www.infoglobe.cz » Vatikán - katolická enkláva III.

Vatikán - katolická enkláva III.

Publikováno: 6.7.2011
V posledním díle seriálu o nejmenším státu světa se dozvíte o slavné Sixtinské kapli.

Poslední soudBazilika svatého Petra - pokračování

Do roku 1990 byla bazilika sv. Petra v Římě největším křesťanským chrámem na světě (toho samého roku ho předběhl chrám v Yamoussoukru, hlavním městě afrického státu Pobřeží slonoviny). Přesto rozměry baziliky ohromují: jeho plocha činí 22 067 m², výška – 189 metrů, délka bez portika – 186,36 metrů a s portikem – 211,5 metrů.

Před vstupem do baziliky stojí obrovské sochy apoštolů svatého Petra a svatého Pavla. Petr drží v rukou klíče od Království nebeského, které mu odevzdal Kristus. Chrám má patero dveří, z nichž poslední z pravé strany jsou Svaté a otevírají se pouze ve Svatý nebo jubilejní rok, oslavovaný každé čtvrtstoletí. V minulosti se začátek jubilejního roku ohlašoval zněním trouby vyrobené z kozího rohu, pojmenované yobel, odsud pochází slovo „jubileum“. Svaté dveře s mosazným křížem a malou čtyřhrannou bedýnkou, ve které je uschován klíč, jsou zazděné v betonu. Každých 25 let v předvečer Vánoc před jubilejním rokem se beton rozbije. V Sixtinská kaplesouladu se speciálním rituálem - po třikrátém padnutí na kolena a po třech úderech kladiva se Svaté dveře otevírají dokořán a papež, držící v rukou kříž, vchází do chrámu. Na konci jubilejního roku se dveře zase zavírají a zazdívají na další čtvrtstoletí.

 

Sixtinská kaple

Všechna muzea ve Vatikánu, bez výjimky, představují nepopsatelnou historickou a kulturní hodnotu, ale největším skvostem mezi nimi je oprávněně Sixtinská kaple – jedna z nejbohatších vatikánských sbírek. Sixtinská kaple

Sixtinská kaple - historická, umělecká a náboženská památka z období renesance - byla postavena v letech 1475-1483 za vlády papeže Sixta IV., rodným jménem Francesco della Rovere, dle návrhu Baccio Pontelli a pod vedením architekta Giovannino de Dolci. Slouží jako kaple Papežského paláce a jako místo zvolení nového papeže po smrti předchozího. Věřící, kteří se během volby shromáždí na náměstí se dozvídají o výsledcích hlasování díky kouřovému signálu: bílý kouř zvěstuje zvolení nového papeže, kdežto černý znamená pokračování hlasování. V současné době je kaple otevřena pro návštěvníky.

Zvenčí nemá kaple žádné architektonické zvláštnosti, je to obdélníková budova o délce 40,93 m a šířce 13,41 m, tj. přesné rozměry chrámu Šalomouna, o kterém se píše ve Starém zákoně. Výška kaple je 20,70 m.

Sixtinská kaple je pojmenována na počest papeže Sixta IV., který v letech 1477-1480 opravil starou Cappellu Magna. Během této doby celý tým malířů, mezi nimiž byli Pietro Perugino, Sixtinská kapleSandro Botticelli a Domenico Ghirlandaio vytvořili řadu maleb zobrazujících život Mojžíše v kombinaci s portréty papežů a malbami hlavního plátna. Tyto malby byly hotové v roce 1482 a 15. srpna 1483 Sixtus IV. uskutečnil v kapli první mši na počest Bohorodičky. 

Práce nad freskovými malbami začala během pontifikátu Julia II. V roce 1505 papež objednal malby u Michelangela, který však nejprve odmítl s vysvětlením, že není malíř, ale sochař a navrhl svěřit tuto práci Rafaelovi. Ale papež prosadil, aby v kapli vytvořil malby právě Michelangelo.

Práce začaly v roce 1508 a následující čtyři roky malíř strávil vleže na zádech na lešení při malování stropu, který ho později proslavil. Malby na stropě zobrazují epizody z bible – od stvoření světa po velkou potopu.Sixtus IV.

Michelangelo pracoval sám bez pomocníků, protože s nimi byl nespokojený. Práce se proto protahovala, což vyvolalo u papeže nelibost. Nakonec bylo dílo dovršeno a jeho výsledkem se Sixtinská kaple stala jedním z nejpřekrásnějších uměleckých děl světa.

Michelangelo se vrátil do kaple za dvacet let, aby na objednávku papeže Pavla III. namaloval malbu zobrazující Poslední soud. Když po pěti letech malíř ukázal svůj výtvor, papež v obdivu padl na kolena. Ale po dalších dvaceti letech papež Pavel IV. rozhodl malby zničit, protože myslel, že nahota na nich zobrazená není přípustná. Pouze po dlouhém přemlouvání souhlasil postavy na malbách „obléci“. Bederní roušky byly namalované učedníkem Michelangela Danielem da Volterrou, který kvůli tomu dostal přezdívku „kreslíř kalhot“. V 80. letech 20. století byla část roušek odstraněna.

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia - GianniG46, user:lef, Maus-Trauden, Aaron-Logan, TitimasterDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Vatikán - katolická enkláva I.
Publikováno: 22.6.2011
Při návštěvě Říma je téměř neodmyslitelnou zastávkou nejmenší stát světa, který je centrem katolické církve.

Vatikán - katolická enkláva II.
Publikováno: 29.6.2011
V dnešním díle se podíváme na vatikánské pozoruhodnosti a stručně na jeho dějiny.

Itálie, Řím: Nápady a inspirace na eurovíkend ve městě plném (proti)kladů
Publikováno: 26.10.2015
Máte na starém kontinentě svou oblíbenou zemi nebo turistickou oblast? Pro nás je to jednoznačně Řím! Ptáte se proč? Tak to je otázka, na kterou stručně odpovědět nedokážeme. Opravdu dobrých důvodů bychom asi dokázali vyjmenovat desítky.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Poezie všedního dne

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Poukaz na 1 noc pro 2 osoby se vstupem do wellness v LH Hotelu Jana**** v Přerově!
2. cena redakce:
+ BONUS: každý vítěz obdrží dvojici vstupenek na veletrh FOR BIKES 2020!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.2.2020
Každý, kdo tyto nejvyšší české hory miluje, jistě uvítá obrazového knižního průvodce po známých, ale také zcela opomíjených koutech Krkonoš.
24.2.2020
21. ročník mezinárodního festivalu horského filmu a dobrodružství se uskuteční od 25. do 29. března v prostorách CINEMAX Bory a nákupního centra Bory Mall v Bratislavě.
23.2.2020
Nechte se unést horskou atmosférou a inspirujícími přednáškami a filmy. Festival Vysoké hory bude probíhat v zasedačce Městského úřadu v Žilině, a to už v sobotu 7. března.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – UKRAJINA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 25. 2. 2020
svátek:Liliana
dnes:
úterý 25.2.
8 °C
zítra:
středa 26.2.
3 °C