www.infoglobe.cz » Z Prahy k břehům Atlantiku IV.

Z Prahy k břehům Atlantiku IV.

Publikováno: 4.12.2010
Během třetího dne výpravy jsme natěšení dorazili do Španělska, a že to stálo za to!

3. den (středa) - Konečně Španělsko

Po vydatném spánku jsme se vydatně nasnídali, vypili svá kafe a džusy, snědli své toasty a croissanty s marmeládou či máslem, donesli věci do auta a vydali se dál směr Španělsko. To leželo jen několik desítek kilometrů před námi. Krajina západně od Béziers sFiguerese postupně začínala měnit a během jízdy podél pobřeží se nám naskytl pohled na monumentální Pyreneje. Pohled k nezaplacení. Před spalujícím vedrem, které se neustále stupňovalo, nás spolehlivě chránila klimatizace a užívali jsme si ubíhající krajiny. Bylo vidět, že prázdniny a dovolené vypukly v plném proudu, protože nebyla chvíle, kdy bychom nenarazili na německý, holandský nebo francouzský karavan. Rychle jsme se blížili k naší bráně do Španělského království – hraničnímu městečku Le Perthus s 582 obyvateli a snad ještě více obchůdky, kasiny, restauracemi a hlavně auty. Pokud byste se rozhodli ve městě na nějakou chvíli zastavit, možná oceníte místní pevnost Fort de Bellegarde, která byla postavena ve druhé polovině 17. století a naposledy, během druhé světové války, byla využívána Gestapem jako vězení pro uprchlé válečné zajatce a nepřátelské agenty.

Teatro-Museo DalíTeatro-Museo DalíTeatro-Museo Dalí

O tom, že jsme se z Francie dostali do Španělska nás informovala modrá cedule se žlutými hvězdičkami Evropské unie. První dojmy nebyly zrovna pozitivní. Projížděli jsme malýmFormule 1 městem La Jonquerou zasažené chaotickým stavebním boomem. Zjistili jsme, že po cestě do Barcelony budeme míjet Figueres, rodiště Salvadora Dalího. A zastavit se tam je nabídka, která se zkrátka neodmítá. Když jsme do města přijeli, bylo hned poznat, že je to Dálího rodiště – narazili jsme na Dalího sochy, v obchodech se suvenýry to věcmi s dalíovskou tématikou přímo přetékalo. My jsme je ale míjeli a těšíce se pospíchali do Teatro-Museo Dalí.

Na jeho stavbě se velkou měrou podílel sám Salvador Dalí. Jádro muzea tvoří budova, která za jeho mladých let byla městským divadlem. Když bylo roku 1974 otevřeno, na Náš pokoj v barcelonské Formuli 1návštěvníky čekala rozsáhlá sbírka uměleckých děl, která mapuje období od Dalího začátku až po práce z konce jeho života.

Než jsme se do muzea dostali, nějakou dobu jsme projížděli sem a tam úzké středověké uličky Figueres, než jsme našli vhodné místo na parkování na jakémsi malém náměstíčku, jež patrně v jiných dnech slouží jako tržiště.

Když jsme aspoň stokrát zkontrolovali, jestli nestojíme na nějakém zákazu, v modré zóně nebo placeném parkovišti (byli jsme spolehlivě vystrašeni, když jsme se ještě před odjezdem dočetli, jak všelijak nám mohou odtáhnout auto atd.), a konečně se vydali k Mýtná bránaočekávanému muzeu. Očekávali jsme  dlouhou frontu a zklamáni jsme nebyli. Na malém náměstí před muzeem se vinul dlouhý had lidí. Zařadili jsme se a prozatím alespoň zvenčí obdivovali originální vzhled budovy.  Pobyt pod spalujícím sluncem alespoň trochu zkracovala přítomnost kytaristy-zpěváka, který oprašoval Stingovy staré hity, a místního starého podivína, který u vchodu postupujícím lidem ve fPouliční umění Gironyrontě vždy něco důležitého sděloval. Naší pozornosti neunikly jeho rekvizity – starý dětský kočárek plný různých věcí a hraček, z nichž měl několik vystavených před zdmi muzea spolu s dohrávajícími dětskými varhanami. Když se tento muž ke všemu svým zpěvem přidal k mladému kytaristovi, vytvořil se tak bizarní obraz ne nepodobný tomu od Dalího.

Vstupné vás vyjde na 10 euro a se studentskou kartou zaplatíte o dvě eura méně. Tak či tak svých peněz litovat nebudete. Muzeum není pouze výstavou obrazů (nejen od Dalího), soch, ale i optických iluzí, šperků (leží v samostatné části s vlastním vchodem), a vám je tak naservírována neskutečná a zábavná podívaná. Cítili jsme se jako v jiném světě, jako v Dalíově surrealistickém snu. Girona

Když jsme vyšli ven do reality, ještě nějakou chvíli jsme zpracovávali předchozí dojmy a usoudili jsme, že pro zlepšení celkového zážitku se hodí zajít si někam na oběd. Skončili jsme v gyros restauraci v podstatě hned za rohem a po pár minutách jsme s plnými žaludky šli zpět k autu.

V navigaci jsme zadali směr Barcelona, a projížděli přes Gironu, na kterou jsme bohužel neměli moc času, takže jsme ji pouze trochu projeli autem, viděli nádhernou velkolepou katedrálu a část Starého Města. I tak se nám povedlo zabloudit na vysoký kopec s honosnými vilami a chvíli trvalo, než jsme se odtamtud Gironavymotali.

Barcelona ležela jen pár hodin jízdy před námi. Vzhledem k tomu, že se někdo z nás (to ponechme raději stranou) na navigaci „uklik“, zamířili jsme na placenou dálnici, kde jsme na jejím začátku u mýtné brány samozřejmě zajeli ke špatnému terminálu, byli vytroubeni, ale nakonec přece jen zaplatili a projeli skrz. Díky navigaci jsme našli ubytování v F1 ležící v Mollet del Vallés, příměstské oblasti vzdálené přibližně 20 kilometrů od samotné Barcelony.

Na recepci jsme potkali anGironagažovaného recepčního, který nám na mapce vyznačil, kam se nesmíme zapomenout podívat, poděkovali jsme a vydali se trochu prozkoumat okolí. Míjeli jsme spoustu kaváren, kde místní lid sledoval fotbalový zápas s Německem. Mollet nás ještě překvapil množstvím muslimů, které jsme na ulicích potkávali. V motelu jsme ještě pojedli plody našeho nákupu (například znamenitou papayu) a odebrali se nabírat síly na další den.

Příště – Barcelona – město snů.

 

 

Text: Maxim Kucer & Jakub Štantejský

Foto: Maxim Kucer & Jakub ŠtantejskýDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Z Prahy k břehům Atlantiku I.
Publikováno: 13.11.2010
Část týmu Infoglobe.cz letos podnikla výpravu do zemí Pyrenejského poloostrova. V následujících týdnech si budete moci přečíst naše zážitky, poznatky, prohlédnout si fotky a možná se i inspirovat co navštívit atp. V prvním díle nastíníme, proč jsme se na tuto cestu vydali a co je potřeba vzít si s sebou nebo co je nutné zařídit. Doufáme, že se budete při čtení našeho cestopisu dobře bavit!

Španělsko, Barcelona: katalánská metropole I.
Publikováno: 26.10.2012
Vítejte u našeho seriálu věnovaném fascinujícímu španělskému městu Barcelona, o němž vám přineseme tři díly. V nich poznáte, že to je město, které byste podle možností měli alespoň jednou v životě spatřit.

Z Prahy k břehům Atlantiku XIX.
Publikováno: 26.3.2011
Procházka po Madridu.

Z Prahy k břehům Atlantiku XIII.
Publikováno: 12.2.2011
Bloudění v malebných uličkách Córdoby a návštěva fantastické Mezquity.

Z Prahy k břehům Atlantiku XII.
Publikováno: 5.2.2011
Jedenáctý den se vydáváme do Španěly ne zrovna milovaného Gibraltaru, důležité lodní tepny spojující Afriku s Evropou.

Z Prahy k břehům Atlantiku XI.
Publikováno: 29.1.2011
Desátý den jsme se vydali na trek v pohoří Sierra Nevada a vystoupali na druhou nejvyšší horu Španělska - Veletu (3392 m).

Z Prahy k břehům Atlantiku X.
Publikováno: 22.1.2011
Návštěva arabské Alhambry, pýchy Granady a celého Španělska.

Z Prahy k břehům Atlantiku IX.
Publikováno: 15.1.2011
Příjezd do magické Granady a první setkání s historickým klenotem - Alhambrou.

Z Prahy k břehům Atlantiku VIII.
Publikováno: 8.1.2011
Sedmý den naší výpravy jsme zasvětili toulkám Valencií.

Z Prahy k břehům Atlantiku VII.
Publikováno: 25.12.2010
Den na cestách s nečekaným výletem do přírodního parku a trablemi ve valecijském nákupním středisku.

Z Prahy k břehům Atlantiku VI.
Publikováno: 18.12.2010
Dnes se ještě jednou s námi podíváte do ulic krásné Barcelony.

Z Prahy k břehům Atlantiku V.
Publikováno: 11.12.2010
Dnes jsme se vydali na velkou prohlídku fantastické Barcelony...

Z Prahy k břehům Atlantiku III.
Publikováno: 27.11.2010
O druhém dni naší cesty k břehům Atlantického oceánu.

Z Prahy k břehům Atlantiku II.
Publikováno: 20.11.2010
Po minulém úvodu a pár radách pro potencionální cestovatele vás začneme provázet příběhem naší expedice. Den první...

Španělsko, Barcelona: katalánská metropole II.
Publikováno: 2.11.2012
Ve druhém díle o krásném městě na pobřeží Středozemního moře se dozvíte více o nádherných vilách, které zde po sobě zanechal slavný stavitel Gaudí.


Souvisejicí fotogalerie

Španělsko: Figueres
Čtyřicetitisícové Figueres se stalo rodištěm jednoho z největších světových umělců - Salvadora Da...

Španělsko: Barcelona - město snů
Barcelona je hlavním městem Katalánska, autonomní španělské provincie ležící na severovýchodě zem...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Zapomenutá místa

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Ubytování pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v penzionu Adélka Janské Lázně!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

12.7.2020
Pražský lesopark Kamýk prošel zásadní proměnou. Obnovy se dočkaly nefunkční staré objekty, hájovna i oblíbený zookoutek. Tam mají teď nové útočiště například kozy kamerunské.
10.7.2020
Nové návštěvnické centrum zprostředkuje pohled na výsledky archeologických průzkumů a nálezů v oblasti zaniklé obce Mušov, která ustoupila vodní nádrži Nové Mlýny v Jihomoravském kraji.
8.7.2020
Fond na podporu umění rozhodl o vítězi 3. ročníku projektu Město kultury. Příští rok se pochlubí tímto titulem město Stará Ľubovňa, které je v daném regionu kulturním uzlem.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – MAURICIUS:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 12. 7. 2020
svátek:Bořek
dnes:
neděle 12.7.
20 °C
zítra:
pondělí 13.7.
21 °C