www.infoglobe.cz » Z Prahy k břehům Atlantiku VIII.

Z Prahy k břehům Atlantiku VIII.

Publikováno: 8.1.2011
Sedmý den naší výpravy jsme zasvětili toulkám Valencií.

7. den (neděle) – Křížem krážem Valencií

Neděle měla být celodenní prohlídkou přímořské Valencie. Časně zrána jsme vyrazili do milionové metropole, zvědaví, jestli nás oslní více než předešlá Barcelona. Hned po zaparkování auta poblíž vlakového nádraží na Calle de Filipinas, která byla po jedné straně lemována pěknými cihlovými obytnými bloky. Jako první úkol jsme si dali sehnat snídani a uklidnit tak hladové žaludky. Zašli jsme do jakéhosi domovního krámku a po chvíli z něho vyšli se sladkým pečivem, banány a vychlazenou lahví čisté vody, nejlepšího pití pro celodenní pěší výlety.

Hlavním cílem naší pěší pouti se stalo Město umění a vědy (Ciudad de las artes y sciencias), valencijská perla postavená z peněz z eurofondů, které jsme si všimli už včera při příjezdu do města . Ciudad de las Artes y de las Ciencias

Ciudad de las Artes y de las Ciencias

Ciudad de las Artes y de las Ciencias

Podle mapy jsme ještě museli ujít značný kus cesty, takže jsme se těšili, že mezitím poznáme Brána Torres de Serranosvalencijské ulice a uličky. Architektura silně připomínala Barcelonu, ale ulice nebyly tak rušné, což je třeba připočíst i k tomu, že byla neděle. Postupně jsme se dostali do centra, kudy se ve vyschlém korytu řeky Turii line krásný sedmikilometrový park (Jardines del Turia) z roku 1980, jehož součástí je například Palacio de la Musica, sídlo Valencijského orchestru. V sílícím horku byla procházka ve stínu stromů v parku vítaným odpočinkem od slunečního žáru. Brzy se před námi vynořily siluety prvních budov Města umění a vědy, které od počátku působily úchvatným a monumentálním dojmem, takže jsme přidali do kroku, abychom tam už byli.

Jardines del Turia

Město umění a vědy bylo navrženo španělským architektem Santiagem Calatrvou (nar. 1951). Jeho součástí je osm budov, z nichž některé jsou ještě nedokončeny: L'Hemisfèric, El Pont de les FlorsMuseu de les Ciències Príncipe Felipe, L'Umbracle, El Palau de les Arts Reina Sofía, El Puente de l'Assut de l'Or, L'Àgora a Valencia Towers. Nebylo v našich silách zvládnout prohlídku všeho, blížilo se poledne a měli jsme toho ještě mnoho před sebou. Rozhodli jsme se proto zavítat do Muzea vědy, budovy rozprostírající se na více než 40 tisíc metrech čtverečních. Její tvar evokuje kostru velryby. Uvnitř nás čekala nezapomenutelná interaktivní podívaná ze světa vědy – různé vědecké experimenty, které jsme si mohli podle libosti neustále zkoušet, viděli jsme superhrdiny komiksového domu MarvellPlaza de Toros v životní velikosti, exposé o lidském těle - samozřejmě opět interaktivní,  výstavu  o oteplování klimatu a mnoho dalšího, to vše za pouhých necelých 7 eur na osobu.

Po dlouhé prohlídce jsme zavítali na opravdové španělské jídlo, v rámci něho jsme ochutnali i andaluskou polévku gaspacho, podávanou za studena, která ani jednomu z nás příliš nechutnala, a paellu, což je jídlo velmi podobné rizotu, ovšem objevují se v něm hlavně plody moře. Najedení se vydáváme dále středem města směrem k jeho historické části. Do té vstupujeme branou Torres Fotbalde Serranos. Slunce mezitím na obloze značně kleslo a ulice se zalidnily. Vzpomněli jsme si, že se mělo hrát finále soutěže FIFA, ve kterém proti sobě mělo stanout Španělsko a Holandsko, takže samozřejmě značná část lidu v ulicích byla vyzdobena španělskými barvami. Užívali jsme si malebné uličky, až jsme došli na Plaza de la Virgen, kde jsme zasedli do jedné z hospůdek, abychom si při kávě a pivu na chvíli sedli, podívali se na zápas a poté se opět vydali na cestu, tentokrát k autu. Na náměstí, naproti kostelu Nuestra Senora de los Desamparados, stojí gotický Palau de la Generalitat, kde dnes sídlí valencijská vláda.

Míjeli jsme desítky kaváren, které byly až k prasknutí plné lidí dychtivě sledujících každou minutu zápasu. Pro Španěly je fotbal druhým náboženstvím, o to silnějším, když se dostali do Plaza de la Virgenfinále prestižní soutěže. Silnice byly Býčí zápasyprázdné a u chodníku sem tam stály taxíky, jejichž řidiči napjatě poslouchali přenos z rádia.

Rozhodli jsme se, že zajedeme na pláž nacházející se pár desítek metrů od našeho kempu. Byl to požitek stát na opuštěných píscích, vdechovat mořský vzduch a poslouchat zvuk moře. V kempu všichni naplno prožívali poslední minuty zápasu, při každé chvíli, která mohla znamenat změnu skóre, se všichni bujaře radovali, nebo dávali najevo zděšení, když náhodou byla španělská branka ohrožena. To, že Španělsko nakonec vyhrálo, znamenalo doslova explozi radosti, po silnicích jezdila troubící auta, lidé v kempu skákali a veselili se. Nám následovala sprcha, vymlácení komárů ve stanu a kolem půlnoci konečně spánek…

Příště: V magické moci granadské noci

 

 

Text: Maxim Kucer & Jakub Štantejský

Foto: Maxim Kucer & Jakub ŠtantejskýDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Z Prahy k břehům Atlantiku I.
Publikováno: 13.11.2010
Část týmu Infoglobe.cz letos podnikla výpravu do zemí Pyrenejského poloostrova. V následujících týdnech si budete moci přečíst naše zážitky, poznatky, prohlédnout si fotky a možná se i inspirovat co navštívit atp. V prvním díle nastíníme, proč jsme se na tuto cestu vydali a co je potřeba vzít si s sebou nebo co je nutné zařídit. Doufáme, že se budete při čtení našeho cestopisu dobře bavit!

Z Prahy k břehům Atlantiku XV.
Publikováno: 26.2.2011
Celý den na nohou v Lisabonu.

Z Prahy k břehům Atlantiku XIV.
Publikováno: 19.2.2011
Ze Španělska se přesouváme do sousedního Portugalska.

Z Prahy k břehům Atlantiku XIII.
Publikováno: 12.2.2011
Bloudění v malebných uličkách Córdoby a návštěva fantastické Mezquity.

Z Prahy k břehům Atlantiku XII.
Publikováno: 5.2.2011
Jedenáctý den se vydáváme do Španěly ne zrovna milovaného Gibraltaru, důležité lodní tepny spojující Afriku s Evropou.

Z Prahy k břehům Atlantiku XI.
Publikováno: 29.1.2011
Desátý den jsme se vydali na trek v pohoří Sierra Nevada a vystoupali na druhou nejvyšší horu Španělska - Veletu (3392 m).

Z Prahy k břehům Atlantiku X.
Publikováno: 22.1.2011
Návštěva arabské Alhambry, pýchy Granady a celého Španělska.

Z Prahy k břehům Atlantiku IX.
Publikováno: 15.1.2011
Příjezd do magické Granady a první setkání s historickým klenotem - Alhambrou.

Z Prahy k břehům Atlantiku VII.
Publikováno: 25.12.2010
Den na cestách s nečekaným výletem do přírodního parku a trablemi ve valecijském nákupním středisku.

Z Prahy k břehům Atlantiku VI.
Publikováno: 18.12.2010
Dnes se ještě jednou s námi podíváte do ulic krásné Barcelony.

Z Prahy k břehům Atlantiku V.
Publikováno: 11.12.2010
Dnes jsme se vydali na velkou prohlídku fantastické Barcelony...

Z Prahy k břehům Atlantiku IV.
Publikováno: 4.12.2010
Během třetího dne výpravy jsme natěšení dorazili do Španělska, a že to stálo za to!

Z Prahy k břehům Atlantiku III.
Publikováno: 27.11.2010
O druhém dni naší cesty k břehům Atlantického oceánu.

Z Prahy k břehům Atlantiku II.
Publikováno: 20.11.2010
Po minulém úvodu a pár radách pro potencionální cestovatele vás začneme provázet příběhem naší expedice. Den první...

Z Prahy k břehům Atlantiku XIX.
Publikováno: 26.3.2011
Procházka po Madridu.


Souvisejicí fotogalerie

Španělsko: Křížem krážem Valencií II.
Druhá procházka po krásném španělském velkoměstě. Foto: Maxim Kucer

Španělsko: Křížem krážem Valencií I.
Valencie je hlavním městem stejnojmenné provincie. Město obývá přes 800 tisíc lidí, kteří mohou b...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Zapomenutá místa

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Ubytování pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v penzionu Adélka Janské Lázně!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

8.8.2020
Státní hrad a zámek si letos připomíná kulaté výročí osmi set let od své první písemné zmínky. K této příležitosti uspořádal zámek netradiční prohlídky v denních i nočních hodinách, obohatil je o unikátní exponáty a pro veřejnost otevřel kostel sv. Jakuba s černínskou hrobkou. Bonusem je cenově zvýhodněná slosovatelná výroční vstupenka.
7.8.2020
V těchto dnech byla veřejnosti představena nová bezplatná mobilní aplikace Horské záchranné služby (dále jen HZS), která kromě přivolání pomoci prostřednictvím jednoho tlačítka přináší hned několik dalších novinek.
6.8.2020
Letošní ročník přehlídky letecké techniky a akrobacie se uskuteční na chebském letišti na konci prázdnin 22.–23. srpna. Hvězdou na nebi bude letoun L-39 Albatros, účast po oba víkendové dny potvrdily i vzdušné síly Armády České republiky.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – KEŇA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 9. 8. 2020
svátek:Roman
dnes:
neděle 9.8.
31 °C
zítra:
pondělí 10.8.
27 °C