www.infoglobe.cz » Velká Británie, Stratford nad Avonou – rodiště Williama Shakespeara

Velká Británie, Stratford nad Avonou – rodiště Williama Shakespeara

Publikováno: 25.12.2017
Dnes navštívíme líbezné městečko nacházející se zhruba 2 hodiny od Londýna. Stratford je typicky britské město, jehož obyvatelé jsou po právu hrdí na svého rodáka – dramatika, básníka a herce Williama Shakespeara. Ač je již dávno po smrti, jeho duch na vás dýchne doslova na každém kroku.

Kromě samotné dominanty města – královského divadla, se můžete vydat až do pěti dalších míst spojených s tímto velikánem. Prvním a nejvýznamnějším místem je věrná kopie Shakespearova rodného domu v centru města. Zde si můžete prohlédnout výstavu zaměřenou na historii celé jeho rodiny. Zavede vás do zahrady, ve které se kdysi Shakespeare jako mladý hoch procházel. Pokud budete mít štěstí, podaří se vám zhlédnout na betonovém plácku před vstupem do domu několik úryvků z divadelních her. Vnitřek domu je naaranžovaný tak, aby působil jako za doby umělcova života. Prohlídka je samostatná, takže si můžete všechny části vychutnat, jak jen budete chtít.

divadlo   dům Williama Shakespeara

Dalším velmi populárním místem je Shakespearův nový domov, kam se přestěhoval zhruba ve 30 letech. Nenechte se ovšem zmýlit názvem, dům jako takový byl několikrát přestavěn, až byl nakonec v roce 1759 zbourán úplně. Průvodce vám ukáže nákresy původního domu a popíše historii místa. Následně máte možnost si projít zahradu a prohlédnout malou výstavu. Tohle místo může být pro návštěvníky zklamáním, jelikož zde opravdu nezbylo nic jiného než rozsáhlejší zahrada a pár výstavních předmětů.

představení před Shakespearovým domem   zahrada Shakespearova domu

zahrada u Shakespearova nového domu

Také máte možnost navštívit původní obydlí Shakespearovy manželky Anne Hathaway. Nachází se na samém okraji Stratfordu. Cesta z centra trvá zhruba půl hodiny a každý milovník britské architektury si tuto procházku užije. Na trase je možné vidět unikátní historické domečky i typicky britské sousedství, kde všechny domy vypadají jeden jako druhý. Cesta vede skrze parčík a je zakončena v menším lesíku, v jehož blízkosti se již nachází chatka Anne. K domu patří též zahrada s pasoucími se ovcemi a ovocný park. Samotný dům působí roztomilým a přívětivým dojmem. V domě absolvujete prohlídku s průvodcem, která trvá asi 30 min, nicméně v okolních zahradách se dá strávit mnohonásobně víc času.

dům Anne Hathaway

Dále můžete navštívit dům Shakespearovy dcery Susanny, v jehož blízkosti se nachází bylinková zahrada, kterou udržoval její manžel kvůli své lékařské praxi. V letních měsících se zde odehrává venkovní divadlo. Posledním místem zahrnutým v nabídce je farma Mary Arden, ta patřila Shakespearově matce. Tohle místo ocení především děti. Je zde možné pohladit si koně, osly, prasata, krávy či ovce. Průvodci vám ukážou, jak vypadá život na farmě, jak se starají o zvířata a jaké rukodělné práce umí. Pro nejmenší je tu dětské hřiště.

Stratford   Stratford

Lístky si můžete koupit jednotlivě, vybrat si tři nebo navštívit všech pět míst. Pro radu a zároveň pro levnější lístky je možné zajít do infocentra v centru města. Zároveň vám zde doporučí výlety do okolí, nejkrásnějším místem je hrad Warwick nacházející se pouhou půlhodinu vlakem.

Hrad Warwick

Pokud si přejete navštívit opravdu typicky britské místo plné roztomilých baráčků, parků a zahrad, doplněné o prohlídku spojenou se slavným anglickým rodákem, na Stratford byste určitě neměli zapomenout.

GPS: 52°11'37.3"N 1°42'27.1"W

 

Text a foto: Karolína LhotákováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Velká Británie, Londýn – „pupek světa” na Temži – VIDEO
Publikováno: 11.7.2017
Londýn kdysi býval největší město na světě. Vládli odsud obrovskému britskému impériu, lodě sem přivážely drahocenné zboží z celého světa, vyplouvaly za novým dobrodružstvím a zase se vracely. Dnes se sem stále sjíždějí lidé z celého světa – ať už za obchodem, za prací, obdivovat honosné památky, nasát trochu zdejší unikátní atmosféry, nebo ochutnat jídla z celého světa v jediném městě.

Velká Británie, Birmingham – průmyslové město v srdci Anglie
Publikováno: 4.8.2017
Birmingham je známý především fanouškům sportu, protože údajně zde se zrodil koncept celoevropské fotbalové ligy a tenis, který přímo v tomto městě na konci 50. a začátku 60. let 19. století vznikl. Město bylo založeno v období příchodu Anglosasů, ale teprve v polovině 12. století začalo stát za řeč jako centrum obchodu.

Velká Británie, Manchester – čínská čtvrť i fotbal
Publikováno: 18.8.2017
Dnes pokračujeme ve výletě po Manchesteru. Jako první místo navštívíme Heaton Park, který je se svými téměř 250 hektary největším parkem v Manchesteru. V srdci parku se nachází Heaton Hall, klasicistní zámeček postavený z pískovce, který bohužel v současnosti není přístupný veřejnosti. V parku mimo jiné spatříte i mnoho původních staveb, které byly restaurovány, nechybí zde ani golfové hřiště, observatoř nebo muzeum.

Velká Británie, Manchester – kolébka průmyslové revoluce
Publikováno: 11.8.2017
Manchester byl kdysi výkladní skříní průmyslové Evropy. Průmysl dnes ustoupil do pozadí a z města se stalo obchodní, kulturní a vzdělanostní centrum.


Souvisejicí fotogalerie

Velká Británie, Brighton – podmořský svět
Prostřednictvím dnešní fotogalerie se vydáme poznávat druhé nejstarší fungující akvárium na světě...

Velká Británie: Londýn – léto 2011
Každý, kdo navštívil britskou metropoli, si nepochybně odvezl mnoho zážitků. Mně se podařilo nahl...


Souvisejicí videa

Velká Británie, Londýn – „pupek světa” na Temži
Každý, kdo byl v Londýně, zná klasické památky jako Big Ben, Trafalgar Square, Tower Bridge nebo ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Zapomenutá místa

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Ubytování pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v penzionu Adélka Janské Lázně!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

3.8.2020
Karlovy Vary budou hostit 25. ročník karlovarského folklorního festivalu letos v září, o prodlouženém víkendu 3.–6. vystoupí folklorní soubory na různých scénách v regionu.
1.8.2020
Mělnické kulturní centrum Mekuc otevřelo na konci července v sadech u Masarykova kulturního domu (MKD) Relaxační art park pod heslem Mekuc v létě nespí. Denní programová kulturní nabídka poběží až do 2. září.
31.7.2020
Chcete vašim dětem dopřát výjimečný prázdninový výlet? Hledáte místo, kde by si mohly naplno vychutnávat dětské radosti a zažít něco nevšedního a obohacujícího? Nedaleko slovenských hranic se v malebné přírodní kulise na ploše 70 hektarů rozprostírá zámecký areál Schloss Hof, který se již brzy promění na jedno z nejpřitažlivějších míst pro rodiny s dětmi.

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – KEŇA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 4. 8. 2020
svátek:Dominik
dnes:
úterý 4.8.
16 °C
zítra:
středa 5.8.
20 °C