www.infoglobe.cz » Versailles - výkladní skříň Francie

Versailles - výkladní skříň Francie

Publikováno: 19.6.2008
Versailles, lokalita ležící pouhých 24 km od Paříže, původně patřila mocnému a významnému rodu Gondi. Ti zvali krále na lov ve svém širém lese. Králi Ludvíku XIII. (1601-1643) se území zalíbilo tak, že jej postupně odkoupil a v roce 1624 nařídil Philibertu Le Royovi, aby zde vybudoval gentlemanské venkovské sídlo, které by se stalo výchozím místem pro lov ve velkém hvozdě.

Zámek VersaillesMezi lety 1632 až 1634 bylo sídlo zvětšeno tak, že ke konci Ludvíkova života měla tamější vesnice na tisíc obyvatel.  Králův syn Ludvík XIV. se stejně jako jeho otec rád věnoval lovu, měl však s tímto místem odlišné záměry. Mladý král již od raného mládí, po krušných zkušenostech, koketoval s myšlenkou opustit Paříž. Ludvík s vizí rozsáhlé královské enklávy nakonec pověřil svého architekta Le Vau a svého architekta krajináře Le Nôtre, aby hrad a přilehlý park velkolepým způsobem přetvořili tak, aby se sem mohl nastěhovat královský dvůr. Stavební práce byly zahájeny v roce 1661. Už na začátku, v průběhu prvních dvou let, byly finanční výdaje na stavbu tak rozsáhlé, že vyvolaly úzkostné protesty správce královské pokladny. Ale výstavba přesto pokračovala a trvala celá desetiletí. Roku 1667 započalo vykopávání Velkého kanálu. Král byl měl totiž neustále starosti ohledně přívodu vody do fontán. Park se rozvíjel kolem kanálu, umělé nádrže o rozloze asi 280 000 m2, ze které čerpá vodu několik stovek fontán. Roku 1678 se král rozhodl, že dvůr a vláda budou permanentně sídlit ve Versailles, k naplnění tohoto záměru došlo 6. května 1682. Ludvíka le Vau vystřídal Jules Hardouin Mansart (1646-1708), který ve Versailles působil dalších 30 let. Mansart na základě plánů po Ludvíkovi le Vau začal stavět slavný Zrcadlový sál (franc. galerie des glaces).

Zámek VersaillesZámek Versailles

V 17. století byla zrcadla jednou z nejdražších věcí, které se v té době daly pořídit. Monopol na jejich výrobu si držely Benátky. Říká se, že ve snaze zachovat si toto dominantní postavení, Benátčané vyslali do Francie své agenty, aby otrávili dělníky, kteří na Zrcadlovém sálu pracovali. Rozměry této síně jsou vskutku monumentální i na dnešní poměry – 73.0 m × 10.5 m × 12.3 m a zdobí jej 17 oken s výhledem do zámeckých zahrad, proti kterým jsou zavěšena zrcadla. Dekorace stropu znázorňují Ludvíkovy vojenské úspěchy počínající Pyrenejskou smlouvou (1659) až po smlouvu v Nijmegenu (1678-169). Síň našla své využití, když jí Ludvík procházel ze svého soukromého apartmá směrem do kaple.

Zámek VersaillesZámek Versailles

Zahrady byly architektonicky uspořádané k umístění velkého počtu soch a sousoší. Před Zrcadlovým sálem se nachází dvě jezírka se čtyřmi sochami v každém z nich. Tyto sochy mají symbolizovat významné francouzské řeky – Loire, Loret, Saônu, Rhônu, Marnu, Sienu, Garonne a Dordogne.

Někdy kolem roku 1688 byl zámek již prakticky hotov. Versailles rostlo nejen z hlediska stavebního ale i populačně. Na konci Ludvíkovy vlády mělo město na 30 000 obyvatel, kteří se sem postupně stěhovali, aby byli blíže politické moci.

Zámek Versailles

Krom své úctyhodné rozlehlosti – průčelí zahrady paláce je dlouhé 640 m a zámecké zahrady mají plochu 101 ha, palác ohromuje cenou, kterou stál. Hlavní finanční zdroje pocházely z královy vlastní peněženky a rovněž z příjmu z provincie Nová Francie (Kanada), jenž byla v králově osobním vlastnictví.Veškerý materiál, který byl na stavbu dodáván, musel být vyroben a zpracován ve Francii, protože zámek ve Versailles se měl stát „výkladní skříní“ Francie. Jednou z nejdražších položek byl stříbrný nábytek Velkých apartmánů. Stříbrná balustráda, na kterou byla spotřebována tuna stříbra, stála 560 000 liver. Pro porovnání v roce 1679 Madame Maintenon začala poskytovat světlo a stravu pro dvanáct lidí přibližně za 14 liver denně.

Zámek Versailles

Zámek VersaillesZámek Versailles

Ludvík XIV. zemřel v roce 1715. Jeho následník, král Ludvík XV., ve Versailles zaměstnal architekta Gabriela, aby zde pokračoval ve stavebních pracích. Ty zahrnovaly například vybudování opery a paláce, který byl později známý jako Petit Trianon. Za Ludvika XVI. Byla přistavěna budova knihovny. V říjnu roku 1789 revolucionáři dobyli Versailles a celý královský palác byl obsazen.

Text: Maxim Kucer

Foto: Oskár Mažgút



Diskuze u článku (0)

Název: *
Obsah: *
Nick: *
E-mail:
Kontrolní číslo: *
* Povinná položka

Souvisejicí články

Eiffelova věž
Publikováno: 28.4.2009
Paříž by bez ní nebyla Paříží. Konstrukce moderního věku, která se stala symbolem hlavního města Francie, oblíbeným motivem hollywoodských filmů a v neposlední řadě vděčnou destinací turistů.

Francie, Paříž XIII. – Versailles, místo francouzské pýchy II.
Publikováno: 20.8.2014
Navzdory dlouhým frontám dodnes nelitujeme, že jsme čekali na vstup do jednoho z nejkrásnějších zámků světa - do Versailles přes dvě hodiny. Je potřeba hlavně vydržet a zámek se vám odmění nejen svou bohatou přepychovou vnitřní krásou, ale i svým zevnějškem a zahradami, které jsou jeho nedílnou součástí.

Francie, Paříž XII. – Versailles, místo francouzské pýchy I.
Publikováno: 13.8.2014
Po absolvování hotelové snídaně jsme se vydali kousek za Paříž – do jejího předměstí, které nese stejnojmenný název jako slavný zámecký komplex Versailles. Poznávání tohoto bývalého sídla králů vyžadovalo velkou dávku trpělivosti a také určitou kondičku. Ptáte se proč? Odpověď najdete v následujících řádcích.

Francie, Paříž VII. – náměstí v okolí Centre Pompidou
Publikováno: 9.7.2014
Minulý týden jsme navštívili městskou radnici a přesunuli jsme se i k Pompidou centru moderního umění. Dnes se podíváme do okolí této budovy postavené naruby, která nese jméno po francouzském prezidentovi Georgi Pompidou, který stál za její zrodem.

Francie, Azurové pobřeží I.: Slavný revír četníka ze St. Tropez – VIDEO
Publikováno: 22.9.2021
Stará námořnická a rybářská tradice, vynikající víno z místních vinic, srdeční a přátelští Francouzi, nádherné počasí i pověstně modré Středozemní moře. To vše sem každý rok přivede miliony lidí, kteří si chtějí odpočinout od každodenních starostí a načerpat trochu jižanské energie. Francouzská Riviéra sice nepatří k nejlevnějším evropským letoviskům, rozhodně odsud však nebudete odjíždět zklamaní.

Francie, Paříž III. – historie omotaná zelení
Publikováno: 11.6.2014
V našich toulkách po Paříži budeme pokračovat i dnes. Zvolníme tempo poznávání historie a více dáme prostor krásám přírody. Ta je v Paříži zastoupena v mnoha podobách. Snad ty nejkrásnější ukázky jsme se rozhodli hledat v nádherných parcích či zahradách.

Francie, Paříž II. – město slavných a moudrých
Publikováno: 4.6.2014
Po minulém letmém představení Paříže se dnes vydáme na jeho konkrétnější místa. Náš výlet začneme v Latinské čtvrti, projdeme si dva nádherné bulváry a navštívíme i snad nejznámější hrobku ve městě.

Romantická Paříž
Publikováno: 25.9.2009
Romantická Paříž je hlavním městem Francie a vyhlášenou metropolí. Každý z nás ve spojitosti s Paříží vybaví něco jiného – romantiku, módu, vyhlášené butiky, Eiffelovku či památky. A právě památky a zajímavá místa jsou dnešním cílem…

Francie: Marseille – nejstarší město ve Francii II.
Publikováno: 6.9.2013
Po malé exkurzi v minulém díle se dnes opět vrátíme do tohoto jihofrancouzského města.

Francie: Nice – středomořské letovisko
Publikováno: 13.9.2013
Nice kolem roku 350 př. n. l. založili Řekové z Marseille a z města se rychle stal vytížený přístav. V 7. století n. l. se město připojilo k janovské lize a odrazilo saracénský nájezd. Nicméně, o století později Saracéni dvakrát město dobyli a vyplenili.

Francie, Paříž I. – město večné krásy
Publikováno: 28.5.2014
Dnes začíná náš nový seriál o městě, které se řadí mezi nejznámější, nejnavštěvovanější a nejkrásnější metropole světa. Ano, je to francouzské hlavní město Paříž. Společně se vydáme na procházku po těch nejvychytanějších místech a povíme si jeho tajuplné příběhy.

Francie, Paříž V. – vznešená katedrála Notre Dame
Publikováno: 25.6.2014
V dnešní části našeho putování po Paříži navštívíme jednu z největších, nejnavštěvovanějších a nejkrásnějších památek ve městě. Ano, je to katedrála Notre Dame na ostrově Cité. Opředena mnohými příběhy již po staletí dominuje tomuto městu a podněcuje spisovatele a nejen je, k opisování tajuplných příběhů s nenapodobitelnou francouzskou rafinovaností.

Francie, Paříž IX. – královská procházka k řece
Publikováno: 23.7.2014
Rušná ulice Rue de Rivoli v nás zanechala hned několik zajímavých zážitků. Ať už to byl dotek s historií v podobě Věže sv. Jakuba, nebo nádherné pohlazení zraku architekturou obchodního centra ve slohovém stylu art deco. Plný elánu jsme si to namířili k další z nesčetných památek Paříže, kterou byl tentokrát kostel Saint-Germain-l'Auxerrois.

Francie, Paříž VI. – milovaná i zatracovaná architektura
Publikováno: 2.7.2014
V dnešní, v pořadí již šesté části našeho seriálu o Paříži se vydáme od katedrály Notre Dame ke krásné městské radnici, odkud naše kroky povedou k jedné z nejkontroverznějších staveb města, kterou samotní Pařížané buď milují nebo zatracují.

Francie, Paříž IV. – cestou ke katedrále Notre Dame
Publikováno: 18.6.2014
V minulé části našeho seriálu jsme se na Paříž podívali z pohledu milovníků přírody a zeleně, která je ve městě zastoupena v podobě parků a zahrad. Dnes se z jedné takové oázy klidu a odpočinku vydáme ke snad nejznámějšímu ostrovu této metropole, kde se nachází proslulá dominanta - katedrála Notre Dame.

Francie, Paříž VIII. – Rivoli, ulice významných staveb
Publikováno: 16.7.2014
Po procházce náměstími v okolí Centre Pompidou jsme se přesunuli k Věži sv. Jakuba (Tour Saint-Jacques). Tato 52 metrů vysoká památka nám připomínala věž, z dnes již legendární trilogie Pána prstenů. Neváhali jsme a šli jsme si ji prohlédnout zblízka.


Souvisejicí fotogalerie

Francie: Paříž – perla na Seině
Paříž, hlavní město Francie, se rozprostírá po obou březích řeky Seiny a patří k nejkrásnějším a&...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

27.3.2024
Ať vám Velikonoce přinesou hodně radosti, zdraví, klidu i splněných cestovatelských tužeb. Běžte se ve dnech volna projít do přírody a načerpejte novou energii.
1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 29. 3. 2024
svátek:Taťána
dnes:
pátek 29.3.
6 °C
zítra:
sobota 30.3.
11 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X