www.infoglobe.cz » Z Prahy k břehům Atlantiku XII.

Z Prahy k břehům Atlantiku XII.

Publikováno: 5.2.2011
Jedenáctý den se vydáváme do Španěly ne zrovna milovaného Gibraltaru, důležité lodní tepny spojující Afriku s Evropou.

11. den (čtvrtek) - Dobytí Gibraltaru

Do Algeciras, hlavního přístavu pro spojení Španělska s Afrikou, jsme vyrazili časně ráno.Toto stotisícové nejjižnější město Španělska a celé Evropy, jsme chtěli využít jako odrazový můstek pro výlet na Gibraltar.

Cesta podle navigace neměla ani 100km, což jsme skutečně uvítali. Když jsme dojeli do Oběd šampiónůAlgeciras, čelili jsme opět problémům s orientací s navigací, protože spleť jednosměrek nás dokonale mátla. Nakonec jsme se vymotali a měli štěstí, že jsme našli parkování blízko hostelu. Chvíli jsme ho ještě hledali, protože ta část Algeciras, kde jsme se nacházeli my, neměla o hostely a další druhy ubytování nouzi. Když jsme našli jeden poněkud zapadlý, uvítal nás v něm bílý labrador a usměvavý starý pán. Byli jsme neskrývaně překvapeni, že za dvojlůžkový pokoj s balkonem a se sprchou budeme platit 20 euro. Pochválili jsme si příznivou cenu a přenesli své batohy do pokoje.

Vzhledem k tomu, že venku jako obvykle panovalo spalující vedro, usnesli jsme se, že výlet na Gibraltar počká do podvečera a mezitím dočerpali energii, kterou z nás slunce vysálo. Také jsme přeprali několik svých věcí a pozorovali, jak na balkonu prádlo schlo přímo před očima.  

Kolem druhé hodiny odpolední, kdy pominul největší hic, jsme se vydali na menší prohlídku města. Turisté, které jsme míjeli, mívali obvykle stejný plán jako my – ubytovat se co nejblíže Stůj, vzlétá letadlo!rušnému Gibraltaru a na ten se pak v klidu vydat. Kolem páté hodiny jsme se vydali na cestu také my. Jízda autem zabrala přibližně půl hodiny, než jsme se dostali do španělského pohraničního města La Línea de la Concepción, které má se sousedním Gibraltarem úzké ekonomické a sociální vazby. Pokud se na poloostrov budete chtít dostat po souši, La Línea vás nemine a možná jako my budete ztrácet nervy kvůli téměř nemožnému hledání místa na zaparkování. Pokud jedete autem a chcete zaparkovat na španělském území, pak najít Vstupní brána do historického centravolné místo, kde není zóna pro rezidenty nebo (dost drahé) parkovací automaty, se rovná hledání malého zázraku. Po několikaminutovém kroužení jsme konečně našli místo, kam jsme naši Octávii zaparkovali tak tak, že mezery mezi auty byly v řádech několika centimetrů.

Čekala nás hraniční kontrola. Na španělské straně jsme museli ukázat osobní doklady - občanský průkaz stačil. Ještě než jsme se ocitli na území samotného ministátu, bylo potřeba přejít ranvej gibraltarského letiště.

Gibraltar je v podstatě skála, kolem které najdete jak vysoké (většinou bytové a Hlavní bulvárkomerční) domy, tak i ty nízké - historické, stojící v „centru“. To totiž, kromě většího náměstí Grand Casemates Square, představuje pouze dlouhou hlavní ulici, kterou po obou stranách lemují nižší domky povětšinou z období 19. století. V každém v přízemí najdete nějaký ten turistický obchod - od zlatnictví, obchody s oblečením, až po vinařství. Lidé tu Místní architekturaspěchají různými směry, majíc v ruce nákupní tašky různých světových značek a postřehli jsme, že místní řidiči tu pravděpodobně z nudy jezdí vozy z jedné strany Gibraltaru na druhou a zpátky. Když jsme si vzpomněli na Granadu, přišlo nám to tu zde jako jedno velké obchodní centrum pod širým nebem. 

Naše očekávání od Gibraltaru byla vyšší a oba jsme byli poněkud zklamaní, ale na druhou stranu mnoho domů v historickém centru, na kterých často byl patrný silný britský vliv, na nás zapůsobilo.

Pokud se budete chtít pokochat výhledem po okolí či pozorovat makaky (Gibraltar je jediné místo v Evropě, kde lze pozorovat volně žijící opice), musíte se vydat na samotný vrchol skály, jež pokrývá přírodní rezervace Upper Rock. Lze jít pěší cestou nebo využít lanovku. Pří pěkném počasí (a o to tu opravdu není nouze) lze Na hřbitovědohlédnout až na africký kontinent – do Maroka. Gibraltarský průliv je vzdušnou čarou totiž jen cca 15 - 20 km široký.

Před vstupem na britské území jsme si dohromady rozměnili 10 liber, ale kromě běžných turistických suvenýrů jsme nenarazili na nic, co by stálo za koupi na památku. Vzhledem k tomu, že nás začal dohánět hlad, řešení na útratu liber se nabídlo samo. V krámku s bagetami jsme si objednali večeři a Jakub se dal do řeči s dívkou za pultem. Pocházela z Kanady a na Gibraltaru byla na brigádě, protože její původní Beer gardenplán pracovat ve Španělsku, jí kvůli špatné znalosti španělštiny nevyšel. Před několika měsíci byla shodou okolností v Praze a říkala, že se jí tam líbilo.

Se zapadajícím sluncem jsme se vrátili k autu a za hustého provozu zamířili zpět k hostelu. Večer jsme se ještě vydali do centra Algeciras na pivo, opět malé do 0,2l skleničky. Po krátké procházce úzkými a spletitými uličkami, které nám evokovaly Granadu, jsme se vydali na pokoj, který chladil vypůjčený větrák a jali se načerpávat síly na další den.

Příště: Córdoba

 

Text a foto: Maxim Kucer & Jakub ŠtantejskýDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Z Prahy k břehům Atlantiku I.
Publikováno: 13.11.2010
Část týmu Infoglobe.cz letos podnikla výpravu do zemí Pyrenejského poloostrova. V následujících týdnech si budete moci přečíst naše zážitky, poznatky, prohlédnout si fotky a možná se i inspirovat co navštívit atp. V prvním díle nastíníme, proč jsme se na tuto cestu vydali a co je potřeba vzít si s sebou nebo co je nutné zařídit. Doufáme, že se budete při čtení našeho cestopisu dobře bavit!

Z Prahy k břehům Atlantiku XVII.
Publikováno: 12.3.2011
Úprk z chladného oceánu a výlet na nejzápadnější místo Evropy.

Z Prahy k břehům Atlantiku XVI.
Publikováno: 5.3.2011
Studený Atlantik a siestový Aljezur.

Z Prahy k břehům Atlantiku XV.
Publikováno: 26.2.2011
Celý den na nohou v Lisabonu.

Z Prahy k břehům Atlantiku XIV.
Publikováno: 19.2.2011
Ze Španělska se přesouváme do sousedního Portugalska.

Z Prahy k břehům Atlantiku XIII.
Publikováno: 12.2.2011
Bloudění v malebných uličkách Córdoby a návštěva fantastické Mezquity.

Z Prahy k břehům Atlantiku XI.
Publikováno: 29.1.2011
Desátý den jsme se vydali na trek v pohoří Sierra Nevada a vystoupali na druhou nejvyšší horu Španělska - Veletu (3392 m).

Z Prahy k břehům Atlantiku X.
Publikováno: 22.1.2011
Návštěva arabské Alhambry, pýchy Granady a celého Španělska.

Z Prahy k břehům Atlantiku IX.
Publikováno: 15.1.2011
Příjezd do magické Granady a první setkání s historickým klenotem - Alhambrou.

Z Prahy k břehům Atlantiku VIII.
Publikováno: 8.1.2011
Sedmý den naší výpravy jsme zasvětili toulkám Valencií.

Z Prahy k břehům Atlantiku VII.
Publikováno: 25.12.2010
Den na cestách s nečekaným výletem do přírodního parku a trablemi ve valecijském nákupním středisku.

Z Prahy k břehům Atlantiku VI.
Publikováno: 18.12.2010
Dnes se ještě jednou s námi podíváte do ulic krásné Barcelony.

Z Prahy k břehům Atlantiku V.
Publikováno: 11.12.2010
Dnes jsme se vydali na velkou prohlídku fantastické Barcelony...

Z Prahy k břehům Atlantiku IV.
Publikováno: 4.12.2010
Během třetího dne výpravy jsme natěšení dorazili do Španělska, a že to stálo za to!

Z Prahy k břehům Atlantiku III.
Publikováno: 27.11.2010
O druhém dni naší cesty k břehům Atlantického oceánu.

Z Prahy k břehům Atlantiku II.
Publikováno: 20.11.2010
Po minulém úvodu a pár radách pro potencionální cestovatele vás začneme provázet příběhem naší expedice. Den první...

Z Prahy k břehům Atlantiku XIX.
Publikováno: 26.3.2011
Procházka po Madridu.


Souvisejicí fotogalerie

Gibraltar – zámořské území Spojeného království
Úzký poloostrov o rozloze 6,5 kilometru čtverečních je nejen vyhledávanou turistickou destinací, ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Zapomenutá místa

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Ubytování pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v penzionu Adélka Janské Lázně!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

12.7.2020
Pražský lesopark Kamýk prošel zásadní proměnou. Obnovy se dočkaly nefunkční staré objekty, hájovna i oblíbený zookoutek. Tam mají teď nové útočiště například kozy kamerunské.
10.7.2020
Nové návštěvnické centrum zprostředkuje pohled na výsledky archeologických průzkumů a nálezů v oblasti zaniklé obce Mušov, která ustoupila vodní nádrži Nové Mlýny v Jihomoravském kraji.
8.7.2020
Fond na podporu umění rozhodl o vítězi 3. ročníku projektu Město kultury. Příští rok se pochlubí tímto titulem město Stará Ľubovňa, které je v daném regionu kulturním uzlem.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – MAURICIUS:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 12. 7. 2020
svátek:Bořek
dnes:
neděle 12.7.
20 °C
zítra:
pondělí 13.7.
22 °C