www.infoglobe.cz » Z Prahy k břehům Atlantiku XIX.

Z Prahy k břehům Atlantiku XIX.

Publikováno: 26.3.2011
Procházka po Madridu.

18. den (čtvrtek) – Výlet do Madridu

Budík jsme měli nastavený na osmou hodinu ranní, abychom co nejdříve vyrazili na dnešní celodenní výlet po Madridu. Včerejší večer, kdy jsme přijeli utahaní do móstoleské Formule, jsme si neobjednali snídani, ale ráno jsme si uvědomili, že v brzkých dopoledních hodinách není tak jednoduché najít Nenápadný vstup do Museo del Pradootevřený obchod, takže jsme si za ni nakonec doplatili. Hody v podobě croissantů, marmelád, másla, džusu, kafe a dalších dobrot mohly začít. 

Stejně jako na drtivé většině Pyrenejského poloostrova i pro Madrid platí, že snesitelné počasí trvá tak do desáté hodiny ranní, také ulice jsou do té doby poměrně klidné a obchody se otevírají kolem deváté, desáté (vyjma pekáren).

Naším prvním cílem se stalo věhlasné Museo del Prado, které se nachází hned vedle obrovského Parque del Retiro a Královské botanické zahrady, do které se můžete podívat za zanedbatelné drobné. Neméně slavné Museo Thyssen-Bornemisza stojí jen pár set metrů opodál. A pokud si budete jistí, že navštívíte i Centro de Arte Reina Sofia (to nabízí to nejlepší ze současného moderního umění), určitě se vám vyplatí zakoupit jednorázovou „multivstupenku“ do těchto tří nejslavnějších galerií, jenž platí ve všech budovách po dobu jednoho roku.

Jeden z mnoha kostelůMadridMadridV ulicích Madridu

Museo del Prado je obrovské a sami jsme se přesvědčili, že tu lze, aniž byste si to uvědomili, strávit i několik hodin a skutečným milovníkům umění zajisté nevystačí ani celý den, protože je tu vystaveno na 7000 exponátů. Bohužel focení je v celé budově zakázané, chuť jsme si pak ovšem spravili v oficiálním obchůdku se suvenýry, kde si lze zakoupit i některá vystavená díla vytisknutá na kvalitním papíře, takže doma je stačí pouze nechat zarámovat. Stručně zmíníme, jaké mistry tu lze vidět: Goya, Velázquez, El Greko, Bosch, Botticelli, Rafael, Tizian, Dürer, Rubens, Vermeer, Lawrence. Pro více informací se podívejte na oficiální webové stránky.

Prohlídka Prada nám spolkla celé dopoledne, a když jsme se opět ocitli v madridských ulicích, bylo už kolem jedné hodiny a tudíž čas oběda. Architektura, alespoň té části města, kterou jsme procházeli, byla velmi podobná Barceloně. Všude byly rozesety menší i větší bary, restaurace, galerie a líbily se nám stahovací plechové štíty výloh, které byly většinou nápaditě pomalované. Nakonec jsme zapadli do malého a příjemného italského podniku, který se chlubil vařením tradičních druhů těstovin a samozřejmě pizzou. Během půl hodiny nám milá číšnice, která se nás ptala, zda nejsme ze Slovenska, přinesla nečekaně velké porce jídla, jenž jsme nakonec hrdinně snědli.

MetropolisMadridVelázquezSkleničkář - hudebník

Nedaleké Museo Thyssen-Bornemisza nabízí jednu z nejrozsáhlejších soukromých sbírek evropského umění, nejznámější díla (celkem jich tu je cca 800) jsou od autorů jako Rembrandt, Rubens, Saenredam, Dalí, van Eyck, Bacon, Kirchner, Carpaccio, Canalleto nebo Caravaggio. Více informací o galerii najdete na oficiálních webových stránkách.

Od muzejní části Madridu jsme se vydali směrem k Plaza de Oriente, kterému dominuje jezdecká socha krále Filipa IV. Kolem parku, kde si člověk může v určitých místech i lehnout do trávy, se nachází velké množství kaváren s venkovními zahrádkami. Náměstí přímo vybízí k Plaza de Oriente - parkpauze na kafe, které jsme si s chutí dali a po krátké pauze pokračovali dál po Plaza de Oriente kolem monumentálního královského paláce. V této části města se ulice více a více plnily turisty a neustále se nám stávalo, že někdo vrážel do nás nebo naopak. Častokrát jsme viděli i různé pouliční umělce, z nichž někteří nás překvapili, protože jsme nečekali, že v ulicích spatříme například symfonický kvintet nebo muže hrajícího na skleničky, což byl skutečně pozoruhodný výkon. Pokračovali jsme směrem k rušnému náměstí Plaza de la Independencia, kterému dominuje bývalá městská brána Puerta de Alcalá, postavená Karlem III.  roku 1778, jež patří mezi nejvýznamnější dominanty Madridu. Tou dobou se však již začínalo připozdívat, a proto jsme se museli vydat směrem k našemu autu zaparkovanému nedaleko Museo del Prado.

KvintetPlaza de OrientePuerta de Alcalá

Žít město vskutku začíná až večer. Lidé se začali ztrácet v různých barech, kafetériích a dalších podnicích. Procházeli jsme vedlejší uličky, které pozbývaly čistoty hlavních tříd, a pomalu se dostali zpět k autu a následně do nedaleké Formule.

 Příště: Madrid - den druhý

                        

 

Text: Maxim Kucer & Jakub Štantejský

Foto: Maxim Kucer & Jakub ŠtantejskýDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Z Prahy k břehům Atlantiku I.
Publikováno: 13.11.2010
Část týmu Infoglobe.cz letos podnikla výpravu do zemí Pyrenejského poloostrova. V následujících týdnech si budete moci přečíst naše zážitky, poznatky, prohlédnout si fotky a možná se i inspirovat co navštívit atp. V prvním díle nastíníme, proč jsme se na tuto cestu vydali a co je potřeba vzít si s sebou nebo co je nutné zařídit. Doufáme, že se budete při čtení našeho cestopisu dobře bavit!

Z Prahy k břehům Atlantiku XIII.
Publikováno: 12.2.2011
Bloudění v malebných uličkách Córdoby a návštěva fantastické Mezquity.

Z Prahy k břehům Atlantiku XIV.
Publikováno: 19.2.2011
Ze Španělska se přesouváme do sousedního Portugalska.

Z Prahy k břehům Atlantiku XV.
Publikováno: 26.2.2011
Celý den na nohou v Lisabonu.

Z Prahy k břehům Atlantiku XVI.
Publikováno: 5.3.2011
Studený Atlantik a siestový Aljezur.

Z Prahy k břehům Atlantiku XVII.
Publikováno: 12.3.2011
Úprk z chladného oceánu a výlet na nejzápadnější místo Evropy.

Z Prahy k břehům Atlantiku XVIII.
Publikováno: 19.3.2011
Po dvou nocích v Aljezuru nastal čas na pomyslný hřeb naší poutě po Španělsku – Madrid.

Z Prahy k břehům Atlantiku XX.
Publikováno: 2.4.2011
Druhý celodenní výlet po Madridu.

Z Prahy k břehům Atlantiku XXI.
Publikováno: 9.4.2011
Nevydařený výletk národnímu parku D’Aigüestortes i Estany De Sant Maurici.

Španělsko: Madrid - Retiro Park
Publikováno: 7.11.2011
Obrovská až 350hektarová plocha, množství půvabných zákoutí, upravené keře, květinové záhony, lesní stinné části i sluncem ohřáté umělé jezero s romantickými čluny, vzácné sochy a památníky nebo hudebníci. Takový je madridský Retiro Park. Přichází tam denně množství návštěvníků, hledajících oddech, romantickou atmosféru, možnosti na aktivní sport nebo kulturní obohacení.

Z Prahy k břehům Atlantiku XII.
Publikováno: 5.2.2011
Jedenáctý den se vydáváme do Španěly ne zrovna milovaného Gibraltaru, důležité lodní tepny spojující Afriku s Evropou.

Z Prahy k břehům Atlantiku XI.
Publikováno: 29.1.2011
Desátý den jsme se vydali na trek v pohoří Sierra Nevada a vystoupali na druhou nejvyšší horu Španělska - Veletu (3392 m).

Z Prahy k břehům Atlantiku II.
Publikováno: 20.11.2010
Po minulém úvodu a pár radách pro potencionální cestovatele vás začneme provázet příběhem naší expedice. Den první...

Z Prahy k břehům Atlantiku III.
Publikováno: 27.11.2010
O druhém dni naší cesty k břehům Atlantického oceánu.

Z Prahy k břehům Atlantiku IV.
Publikováno: 4.12.2010
Během třetího dne výpravy jsme natěšení dorazili do Španělska, a že to stálo za to!

Z Prahy k břehům Atlantiku V.
Publikováno: 11.12.2010
Dnes jsme se vydali na velkou prohlídku fantastické Barcelony...

Z Prahy k břehům Atlantiku VI.
Publikováno: 18.12.2010
Dnes se ještě jednou s námi podíváte do ulic krásné Barcelony.

Z Prahy k břehům Atlantiku VII.
Publikováno: 25.12.2010
Den na cestách s nečekaným výletem do přírodního parku a trablemi ve valecijském nákupním středisku.

Z Prahy k břehům Atlantiku VIII.
Publikováno: 8.1.2011
Sedmý den naší výpravy jsme zasvětili toulkám Valencií.

Z Prahy k břehům Atlantiku IX.
Publikováno: 15.1.2011
Příjezd do magické Granady a první setkání s historickým klenotem - Alhambrou.

Z Prahy k břehům Atlantiku X.
Publikováno: 22.1.2011
Návštěva arabské Alhambry, pýchy Granady a celého Španělska.

Španělsko: Madrid – Katedrála Almudena
Publikováno: 14.11.2011
Centrum Madridu je bohaté na zajímavá místa, kulturně společenské akce i na překrásné umělecké skvosty. Jedním z nich je Katedrála Santa Maria la Real de la Almudena, situovaná těsně u královského paláce. Představuje směs neoklasicizmu, gotiky a novorománského slohu. Je zajímavá hodnotnými vitrážemi, malbami a dvěma hlavními loděmi ve tvaru kříže.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Zapomenutá místa

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Ubytování pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v penzionu Adélka Janské Lázně!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

10.7.2020
Nové návštěvnické centrum zprostředkuje pohled na výsledky archeologických průzkumů a nálezů v oblasti zaniklé obce Mušov, která ustoupila vodní nádrži Nové Mlýny v Jihomoravském kraji.
8.7.2020
Fond na podporu umění rozhodl o vítězi 3. ročníku projektu Město kultury. Příští rok se pochlubí tímto titulem město Stará Ľubovňa, které je v daném regionu kulturním uzlem.
5.7.2020
Rekonstrukce státního zámku Slatiňany přináší téměř po třech letech svým návštěvníkům bezbariérové návštěvnické centrum, unikátní dětské hospodářství a revitalizovaný zámecký park. Obnovou prošly i interiéry, některé budou sloužit novým účelům.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – MAURICIUS:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 11. 7. 2020
svátek:Olga
dnes:
sobota 11.7.
18 °C
zítra:
neděle 12.7.
19 °C