www.infoglobe.cz » Z Roudnice do Budyně

Z Roudnice do Budyně

Publikováno: 28.10.2007
Rovina je jen zdánlivě nezajímavá. Co může přinést Polabí? I tady najdeme cesty, které jsou zajímavé nejen okolní přírodou, ale i historií, která tudy prošla. Kraj kolem Roudnice patří k těm z hlediska historie nejstarším.

     Vždyť nedaleko odsud Praotec Čech vystoupil na Říp a pronesl několik slov, které se zapsaly do historie. Ale nejen Říp patří k okolí této části Polabí. Nedaleko je to k pískovci nad Štětí směrem ke Kokořínsku a podobně daleko do Českého Středohoří.

     Pěšky půjdeme tou nejpřímější cestou – z Roudnice nad Labem kousek podél potoku Čepel, přes Dušníky a přes pole a les do Pístů. Odsud pak podél řeky přes Pístecký les až do Budyně na Ohří. Zejména poslední úsek podél Ohře je pěkná vycházka jak na jaře tak v kterémkoliv ročním období. Závěrečný kilometr pak nás provází náhon zvaný Malý Ohře, který nás dovede až k pevnosti Budyně. Celý výlet se dá absolvovat pohodlně za 3 hodiny.       

     Zajímavější a delší trasu si vybereme pro jízdu na kole. Z Roudnice vyjedeme přes Podlusky kolem již zmíněného potoka Čepel. Střídavě jej můžeme křižovat po obou březích, ale přece jen „sjízdnější“ bude jeho levý břeh. Co nevidět se dostaneme do Doksan k Ohři, kam se Čepel vlévá. Vlévá se vlastně do náhonu Doksanského jezu, jehož zajímavostí jsou vlastně dva náhony, každý po jednom břehu řeky, známější je ten levý, tzv. Brozanský, který býval i vodácky využíván, ten ovšem odbočuje z řeky Ohře ještě o jeden jez výše.  

     V Doksanech najdeme jeden z nejstarších klášterů u nás. Původně ženský premonstrátský klášter byl založen již v polovině 12. století. Nyní je jen částečně restaurován, ale určitě stojí za prohlédnutí. Ale řeka ani klášter nás v tuto chvíli tak nezajímají, odbočíme proti toku řeky po pravém břehu až dojedeme k Hostěnickému jezu, kde v létě bývá dobré koupání (pokud ovšem není velká voda) a dokonce tu najdeme i stánek s občerstvením.

     V rámci „zpřístupnění“ středních a horních toků některých řek, byla i zde postavena rybí propust. Vidět ji můžeme hned u pravého břehu. U levého odbočuje právě Brozanský náhon. Odtud odbočíme mírně od řeky k osadě Písty a vjedeme do Písteckého lesa. Řídký listnatý les je krásný z jara, kdy je plný kvítků bledule jarní. Po chvilce příjemné jízdy po rovině stínem lesa dojedeme k „potoku“ – to je další z umělých toků na náhonech Ohře. Nazýván je Malou Ohří, i po něm se dá plout. I když překážek je víc než dost. Podél Malé Ohře bychom dojeli až do Libochovic, kde odbočuje z Ohře. Od Malé Ohře již vidíme první domy Budyně nad Ohří, osady vzniklé kolem starověkého vodního hradu.

     Budyně je připomínána ve stejné době jako Doksanský klášter, tedy již ve 12. stol., podobu vodního hradu pevnost zřejmě získala ve století 14. Dnes je celé město památkovou rezervací podobně jako Kroměříž nebo Kutná Hora, v areálu pevnosti je lapidárium a jen samotný pohled zvenku návštěvníka nadchne. V sezóně je možné absolvovat prohlídku.

     Pokud se chceme vrátit na kole zpět do Roudnice a nechceme jet stejnou cestou, možností máme hned několik. Po místních komunikacích přes například Přestavlky, což je nejkratší, ale i po druhém břehu Ohře, kde směrem na Žabovřesky nad Ohří je zajímavý dvouobloukový most. Od mostu po levém břehu opět do Doksan a delší cestou přes Hrobce nebo opět podél Čepele zpět do Roudnice nad Labem. Nejlepší výhled na město je z pravého labského břehu od bývalé propusti, dnes slalomového kanálu. Odsud je vidět jak město, tak celý Roudnický zámek. Původně zde býval starý kamenný hrad, který byl jednou z prvních světských staveb v Čechách vůbec.

Zámek Roudnice se známými vinnými sklepy je nejen památkou, konají se zde i různé akce. A skončit můžeme u dobrého vína v zámeckých sklepích…

Text/foto: Vojta Jančar

 

 



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Želízy: Čertovy hlavy - poklady kokořínských lesů - VIDEO
Publikováno: 29.5.2012
Na okraji kokořínských lesů, kousek od Liběchova, kde stojí rozpadající se zámek a kvůli opravě silnice věčně taky kolony aut, najdete vesničku Žělízy - nenápadnou, malou a nakonec i velmi milou.


Souvisejicí videa

ČR, Želízy: Čertovy hlavy-poklad kokořínských lesů
Na okraji kokořínských lesů, kousek od Liběchova, kde stojí rozpadající se zámek a kvůli opravě s...

ČR: Budyně nad Ohří - zpátky do pohádky
Pohádkové místo ležící nedaleko od Ohře - Budyně nad Ohří. Leží v Ústeckém kraji a litoměřickém o...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

27.3.2024
Ať vám Velikonoce přinesou hodně radosti, zdraví, klidu i splněných cestovatelských tužeb. Běžte se ve dnech volna projít do přírody a načerpejte novou energii.
1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 29. 3. 2024
svátek:Taťána
dnes:
pátek 29.3.
5 °C
zítra:
sobota 30.3.
11 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X