www.infoglobe.cz » Z Prahy k břehům Atlantiku XIII.

Z Prahy k břehům Atlantiku XIII.

Publikováno: 12.2.2011
Bloudění v malebných uličkách Córdoby a návštěva fantastické Mezquity.

12.den (pátek) - Córdoba

Ještě jsme vstřebávali dojmy z Gibraltaru a už nás čekal přesun do Córdoby, přibližně 350 kilomterů vzdáleného třísettisícového města, ležícího na jednom z důležitých španělských toků - Gudalaquiviru. Před odjezdem jsme si ještě chtěli koupit něco k snídani a na cestu. Kolem deváté ráno se nám, po projetí několika ulic, podařilo najít pouze jediný (!) otevřený krámek - pekárnu. Přemýšleli jsme, jaký může být svátek, ale pak jsme si uvědomili, že otevírací doba tu začíná obvykle kolem desáté, jak jsme se i přesvědčili u nejednoho supermarketu. Vsadili jsme na jistotu a opět koupili osvědčené croissanty a nějaké to sladké pečivo, které vypadalo jako bílé placky velikosti koblihy.

Chvíli ještě trvalo, než jsme se vymotali autem z města a ujížděli průměrně 120 km/h po téměř prázdné dálnici. Cesta uběhla rychle a bylo něco málo po poledni, když jsme dorazili do města. Těšili jsme se, že se rychle ubytujeme a vyrazíme na prohlídku, ovšem se nám trochu zbláznila navigace. Vybraný hostel jsme se snažili najít přibližně hodinu a sakrovali nad zmatenými a neuvěřitelně úzkými jednosměrnými uličkami, do kterých jsme se s naším autem tak tak vešli a proti pocení nám tak nepomohla už ani klimatizace. Pomalu jsme začali ztrácet trpělivost a rozhodli se, že zkusíme najít něco mimo centrum. Jako první padla volba na nedaleký kemp El Brillante,Uličky CórdobyUličky Córdoby který Mezquitaje vzdálen asi 2km od centra. Ubytovali jsme se za slušných 25 euro na noc v příjemném a klidném prostředí s, jak psal náš průvodce, čistými záchody a sprchami. Jediné, co chybělo, byla společenská místnost.

 S místem pro auto a stan nebyl problém, kemp byl poloprázdný. Na recepci nám mladá slečna věnovala mapu města s vyznačenými historickými památkami. Rychle jsme postavili stan, naházeli do něj karimatky a spacáky a pěšky vyrazili do centra vzdáleného přibližně půl hodiny chůze.

V horku jsme neodolali a osvěžili se zmrzlinou a po bedlivém prohlédnutí mapy jsme se rozhodli, že hned zamíříme do hlavní turistické atrakce Córdoby - Mezquity, stojící v historickém centru města, kolem kterého protéká řeka Guadalquivir. Mezquita je zajímavá tím, že se v podstatě jedná o muslimsko-křesťanskou budovu, respektive o mešitu s katedrálou z 16. století přímo v jejím středu. Vstupné činí 8 euro na osobu a žádnou slevu zde neuplatníte. Interiér je jedním slovem nádherný - dominují mu dvouřadé oblouky z pruhů červených cihel a bílého kamene, které jsou podpírány myriádou sloupů, v jejichž spleti se nachází katedrála. Ač kritikové odsuzují křesťanský zásah do této skvostné památky, přítomnost katedrály v centru mešity vytváří jedinečný a poutavý architektonický skvost, kterému se málo co vyrovná. 

Uvnitř Mezquity

Uvnitř MezquityUvnitř MezquityUvnitř MezquityBenedikt XVI. tu byl také

Památka tedy určitě stojí za návštěvu a nevidět ji, je ochudit se o to nejlepší, co vám může Córdoba nabídnout. U dalších historických objektů, které jsme si chtěli prohlédnout jsme měli smůlu– hrad křesťanských králů Alcazár de los Reyes Cristianos už měl zavřeno a historický most Puente Romano byl obehnaný plotem, kvůli probíhající rekonstrukci. Zamířili jsme tedy do nedaleké židovské čtvrti, do bludiště úzkých uliček a bílých domů. Opět jsme měli smůlu, když jsme chtěli navštívit středověkou synagogu, která měla také už po otevírací době.Uvnitř MezquityUvnitř Mezquity

Rozhodli jsme se, že si náladu zlepšíme návštěvou čajovny, o které se pochvalně psalo v průvodci a kterou jsme cestou do Mezquity minuli. Uvítal nás arabský interiér a melodická hudba, oba jsme si dopřáli skvělého bagdádského čaje, čerstvého melounového džusu (Maxova dominanta), citrónového džusu, arabské kávy (která měla lógr, Jakub, upřednostňuje spíše rozpustnou, ale i tak si pochutnal) a pákistánského čaje. Vše bylo vynikající, La Sinagogapákistánský čaj se podává s mlékem, bagdádský má červenou barvu a výraznou chuť. Majitel nás potěšil ještě talířkem se suchým ovocem zdarma. Byl čas se vydat na cestu zpět do kempu a samozřejmě po cestě naplnit vyhladovělé žaludky. Zastavili jsme se v jedné zapadlé čínské restauraci, kde jsme se stali jedinými hosty. Ctili jsme rčení, že hlad má velké oči a objednali si rodinné menu pro tři osoby a ani zdaleka jsme netušili, co nás čeká. Nejprve k nám přicestoval zeleninový salát a velké jarní závitky, následovalo kuřecí maso, rýže, vepřové maso, masové kuličky ve sladké omáčce a nakonec jsme měli na výběř mezi zmrzlinou, čajem a kávou - Max zvolil zmrzlinu a ČajovnaJakub si dal raději kávu. Tímto neuvěřitelným chodem jsme ztělesnili biblický smrtelný hřích o obžerství a pochod do kempu jsme uvítali. Dali jsme se ještě do řeči s jedním z mladých číšníků a dozvěděli se od něj, že ve Španělsku pracuje už pět let a jednou za čas se vrací zpět domů do Číny. My zase povyprávěli, co jsme zatím procestovali a vysvětlili, kde leží naše "Republica Checa". Opět plni příjemných dojmů jsme se vrátili o půlnoci do kempu, zalehli a tvrdě spali...

 Příště: Noci v Lisabonu  

 

Text a foto: Maxim Kucer & Jakub ŠtantejskýDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Z Prahy k břehům Atlantiku I.
Publikováno: 13.11.2010
Část týmu Infoglobe.cz letos podnikla výpravu do zemí Pyrenejského poloostrova. V následujících týdnech si budete moci přečíst naše zážitky, poznatky, prohlédnout si fotky a možná se i inspirovat co navštívit atp. V prvním díle nastíníme, proč jsme se na tuto cestu vydali a co je potřeba vzít si s sebou nebo co je nutné zařídit. Doufáme, že se budete při čtení našeho cestopisu dobře bavit!

Z Prahy k břehům Atlantiku XVIII.
Publikováno: 19.3.2011
Po dvou nocích v Aljezuru nastal čas na pomyslný hřeb naší poutě po Španělsku – Madrid.

Z Prahy k břehům Atlantiku XVII.
Publikováno: 12.3.2011
Úprk z chladného oceánu a výlet na nejzápadnější místo Evropy.

Z Prahy k břehům Atlantiku XVI.
Publikováno: 5.3.2011
Studený Atlantik a siestový Aljezur.

Z Prahy k břehům Atlantiku XV.
Publikováno: 26.2.2011
Celý den na nohou v Lisabonu.

Z Prahy k břehům Atlantiku XIV.
Publikováno: 19.2.2011
Ze Španělska se přesouváme do sousedního Portugalska.

Z Prahy k břehům Atlantiku XII.
Publikováno: 5.2.2011
Jedenáctý den se vydáváme do Španěly ne zrovna milovaného Gibraltaru, důležité lodní tepny spojující Afriku s Evropou.

Z Prahy k břehům Atlantiku XI.
Publikováno: 29.1.2011
Desátý den jsme se vydali na trek v pohoří Sierra Nevada a vystoupali na druhou nejvyšší horu Španělska - Veletu (3392 m).

Z Prahy k břehům Atlantiku X.
Publikováno: 22.1.2011
Návštěva arabské Alhambry, pýchy Granady a celého Španělska.

Z Prahy k břehům Atlantiku IX.
Publikováno: 15.1.2011
Příjezd do magické Granady a první setkání s historickým klenotem - Alhambrou.

Z Prahy k břehům Atlantiku VIII.
Publikováno: 8.1.2011
Sedmý den naší výpravy jsme zasvětili toulkám Valencií.

Z Prahy k břehům Atlantiku VII.
Publikováno: 25.12.2010
Den na cestách s nečekaným výletem do přírodního parku a trablemi ve valecijském nákupním středisku.

Z Prahy k břehům Atlantiku VI.
Publikováno: 18.12.2010
Dnes se ještě jednou s námi podíváte do ulic krásné Barcelony.

Z Prahy k břehům Atlantiku V.
Publikováno: 11.12.2010
Dnes jsme se vydali na velkou prohlídku fantastické Barcelony...

Z Prahy k břehům Atlantiku IV.
Publikováno: 4.12.2010
Během třetího dne výpravy jsme natěšení dorazili do Španělska, a že to stálo za to!

Z Prahy k břehům Atlantiku III.
Publikováno: 27.11.2010
O druhém dni naší cesty k břehům Atlantického oceánu.

Z Prahy k břehům Atlantiku II.
Publikováno: 20.11.2010
Po minulém úvodu a pár radách pro potencionální cestovatele vás začneme provázet příběhem naší expedice. Den první...

Z Prahy k břehům Atlantiku XIX.
Publikováno: 26.3.2011
Procházka po Madridu.


Souvisejicí fotogalerie

Španělsko: Córdoba
Město ležící na jihu Španělska, kde mimo jiné stojí slavná křesťansko-muslimská Mezquita. Foto: ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Zapomenutá místa

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Ubytování pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v penzionu Adélka Janské Lázně!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

5.7.2020
Rekonstrukce státního zámku Slatiňany přináší téměř po třech letech svým návštěvníkům bezbariérové návštěvnické centrum, unikátní dětské hospodářství a revitalizovaný zámecký park. Obnovou prošly i interiéry, některé budou sloužit novým účelům.
3.7.2020
Nenechte si ujít úžasné výstavy a akce během tohoto léta ve Slovenském národním muzeu. Snad největším lákadlem bude světová výstava Poklad Inků, která se koná v prostorách Bratislavského hradu.
1.7.2020
Teprve nedávno byla spuštěna online platforma Běhej s rozumem, kde si může kdokoliv stáhnout zajímavou trať na Slovensku a jít si ji zaběhnout, případně ji využít jako příjemnou procházku v přírodě.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – MAURICIUS:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 5. 7. 2020
svátek:Státní svátek - Den slovanských věrozvěstů
dnes:
neděle 5.7.
27 °C
zítra:
pondělí 6.7.
21 °C