www.infoglobe.cz » Uzbekistán, Taškent – v sovětském stylu

Uzbekistán, Taškent – v sovětském stylu

Publikováno: 16.10.2015
Dnes pokračujeme v našich cestách po městech Střední Asie. Je to obrovský region, který zahrnuje Kazachstán, Uzbekistán, Turkmenistán, Kyrgyzstán, Tádžikistán a Afghánistán – dohromady tedy něco kolem 4 milionů kilometrů čtverečních.

Naším cílem je Taškent, největší a zároveň hlavní město Uzbekistánu, ve kterém jsme zatím viděli Samarkand a Bucharu. Taškent kdysi býval také důležitou zastávkou na slavné Hedvábné stezce. Bohužel ze středověkého a starověkého Taškentu se toho příliš nezachovalo. Je to důsledek masivního zásahu do podoby města za vlády sovětů. Mnoho historických budov v centru padlo za oběť ničivému zemětřesení v šedesátých letech (o síle 8.3 stupně Richterovy škály). V rámci „bratrské výpomoci“ pak přišli pomáhat s rekonstrukcí zničeného Taškentu lidé z různých koutů Sovětského svazu.

Taškent – náměstí Nezávislosti

Právě šedesátá léta se stala obdobím, které dalo Taškentu jeho současnou tvář. Byly zakládány parky, náměstí, široké bulváry, fontány, různé monumenty a samozřejmě stavěny panelové domy. Výlet tak nebude cestou časem do zromantizovaného období středověku. Evropa a Orient sice byly v kontaktu, protože se nejednalo o dva hermeticky izolované světy, ale pro většinu lidí byly obě části světa těžko dosažitelné. Jako návštěvníci tak uvidíte hlavně artefakty jednoho z největších impérií, které lidstvo vidělo, a jehož doba je naštěstí už za námi. Od doby zhroucení se SSSR v roce 1991 totiž čeká více než dvoumilionový Taškent na svůj stavební boom, který by mu dal novou podobu.

Památník odvaze

Jedním z novodobých památníků je Památník odvaze. Příští rok tomu bude přesně čtyřicet let, co byl postaven jako vzpomínka na zmíněné strašlivé zemětřesení z roku 1966. Monument je sousoší muže a ženy, kteří stojí na žulovém podstavci a hledí směrem ke kostce z labradoritu. Na ní je zřetelně vidět ciferník hodin, který ukazuje čas 5.24, tedy okamžik, kdy zemětřesení zasáhlo město. Kostka je téměř rozpůlena širokou puklinou, která dál míří směrem k postavám.

Pokud navštívíte Muzeum Timuridů, dozvíte se mnohé o historii Střední Asie. Instituce schraňuje a vystavuje kolem pěti tisíc exponátů. Patří mezi ně například dobové oděvy (civilní i vojenské), rukopisy, stříbrné a měděné mince, zbraně či keramické a měděné nádoby.

Muzeum uzbeckého liduMuzeum Timuridů

Ještě starší dějiny vypráví Muzeum uzbeckého lidu. Vystavené artefakty přibližují období buddhismu a zoroastrismu, z nichž některé pocházejí z 1. až 4. století n. l. Nechybí však ani pokrytí modernějšího období uzbeckých dějin jako například doba rozpínavosti tehdy ještě carského Ruska.

GPS: (letiště) 41°15'25.6"N 69°16'51.6"E

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org, Wikimedia Commons: Bobyrr, Upyernoz, russavia, ssr, ShvannDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Uzbekistán, Samarkand – zapomenutá metropole starověku
Publikováno: 2.10.2015
My Evropané jsme zvyklí posuzovat svět podle sebe. Naši tzv. západní civilizaci bereme jako měřítko, protože ji považujeme za vrchol lidského vývoje.

Kazachstán, Almaty – zahradní město
Publikováno: 23.10.2015
Po několika dílech o Střední Asii, které jsme strávili v Uzbekistánu, se dnes přesuneme do sousedního Kazachstánu, největšího vnitrozemského státu světa.

Kazachstán, Astana – stepní velkoměsto
Publikováno: 30.10.2015
Možná si z minulého článku pamatujete něco o Almaty, kdysi hlavním městě Kazachstánu, které je největším městem země. Právě Astana Almaty nahradila.

Tádžikistán, Chudžand – brána do Ferganského údolí
Publikováno: 6.11.2015
Tádžikistán patří k zemím Střední Asie, které jsme doposud nenavštívili. Sousedy této 8milionové země jsou Uzbekistán, Kyrgyzstán, Čína a Afghánistán. Teritorium současného Tádžikistánu pamatuje nejedno velké impérium – od říše Alexandra Velikého přes Čingischánovo Mongolsko až po zatím poslední – Sovětský svaz.

Uzbekistán, Buchara – zastávka na Hedvábné stezce
Publikováno: 9.10.2015
Minule jsme vám naznačili, že se následující týdny budeme věnovat průzkumu Střední Asie. Podívali jsme se do jedné z hlavních zastávek dávné Hedvábné stezky – Samarkandu. Dnes se zastavíme ve městě Buchara, které by samotné mohlo být jedním velkým muzeem pod širým nebem.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Slunečná dovolená

1. 7. – 31. 8. 2021
1. cena:
Letní čtení s vydavatelstvím CBS v podobě obrazové publikace
2. cena:
Letní čtení s Dajamou v podobě turistického průvodce
1. cena redakce:
Letní balíček překvapení od portálu Infoglobe
2. cena redakce:
Unikátní čokoláda s Vincentkou
3. cena redakce:
Výběr legendárních turistických map VKÚ

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

24.7.2021
Až do září pořádá strážní a informační služba národního parku několik prázdninových exkurzí pro veřejnost. Nahlédnete tak do každodenního života strážců přírody.
21.7.2021
Všichni milovníci slovenské přírody a kvalitního prázdninového čtení by měli sáhnout po novém čísle Krásy Slovenska, které přináší mnoho zajímavých článků, jakož i rozhovorů nebo informací.
20.7.2021
Medvědí dny, nejoblíbenější rodinný festival ve Vysokých Tatrách, potěší po roční přestávce všechny malé i velké návštěvníky. 31. 7. a 1. 8. na vás čekají hry, soutěže i zajímaví hosté.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST v Polsku :

TOP 5 MÍST v Polsku

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Poznaň – procházky i kultura

Osvětim – vzpomínka na holokaust

Krakov – město králů a jednoho draka

Varšava – zapomenuté město

Wrocław – bývalé sídlo knížete Vratislava I.

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 26. 7. 2021
svátek:Anna
dnes:
pondělí 26.7.
23 °C
zítra:
úterý 27.7.
24 °C