www.infoglobe.cz » Velká Británie, Brighton – nejkrásnější rozhledna v Anglii

Velká Británie, Brighton – nejkrásnější rozhledna v Anglii

Publikováno: 6.10.2017
Brighton je snad nejoblíbenější a nejznámější přímořské letovisko na anglické straně Lamanšského průlivu. Kdysi byl Brighton pouhou rybářskou vesnicí, která v 18. století začala bobtnat v oblíbené letovisko, kam se začaly sjíždět vyšší společenské vrstvy Anglie, aby nasály čerstvý mořský vzduch a odpočinuly si v lázních. Dnes je Brighton přístupný všem. Jeho oblázkové pláže lemují obchody se suvenýry a různé atrakce.

Udělejte si čas a molo si pořádně projděte. Pochází z viktoriánského období a těžko budete hledat jiné, které by se mu v rámci Anglie vyrovnalo. Původně zde byla mola tři, z čehož jedno bylo zničeno během silné bouře a druhé je zcela zchátralé. Dochované molo vyčnívá do moře v délce půl kilometru. Kromě výše zmíněných atrakcí a obchodů se suvenýry tu narazíte na obchůdky s různými ptákovinami nebo stánky prodávající tradiční anglický pokrm fish and chips. Srandu si můžete užít i na Volkově elektrické dráze, která byla postavena v roce 1833 a je tím pádem nejstarší elektrickou železnicí na světě.

Brighton

Nicméně na dobu 18. a 19. století najdete ve městě mnoho krásných památek. Jednou z nich je také královský pavilon (Royal Pavilion), jenž se nachází v centru města. Jakmile ho uvidíte, napadne vás, že ho sem snad někdo přemístil z Indie. Tato dříve letní královská residence pro krále Jiřího IV. totiž byla postavena v indo-saracénském stylu podle návrhu architektura Johna Nashe. Nejlépe si tento velkolepý palác užijete skrze komentovanou prohlídku. Mezi nejzajímavější místnosti v paláci jednoznačně patří opulentní sál, kde se konaly bankety, královské ložnice nebo hudební místnost. Jakmile opustíte palác, vydejte se na náměstí Sussex Square, kde jsou nádherné domy z počátku 19. století, z nichž některé jsou přístupné veřejnosti.

královský pavilon   královský pavilon

Jednou z novějších atrakcí je British Airways i360. Tato rozhledna na první pohledrozhledna zaujme už jen tím, že je zdaleka nejvyšší budovou ve městě. 161 m vysoká věž byla postavena teprve v roce 2016 a pyšní se první vertikální lanovkou na světě. Její futuristický vzhled připomíná gigantickou jehlu. Na vyhlídkové plošině ve výšce 140 metrů může být najednou až 200 lidí, kteří budou mít Brighton i Lamanšský průliv jako na dlani. Nechybí ani malá kavárna a obchod se suvenýry.

V rámci možností doporučujeme navštívit Muzeum hraček a modelů, jenž najdete pod vlakovým nádražím. Obchod se suvenýry v muzeu navíc rovněž funguje jako turistické informační centrum, kde můžete sehnat například mapu města a letáky, které informují o různých událostech ve městě. Jednou z těch hlavních je každoroční květnový Brighton Festival, který trvá celé tři týdny. Sjíždějí se sem umělci z celého světa. Hudební vystoupení zahrnují širokou škálu žánrů – od jazzu přes komorní hudbu po církevní chorály. Nechybí ani filmové projekce a další kulturní události.

GPS: 50°49'19.8"N 0°08'17.1"W

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Qmin, 9mal Kluger, Briantist, Hzh, Ian StannardDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Velká Británie, Londýn – „pupek světa” na Temži – VIDEO
Publikováno: 11.7.2017
Londýn kdysi býval největší město na světě. Vládli odsud obrovskému britskému impériu, lodě sem přivážely drahocenné zboží z celého světa, vyplouvaly za novým dobrodružstvím a zase se vracely. Dnes se sem stále sjíždějí lidé z celého světa – ať už za obchodem, za prací, obdivovat honosné památky, nasát trochu zdejší unikátní atmosféry, nebo ochutnat jídla z celého světa v jediném městě.

Velká Británie, Southampton – lodě, lodě, lodě
Publikováno: 20.10.2017
Brána do světa. Tak zní přezdívka tohoto přístavního města v jižní Anglii, které leží na soutoku řek Itchen a Test.

Velká Británie: Křídové útesy – poklad jihovýchodního pobřeží
Publikováno: 18.12.2017
Jedním z nejkrásnějších pokladů jižní Anglie jsou křídové útesy – Seven Sisters – na jihovýchodním pobřeží. Jejich krása láká kromě turistů i filmaře, kteří ze Seven Sisters učinili například vysněné místo hlavních hrdinů filmu Pokání (s Keirou Knightley).

Velká Británie, Londýn - Trafalgar Square
Publikováno: 4.7.2014
Minulý týden jsme zavítali do jedné z nejznámějších londýnských čtvrtí, kdysi čtvrti červených luceren, Soho. Dnes se však přesuneme dále.

Velká Británie, Londýn – Piccadilly, Green Park a Haymarket
Publikováno: 11.7.2014
Po návštěvě oslnivého Trafalgar Square pokračujeme dál po známých památkách Londýna.

Velká Británie, Londýn – Soho
Publikováno: 27.6.2014
Po našich toulkách Janovem se tentokráte vydáme na severozápad do Velké Británie a to konkrétně do jejího hlavního města, Londýna.

Velká Británie, Canterbury – prastaré opatství a světoznámá katedrála
Publikováno: 22.9.2017
Jednou z hlavních atrakcí nevelkého anglického města je slavná katedrála, kde sídlí arcibiskup z Canterbury, nejvyšší hodnostář anglikánské církve. Canterbury je však místem významným pro křesťanství již dlouho. Svatý Augustin zde poprvé pokřtil do té doby pohanské Anglosasy a právě svatý Augustin se zde v roce 597 stal vůbec prvním anglickým biskupem. Jeho hrob kousek od městských hradeb svým náboženským významem dokonce předčí samotnou katedrálu.


Souvisejicí fotogalerie

Velká Británie: Londýn – léto 2011
Každý, kdo navštívil britskou metropoli, si nepochybně odvezl mnoho zážitků. Mně se podařilo nahl...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Daleké kraje

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold***
2. cena redakce:
50% sleva na nákup jízdenek kamkoli po Evropě se společností FlixBus

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.6.2019
Již tento víkend se veřejnosti představí více než 20 ústavů a vědeckých center Slovenské akademie věd se zajímavými výsledky své práce. Přijďte tedy na Primaciální náměstí.

18.6.2019
Muzeum východních Čech prošlo od loňského května důkladnou opravou. K obnově se přidaly také dvě sedmimetrové sochy z průčelí Eliščina nábřeží a kašna. Pro veřejnost bude muzeum otevřeno na podzim.
17.6.2019
Nenechte si ujít kouzelný festival s kvalitní hudbou a doprovodným programem, který se uskuteční první srpnový víkend na louce za městem.

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – NOVÁ KALEDONIE, PAPUA-NOVÁ GUINEA, TASMÁNIE A ŠALAMOUNOVY OSTROVY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 19. 6. 2019
svátek:Leoš