www.infoglobe.cz » Z Prahy k břehům Atlantiku VII.

Z Prahy k břehům Atlantiku VII.

Publikováno: 25.12.2010
Den na cestách s nečekaným výletem do přírodního parku a trablemi ve valecijském nákupním středisku.

Výjezd do přírodního parku.6. den (sobota) - Hurá do Valencie

Budík se rozřinčel na devátou hodinu ranní. Pro snídani jsme si tentokrát zašli do místní samoobsluhy a v našem košíku se objevily potraviny: cornflakes, mléko, banány a malé croissanty, což nás vyšlo na cca 7-8 eur (přičemž jsme trochu zalitovali, protože snídaně ve Formuli by na jednoho vyšla levněji).

Dopoledne jsme chtěli strávit poslední chvíle v Barceloně tím, že Panoramasi prohlédneme slavný stadion, domov FC Barcelony, Nou Camp (ač polovina našeho týmu, tedy jeden člověk, z toho zdaleka nebyl tak uchvácený jako druhá polovina týmu). Nejdřív jsme se museli poprat se spletí barcelonských silnic, nicméně ke stadionu jsme se dostali přibližně po půlhodině, co jsme vyrazili. Trošku byl problém s parkováním, jelikož okolí stadionu zaplavila auta podobných zvědavců, jako jsme byli my. Po zjištění, že vstupné stojí 20 eur, pragmatičtější polovina týmu přesvědčovala fotbalu oddanou druhou polovinu týmu, že vstup je předražený a nakonec jsme se oba spokojili s tím, že jsme Nou Camp viděli alespoň zvenčí.Naše auto

Navigace dostala za úkol navádět nás do Valencie. Nad necelými 400 kilometry jsme mávli rukou a vyrazili. Přibližně v první třetině cesty jsme se chtěli vyhnout placené dálnici a jedinou logickou cestou byla odbočka do vnitrozemí lemovaného Ibérským pohořím (Sistema Ibérico). Po několika kilometrech nebezpečně klikaté, a vzhledem k úzké povaze silnic téměř Ruinydobrodružné jízdy, jsme se vyšplhali do značné výše. Trochu jsme si zajeli, ale na druhou stranu byla kopcovitá krajina dobrým objektem pro náš foťák. Rozsáhlejší prohlídku liduprázdné krajiny, kde kromě vil na víkendové bydlení jsme viděli i několik zcela opuštěných a zchátralých usedlostí, nám trochu komplikoval situaci stav nádrže, která už začínala nutně potřebovat doplnit. Benzinka měla punc atmosféry divokého Západu – všude kolem pustá krajina s křovinami, které občas popožene nějaký ten poryv větru. K plné nádrži jsme si ještě doobjednali dvě espressa, protože nás ještě čekala dlouhá cesta.

Dál se cesta vleče pomalu, a když konečně začínáme narážet na civilizaci, tzn. vesnice, můžeme jet maximálně padesátkou. Zjistili jsme, že španělskou specialitou jsou kruhové objezdy, ale ne ledajaké. Pomalu jsme si zvykali na mnohoproudé kruhové objezdy se Krajinasemafory po stranách (a nejednou se stalo, že jsme nevědomky projeli na červenou); překvapily nás objezdy, které byly uprostřed protnuty ještě další silnicí a dokonce jsme narazili na kruhový objezd s retardéry (něco podobného jsme zažili i na jedné dálnici) a díky těmto „vylepšením“ jsme byli svědky nejedné chaotické situace. Zkrátka skutečná lahůdka pro někoho, kdo něco takového zažije poprvé.

 

Valencie

KrajinaS tím, jak se blížila Valencie, jsme začali pátrat v průvodci, kde by se dalo sehnat nejlevnější ubytování. Nabízel se jeden „levný a solidní“ kemp v El Saler, vzdálený přibližně deset kilometrů od města. Kemp skutečně solidní byl, a protože se připozdívalo, neměli jsme už čas ani náladu hledat něco jiného. Cena 24 eur za noc (2 osoby plus stan plus auto) nám přišla vcelku solidní, alespoň v porovnání s tím, co jsme museli platit dosud. Potěšilo nás, že kemp nebyl příliš zaplněný. Postavili jsme stan, naházeli do něj spacáky a karimatky a vydali se do města. I když se už stmívalo, na teplotě vzduchu to rozhodně znát nebylo, pořád se držela okolo třiceti stupňů. Po několika minutovém kroužení městem, jsme se rozhodli, že autoKrajina zaparkujeme v místním nákupním středisku El Saler. Přesto, že už bylo kolem deváté hodiny, podzemní parkoviště doslova praskalo ve švech a to samé platilo i pro nákupní centrum. Vyhladovělí po celém dni cesty jsme se vydatně najedli a přes davy nakupujících se prodrali zpět k autu. Pochopili jsme, že konzumní kultura ve Španělsku je o něco „šílenější“ než u nás. Kroutili jsme hlavami nad tím, že sobotní večer trávily rodiny společnými nákupy, a raději se vrátili zpět do auta.  

Obchodní centrum ve ValenciiU výjezdové závory použijeme vydanou kartičku a chystáme se odjet. Automat tvrdí, že naše karta je neplatná, i když se ji tam pokoušíme dát všemi možnými způsoby. Pár aut stojících za námi už pochopilo, že naše „představení“ bude na delší dobu a přejíždějí ke druhé závoře, co je hned vedle. V Česku bychom si už pravděpodobně vyslechli pár lichotivých přezdívek. Jdu k automatu na placení, který mi na displeji ukáže, že nic platit nemusím. Nechápu. Když se vracím k autu, kolem vyjíždějící místní se nám snaží dokonce pomoci – ptají se, co máme za problém. Přestává mě to bavit (resp. začínáme být pěkně nabroušení) a chystám se vylít si zlost na některém ze zaměstnanců obchodního centra. Udělám dva kroky a koukám, že závora se z ničeho nic zvedla. Nakonec se tomu musíme zasmát. V kempu, v osvíceném společenském srubu, sedí ještě pár cizinců s vínem nebo pivem. Zní hlavně španělština a němčina. Spát jdeme kolem půlnoci.

Příště - V ulicích Valencie

 

 

Text: Maxim Kucer & Jakub Štantejský

Foto: Maxim Kucer & Jakub ŠtantejskýDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Z Prahy k břehům Atlantiku I.
Publikováno: 13.11.2010
Část týmu Infoglobe.cz letos podnikla výpravu do zemí Pyrenejského poloostrova. V následujících týdnech si budete moci přečíst naše zážitky, poznatky, prohlédnout si fotky a možná se i inspirovat co navštívit atp. V prvním díle nastíníme, proč jsme se na tuto cestu vydali a co je potřeba vzít si s sebou nebo co je nutné zařídit. Doufáme, že se budete při čtení našeho cestopisu dobře bavit!

Z Prahy k břehům Atlantiku XV.
Publikováno: 26.2.2011
Celý den na nohou v Lisabonu.

Z Prahy k břehům Atlantiku XIV.
Publikováno: 19.2.2011
Ze Španělska se přesouváme do sousedního Portugalska.

Z Prahy k břehům Atlantiku XIII.
Publikováno: 12.2.2011
Bloudění v malebných uličkách Córdoby a návštěva fantastické Mezquity.

Z Prahy k břehům Atlantiku XII.
Publikováno: 5.2.2011
Jedenáctý den se vydáváme do Španěly ne zrovna milovaného Gibraltaru, důležité lodní tepny spojující Afriku s Evropou.

Z Prahy k břehům Atlantiku XI.
Publikováno: 29.1.2011
Desátý den jsme se vydali na trek v pohoří Sierra Nevada a vystoupali na druhou nejvyšší horu Španělska - Veletu (3392 m).

Z Prahy k břehům Atlantiku X.
Publikováno: 22.1.2011
Návštěva arabské Alhambry, pýchy Granady a celého Španělska.

Z Prahy k břehům Atlantiku IX.
Publikováno: 15.1.2011
Příjezd do magické Granady a první setkání s historickým klenotem - Alhambrou.

Z Prahy k břehům Atlantiku VIII.
Publikováno: 8.1.2011
Sedmý den naší výpravy jsme zasvětili toulkám Valencií.

Z Prahy k břehům Atlantiku VI.
Publikováno: 18.12.2010
Dnes se ještě jednou s námi podíváte do ulic krásné Barcelony.

Z Prahy k břehům Atlantiku V.
Publikováno: 11.12.2010
Dnes jsme se vydali na velkou prohlídku fantastické Barcelony...

Z Prahy k břehům Atlantiku IV.
Publikováno: 4.12.2010
Během třetího dne výpravy jsme natěšení dorazili do Španělska, a že to stálo za to!

Z Prahy k břehům Atlantiku III.
Publikováno: 27.11.2010
O druhém dni naší cesty k břehům Atlantického oceánu.

Z Prahy k břehům Atlantiku II.
Publikováno: 20.11.2010
Po minulém úvodu a pár radách pro potencionální cestovatele vás začneme provázet příběhem naší expedice. Den první...

Z Prahy k břehům Atlantiku XIX.
Publikováno: 26.3.2011
Procházka po Madridu.


Souvisejicí fotogalerie

Španělsko: Křížem krážem Valencií II.
Druhá procházka po krásném španělském velkoměstě. Foto: Maxim Kucer

Španělsko: Křížem krážem Valencií I.
Valencie je hlavním městem stejnojmenné provincie. Město obývá přes 800 tisíc lidí, kteří mohou b...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Zapomenutá místa

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Ubytování pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v penzionu Adélka Janské Lázně!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

12.7.2020
Pražský lesopark Kamýk prošel zásadní proměnou. Obnovy se dočkaly nefunkční staré objekty, hájovna i oblíbený zookoutek. Tam mají teď nové útočiště například kozy kamerunské.
10.7.2020
Nové návštěvnické centrum zprostředkuje pohled na výsledky archeologických průzkumů a nálezů v oblasti zaniklé obce Mušov, která ustoupila vodní nádrži Nové Mlýny v Jihomoravském kraji.
8.7.2020
Fond na podporu umění rozhodl o vítězi 3. ročníku projektu Město kultury. Příští rok se pochlubí tímto titulem město Stará Ľubovňa, které je v daném regionu kulturním uzlem.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – MAURICIUS:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 12. 7. 2020
svátek:Bořek
dnes:
neděle 12.7.
20 °C
zítra:
pondělí 13.7.
21 °C