www.infoglobe.cz » Vatikán - katolická enkláva I.

Vatikán - katolická enkláva I.

Publikováno: 22.6.2011
Při návštěvě Říma je téměř neodmyslitelnou zastávkou nejmenší stát světa, který je centrem katolické církve.

Vlajka VatikánuVatikán je nejmenším státem/enklávou na světě. Stát Vatikán (Stato della Citta del Vaticano) je rozmístěn na pravém břehu Tibery v západní části Říma, na kopci Monte Vaticano, na ploše 0,44 km² a je obýván 829 obyvateli (2010), což z něj činí nejmenší nezávislý stát na světě, jak do velikosti území, tak i do počtu obyvatel.

Ke stálým obyvatelům, z nichž vatikánské občanství má méně než polovina, patří především duchovenstvo, příslušníci švýcarské gardy, četníci a malý počet světských osob. Více než 3 tisíce osob stále bydlících a pracujících na území Vatikánu jsou občany Itálie a jiných států.

Vatikán je centrem římskokatolické církve, svaté město pro všechny katolíky a rezidence Vatikánské nádražípapeže. Zřízením je absolutistická teokracie, která je absolutně nezávislá na Itálii a na svém území má veškerou moc a suverenitu. Hlavou státu a celé římskokatolické církve je papež (sídlící v Apoštolském paláci), který je doživotně zvolený kolegiem kardinálů, což z Vatikánu činí nenáslednickou volenou monarchii. Papež má veškerou zákonodární, výkonnou a soudní moc ve státě, který řídí s pomocí kolegia kardinálů. Jako vláda vystupuje komise v čele se státním sekretářem (všichni jsou jmenováni papežem). Celý administrativní orgán se jmenuje Papežská (nebo Římská) kurie.

Papežský soud měl dlouho veškeré atributy královského soudu, například složité rituály a uniformy, komplikovanou změť pravidel, ale od dob papeže Jana XXIII. (1958-63) došlo k zjednodušení. Osobní ochranu pro papeže zajišťuje jednotka švýcarské gardy, založená v 16. století, která se skládá z malé skupiny švýcarských katolíků. Její příslušníci nosí překrásné renesanční uniformy, které vytvořil Michelangelo.Pohled na Řím z Vatikánu

Vatikán jako městský stát vznikl teprve v roce 1929 a stal se suverénním územím Svatého stolce (Sancta Sedes), avšak papeži žili v oblasti, která se ve 20. století stala Vatikánem, až od roku 1377 po návratu z Avignonu. Dříve nejvyšší katoličtí představitelé bydleli na opačné straně Říma na Kapitolu v Lateránském paláci, který se od roku 1377  neopravoval.

Jméno Vatikán je starý název, který existoval ještě Švýcarská gardapřed vznikem křesťanství a pochází z latinského Mons Vaticanus, což znamená hora Vatikán. Území dnešního Vatikánu zahrnuje část Mons Vaticanus a přilehlá dřívější vatikánská území, kde se nachází bazilika svatého Petra, Apoštolský palác, Sixtinská kaple, muzea a různé jiné budovy. 

Vatikán má vlastní občanství, má svojí měnu (mince) a poštovní známky, svojí zástavu a velký diplomatický sbor. Pro návštěvníky je otevřen po celý rok, papež přijímá návštěvy ve veřejných a soukromých prostorech. Vatikán má dokonce vlastní noviny (L’Osservatore Romano), železniční stanici a rozhlasové stanice. Politická svoboda Vatikánu je garantována a chráněna Itálií. Vatikánské zahrady

K principům exteritoriality Vatikánu patří řada objektů a institucí, nacházejících se mimo jeho území, včetně baziliky sv. Jana na Lateránu (San Giovanni in Laterano) v Římě, rozhlasová stanice v Santa Maria di Galeria nebo letní rezidence papeže v Castel Gandolfo. Stejný status mají vzdělávací instituce: Papežská univerzita Gregoriana (1553), univerzita papeže Urbana (1627), Papežská lateránská univerzita (1824), Papežská univerzita sv. Tomáše Akvínského  (1909) a Papežská salesiánská univerzita. Kromě toho Vatikán vlastní pozemky v Itálii a Španělsku.

Příště: Historie Vatikánu a vatikánské pozoruhodnosti

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Alberto Luccaroni, Marek69, P.ledr, Reinhard Dietrich

 Diskuze u článku (1)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Řím - úvod
Publikováno: 4.8.2009
Dnes vám přinášíme první díl seriálu o Římě. Toto poutavé čtení pro vás připravil Filip Štrobich. Spolu s autorem se na tvorbě fotografií k tomuto článku podíleli též Jan Tichovský a Jan Lidmaňský. Jednotlivé díly seriálu budou vycházet každé úterý.

Vatikán - katolická enkláva II.
Publikováno: 29.6.2011
V dnešním díle se podíváme na vatikánské pozoruhodnosti a stručně na jeho dějiny.

Andorra - horský stát I.
Publikováno: 2.7.2011
Andorra patří vedle Monaka, Lichtenštejnska, Vatikánu a San Marina k nejmenším státům Evropy. V našem seriálu do něj nahlédneme.

Vatikán - katolická enkláva III.
Publikováno: 6.7.2011
V posledním díle seriálu o nejmenším státu světa se dozvíte o slavné Sixtinské kapli.

Itálie, Řím: Nápady a inspirace na eurovíkend ve městě plném (proti)kladů
Publikováno: 26.10.2015
Máte na starém kontinentě svou oblíbenou zemi nebo turistickou oblast? Pro nás je to jednoznačně Řím! Ptáte se proč? Tak to je otázka, na kterou stručně odpovědět nedokážeme. Opravdu dobrých důvodů bychom asi dokázali vyjmenovat desítky.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

12.12.2019
Město Kuřim vás zve na speciální komentovanou prohlídku štoly, která byla vybudována vedením Zbrojovky na přelomu let 1944 a 1945 a nově pro veřejnost zpřístupněna v roce 2018. Prohlídka se uskuteční 14. prosince od 14, 15 a 16 hodin. Kvůli omezenému prostoru může s průvodcem na prohlídku 12 lidí.
11.12.2019
V letošním roce se do úklidu zapojilo celkem 157 163 dobrovolníků, kteří během 3 895 akcí uklidili 2 613 tun odpadu, uvedli u příležitosti Mezinárodního dne dobrovolníků organizátoři akce Ukliďme svět, ukliďme Česko.
10.12.2019
Olomoucké výstaviště vás zve ve dnech 12.–15. prosince do kouzelné atmosféry vánoční pohody. Doprovodný kulturní program je připraven pro děti i dospělé, stejně tak prodej vánočních stromků, dekorací a dárků. Vstup na akci je zdarma.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ANDORRA a VATIKÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 12. 12. 2019
svátek:Simona
dnes:
čtvrtek 12.12.
1 °C
zítra:
pátek 13.12.
2 °C