www.infoglobe.cz » Vatikán - katolická enkláva II.

Vatikán - katolická enkláva II.

Publikováno: 29.6.2011
V dnešním díle se podíváme na vatikánské pozoruhodnosti a stručně na jeho dějiny.

Bazilika sv. PetraStručné dějiny Vatikánu

Dějiny Vatikánu, jakožto sídla papeže, se datují od 5. století, kdy na počest císaře Konstantina I. byla postavena bazilika svatého Petra. Papež Symmachus si v té době navíc postavil poblíž palác. Až do „babylonského zajetí“ v Avignonu ve Francii (14. století) papež obvykle sídlil v Lateránském paláci, ale po návratu Svatého stolce do Říma (1337) se papežským sídlem stal Vatikán. Papeži z období renesance, obzvlášť Sixtus IV., Inocenc VIII., Alexandr VI., Julius II., Lev X. a Klement VII. byli velkými patrony umění a právě oni začali shromaždovat velké sbírky a budovat překrásné galerie. Především Řehoř XIII. a Sixtus V. utratili za umění obrovské částky a také položili základy sbírky paláce Quirinale, který byl papežskou rezidencí v období 17. až 19. století.

 

Interiér baziliky sv. PetraZvláštnosti státního zřízení a způsobu života ve Vatikánu

Dopravní ruch v úzkých uličkách Vatikánu je zanedbatelný. Vatikánské SPZ mají pouze auta samotného papeže, kardinálů, vyšších světských duchovních římské kurie a také osobní auta občanů Vatikánu.  Osobní auta duchovních a světských spolupracovníků mají římské SPZ. Státní rozpočet se doplňuje díky příjmům z cestovního ruchu, církevních milodarů z celého světa, příjmům z umístění kapitálu v zahraničních bankách, pronájmu pozemků a prodeje poštovních známek. Dvakrát do roka Vatikán vydává menší, dopředu určený náklad nové série známek. Dodatečný příjem mini státu pochází z ražení vlastních mincí a památných medailí. Vatikán má také své vlastní nádraží, které bylo postaveno v polovině 19. století, kdy papežský stát zabíral podstatnou část Itálie. Známá je také vatikánská lékárna, pro to, že v ní jsou veškeréBazilika sv. Petra druhy léků, které se ve světě vyrábějí a je vlastněna řádem maltézských rytířů (známí též jako johanité či špitálníci), kteří léčili nemocné už během křížových výprav.  Johanité udržují kontakty s největšími farmaceutickými společnostmi, pro které je splnění vatikánských zakázek otázkou prestiže a skvělou reklamou.

 

Pozoruhodnosti Vatikánu

Pozoruhodnosti Vatikánu jsou natolik známé a přitažlivé, že každoročně sem přilákají z celého světa nespočetné davy turistů a poutníků, kteří chtějí spatřit jeho slavná architektonická díla. Slavnostním vstupem do Vatikánu je kolonádami rámované obrovské (340x240 metrů) náměstí Interiér baziliky sv. Petrasvatého Petra, vzniklé během 17. až 18. století, navržené architektem Lorencem Berninim. Kolosální kolonáda se skládá ze čtyř řad dórských sloupů, nad kterými je umístěno 140 velkých soch světců a mučedníků církve.  Uprostřed náměstí v obklopení dvou kašen stojí obelisk (1. st. před n. l.) o výšce 35,5 m, který dovezl císař Caligula z Egyptu. V horní časti obelisku ve zlaté kouli je umístěna urna s církevními relikviemi.

  

Bazilika svatého Petra (1455-1626)

Nejcennější památkou italské renesance a baroka je bazilika sv. Petra. Je vybudována dle návrhuKolonáda Donáta Bramanteho a monumentální fasádu projektoval Karel Madern, který nechal nad sloupy chrámu vyrýt latinskými písmeny jméno zákazníka, papeže Pavla V. Borgheseho. Vrchol chrámu tvoří obrovská kupole, jež je dílem Michelangela. Bazilika svatého Petra je tak oprávněně považována za jedno z největších děl světové architektury.

Je známo, že na místě současného chrámu a přilehlého náměstí, v období starého Říma, se nacházel cirkus, kde za dob panování imperátora Nera byli často popravováni křesťané. V roce 67 sem po soudu přivedli také apoštola Petra, který prosil, aby jej nepopravovali stejně jako Ježíše Krista, tak jej Římané ukřižovali hlavou dolů. Tehdejší římský biskup, svatý Klement, a další věrní následovníci sundali apoštolovo tělo z kříže a pochovali jej v nedaleké jeskyni.

Příště: pokračování o bazilice svatého Petra a Sixtinská kaple

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia - radomil, Giovanni Paolo Pannini, Ricardo André Frantz, Karelj, WikibobDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Vatikán - katolická enkláva I.
Publikováno: 22.6.2011
Při návštěvě Říma je téměř neodmyslitelnou zastávkou nejmenší stát světa, který je centrem katolické církve.

Itálie, Řím: Nápady a inspirace na eurovíkend ve městě plném (proti)kladů
Publikováno: 26.10.2015
Máte na starém kontinentě svou oblíbenou zemi nebo turistickou oblast? Pro nás je to jednoznačně Řím! Ptáte se proč? Tak to je otázka, na kterou stručně odpovědět nedokážeme. Opravdu dobrých důvodů bychom asi dokázali vyjmenovat desítky.

Andorra - horský stát I.
Publikováno: 2.7.2011
Andorra patří vedle Monaka, Lichtenštejnska, Vatikánu a San Marina k nejmenším státům Evropy. V našem seriálu do něj nahlédneme.

Vatikán - katolická enkláva III.
Publikováno: 6.7.2011
V posledním díle seriálu o nejmenším státu světa se dozvíte o slavné Sixtinské kapli.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Poezie všedního dne

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Poukaz na 1 noc pro 2 osoby se vstupem do wellness v LH Hotelu Jana**** v Přerově!
2. cena redakce:
+ BONUS: každý vítěz obdrží dvojici vstupenek na veletrh FOR BIKES 2020!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.2.2020
Každý, kdo tyto nejvyšší české hory miluje, jistě uvítá obrazového knižního průvodce po známých, ale také zcela opomíjených koutech Krkonoš.
24.2.2020
21. ročník mezinárodního festivalu horského filmu a dobrodružství se uskuteční od 25. do 29. března v prostorách CINEMAX Bory a nákupního centra Bory Mall v Bratislavě.
23.2.2020
Nechte se unést horskou atmosférou a inspirujícími přednáškami a filmy. Festival Vysoké hory bude probíhat v zasedačce Městského úřadu v Žilině, a to už v sobotu 7. března.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – UKRAJINA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 25. 2. 2020
svátek:Liliana
dnes:
úterý 25.2.
8 °C
zítra:
středa 26.2.
3 °C