www.infoglobe.cz » Velká Británie, Birmingham – průmyslové město v srdci Anglie

Velká Británie, Birmingham – průmyslové město v srdci Anglie

Publikováno: 4.8.2017
Birmingham je známý především fanouškům sportu, protože údajně zde se zrodil koncept celoevropské fotbalové ligy a tenis, který přímo v tomto městě na konci 50. a začátku 60. let 19. století vznikl. Město bylo založeno v období příchodu Anglosasů, ale teprve v polovině 12. století začalo stát za řeč jako centrum obchodu.

V centru Birminghamu – na Victoriině náměstí – stojí pozoruhodná radnice z r. 1832, perla viktoriánské architektury. Radnice byla postavena ve stylu římského chrámu se 40 zdobenými korintskými sloupy. Dnes je hlavním místem hudební scény Birminghamu, kde pravidelně vystupují přední světoví umělci. Na náměstí u radnice jsou dva pomníky, jeden patří královně Viktorii a další známému skotskému vynálezci Jamesi Wattovi. Hned vedle radnice se nachází budova městského zastupitelství, která byla postavena v duchu renesanční architektury roku 1874.

Big Brum, radnice a městské zastupitelství

Poblíž si rovněž všimněte hodinové věže, které se přezdívá Big Brum. Za zmínkuBig Brum a muzeum v centru města stojí i hlavní knihovna, která ovšem byla v roce 2016 zbourána a nahrazena moderní, připomínající zikkurat. Je domovem druhé největší shakespearovské kolekce na světě (přes 50 tisíc svazků v 90 jazycích). Největší sbírka jeho děl je ve Washingtonu D. C.

A k dalšímu zajímavému místu také nepůjdeme nikam daleko, vlastně se pořád pohybujeme okolo radnice. Birminghamské muzeum a umělecká galerie stojí přímo naproti radnici. Tato instituce byla otevřena roku 1885 a v rámci Velké Británie ji předčí pouze londýnská muzea a galerie. Z uměleckých děl spatříte malby ze 17. až 19. století nebo sochy od slavného francouzského sochaře Rodina. Nechybí ani výstavy odkrývající historii města. Za pozornost stojí i výstava více než šesti tisíc hraček a jiných předmětů vyrobených ze dřeva.

knihovna   knihovna a její kolekce Shakespeara

Za uměním se můžete vydat i do Barberova institutu výtvarného umění, jehož hlavním bodem zájmu je období od renesance po 20. století. Pod nejvýznačnějšími exponáty muzea jsou podepsána jména jako Botticelli, Bellini, Rubens, Rembrandt, Monet nebo Degas. V parčíku před muzeem si prohlédněte jezdeckou sochu Jiřího I.

K hlavním památkám města se řadí rovněž katedrála svatého Filipa, která byla dokončena v roce 1715. Za druhé světové války byl během náletů nacistické Luftwaffe vnitřek katedrály zcela zničen. Zachránila se však vitrážová okna, která byla po kompletní obnově katedrály vrácena na své původní místo.

katedrála sv. Filipa

Na závěr jsme si pro vás nechali sladkou tečku. Je jí Cadbury World, jedna z nejpopulárnějších atrakcí v regionu, která odhaluje historii čokolády a její výrobu skrze mnoho interaktivních exponátů.

GPS: 52°28'56.7"N 1°53'14.1"W

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: R. J. Higginson, Graham Beards, Bs0u10e01, Bs0u10e01 (2), David Stowell, Dr Graham BeardsDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Velká Británie, Londýn – „pupek světa” na Temži – VIDEO
Publikováno: 11.7.2017
Londýn kdysi býval největší město na světě. Vládli odsud obrovskému britskému impériu, lodě sem přivážely drahocenné zboží z celého světa, vyplouvaly za novým dobrodružstvím a zase se vracely. Dnes se sem stále sjíždějí lidé z celého světa – ať už za obchodem, za prací, obdivovat honosné památky, nasát trochu zdejší unikátní atmosféry, nebo ochutnat jídla z celého světa v jediném městě.

Velká Británie, Manchester – kolébka průmyslové revoluce
Publikováno: 11.8.2017
Manchester byl kdysi výkladní skříní průmyslové Evropy. Průmysl dnes ustoupil do pozadí a z města se stalo obchodní, kulturní a vzdělanostní centrum.

Velká Británie, Manchester – čínská čtvrť i fotbal
Publikováno: 18.8.2017
Dnes pokračujeme ve výletě po Manchesteru. Jako první místo navštívíme Heaton Park, který je se svými téměř 250 hektary největším parkem v Manchesteru. V srdci parku se nachází Heaton Hall, klasicistní zámeček postavený z pískovce, který bohužel v současnosti není přístupný veřejnosti. V parku mimo jiné spatříte i mnoho původních staveb, které byly restaurovány, nechybí zde ani golfové hřiště, observatoř nebo muzeum.

Velká Británie, Warwick – městečko v hrabství Warwickshire
Publikováno: 15.9.2017
Když jsme spolu minule zavítali do Windsoru, psali jsme, že místní hrad patří k těm vůbec nejhezčím, které můžete vidět. Jakmile uvidíte Warwick, uznáte, že Windsor v něm má velkou konkurenci. Tento mohutný středověký hrad leží u řeky Avony a jeho kořeny sahají hluboko do raného středověku. V roce 915 jej nechala postavit dcera Alfréda Velikého, krále Wessexu. Tento hrad se stal tak významným mocenským centrem, že se hrabatům z Warwicku přisuzovala rozhodovací moc nad tím, kdo byl anglickým králem.

Velká Británie, Nottingham – vzhůru za Robinem Hoodem!
Publikováno: 13.10.2017
Určitě jste viděli film s Robinem Hoodem nebo jste o něm alespoň slyšeli. Tato legenda se dodnes těší velké popularitě a neustále se objevují nová díla populární kultury, která zájem o tuto postavu oživují. Koneckonců postava, která bohatým bere a chudým dává, se asi jen tak brzy neomrzí. Známá je také nemesis Robina Hooda v podobě obávaného a krutého šerifa z Nottinghamu. A právě město Nottingham bude naší dnešní zastávkou.

Velká Británie, Stratford nad Avonou – rodiště Williama Shakespeara
Publikováno: 25.12.2017
Dnes navštívíme líbezné městečko nacházející se zhruba 2 hodiny od Londýna. Stratford je typicky britské město, jehož obyvatelé jsou po právu hrdí na svého rodáka – dramatika, básníka a herce Williama Shakespeara. Ač je již dávno po smrti, jeho duch na vás dýchne doslova na každém kroku.

Anglie: Yorkshire Dales – ráj pro procházky přírodou – VIDEO
Publikováno: 23.7.2019
Nedaleko krásného historického města York ve střední Anglii navštivte i národní park Yorkshire Dales. Čeká vás poklidný a nádherně zelený anglický venkov a desítky příležitostí pro pohodové procházky.


Souvisejicí fotogalerie

Velká Británie, Edinburgh – skotské království
Tajemné přímořské město na jihovýchodě Skotska, kde se zrodily filmové legendy Sherlock Holmes ne...

Velká Británie: Dover – hrad a bílé útesy
Když se řekne Lamanšský průliv, mnohým se automaticky vybaví názvy dvou měst – francouzského Cala...

Velká Británie: Londýn – léto 2011
Každý, kdo navštívil britskou metropoli, si nepochybně odvezl mnoho zážitků. Mně se podařilo nahl...


Souvisejicí videa

Velká Británie, Londýn – „pupek světa” na Temži
Každý, kdo byl v Londýně, zná klasické památky jako Big Ben, Trafalgar Square, Tower Bridge nebo ...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Letní radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety autem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety vlakem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v hotelu Diana*** Nové Mesto nad Váhom s wellcome drinkem, snídaní a zapůjčením kol + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

20.8.2019
Další ročník letos už 46. nejnavštěvovanější zemědělské výstavy začíná na českobudějovickém výstavišti ve čtvrtek 22. srpna a potrvá do úterý 27. srpna. Konec srpna je pro všechny zemědělce oslavou a svátkem sklizně. Národní dožínky doprovodí lidé v krojích, mažoretky, živá hudba, myslivci s dravci a loveckými psy.
19.8.2019
Zažijte netradiční noční prohlídku hradu Strečno nebo jedné z největších vojenských pevností ve střední Evropě.

18.8.2019
Košice vás zvou 24. srpna na workshop Svět modře, jehož prostřednictvím odhalíte tajemství modrotisku.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - ESTONSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 20. 8. 2019
svátek:Bernard
dnes:
úterý 20.8.
19 °C
zítra:
středa 21.8.
22 °C