www.infoglobe.cz » Velká Británie: Cardiff - hlavní město Walesu

Velká Británie: Cardiff - hlavní město Walesu

Publikováno: 14.6.2013
Pevnost na Taffu. To je význam tohoto velšského pojmenování hlavního města Walesu, jedné ze zemí tvořících království Velké Británie. Wales obývá přibližně 3 miliony lidí.

Město se nachází na relativně rovné ploše, nejvyšším bodem je Garth Hill, který dosahuje výšky 307 metrů nad mořem.

Cardiff, Scott Memorial

Ještě předtím, než Británii dobyli Římané a postavili pevnost na řece Taff, existovalo zde osídlení vybudované Kelty. V období středověku byl Cardiff především hradem, kolem nějž stálo menší město, kde bydlelo kolem 2 tisíc lidí a na začátku 19. století tomu nebylo jinak. Teprve od 30. let 19. století město začalo zažívat rychlý vzestup a dnes zde žije přes 300 tisíc obyvatel. Status města obdržel Cardiff teprve roku 1905, nedlouho poté zde byly založeny různé waleské instituce jako velšské Národní muzeum, památník války a byla postavena římskokatolická katedrála.  

Z malé osady kolem hradu se v druhé polovině 20. století stalo město, které je hlavním tahounem velšské ekonomiky. Cardiff vytváří pětinu HDP Walesu. Město bylo původně silně orientováno na těžbu uhlí, ale dnes je jeho ekonomika zaměřena především na finančnictví, nicméně turistický průmysl má také nezanedbatelný podíl na ekonomickém růstu. Kromě historických památek a muzeí se turisté často pohybují po St. Mary Street, ulici, která skýtá mnoho barů a klubů.

Cardiff Castle

V Cardiffu se narodilo také mnoho významných osobností, jejichž sláva překonala hranice země. Patří mezi ně například spisovatel Roald Dahl (Karlík a továrna na čokoládu, Příběhy nečekaných konců atd.) nebo Ken Follett (Pilíře země, Pád titánů...).

Welsh National War MemorialJednou z největších atrakcí Cardiffu je jednoznačně Cardiffský hrad. Ten byl v 11. století postaven na místě bývalé římské pevnosti, což byla běžná praktika, která Normanům ušetřila mnoho prostředků. Dnešní podoba hradu pochází z 19. století, kdy prošel neo-gotickou přestavbou pod vedením Williama Burgese. Během druhé světové války byly ve zdech hradu vybudovány protiletecké kryty, jež mohly pojmout téměř dva tisíce lidí. V roce 1947 hrad přešel do vlastnictví města Cardiff. Na pozemcích hradu se každoročně koná festival Tafwyl, který oslavuje velšskou kulturu – literaturu, kulinářství, hudbu atd. Castle Coch courtyard

Národní muzeum – muzeum bylo založeno na začátku 20. století. Dnes zobrazuje sbírky zaměřené například na starý Wales, umění, historii nebo na přírodu. Právě expozice starého Walesu by se dala považovat za vlajkovou loď muzea, protože obsahuje více než milion předmětů pokrývající období v rozsahu od období čtvrt milionu let před naším letopočtem až po průmyslovou revoluci.

Castell Coch (Červený hrad) – oproti Cardiffskému hradu je tento znatelně mladší. Byl postaven v 19. století ve stylu novogotiky tak, aby připomínal pevnost 13. století. Podobná pevnost na místě té moderní již skutečně stála, ale John Patrick Crichton-Stuart si z něj vytvořil své sídlo. Architekti pokračovali v pracích na sídle dokonce ještě deset let po smrti majitele.

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org, Chris Gunns, Million Moments, David Dixon, Keith EdkinsSeth Whales, Rob BurkeDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Velká Británie: Folkestone – vstupní brána na ostrov
Publikováno: 26.12.2011
Městečko Folkestone bylo v minulosti jen málo významnou rybářskou osadou na pobřeží Lamanšského průlivu (někdy nazývaného Doverská úžina). Změna přišla až začátkem 19. století, kdy tam postavili železniční stanici a přístav, přes který vlaky po trajektech směřovaly na evropskou pevninu (do francouzského přístavu Boulogne).

Velká Británie, Londýn – Piccadilly, Green Park a Haymarket
Publikováno: 11.7.2014
Po návštěvě oslnivého Trafalgar Square pokračujeme dál po známých památkách Londýna.

Velká Británie, Londýn - Trafalgar Square
Publikováno: 4.7.2014
Minulý týden jsme zavítali do jedné z nejznámějších londýnských čtvrtí, kdysi čtvrti červených luceren, Soho. Dnes se však přesuneme dále.

Velká Británie, Londýn – Soho
Publikováno: 27.6.2014
Po našich toulkách Janovem se tentokráte vydáme na severozápad do Velké Británie a to konkrétně do jejího hlavního města, Londýna.

Velká Británie: Překrásný vodní hrad – Bodiam Castle
Publikováno: 1.6.2014
Několik měsíců, které jsem ještě jako studentka vysoké školy prožila v Anglii, jsem využila nejen na sbírání životních zkušeností a důležitých řádků do životopisu, ale také na cestování a poznávání zajímavých míst. Jedním z nich byl i překrásný vodní hrad, známý jako Bodiam Castle.

Velká Británie, Bristol - pohled do Jihozápadní Anglie
Publikováno: 20.9.2013
Poměrně velké anglické město a zároveň samostatná správní jednotka má okolo milionu obyvatel ve své aglomeraci. Samotné město pak přibližně 400 tisíc.

Velká Británie: King’s College Chapel – symbol Cambridge
Publikováno: 5.10.2011
Ve Velké Británii je k vidění mnoho staveb, které budí hluboký obdiv i bázeň. Jednou z nich je také slavná kaple King's College Chapel, které je zasvěcen dnešní článek.

Velká Británie: Londýn – Britské muzeum
Publikováno: 28.11.2014
Ze Spojených států, které jsme navštívili minulý týden, se přes Atlantik vrátíme do Evropy, do Velké Británie.

Velká Británie: Městečko Happisburgh se ztrácí
Publikováno: 21.12.2011
Britské pobřežní městečko je ohroženo. Pomalu, ale jistě mizí z mapy Velké Británie, za což může globální oteplování a zvyšující se hladina světového oceánu.

Velká Británie: Anguilla - britská enkláva v Karibiku
Publikováno: 2.11.2011
Britské pláže nejsou zrovna místem, kde by se daly trávit horké letní dny u oceánu, za to na Anguille ano. A jak se to s ní tedy má?

Velká Británie: Zámek Hever Castle
Publikováno: 2.1.2012
Mezi nejnavštěvovanější zámky ve Velké Británii patří tradičně zámek Hever Castle. Díky své slavné historii, ale nepochybně i proto, že leží téměř po cestě do Londýna.


Souvisejicí fotogalerie

Anglie: Bristol – nenápadné město
Bristol je nenápadné město na západě Anglie, které přináší spoustu příjemných překvapení. Jde o p...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Letní radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety autem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety vlakem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v hotelu Diana*** Nové Mesto nad Váhom s wellcome drinkem, snídaní a zapůjčením kol + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

22.7.2019
Do 1. září 2019 máte možnost využít k cestování tradiční vláček Hanička (motorový vůz 810), který jezdí na trati ze Spišského Podhradí do Spišských Vlachů.
21.7.2019
Také toto léto si můžete užít mezinárodní kulturní festival Dny Mistra Pavla v Levoči, který do 28. srpna přináší pouliční vystoupení divadelníků, muzikantů a tanečníků, jakož i poselství kultury.

20.7.2019
Dřevěný kostel svatého Mikuláše z počátku 17. století, jehož oprava trvala téměř tři roky, mohou lidé navštívit v Hradci Králové v Jiráskových sadech až do konce září.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – LAOS:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 22. 7. 2019
svátek:Magdaléna
dnes:
pondělí 22.7.
28 °C
zítra:
úterý 23.7.
31 °C