www.infoglobe.cz » Zakarpatská oblast, Koločava – po stopách zbojníka

Zakarpatská oblast, Koločava – po stopách zbojníka

Publikováno: 29.10.2018
Co se vám vybaví, když se řekne Zakarpatská Ukrajina? Myslím si, že odpověď většiny z vás zní: Koločava. Malinká vesnice, kterou známe z knihy Nikola Šuhaj Loupežník, leží v Siněvirském národním parku. A domluvíte se tu i česky. Československá historie sem totiž láká stále více Čechů.

Pokud jste si mysleli, že Nikola Šuhaj Loupežník je pouze smyšlená postava, pak vás musím vyvést z omylu. Tento muž (Mikola) se narodil v roce 1898 v Nižní Koločavě a během 1. světové války se stal vojenským zběhem. Kradl nejen bohatým, ale i chudým a šířil kolem sebe jen strach.

kolem vesnice se vine řeka Terebla

Kvůli krádežím, útěku z vězení, organizovaným přepadením a hlavně vraždám četníků se stal hledaným mužem číslo jedna a tehdejší četnický sbor se s ním hodně natrápil. Všem českým četnickým velitelstvím je proto přikázáno poslat na tři měsíce do Užhorodu posily. Celkem tedy přijíždí 100 nových četníků. Nakonec Mikolu a jeho bratra Juru však nedopadli četníci, ale zradili kamarádi. Ti je v lese opili a ubili sekyrami.

V té době ale už byla Mikolova žena Eržika těhotná. Jejich dcera Anna, která se tedy narodila až po otcově smrti, žila na Koločavě až do své smrti v roce 2006. Mikola i Eržika jsou pochováni na zdejším hřbitově, každý ale v jiné části.

Tato zbojnická etapa trvala rok a půl a dopadení obou bratrů se datuje do roku 1921.

čeština tu není cizí   ano, stále se nacházíme na Koločavě

Mezi nejnavštěvovanější místa v Koločavě patří právě četnická stanice – dnes penzion a restaurace, kde jsou vystavené dobové předměty. Většina jich je v češtině. Dalším místem, které určitě stojí za návštěvu, je Muzeum Ivana Olbrachta a skanzen lidové architektury Staré selo. Zde můžete vidět, jak kdysi vypadaly dřevěné domy, mlýn, židovská hospoda či krejčovská dílna.

budova četnické stanice   četnická stanice dokumentuje příběh zdejšího zbojníka

Dřevěný řeckokatolický kostel sv. Ducha je typickou ukázkou zakarpatské architektury a hluboké víry zdejších obyvatel. Jak jinak si vysvětlit, že na Zakarpatí může být v hrozném stavu vše, jen kostely jsou vždy opravené a udržované? Za kostelem je zahrada, kde najdete hroby čtyř četníků, které zavraždil právě Nikola.

dřevěný kostel sv. Ducha   tento kostel se nachází hned vedle dřevěného kostela

Na své si přijdou i milovníci turistiky. Díky českým dobrovolníkům vzniká každý rok nejen kolem Koločavy, ale i na celém Zakarpatí síť značených turistických tras. Z Koločavy se můžete na výšlap vydat po červené, zelené i modré značce (ta je trochu dál od vesnice).

Na Koločavu se dostanete i autobusy, které sem míří z Chustu a Mižhirje. Pohodlí však nečekejte, jste na Zakarpatí. Silnice plná výmolů a časté zastavování kvůli krávám vracejícím se z pastvy však dodávají této oblasti její typický kolorit.

GPS: 48°25'08.2"N 23°44'23.7"E

 

Text a foto: Michal HejlDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Ukrajina, Užhorod – ráj prvorepublikové architektury
Publikováno: 28.10.2021
Milovníci prvorepublikové architektury by na svých cestách neměli vynechat ukrajinský Užhorod. Najdou zde práce řady významných československých architektů, často ještě v původní podobě. Právě jakési národní umění mělo být tmelícím prvkem různých národů nově vzniklého Československa.

Zakarpatská oblast – jezero nešťastných milenců
Publikováno: 22.10.2018
V oblasti Siněvirské Poljany leží jedno z nejmalebnějších míst na Zakarpatské Ukrajině, Siněvirské jezero. Svědčí o tom i další jména, která jsou jezeru dávána – Perla Zakarpatí či Mořské oko. Už podle těchto názvů lze usuzovat, že se jedná o výjimečné místo, ke kterému se navíc váže smutná legenda. Celá tato oblast spadá pod Siněvirský národní park.

Zakarpatská oblast – místní turistika
Publikováno: 5.11.2018
Vítr mírně pofukuje, tráva kolem se vlní do jeho rytmu a kromě zpěvu ptáků tu není ani živáčka. Jen vy a divoká příroda. Nádherná, trochu tajemná, čekající na objevení. Masivní kopce polonin zvou k přechodům jejich hřebenů a po dlouhém dni i ke spánku pod širým nebem. Tato nespoutaná příroda vás čeká na Zakarpatské Ukrajině.

Ukrajina, Kyjev – Starobylá metropole – VIDEO
Publikováno: 26.11.2019
Na řece Dněpr už od 5. století našeho letopočtu stojí hrdé město Kyjev. Dodnes se v něm zachovalo nespočet památek, které se mísí s architekturou minulého režimu i nejmodernějšími budovami. Pojďme se do města společně vypravit.

Zakarpatská oblast – od Aše až po Jasinu máme svoji domovinu
Publikováno: 15.10.2018
Za první republiky nekončily hranice našeho území východním Slovenskem. K Československu tehdy patřila i oblast Zakarpatské Ukrajiny. Nám je území spíše známé jako Podkarpatská Rus, ale nynější oficiální název je Zakarpatská oblast. Ať už tento kout Ukrajiny nazýváme jakkoliv, jedno je jisté – milovníci přírody budou unesení.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Objevujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
1. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
2. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
3. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

11.5.2022
Zveme vás na 57. setkání čtenářů časopisu Krásy Slovenska, které se uskuteční od 27. do 29. května 2022 v nádherném prostředí rekreačního střediska Malinô Brdo a bude věnované ke stému výročí časopisu.
10.5.2022
Oravská galerie v Dolním Kubíně vám už 49. sezónu nabízí nezapomenutelnou vyhlídkovou plavbu po Oravské přehradě a prohlídku expozicí tradičního lidového umění na Slanickém ostrově umění.
8.5.2022
Celkem 52 vybraných unikátních míst ze tří významných údolí okouzlí každého návštěvníka. Prostřednictvím mapové aplikace (stránky) se můžete vydat tatranskými stezkami.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST ve Spojeném království:

Spojené království

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Londýn – „pupek světa” na Temži

Southampton – lodě, lodě, lodě

Oxford – vzdělanost na každém kroku

Seaford – výlet k Sedmi sestrám

Brighton and Hove – nejlepší místo pro život

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 20. 5. 2022
svátek:Zbyšek
dnes:
pátek 20.5.
18 °C
zítra:
sobota 21.5.
20 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X