www.infoglobe.cz » Víte, že? Rakousko: Solná komora

Víte, že? Rakousko: Solná komora

Publikováno: 18.11.2012
Východně od Salzburgu se nachází jedna z historicky nejzajímavějších oblastí Rakouska. Území, ležící na hranici tří spolkových zemí, bylo osídleno již v době kamenné. Vydejme se tedy do okolí malebného městečka Hallstatt, jehož půvab se zrcadlí v průzračných vodách stejnojmenného jezera.

Výchozím bodem bude trojmezí Horních Rakous, Štýrska a právě Salcburska, jímž jsme nakonec pouze projížděli během návratu do Česka. Od alpské části Rakouska snad nelze čekat nic jiného, než úchvatné přírodní scenérie. A také záplavu všech odstínů zelené a modré. Ty by snad měly být dodatečně přidány na rakouskou vlajku, protože těmito barvami letní Alpy doslova září.

Na většině informačních letáků, automap či propagačních materiálů o Salzkammergutu, tedy Solné komoře, nacházíme častokráte jeden opakující se motiv kostelní věže, která se stejně jako přilehlá obec tísní na úzkém břehu na úbočí jedné z nemalých hor. Celou tuto mírně kýčovitou pohádkovou scenérii dotváří odraz v jezerní hladině, v němž se krom obce zrcadlí i okolní velehory. Pakliže jste tento obraz již někdy někde spatřili, vězte, že realita je možná ještě působivější. Onou obcí je Hallstatt, nad nímž se vypíná majestátní pohoří Dachsteinu. Hallstatt byl až do konce 19. století prakticky nepřístupnou obcí, podobně jako celá oblast Solné komory. Rakousko-uherské úřady nepovolovaly jakýkoliv pohyb obyvatel. Nikdo se bez zvláštního povolení nesměl přistěhovat, ani odstěhovat. Kdo se zde narodil, ten zde také většinou zemřel. Městečko Hallstatt bylo přístupné pouze lodí, přičemž první silnice ho spojila s okolní pevninou, resp. lázeňským městem Bad Ischl, až v roce 1890. Dnes je spolu se svým pozoruhodným okolím právem součástí světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Solnohradsko je také zemí jezer. Je jich zde více jak 20 a těmi nejznámějšími jsou např. Attersee, Grundlsee, již zmiňované Hallstätter See, Mondsee, Traunsee a nelze zapomenout ani na Wolfgangsee. Hlavními řekami propojujícími region, jednotlivá města a některá jezera jsou Traun a Ischl.         

Symbolem této části Rakouska se stala sůl, lépe řečeno její dolování. Již v keltských dobách se sůl těžila a později i vyvážela do všech koutů Evropy. Slovo komora v názvu oblasti však nesouvisí přímo s těžbou, ale s administrativním rozdělením tehdejší císařské finanční správy, tzv. komorou.

Archeologické vykopávky, čítající stovky a tisíce hrobů s kamennými, hliněnými a železnými artefakty, potvrdily přítomnost trvalého osídlení Hallštatska již v 7. století př. n. l., toto historicky významné období keltského osídlení pak dostalo i pojmenování podle místa nejzásadnějších nálezů, tedy doba halštatská, odpovídající zhruba nejstarší době železné.

Je zajímavé uvědomit si historické souvislosti, že totiž tehdy byla oblast na sever od Alp neprostupným temným pralesem, který obývaly polodivoké kmeny válečníků, vyznávající pohanská božstva. A v tutéž chvíli o necelých 1000 kilometrů jižněji ctihodní Římané volili své senátory.        

Celá oblast je plná nádherných přírodních scenérií. V roce 1997 byla jižní část Solné komory v okolí Dachsteinu a Hallstatu zařazena na seznam Světového dědictví UNESCO.

Text: Jan Chaloupka

Foto: Wikipedia Commons: Ncsakany, Tigerente, F.G.Waldmuller, EickedorferDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Rakousko, Bad Ischl – alpské panorama z ferraty Katrin
Publikováno: 19.10.2015
Alpský vzduch, horská krajina, stříbřitá jezera a vrcholy majestátních hor s pozadím ledovce Dachstein. Takové okamžiky nabízí ferata Katrin s nadmořskou výškou 1 542 m.

Rakousko, Salzbursko – krátký výlet do hor I.
Publikováno: 30.8.2015
S kamarádkou jsme se rozhodly, že vyrazíme na výlet. Už jen plánování cesty bylo skvělé. Prohlížela jsem různé průvodce, hledala jsem nějakou inspiraci na stránkách cestovních kanceláří a nakonec jsme rozhodly, že navštívíme krásné místo v blízkosti Salzburgu, malou vesničku Abtenau, která bude naším zázemím, odkud budeme cestovat po okolí.

Rakousko: Zell am See a Kaprun - tam kde se hosté cítí dobře
Publikováno: 9.6.2013
Jedinečnost regionu Zell am See-Kaprun spočívá v kombinaci ledovcové oblasti, hor a jezer. Snad nikde jinde nenajdete tolik krás Rakouska tak blízko u sebe jako zde. Podmínky v této alpské oblasti umožňují sportovcům, rodinám a těm, kteří hledají odpočinek, využít nejrůznějších aktivit.

Rakousko: Dovolená v regionu Hochkönig
Publikováno: 13.1.2013
Region Hochkönig v Salcbursku nabízí vše, po čem touží každý správný lyžař. Rychlou jízdu na svazích světových pohárů, tři zábavní parky pro odvážné a 32 kilometrů dlouhý Královský okruh pro lyžaře-požitkáře. Díky adventním akcím, zimnímu geocachingu a nejrůznějším novinkám slibuje tento rakouský region nezapomenutelné zážitky ze zimní dovolené.

Rakousko: Zell am See - ledovec, hory a jezero
Publikováno: 6.1.2013
Na 138 kilometrech sjezdovek v Zell am See-Kaprun se třemi lyžařskými oblastmi Kitzsteinhorn, Schmittenhöhe a Maiskogel si užijí rodiny, začátečníci i zkušení lyžaři. Zell am See-Kaprun ale nabízí rozmanité možnosti také pro všechny, kteří hledají zážitek mimo sjezdovky. Od výletů na běžkách, pěšky nebo se sněžnicemi až po sporty na přírodní ledové ploše jezera Zeller See.

Rakousko: Aktivní zimní dovolená zn. levně!
Publikováno: 16.12.2012
Dovolená v Alpách nemusí být drahá. To dokazuje nabídka dovolených v Salcbursku, kde je možné zažít zábavu na sjezdovce i na chalupě za tu nejlepší cenu. Ubytování je pro hosty připraveno v krásných hotelech, na malebných horských statcích nebo v rozlehlých rekreačních chalupách.

Itálie: Alpentrip III. - Návštěva u ledového muže
Publikováno: 26.8.2012
Třetí pokračování naší cesty po Alpách věnujeme městu Bolzano, jehož největší atrakcí se stala postava muže z doby měděné, jehož ostatky jsou spolu s nadmíru zajímavou výstavou součástí expozice Jihotyrolského archeologického muzea.

Itálie: Alpentrip II. - Brennerem do Jižních Tyrol
Publikováno: 19.8.2012
Druhá část cesty nás zavede přes Brennerský průsmyk do Jižního Tyrolska, za červeným vínem, pálenkou a vzpomínkou na K. H. Borovského.

Rakousko: Alpentrip I. – Plánování a odjezd
Publikováno: 12.8.2012
První díl nového cestopisného povídání bude věnován hlavním bodům plánované trasy, během níž za týden navštívíme tři alpské země, horská jezera i množství zajímavých památek a míst, které určitě stojí za to vidět.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Daleké kraje

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold***
2. cena redakce:
50% sleva na nákup jízdenek kamkoli po Evropě se společností FlixBus

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

17.6.2019
Nenechte si ujít kouzelný festival s kvalitní hudbou a doprovodným programem, který se uskuteční první srpnový víkend na louce za městem.

16.6.2019
Poznejte krásy a zajímavosti Malých Karpat. Využít můžete turistický autobus Malokarpatský expres, který jede každou sobotu, neděli a během státních svátků na trase Bratislava–Budmerice přes Svatý Jur, Pezinok, Modru, Zochovu chatu a Červený Kameň.

15.6.2019
Letošní sezonu se mohou turisté vydat do 16 míst chráněné přírody s nově vydaným návštěvnickým pasem. Odměnu získá každý, kdo navštíví nejméně 5 z návštěvnických středisek národních parků či Domů přírody chráněných krajinných oblastí.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – NOVÁ KALEDONIE, PAPUA-NOVÁ GUINEA, TASMÁNIE A ŠALAMOUNOVY OSTROVY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 17. 6. 2019
svátek:Adolf