www.infoglobe.cz » Vatikán - katolická enkláva II.

Vatikán - katolická enkláva II.

Publikováno: 29.6.2011
V dnešním díle se podíváme na vatikánské pozoruhodnosti a stručně na jeho dějiny.

Bazilika sv. PetraStručné dějiny Vatikánu

Dějiny Vatikánu, jakožto sídla papeže, se datují od 5. století, kdy na počest císaře Konstantina I. byla postavena bazilika svatého Petra. Papež Symmachus si v té době navíc postavil poblíž palác. Až do „babylonského zajetí“ v Avignonu ve Francii (14. století) papež obvykle sídlil v Lateránském paláci, ale po návratu Svatého stolce do Říma (1337) se papežským sídlem stal Vatikán. Papeži z období renesance, obzvlášť Sixtus IV., Inocenc VIII., Alexandr VI., Julius II., Lev X. a Klement VII. byli velkými patrony umění a právě oni začali shromaždovat velké sbírky a budovat překrásné galerie. Především Řehoř XIII. a Sixtus V. utratili za umění obrovské částky a také položili základy sbírky paláce Quirinale, který byl papežskou rezidencí v období 17. až 19. století.

 

Interiér baziliky sv. PetraZvláštnosti státního zřízení a způsobu života ve Vatikánu

Dopravní ruch v úzkých uličkách Vatikánu je zanedbatelný. Vatikánské SPZ mají pouze auta samotného papeže, kardinálů, vyšších světských duchovních římské kurie a také osobní auta občanů Vatikánu.  Osobní auta duchovních a světských spolupracovníků mají římské SPZ. Státní rozpočet se doplňuje díky příjmům z cestovního ruchu, církevních milodarů z celého světa, příjmům z umístění kapitálu v zahraničních bankách, pronájmu pozemků a prodeje poštovních známek. Dvakrát do roka Vatikán vydává menší, dopředu určený náklad nové série známek. Dodatečný příjem mini státu pochází z ražení vlastních mincí a památných medailí. Vatikán má také své vlastní nádraží, které bylo postaveno v polovině 19. století, kdy papežský stát zabíral podstatnou část Itálie. Známá je také vatikánská lékárna, pro to, že v ní jsou veškeréBazilika sv. Petra druhy léků, které se ve světě vyrábějí a je vlastněna řádem maltézských rytířů (známí též jako johanité či špitálníci), kteří léčili nemocné už během křížových výprav.  Johanité udržují kontakty s největšími farmaceutickými společnostmi, pro které je splnění vatikánských zakázek otázkou prestiže a skvělou reklamou.

 

Pozoruhodnosti Vatikánu

Pozoruhodnosti Vatikánu jsou natolik známé a přitažlivé, že každoročně sem přilákají z celého světa nespočetné davy turistů a poutníků, kteří chtějí spatřit jeho slavná architektonická díla. Slavnostním vstupem do Vatikánu je kolonádami rámované obrovské (340x240 metrů) náměstí Interiér baziliky sv. Petrasvatého Petra, vzniklé během 17. až 18. století, navržené architektem Lorencem Berninim. Kolosální kolonáda se skládá ze čtyř řad dórských sloupů, nad kterými je umístěno 140 velkých soch světců a mučedníků církve.  Uprostřed náměstí v obklopení dvou kašen stojí obelisk (1. st. před n. l.) o výšce 35,5 m, který dovezl císař Caligula z Egyptu. V horní časti obelisku ve zlaté kouli je umístěna urna s církevními relikviemi.

  

Bazilika svatého Petra (1455-1626)

Nejcennější památkou italské renesance a baroka je bazilika sv. Petra. Je vybudována dle návrhuKolonáda Donáta Bramanteho a monumentální fasádu projektoval Karel Madern, který nechal nad sloupy chrámu vyrýt latinskými písmeny jméno zákazníka, papeže Pavla V. Borgheseho. Vrchol chrámu tvoří obrovská kupole, jež je dílem Michelangela. Bazilika svatého Petra je tak oprávněně považována za jedno z největších děl světové architektury.

Je známo, že na místě současného chrámu a přilehlého náměstí, v období starého Říma, se nacházel cirkus, kde za dob panování imperátora Nera byli často popravováni křesťané. V roce 67 sem po soudu přivedli také apoštola Petra, který prosil, aby jej nepopravovali stejně jako Ježíše Krista, tak jej Římané ukřižovali hlavou dolů. Tehdejší římský biskup, svatý Klement, a další věrní následovníci sundali apoštolovo tělo z kříže a pochovali jej v nedaleké jeskyni.

Příště: pokračování o bazilice svatého Petra a Sixtinská kaple

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia - radomil, Giovanni Paolo Pannini, Ricardo André Frantz, Karelj, WikibobDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Vatikán - katolická enkláva I.
Publikováno: 22.6.2011
Při návštěvě Říma je téměř neodmyslitelnou zastávkou nejmenší stát světa, který je centrem katolické církve.

Itálie, Řím: Nápady a inspirace na eurovíkend ve městě plném (proti)kladů
Publikováno: 26.10.2015
Máte na starém kontinentě svou oblíbenou zemi nebo turistickou oblast? Pro nás je to jednoznačně Řím! Ptáte se proč? Tak to je otázka, na kterou stručně odpovědět nedokážeme. Opravdu dobrých důvodů bychom asi dokázali vyjmenovat desítky.

Andorra - horský stát I.
Publikováno: 2.7.2011
Andorra patří vedle Monaka, Lichtenštejnska, Vatikánu a San Marina k nejmenším státům Evropy. V našem seriálu do něj nahlédneme.

Vatikán - katolická enkláva III.
Publikováno: 6.7.2011
V posledním díle seriálu o nejmenším státu světa se dozvíte o slavné Sixtinské kapli.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

12.12.2019
Město Kuřim vás zve na speciální komentovanou prohlídku štoly, která byla vybudována vedením Zbrojovky na přelomu let 1944 a 1945 a nově pro veřejnost zpřístupněna v roce 2018. Prohlídka se uskuteční 14. prosince od 14, 15 a 16 hodin. Kvůli omezenému prostoru může s průvodcem na prohlídku 12 lidí.
11.12.2019
V letošním roce se do úklidu zapojilo celkem 157 163 dobrovolníků, kteří během 3 895 akcí uklidili 2 613 tun odpadu, uvedli u příležitosti Mezinárodního dne dobrovolníků organizátoři akce Ukliďme svět, ukliďme Česko.
10.12.2019
Olomoucké výstaviště vás zve ve dnech 12.–15. prosince do kouzelné atmosféry vánoční pohody. Doprovodný kulturní program je připraven pro děti i dospělé, stejně tak prodej vánočních stromků, dekorací a dárků. Vstup na akci je zdarma.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ANDORRA a VATIKÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 12. 12. 2019
svátek:Simona
dnes:
čtvrtek 12.12.
1 °C
zítra:
pátek 13.12.
2 °C