dílech o Střední Asii, které jsme strávili v Uzbekistánu, se dnes přesuneme do sousedního Kazachstánu, největšího vnitrozemského státu světa.

Kazachstán, Astana – stepní velkoměsto
Publikováno: 30.10.2015
Možná si z minulého článku pamatujete něco o Almaty, kdysi hlavním městě Kazachstánu, které je největším městem země. Právě Astana Almaty nahradila.

Tádžikistán, Chudžand – brána do Ferganského údolí
Publikováno: 6.11.2015
Tádžikistán patří k zemím Střední Asie, které jsme doposud nenavštívili. Sousedy této 8milionové země jsou Uzbekistán, Kyrgyzstán, Čína a Afghánistán. Teritorium současného Tádžikistánu pamatuje nejedno velké impérium – od říše Alexandra Velikého přes Čingischánovo Mongolsko až po zatím poslední – Sovětský svaz.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.10.2020
21. mezinárodní festival dokumentárních filmů – Jeden svět se uskuteční od 5. do 11. listopadu online!

21.10.2020
Zveme vás na návštěvu výjimečných turistických atrakcí, které se nacházejí v přírodě a potěší nejen dospělé, ale i děti. První z nich je největší dřevěný labyrint na Slovensku.
19.10.2020
Mezinárodní organizace Skytrax, zabývající se hodnocením letišť a leteckých společností, každoročně zveřejňuje žebříček těch nejlepších na světě. Avšak v souvislosti s koronavirem letos zveřejnila netradiční žebříček nejlepší hygieny letišť v rámci Evropy.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - KAZACHSTÁN, UZBEKISTÁN a TÁDŽIKISTÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 24. 10. 2020
svátek:Nina
dnes:
sobota 24.10.
13 °C
zítra:
neděle 25.10.
11 °C