www.infoglobe.cz » Uzbekistán, Taškent – v sovětském stylu

Uzbekistán, Taškent – v sovětském stylu

Publikováno: 16.10.2015
Dnes pokračujeme v našich cestách po městech Střední Asie. Je to obrovský region, který zahrnuje Kazachstán, Uzbekistán, Turkmenistán, Kyrgyzstán, Tádžikistán a Afghánistán – dohromady tedy něco kolem 4 milionů kilometrů čtverečních.

Naším cílem je Taškent, největší a zároveň hlavní město Uzbekistánu, ve kterém jsme zatím viděli Samarkand a Bucharu. Taškent kdysi býval také důležitou zastávkou na slavné Hedvábné stezce. Bohužel ze středověkého a starověkého Taškentu se toho příliš nezachovalo. Je to důsledek masivního zásahu do podoby města za vlády sovětů. Mnoho historických budov v centru padlo za oběť ničivému zemětřesení v šedesátých letech (o síle 8.3 stupně Richterovy škály). V rámci „bratrské výpomoci“ pak přišli pomáhat s rekonstrukcí zničeného Taškentu lidé z různých koutů Sovětského svazu.

Taškent – náměstí Nezávislosti

Právě šedesátá léta se stala obdobím, které dalo Taškentu jeho současnou tvář. Byly zakládány parky, náměstí, široké bulváry, fontány, různé monumenty a samozřejmě stavěny panelové domy. Výlet tak nebude cestou časem do zromantizovaného období středověku. Evropa a Orient sice byly v kontaktu, protože se nejednalo o dva hermeticky izolované světy, ale pro většinu lidí byly obě části světa těžko dosažitelné. Jako návštěvníci tak uvidíte hlavně artefakty jednoho z největších impérií, které lidstvo vidělo, a jehož doba je naštěstí už za námi. Od doby zhroucení se SSSR v roce 1991 totiž čeká více než dvoumilionový Taškent na svůj stavební boom, který by mu dal novou podobu.

Památník odvaze

Jedním z novodobých památníků je Památník odvaze. Příští rok tomu bude přesně čtyřicet let, co byl postaven jako vzpomínka na zmíněné strašlivé zemětřesení z roku 1966. Monument je sousoší muže a ženy, kteří stojí na žulovém podstavci a hledí směrem ke kostce z labradoritu. Na ní je zřetelně vidět ciferník hodin, který ukazuje čas 5.24, tedy okamžik, kdy zemětřesení zasáhlo město. Kostka je téměř rozpůlena širokou puklinou, která dál míří směrem k postavám.

Pokud navštívíte Muzeum Timuridů, dozvíte se mnohé o historii Střední Asie. Instituce schraňuje a vystavuje kolem pěti tisíc exponátů. Patří mezi ně například dobové oděvy (civilní i vojenské), rukopisy, stříbrné a měděné mince, zbraně či keramické a měděné nádoby.

Muzeum uzbeckého liduMuzeum Timuridů

Ještě starší dějiny vypráví Muzeum uzbeckého lidu. Vystavené artefakty přibližují období buddhismu a zoroastrismu, z nichž některé pocházejí z 1. až 4. století n. l. Nechybí však ani pokrytí modernějšího období uzbeckých dějin jako například doba rozpínavosti tehdy ještě carského Ruska.

GPS: (letiště) 41°15'25.6"N 69°16'51.6"E

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org, Wikimedia Commons: Bobyrr, Upyernoz, russavia, ssr, ShvannDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Uzbekistán, Samarkand – zapomenutá metropole starověku
Publikováno: 2.10.2015
My Evropané jsme zvyklí posuzovat svět podle sebe. Naši tzv. západní civilizaci bereme jako měřítko, protože ji považujeme za vrchol lidského vývoje.

Kazachstán, Almaty – zahradní město
Publikováno: 23.10.2015
Po několika dílech o Střední Asii, které jsme strávili v Uzbekistánu, se dnes přesuneme do sousedního Kazachstánu, největšího vnitrozemského státu světa.

Kazachstán, Astana – stepní velkoměsto
Publikováno: 30.10.2015
Možná si z minulého článku pamatujete něco o Almaty, kdysi hlavním městě Kazachstánu, které je největším městem země. Právě Astana Almaty nahradila.

Tádžikistán, Chudžand – brána do Ferganského údolí
Publikováno: 6.11.2015
Tádžikistán patří k zemím Střední Asie, které jsme doposud nenavštívili. Sousedy této 8milionové země jsou Uzbekistán, Kyrgyzstán, Čína a Afghánistán. Teritorium současného Tádžikistánu pamatuje nejedno velké impérium – od říše Alexandra Velikého přes Čingischánovo Mongolsko až po zatím poslední – Sovětský svaz.

Uzbekistán, Buchara – zastávka na Hedvábné stezce
Publikováno: 9.10.2015
Minule jsme vám naznačili, že se následující týdny budeme věnovat průzkumu Střední Asie. Podívali jsme se do jedné z hlavních zastávek dávné Hedvábné stezky – Samarkandu. Dnes se zastavíme ve městě Buchara, které by samotné mohlo být jedním velkým muzeem pod širým nebem.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.10.2020
21. mezinárodní festival dokumentárních filmů – Jeden svět se uskuteční od 5. do 11. listopadu online!

21.10.2020
Zveme vás na návštěvu výjimečných turistických atrakcí, které se nacházejí v přírodě a potěší nejen dospělé, ale i děti. První z nich je největší dřevěný labyrint na Slovensku.
19.10.2020
Mezinárodní organizace Skytrax, zabývající se hodnocením letišť a leteckých společností, každoročně zveřejňuje žebříček těch nejlepších na světě. Avšak v souvislosti s koronavirem letos zveřejnila netradiční žebříček nejlepší hygieny letišť v rámci Evropy.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - KAZACHSTÁN, UZBEKISTÁN a TÁDŽIKISTÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 24. 10. 2020
svátek:Nina
dnes:
sobota 24.10.
13 °C
zítra:
neděle 25.10.
11 °C