www.infoglobe.cz » Velká Británie, Canterbury – prastaré opatství a světoznámá katedrála

Velká Británie, Canterbury – prastaré opatství a světoznámá katedrála

Publikováno: 22.9.2017
Jednou z hlavních atrakcí nevelkého anglického města je slavná katedrála, kde sídlí arcibiskup z Canterbury, nejvyšší hodnostář anglikánské církve. Canterbury je však místem významným pro křesťanství již dlouho. Svatý Augustin zde poprvé pokřtil do té doby pohanské Anglosasy a právě svatý Augustin se zde v roce 597 stal vůbec prvním anglickým biskupem. Jeho hrob kousek od městských hradeb svým náboženským významem dokonce předčí samotnou katedrálu.

Opatství bylo založeno na začátku 7. století a sloužilo až do 30. let 16. století, kdy bylo zrušeno. Tehdy totiž v Evropě probíhala církevní reformace, během níž se anglická větev křesťanství odtrhla od papežského stolce a vznikla anglikánská církev. Každopádně opatství samotné zde bylo postaveno na ještě starším kostele svatého Pankráce, který postavili Sasové. Během archeologických vykopávek byly dokonce objeveny artefakty z doby, kdy Británii okupovali Římané. Z architektonických prvků si povšimněte Augustiniánské brány a Hřbitovní brány, obě byly postaveny ve 13. století. Na hřbitově se nachází světcův hrob, ale také hroby krále Ethelberta a jeho ženy Berty.

katedrála

Nebudeme chodit kolem horké kaše a pokračujeme přímo k samotné Canterburské katedrále, která je od opatství co by kamenem dohodil, konkrétně 10 minut chůze. I katedrálu založil svatý Augustin, ale vysvěcení se chrám dočkal až v roce 1070. Katedrála je místem, kde na vás bude dýchat historie. Stalo se zde mnoho významných událostí. Například v roce 1170 byl v katedrále strašlivě zavražděn arcibiskup Thomas Becket.

katedrála

Aby vám neuniklo nic významného, je dobré se zúčastnit hodinové prohlídky s průvodcem. Počítejte ale s tím, že vám může být trochu těsněji. Každoročně sem totiž zavítá asi milion turistů. Krom toho, že chrám patří k nejvýznamnějším církevním památkám Anglie, pojí se s ním i některá zajímavá fakta. Tak například katedrála byla mezi prvními místy, která byla vybavena tekoucí vodou (už v roce 1165). Mniši měli dokonce splachovací záchody. Magna charta libertatum neboli Velká listina práv a svobod, která tvoří páteř anglického práva, byla původně vyhotovena pouze ve čtyřech kopiích. Jedna z nich vznikla zde, v Canterburské katedrále.

interiér  katedrála  král Ethelbert

Katedrála navíc přinejmenším dvakrát unikla naprosté zkáze. Nejprve v roce 1174 jiskry zapálily střechu. Oheň se následně rozšířil a zcela zničil chór. Ten byl později opraven v duchu gotiky, což z něj dělá vůbec první gotickou stavbu na území Anglie. Podruhé katedrála unikla zničení během druhé světové války. Byla bombardována německou Luftwaffe, ale hrdinní hasiči stáli na její střeše a zápalné bomby z ní vlastnoručně shazovali.

O katedrále bychom mohli psát ještě dlouho, nejlepší je ale osobní návštěva. A s dobrým průvodcem se do atmosféry starodávného místa vcítíte velmi snadno.

GPS: 51°16'44.9"N 1°04'60.0"E

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org, Wikimedia Commons: Kai Hendry, Dliff, Hans Musil, Hideyuki KAMON, Casey And Sonja, Gordon GriffithsDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Velká Británie, Londýn – „pupek světa” na Temži – VIDEO
Publikováno: 11.7.2017
Londýn kdysi býval největší město na světě. Vládli odsud obrovskému britskému impériu, lodě sem přivážely drahocenné zboží z celého světa, vyplouvaly za novým dobrodružstvím a zase se vracely. Dnes se sem stále sjíždějí lidé z celého světa – ať už za obchodem, za prací, obdivovat honosné památky, nasát trochu zdejší unikátní atmosféry, nebo ochutnat jídla z celého světa v jediném městě.

Velká Británie, Lincoln – rodiště George Booleho
Publikováno: 29.9.2017
Hrabství Lincolnshire, kam se dnes společně vydáme, naleznete na východě Anglie. Centrem hrabství je Lincoln, který se po boku Windsoru, Warwicku, Canterbury, Londýna, Yorku a dalších míst řadí k významným historickým městům Anglie. Stotřicetitisícový Lincoln je situován na řece Witham a jednoznačně mu dominuje katedrála. V centru najdete historické domy, nechybí ani opevnění, které zde po dobytí Anglie postavili Normané, a dokonce je k vidění i římská architektura.

Velká Británie, Brighton – nejkrásnější rozhledna v Anglii
Publikováno: 6.10.2017
Brighton je snad nejoblíbenější a nejznámější přímořské letovisko na anglické straně Lamanšského průlivu. Kdysi byl Brighton pouhou rybářskou vesnicí, která v 18. století začala bobtnat v oblíbené letovisko, kam se začaly sjíždět vyšší společenské vrstvy Anglie, aby nasály čerstvý mořský vzduch a odpočinuly si v lázních. Dnes je Brighton přístupný všem. Jeho oblázkové pláže lemují obchody se suvenýry a různé atrakce.

Velká Británie: Křídové útesy – poklad jihovýchodního pobřeží
Publikováno: 18.12.2017
Jedním z nejkrásnějších pokladů jižní Anglie jsou křídové útesy – Seven Sisters – na jihovýchodním pobřeží. Jejich krása láká kromě turistů i filmaře, kteří ze Seven Sisters učinili například vysněné místo hlavních hrdinů filmu Pokání (s Keirou Knightley).

Velká Británie, Londýn - Trafalgar Square
Publikováno: 4.7.2014
Minulý týden jsme zavítali do jedné z nejznámějších londýnských čtvrtí, kdysi čtvrti červených luceren, Soho. Dnes se však přesuneme dále.

Velká Británie, Londýn – Piccadilly, Green Park a Haymarket
Publikováno: 11.7.2014
Po návštěvě oslnivého Trafalgar Square pokračujeme dál po známých památkách Londýna.

Velká Británie, Londýn – Soho
Publikováno: 27.6.2014
Po našich toulkách Janovem se tentokráte vydáme na severozápad do Velké Británie a to konkrétně do jejího hlavního města, Londýna.

Velká Británe, Windsor – hrad, ruské kolo a lego
Publikováno: 8.9.2017
Dnes se podíváme do hrabství Berkshire. Naším hlavním cílem je malé městečko Windsor, které leží asi 30 kilometrů západně od Londýna. Jsou pro něj charakteristické polohrázděné domy, klikaté uličky a dlážděné chodníky.


Souvisejicí fotogalerie

Velká Británie: Londýn – léto 2011
Každý, kdo navštívil britskou metropoli, si nepochybně odvezl mnoho zážitků. Mně se podařilo nahl...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Letní radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety autem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety vlakem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v hotelu Diana*** Nové Mesto nad Váhom s wellcome drinkem, snídaní a zapůjčením kol + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

22.7.2019
Do 1. září 2019 máte možnost využít k cestování tradiční vláček Hanička (motorový vůz 810), který jezdí na trati ze Spišského Podhradí do Spišských Vlachů.
21.7.2019
Také toto léto si můžete užít mezinárodní kulturní festival Dny Mistra Pavla v Levoči, který do 28. srpna přináší pouliční vystoupení divadelníků, muzikantů a tanečníků, jakož i poselství kultury.

20.7.2019
Dřevěný kostel svatého Mikuláše z počátku 17. století, jehož oprava trvala téměř tři roky, mohou lidé navštívit v Hradci Králové v Jiráskových sadech až do konce září.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – LAOS:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 22. 7. 2019
svátek:Magdaléna
dnes:
pondělí 22.7.
28 °C
zítra:
úterý 23.7.
26 °C