www.infoglobe.cz » Z Prahy k břehům Atlantiku XV.

Z Prahy k břehům Atlantiku XV.

Publikováno: 26.2.2011
Celý den na nohou v Lisabonu.

14. den (neděle) - Pochod Lisabonem

Nedočkaví, až si prohlédneme Lisabon lépe než předešlé noci, jsme vstali v půl deváté, resp. půl osmé místního času. Rozhodli jsme se, že se nasnídáme až ve městě. Za malebného slunečního rána jsme tedy nastoupili do auta a vyrazili do města.

Cestou do centra

Díky tomu, že byla neděle, jsme mohli zaparkovat bezplatně v centru a to v pěkném a tichém Belému, čtvrti, která se chlubí honosnými vilami, jež jsou často sídlem ambasád. Vyšli jsme na kopec, ze kterého bylo skvěle vidět moře i domy pod námi. Na jeho vrcholu se nachází kostel Igreja de Memória, který byl bohužel zavřený. Chvíli jsme se zdrželi, abysme udělali pár fotek a vydali se ke klášteru sv. Jeronýma, který lze řadit mezi místní nejslavnější historické památky.

Klášter sv. Jeronýma

Cestou dolů jsme se ale ještě zastavili v supermarketu, ve kterém nás zaujala rozmanitost potravin, avšak opět jsme skončili u jogurtů. Stihli jsme si ještě prohlédnout část Belému, ve kterém se kromě přepychových vil ojediněle nacházely i domy, které byly v dezolátním stavu.

Když jsme došli ke klášteru, byli jsme nemile překvapeni snad nekonečným davem turistů, aut a autobusů, což nám trochu zkazilo náladu, protože bylo velmi těžké pořídit snímek, kde by nebyli lidé. V kostele se v té době zrovna konala bohoslužba, dovnitř byly pouštěny skupinky po dvou až pěti lidech. Vnitřek působil, jak to u podobných chrámů bývá, monumentálně a nebylo si těžké představit, jakou bázeň musel ve věřících vyvolávat. Po tom, co jsme z chrámu vyšli, jsme chtěli jít ještě do muzejní části komplexu, tu však obléhala fronta stovek lidí a nebylo vidět, že by se moc hýbala, spíše narůstala. Proto jsme raději pokračovali podél pobřeží do centra. Ulice lemovaly nízké domky, z nichž některé byly kvalitně rekonstruované, jiné se nacházely v žalostném stavu, ale i tak dávaly městu poutavou atmosféru.

Vedro kolem poledne začínalo být neúnosné a proto bylo na čase se alespoň na chvíli někam schovat. Útočištěm se nám stala malá kavárna-bistro nedaleko parku  Afonso de Albuquerque. Nechali jsme se pohostit v americkém stylu - hamburgery, hranolkami, colou a kávou, celkem za 4 eura pro jednoho. I když jsme si sedli na malou předzahrádku pod slunečník, museli jsme po chvíli vstát a přesunout se do chladného útrobí podniku. Tam jsme si přečetli čerstvě koupené noviny a osvěžovali se chladným vzduchem z ventilátorů.

 V ulicích LisabonuV ulicích LisabonuV ulicích Lisabonu

Po chvíli jsme pokračovali přes městské části Lupa, Estrela, Bai Alto až do Baixy a Alfamy. Jak jsme se už zmínili, architektonicky se Lisabon podobá Praze, ovšem nemile nás překvapily špinavé ulice, o které se, mimo historické centrum, místní moc nestarají. Po zemi se netečně válely odpadky, prázdné lahve od alkoholu a neměli jsme nouzi o lidi spící na chodníku mezi odpadky.

Náš dnešní cíl byl hradní komlpex Castelo Sao Jorge, na který jezdily typické lisabonské žluté tramvaje. My jsme se však nenechali zlákat pohodlnou jízdou a pokračovali raději v pěší túře, abychom si užili nejen světlé, ale i stinné stránky města. Na krásném bulváru Rua Augusta nám například za bílého dne nabízeli hašiš, ale viděli jsme naštěstí i pár zajímavých pouličních umělců, což nám trochu spravilo chuť. Výšlap na hrad jsme absolvovali přes podhradní čtvrť, jejíž domy byly, podobně jako jinde ve městě, v příšerném stavu, obzvlášť, pokud se srovnají například s podhradím Pražského hradu...

V ulicích LisabonuV ulicích LisabonuV ulicích LisabonuV ulicích Lisabonu

Před vstupem do hradu jsme museli zaplatit vstupné, které nás na jednoho vyšlo na 3.5 eur. A stálo to za to, protože z hradeb byl úchvatný pohled na tepající metropoli pod námi. Slunce však pomalu zapadalo a my museli absolvovat dlouhou cestu zpět k autu, nehledě na to, že oba jsme začali mít pekelný hlad. Ten nás dovedl až do malé a prázdné italské restaurace. Max si dal pizzu a Jakub těstoviny, oba jsme si pochutnali a vše zapili italským espressem. Tentokrát s těžkými žaludky jsme pokračovali po pobřeží k autu a užívali si noci v Lisabonu. Minuli jsme monumentální památník – Belémskou věž – věnovaný expedici objevovatele Vasco da Gamy, který díky dobrému nasvícení vyvolával ještě působivější dojem než ve dne. Došli jsme i k fontáně stojící  u Belémského kulturního centra, jejiž osvícené vodotrysky vytvářely krásné duhové tance vody. Procházeli jsme i pod mostem 25 de Abril Bridge (most 25. dubna) klenoucím se přes řeku Tagus, která se tu vlévá do Atlantiku. Do kempu jsme dorazili po jedné hodině ranní a byli rádi, že po celodenní chůzi jsme konečně mohli opět načerpat síly hlubokým spánkem.

 Příště: Siesta v portugalském Aljezuru

 

Text a foto: Maxim Kucer & Jakub ŠtantejskýDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Z Prahy k břehům Atlantiku VI.
Publikováno: 18.12.2010
Dnes se ještě jednou s námi podíváte do ulic krásné Barcelony.

Z Prahy k břehům Atlantiku XIX.
Publikováno: 26.3.2011
Procházka po Madridu.

Z Prahy k břehům Atlantiku XVIII.
Publikováno: 19.3.2011
Po dvou nocích v Aljezuru nastal čas na pomyslný hřeb naší poutě po Španělsku – Madrid.

Z Prahy k břehům Atlantiku XVII.
Publikováno: 12.3.2011
Úprk z chladného oceánu a výlet na nejzápadnější místo Evropy.

Z Prahy k břehům Atlantiku XVI.
Publikováno: 5.3.2011
Studený Atlantik a siestový Aljezur.

Z Prahy k břehům Atlantiku XIV.
Publikováno: 19.2.2011
Ze Španělska se přesouváme do sousedního Portugalska.

Z Prahy k břehům Atlantiku XIII.
Publikováno: 12.2.2011
Bloudění v malebných uličkách Córdoby a návštěva fantastické Mezquity.

Z Prahy k břehům Atlantiku XII.
Publikováno: 5.2.2011
Jedenáctý den se vydáváme do Španěly ne zrovna milovaného Gibraltaru, důležité lodní tepny spojující Afriku s Evropou.

Z Prahy k břehům Atlantiku XI.
Publikováno: 29.1.2011
Desátý den jsme se vydali na trek v pohoří Sierra Nevada a vystoupali na druhou nejvyšší horu Španělska - Veletu (3392 m).

Z Prahy k břehům Atlantiku X.
Publikováno: 22.1.2011
Návštěva arabské Alhambry, pýchy Granady a celého Španělska.

Z Prahy k břehům Atlantiku IX.
Publikováno: 15.1.2011
Příjezd do magické Granady a první setkání s historickým klenotem - Alhambrou.

Z Prahy k břehům Atlantiku VIII.
Publikováno: 8.1.2011
Sedmý den naší výpravy jsme zasvětili toulkám Valencií.

Z Prahy k břehům Atlantiku VII.
Publikováno: 25.12.2010
Den na cestách s nečekaným výletem do přírodního parku a trablemi ve valecijském nákupním středisku.

Z Prahy k břehům Atlantiku XX.
Publikováno: 2.4.2011
Druhý celodenní výlet po Madridu.


Souvisejicí fotogalerie

Portugalsko: Lisabon
Procházka hlavním městem Portugalska. Foto: Jakub Štantejský a Maxim Kucer


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Česká a slovenská zima

1. 1. – 28. 2. 2021
1. cena:
Horský balíček od vydavatelství Tatrica.sk
2. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
3. cena:
Knižní průvodce z vydavatelství Dajama
1. cena redakce:
Krásný šperk od Zlatnictví MILI
2. cena redakce:
Celoroční pojištění ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakce:
Dárkový kancelářský balíček od portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

20.1.2021
Časopis Krásy Slovenska, který je věnován přírodním unikátům a kulturním zajímavostem Slovenska, turistice, cestovnímu ruchu, horolezectví, jeskyňářství, ochraně přírody a tradicím, se v tomto roce „dožívá“ jubilejních 100 let.

18.1.2021
Křehké vánoční ozdoby sestavené z maličkých třpytivých perliček, které znají celé generace, se vyrábějí v obci Poniklá (okres Semily). Rodinné stříbro v podobě hvězdiček, zvonků či postaviček, které jsou světovým unikátem a technologii výroby zná jen hrstka lidí, se dočkalo zápisu do UNESCO.

15.1.2021
Na území Slovenska je v současnosti vybudovaných více než 600 naučných tras a stezek, přičemž jejich počet stále roste. Jelikož naučné stezky nebudují pouze státní a samosprávné instituce, ale i různá občanská sdružení, není v centrální databázi naučných stezek jejich přesný počet.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – BHUTÁN a BANGLADÉŠ:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 21. 1. 2021
svátek:Běla
dnes:
čtvrtek 21.1.
4 °C
zítra:
pátek 22.1.
6 °C