www.infoglobe.cz » Velká Británie: Křídové útesy – poklad jihovýchodního pobřeží

Velká Británie: Křídové útesy – poklad jihovýchodního pobřeží

Publikováno: 18.12.2017
Jedním z nejkrásnějších pokladů jižní Anglie jsou křídové útesy – Seven Sisters – na jihovýchodním pobřeží. Jejich krása láká kromě turistů i filmaře, kteří ze Seven Sisters učinili například vysněné místo hlavních hrdinů filmu Pokání (s Keirou Knightley).

Útesy se rozkládají poblíž malebného městečka Eastbourne, jehož dominantou je nedávno renovované přístavní molo. Palmy lemující pobřežní promenádu přinášejí svěží vánek exotiky. Pokud cestujete s dětmi, stojí za to se vypravit do zábavního parku miniatur parních mašinek, který se nachází v centru města.

molo v Eastbourne   pobřeží Eastbourne

Na útesy Seven Sisters se můžete dostat pobřežním autobusem číslo 12, který spojuje Eastbourne s Brightonem. Pokud jste ubytovaní v Brightonu, lze využít MHD lístek typu NetworkSaver a nemusíte si již kupovat další. Existuje několik variant výletu závislých převážně na počasí a vaší fyzické zdatnosti. Většina lidí vystupuje na zastávce Seven Sisters Park Centre, kde se zároveň nachází turistické infocentrum. Zde si můžete prohlédnout jednotlivé trasy na mapě a rozhodnout se, která je pro vás nejvhodnější. Nejbližší vstup do přírodní rezervace obklopující Seven Sisters je hned naproti infocentra. Odsud vede pěšinka podél meandrující řeky Cucmere skrze pravý britský venkov. Zhruba dvacetiminutová procházka je zakončena pláží, ze které se vám již otevírá pohled na úchvatné křídové útesy. Pokud jste zvolili tuto variantu, naskýtá se vám možnost jedinečné procházky po útesech. Celkově se jedná o sedm kopců, jejichž nadmořská výška se pohybuje mezi 14 a 79 metry. Na konci vás čeká odměna v podobě občerstvení v restauraci. Jedná se o fyzicky náročnější trasu, nicméně výhledy při ní opravdu stojí za to.

řeka Cucmere   venkov

křídové útesy

Další možností je vystoupit na zastávce East Dean a podél cesty dojít k pobřeží. Tato trasa je zároveň jediný způsob, jak se dostat autem až k pobřeží. Cesta se dá zpříjemnit procházkou skrze louky, na kterých se pasou ovce. U pobřeží se ocitnete na místě, kde byste zakončili výstup přes všech sedm kopců. Odtud je možné vystoupat podél pobřeží ke dvěma majákům a zakončit výšlap výstupem na Beachy Head, což je nejvyšší bod útesů (tyčí se do výšky 156 metrů). První maják můžete spatřit hned při příchodu k pobřeží, ale opravdový poklad se skrývá až za horizontem – pruhovaný majáček, jak jej znáte ze starých filmů.

East Dean   maják u Beachy Head

Pokud se necítíte na výstup všech sedmi kopců, ale přesto byste stáli o krásné výhledy, které se vám na křídových útesech naskýtají, je možnost vystoupit na zastávce The Cucmere Inn a projít se po druhém břehu řeky Cucmere, kde můžete zároveň potkat volně se pasoucí ovce i krávy. Zde lze zhruba po 30 minutách chůze vystoupat pouze na jeden vrchol a rozprostře se před vámi pohled na celistvý útvar Seven Sisters.

volně se pasoucí ovce

Pokud budete plánovat výlet na křídové útesy, jako první zkontrolujte předpověď počasí. V krásný slunečný den není třeba se bát vyrazit na jakoukoliv trasu i s dětmi, ale ve chvíli, kdy je větrno a deštivo, může se jakákoliv trasa několikanásobně protáhnout. I kdyby vás přece jen zastihlo špatné počasí, výlet si určitě užijete. Křídové útesy jihovýchodní Anglie jsou podle mě místem, které by měl každý alespoň jednou za život navštívit.

GPS: 50°44'52.9"N 0°11'24.8"E

 

Text a foto: Karolína LhotákováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Velká Británie, Brighton – nejkrásnější rozhledna v Anglii
Publikováno: 6.10.2017
Brighton je snad nejoblíbenější a nejznámější přímořské letovisko na anglické straně Lamanšského průlivu. Kdysi byl Brighton pouhou rybářskou vesnicí, která v 18. století začala bobtnat v oblíbené letovisko, kam se začaly sjíždět vyšší společenské vrstvy Anglie, aby nasály čerstvý mořský vzduch a odpočinuly si v lázních. Dnes je Brighton přístupný všem. Jeho oblázkové pláže lemují obchody se suvenýry a různé atrakce.

Velká Británie: Folkestone – vstupní brána na ostrov
Publikováno: 26.12.2011
Městečko Folkestone bylo v minulosti jen málo významnou rybářskou osadou na pobřeží Lamanšského průlivu (někdy nazývaného Doverská úžina). Změna přišla až začátkem 19. století, kdy tam postavili železniční stanici a přístav, přes který vlaky po trajektech směřovaly na evropskou pevninu (do francouzského přístavu Boulogne).

Velká Británie, Londýn – „pupek světa” na Temži – VIDEO
Publikováno: 11.7.2017
Londýn kdysi býval největší město na světě. Vládli odsud obrovskému britskému impériu, lodě sem přivážely drahocenné zboží z celého světa, vyplouvaly za novým dobrodružstvím a zase se vracely. Dnes se sem stále sjíždějí lidé z celého světa – ať už za obchodem, za prací, obdivovat honosné památky, nasát trochu zdejší unikátní atmosféry, nebo ochutnat jídla z celého světa v jediném městě.

Velká Británie, Londýn – Whitehall
Publikováno: 18.7.2014
Minulý týden jste okusili něco z jedinečné atmosféry kolem Piccadilly. Dnes se přesuneme do míst, která jsou významná pro samotnou britskou státnost.

Velká Británie, Canterbury – prastaré opatství a světoznámá katedrála
Publikováno: 22.9.2017
Jednou z hlavních atrakcí nevelkého anglického města je slavná katedrála, kde sídlí arcibiskup z Canterbury, nejvyšší hodnostář anglikánské církve. Canterbury je však místem významným pro křesťanství již dlouho. Svatý Augustin zde poprvé pokřtil do té doby pohanské Anglosasy a právě svatý Augustin se zde v roce 597 stal vůbec prvním anglickým biskupem. Jeho hrob kousek od městských hradeb svým náboženským významem dokonce předčí samotnou katedrálu.


Souvisejicí fotogalerie

Velká Británie: Londýn – léto 2011
Každý, kdo navštívil britskou metropoli, si nepochybně odvezl mnoho zážitků. Mně se podařilo nahl...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Daleké kraje

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold***
2. cena redakce:
50% sleva na nákup jízdenek kamkoli po Evropě se společností FlixBus

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.6.2019
Již tento víkend se veřejnosti představí více než 20 ústavů a vědeckých center Slovenské akademie věd se zajímavými výsledky své práce. Přijďte tedy na Primaciální náměstí.

18.6.2019
Muzeum východních Čech prošlo od loňského května důkladnou opravou. K obnově se přidaly také dvě sedmimetrové sochy z průčelí Eliščina nábřeží a kašna. Pro veřejnost bude muzeum otevřeno na podzim.
17.6.2019
Nenechte si ujít kouzelný festival s kvalitní hudbou a doprovodným programem, který se uskuteční první srpnový víkend na louce za městem.

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – NOVÁ KALEDONIE, PAPUA-NOVÁ GUINEA, TASMÁNIE A ŠALAMOUNOVY OSTROVY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 19. 6. 2019
svátek:Leoš