www.infoglobe.cz » Velká Británie, Londýn – Whitehall

Velká Británie, Londýn – Whitehall

Publikováno: 18.7.2014
Minulý týden jste okusili něco z jedinečné atmosféry kolem Piccadilly. Dnes se přesuneme do míst, která jsou významná pro samotnou britskou státnost.

Banqueting HouseWhitehall je pro Angličany místem, které je občas předmětem ne příliš líbivých přízvisek. Zlý jazykové jej vidí jako místo, odkud pochází veškeré vládní kontroly veřejnosti. Pokud Britové označují někoho jako „oni“, myslí tím často lidi sedící ve vládních budovách rozesetých po dnešní ulici Whitehall.

Po dlouhou dobu, od roku 1235, byl Whitehall londýnským sídlem arcibiskupů z Yorku. Po roce 1530 se Whitehall stal majetkem koruny. Bylo to zde, kde roku 1611 měla premiéru první Shakespearova hra Bouře. Sláva Whitehallu stoupala a na začátku 90. let 17. století to byl největší a nejkomplexnější palác v Evropě. Byl složen z budov různých architektonických stylů a bylo Banqueting Housezde více než 1500 pokojů. Avšak jednu noc v lednu 1698 ve Whitehallu vzplál požár, který hořel až do rána. Většina paláce kvůli tomu shořela téměř k základům. Vzhledem k tomu, že se jednalo o hlavní sídlo anglické monarchie a že trvalo dlouho, než by se palác opravil, královská rodina se rozhodla přestěhovat jinam a do Whitehallu se už nikdy nevrátila.

Vzhledem k nákladnosti možné renovace Whitehall nikdy nebyl obnoven ve své původní podobě. V druhé polovině 18. století byla část pozemků pronajata pro vybudování měšťanských domů. Jednou z nových stavebBanqueting House, které zde vznikly, je i dodnes známá adresa Downing Street 10, kde sídlí britský premiér.

Dnes, v podstatě nejvýraznější budovou, která z původního Whitehallu zbyla, je Banqueting House. Části původního paláce, které zbyly po požáru se staly součástí nových budov, které tu na troskách v průběhu staletí vyrostly.

Banqueting House je některými označován jako jeden z vůbec nejdůležitějších reprezentantů britské architektury. Její původ sahá do roku 1619, kdy byla postavena jako vůbec první budova v Anglii v čistě klasické italské Banqueting Housetradici. Když kolem něj budete procházet, možná že jej i přehlédnete. Na první pohled se nejedná o zrovna monumentální budovu. Vedle ostatních budov se zdá poměrně menší. Nicméně, na vyobrazeních ze 17. století se Banqueting House tyčil nad okolní části tehdy ještě existujícího Whitehallu.

Vnitřek Banqeuting House byl po staletí využíván k různým účelům. Konaly se zdBanqueting Housee opulentní slavnosti. Po dlouhou dobu fungoval jako kaple a to až do roku 1890. Do roku 1963 pak palác byl muzeem. Dnes je Banqueting House národní památkou, o kterou se však stará nezávislá nadace, protože na její údržbu neplynou žádné prostředky od vlády nebo královské rodiny. Budova je navíc otevřena veřejnosti, takže byste ji určitě neměli při návštěvě Londýna vynechat.

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org

Redf0x , Albeins , Michel wal, Magnus Manske, TbmurrayDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Velká Británie, Londýn – Piccadilly, Green Park a Haymarket
Publikováno: 11.7.2014
Po návštěvě oslnivého Trafalgar Square pokračujeme dál po známých památkách Londýna.

Velká Británie: Londýn – Britské muzeum
Publikováno: 28.11.2014
Ze Spojených států, které jsme navštívili minulý týden, se přes Atlantik vrátíme do Evropy, do Velké Británie.

Velká Británie: Londýn – britský velikán v umění a kultuře
Publikováno: 3.5.2017
Pokud se někdy vydáte do Anglie, určitě budete chtít navštívit Londýn. Ale vzápětí si položíte otázku – co kromě legendárních červených autobusů a Big Benu uvidím? Vyplatí se to? Rozhodně ano. A je hned několik důvodů. Londýn je především městem historie, umění a kultury. Pro ty, kteří si rádi vyjedou do muzea či galerie, je jako stvořený.

Velká Británie, Londýn – „pupek světa” na Temži – VIDEO
Publikováno: 11.7.2017
Londýn kdysi býval největší město na světě. Vládli odsud obrovskému britskému impériu, lodě sem přivážely drahocenné zboží z celého světa, vyplouvaly za novým dobrodružstvím a zase se vracely. Dnes se sem stále sjíždějí lidé z celého světa – ať už za obchodem, za prací, obdivovat honosné památky, nasát trochu zdejší unikátní atmosféry, nebo ochutnat jídla z celého světa v jediném městě.

Velká Británie: Křídové útesy – poklad jihovýchodního pobřeží
Publikováno: 18.12.2017
Jedním z nejkrásnějších pokladů jižní Anglie jsou křídové útesy – Seven Sisters – na jihovýchodním pobřeží. Jejich krása láká kromě turistů i filmaře, kteří ze Seven Sisters učinili například vysněné místo hlavních hrdinů filmu Pokání (s Keirou Knightley).

Velká Británie, Stansted – skanzen nedaleko letiště
Publikováno: 18.5.2019
Pokud využíváte lowcostových aerolinek, dříve nebo později vás jistě cesta zavede na letiště Stansted nedaleko Londýna. Právě tady přistávají většinou velmi levné lety. Díky tomu se z letiště stal oblíbený přestupní bod do jiných evropských destinací. Nezůstávejte v letištní hale, okolí Stanstedu je krásné a byla by škoda volného času nevyužít.


Souvisejicí fotogalerie

Anglie: Bristol – nenápadné město
Bristol je nenápadné město na západě Anglie, které přináší spoustu příjemných překvapení. Jde o p...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Daleké kraje

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold***
2. cena redakce:
50% sleva na nákup jízdenek kamkoli po Evropě se společností FlixBus

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.6.2019
Již tento víkend se veřejnosti představí více než 20 ústavů a vědeckých center Slovenské akademie věd se zajímavými výsledky své práce. Přijďte tedy na Primaciální náměstí.

18.6.2019
Muzeum východních Čech prošlo od loňského května důkladnou opravou. K obnově se přidaly také dvě sedmimetrové sochy z průčelí Eliščina nábřeží a kašna. Pro veřejnost bude muzeum otevřeno na podzim.
17.6.2019
Nenechte si ujít kouzelný festival s kvalitní hudbou a doprovodným programem, který se uskuteční první srpnový víkend na louce za městem.

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – NOVÁ KALEDONIE, PAPUA-NOVÁ GUINEA, TASMÁNIE A ŠALAMOUNOVY OSTROVY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 19. 6. 2019
svátek:Leoš