www.infoglobe.cz » Vatikán - katolická enkláva III.

Vatikán - katolická enkláva III.

Publikováno: 6.7.2011
V posledním díle seriálu o nejmenším státu světa se dozvíte o slavné Sixtinské kapli.

Poslední soudBazilika svatého Petra - pokračování

Do roku 1990 byla bazilika sv. Petra v Římě největším křesťanským chrámem na světě (toho samého roku ho předběhl chrám v Yamoussoukru, hlavním městě afrického státu Pobřeží slonoviny). Přesto rozměry baziliky ohromují: jeho plocha činí 22 067 m², výška – 189 metrů, délka bez portika – 186,36 metrů a s portikem – 211,5 metrů.

Před vstupem do baziliky stojí obrovské sochy apoštolů svatého Petra a svatého Pavla. Petr drží v rukou klíče od Království nebeského, které mu odevzdal Kristus. Chrám má patero dveří, z nichž poslední z pravé strany jsou Svaté a otevírají se pouze ve Svatý nebo jubilejní rok, oslavovaný každé čtvrtstoletí. V minulosti se začátek jubilejního roku ohlašoval zněním trouby vyrobené z kozího rohu, pojmenované yobel, odsud pochází slovo „jubileum“. Svaté dveře s mosazným křížem a malou čtyřhrannou bedýnkou, ve které je uschován klíč, jsou zazděné v betonu. Každých 25 let v předvečer Vánoc před jubilejním rokem se beton rozbije. V Sixtinská kaplesouladu se speciálním rituálem - po třikrátém padnutí na kolena a po třech úderech kladiva se Svaté dveře otevírají dokořán a papež, držící v rukou kříž, vchází do chrámu. Na konci jubilejního roku se dveře zase zavírají a zazdívají na další čtvrtstoletí.

 

Sixtinská kaple

Všechna muzea ve Vatikánu, bez výjimky, představují nepopsatelnou historickou a kulturní hodnotu, ale největším skvostem mezi nimi je oprávněně Sixtinská kaple – jedna z nejbohatších vatikánských sbírek. Sixtinská kaple

Sixtinská kaple - historická, umělecká a náboženská památka z období renesance - byla postavena v letech 1475-1483 za vlády papeže Sixta IV., rodným jménem Francesco della Rovere, dle návrhu Baccio Pontelli a pod vedením architekta Giovannino de Dolci. Slouží jako kaple Papežského paláce a jako místo zvolení nového papeže po smrti předchozího. Věřící, kteří se během volby shromáždí na náměstí se dozvídají o výsledcích hlasování díky kouřovému signálu: bílý kouř zvěstuje zvolení nového papeže, kdežto černý znamená pokračování hlasování. V současné době je kaple otevřena pro návštěvníky.

Zvenčí nemá kaple žádné architektonické zvláštnosti, je to obdélníková budova o délce 40,93 m a šířce 13,41 m, tj. přesné rozměry chrámu Šalomouna, o kterém se píše ve Starém zákoně. Výška kaple je 20,70 m.

Sixtinská kaple je pojmenována na počest papeže Sixta IV., který v letech 1477-1480 opravil starou Cappellu Magna. Během této doby celý tým malířů, mezi nimiž byli Pietro Perugino, Sixtinská kapleSandro Botticelli a Domenico Ghirlandaio vytvořili řadu maleb zobrazujících život Mojžíše v kombinaci s portréty papežů a malbami hlavního plátna. Tyto malby byly hotové v roce 1482 a 15. srpna 1483 Sixtus IV. uskutečnil v kapli první mši na počest Bohorodičky. 

Práce nad freskovými malbami začala během pontifikátu Julia II. V roce 1505 papež objednal malby u Michelangela, který však nejprve odmítl s vysvětlením, že není malíř, ale sochař a navrhl svěřit tuto práci Rafaelovi. Ale papež prosadil, aby v kapli vytvořil malby právě Michelangelo.

Práce začaly v roce 1508 a následující čtyři roky malíř strávil vleže na zádech na lešení při malování stropu, který ho později proslavil. Malby na stropě zobrazují epizody z bible – od stvoření světa po velkou potopu.Sixtus IV.

Michelangelo pracoval sám bez pomocníků, protože s nimi byl nespokojený. Práce se proto protahovala, což vyvolalo u papeže nelibost. Nakonec bylo dílo dovršeno a jeho výsledkem se Sixtinská kaple stala jedním z nejpřekrásnějších uměleckých děl světa.

Michelangelo se vrátil do kaple za dvacet let, aby na objednávku papeže Pavla III. namaloval malbu zobrazující Poslední soud. Když po pěti letech malíř ukázal svůj výtvor, papež v obdivu padl na kolena. Ale po dalších dvaceti letech papež Pavel IV. rozhodl malby zničit, protože myslel, že nahota na nich zobrazená není přípustná. Pouze po dlouhém přemlouvání souhlasil postavy na malbách „obléci“. Bederní roušky byly namalované učedníkem Michelangela Danielem da Volterrou, který kvůli tomu dostal přezdívku „kreslíř kalhot“. V 80. letech 20. století byla část roušek odstraněna.

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia - GianniG46, user:lef, Maus-Trauden, Aaron-Logan, TitimasterDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Vatikán - katolická enkláva I.
Publikováno: 22.6.2011
Při návštěvě Říma je téměř neodmyslitelnou zastávkou nejmenší stát světa, který je centrem katolické církve.

Vatikán - katolická enkláva II.
Publikováno: 29.6.2011
V dnešním díle se podíváme na vatikánské pozoruhodnosti a stručně na jeho dějiny.

Itálie, Řím: Nápady a inspirace na eurovíkend ve městě plném (proti)kladů
Publikováno: 26.10.2015
Máte na starém kontinentě svou oblíbenou zemi nebo turistickou oblast? Pro nás je to jednoznačně Řím! Ptáte se proč? Tak to je otázka, na kterou stručně odpovědět nedokážeme. Opravdu dobrých důvodů bychom asi dokázali vyjmenovat desítky.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

12.12.2019
Město Kuřim vás zve na speciální komentovanou prohlídku štoly, která byla vybudována vedením Zbrojovky na přelomu let 1944 a 1945 a nově pro veřejnost zpřístupněna v roce 2018. Prohlídka se uskuteční 14. prosince od 14, 15 a 16 hodin. Kvůli omezenému prostoru může s průvodcem na prohlídku 12 lidí.
11.12.2019
V letošním roce se do úklidu zapojilo celkem 157 163 dobrovolníků, kteří během 3 895 akcí uklidili 2 613 tun odpadu, uvedli u příležitosti Mezinárodního dne dobrovolníků organizátoři akce Ukliďme svět, ukliďme Česko.
10.12.2019
Olomoucké výstaviště vás zve ve dnech 12.–15. prosince do kouzelné atmosféry vánoční pohody. Doprovodný kulturní program je připraven pro děti i dospělé, stejně tak prodej vánočních stromků, dekorací a dárků. Vstup na akci je zdarma.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ANDORRA a VATIKÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 12. 12. 2019
svátek:Simona
dnes:
čtvrtek 12.12.
1 °C
zítra:
pátek 13.12.
2 °C