Velká Británie, Southampton – lodě, lodě, lodě

Ještě ve 30. letech byl Southampton nejrušnějším přístavem v zemi. Dokonce z něj vyplul i slavný Titanic, který po pouhých pěti dnech od uvedení do služby ztroskotal na své panenské plavbě do New Yorku. Southampton zůstává i dnes velmi rušným přístavem, takže pokud vás baví pozorovat lodě nejrůznějších velikostí, pak jste na správném místě.
Kdyby ne, pořád je tu mnoho, co se dá dělat a kam jít. Jestliže vás zajímá Titanic jako takový, pak nejslavnějšímu vraku světa můžete věnovat třeba celé dopoledne tím, že se vydáte po naučné stezce Titanic Trail. Mapky této stezky se všemi zastaveními můžete získat například v místních informačních centrech pro turisty. Jedno z nich je například v muzeu SeaCity, další pak třeba v Dancing Man Brewery.
Se Southamptonem se však pojí ještě jedna známá loď, o které jste možná neslyšeli. Je jí SS Shieldhall. Ta patří do Britské národní historické flotily. Jedná se o největší parník svého typu v Evropě. Loď byla postavena v roce 1954 a dnes nabízí návštěvníkům pestrou paletu služeb.
Můžete na ní například strávit celý den, abyste se zblízka seznámili s životem námořníků. Cena je rovněž příznivá – 30 liber pro dospělé a 15 pro děti. Kdybyste náhodou patřili mezi fanoušky paroplavby, loď nabízí zážitek, který umožňuje vyzkoušet si práci s různými parními motory. Připravte se, že budete muset sáhnout hlouběji do kapsy. Čtyřdenní kurz vyjde na více než 400 liber.
Další zastávkou související s plavbou je Princess Alexandra Dock, kde kotví krásné jachty. Kdo si potrpí na značkové butiky, dobré restaurace nebo chce zajít do kina, se zde bude cítit jako doma. Případně si můžete objednat výlet lodí nebo si prohlédnout různé výletní lodě.
Hlubší poznání Southamptonu a jeho námořní historie nabízí zmíněné SeaCity Museum, které se nachází v centru města. Ke stálým expozicím patří Příběh Titaniku, třešničkou na dortu je interaktivní model lodě v poměru 1 : 25. Velmi zajímavé je poslechnout si svědectví lidí, jež zkázu lodi přežili.
Druhou stálou expozicí je Brána do světa. Pojednává o lidech, kteří prošli Southamptonem. Ať to byli římští obchodníci, kteří sem přišli prodat nové zboží, anglosaští osadníci, či hugenoti hledající místo, kde by byli v bezpečí před pronásledováním katolíků. Kromě toho muzeum pravidelně hostí dočasné expozice, takže určitě se podívejte na stránky muzea. Vstupenky pro dospělé vás vyjdou na 8 liber.
Text: Maxim Kucer
Foto: Wikipedia.org: Sassan, hahnchen, Geni, Dave Souza, Marek.69
Diskuze u článku (0) |
Vložit nový příspěvek
Souvisejicí články

Velká Británie, Bath – římské lázně, Jane Austenová a božské houstičky

Velká Británie, Brighton – nejkrásnější rozhledna v Anglii

Velká Británie, Lewes – tradiční anglosaské městečko

Velká Británie, Bristol - pohled do Jihozápadní Anglie

Velká Británie, Londýn – „pupek světa” na Temži – VIDEO
Souvisejicí fotogalerie

Velká Británie: Přírodní památka Sedm sester

Velká Británie, Brighton – podmořský svět

Velká Británie, Lewes – městečko s nezapomenutelnou atmosférou

Velká Británie: Londýn – léto 2011
Souvisejicí videa

Velká Británie, Londýn – „pupek světa” na Temži
Lokace:
