www.infoglobe.cz » Bezpečnost

Bezpečnost

Chile je z bezpečnostního hlediska pro zahraničního turistu klidnou zemí, ve srovnání s ostatními jihoamerickými zeměmi jsou bezpečnostní rizika menší, násilné trestné činy zaměřené proti zahraničním turistům jsou výjimečné. Konfliktním situacím se lze vyhnout dodržováním základních preventivních rad běžně zmiňovaných v každém turistickém průvodci. Nejčetnější problémy, zejména ve vybraných čtvrtích velkých měst jako Santiago, Valparaíso, Vina del Mar aj., mívají zahraniční turisté s kapesními zloději. Zvláště upozorňujeme na relativně vysokou kriminalitu v historickém centru Valparaísa kolem přístavu a ve městech v blízkosti bolívijských a peruánských hranic. Zvláštní pozornost věnujte osobním věcem během přesunů (zejména nočních) autobusem, případně vlakem (železnice Santiago – Temuco a železniční dráha Arica – La Paz, případně železnice z chilské Calamy do Bolívie). V případě zcizení finanční hotovosti či dalších osobních předmětů, včetně odcizení cestovních dokladů, je vhodné krádež ohlásit na policii a sepsat příslušný protokol. Sepsání protokolu je samozřejmě nezbytně nutné, pokud hodláte uplatnit např. cestovní pojištění. V případě odcizení cestovního pasu se oznámení o ztrátě či odcizení dokladu pro potřeby úřadů v ČR sepisuje až na Velvyslanectví ČR v Santiagu při vystavování náhradního cestovního dokladu. Občanům ČR cestujícím do Chile nabízí Velvyslanectví ČR v Santiagu de Chile možnost uložení letenek nebo jiných cenností. Služba je poskytována zdarma – nejčastěji si turisté ukládají do úschovy originály letenek, kopie pasu (ušetří se čas na ověřování totožnosti při vystavování náhradního cestovního dokladu), případně minimální obnos v hotovosti pro případ nouze apod. Úschovu nutno avizovat předem, stejně jako její opětovné vyzvednutí (věci k úschově lze přijímat a vydávat pouze v pracovní době).

Mj. z důvodu razantního postupu, který uplatňují v posledních letech andské země (zejména Kolumbie) proti mezinárodnímu obchodu s narkotiky, obchodníci s drogami hledají v současnosti alternativní cesty pro dodávky narkotik na americký a evropský trh, včetně menších zásilek prostřednictvím tzv. kurýrů. Podle informací chilských bezpečnostních orgánů a speciálních policejních expozitur některých zemí EU v Chile jednou z těchto nových cest se stalo také Chile (mezinárodní letiště v Santiagu de Chile a pozemní hraniční přechody z Bolívie a Peru). Doporučujeme proto českým občanům, aby tuto skutečnost vzali na vědomí (např. nenechávat bezprostředně před odletem z Chile bez dozoru svá zavazadla apod.). Protidrogové kontroly jsou prováděny rovněž v chilském vnitrozemí, zejména na hlavních silničních tazích směrem z Bolívie a Peru.

Příznivci pěší turistiky by měli vědět, že v některých odlehlých příhraničních oblastech mezi Chile a Peru a mezi Chile a Bolívií jsou dosud součástí ochrany státních hranic minová pole (v souladu s mezinárodními závazky Chile se postupně likvidují). Chile je mezinárodně známo svou atraktivní nabídkou tzv. "adrenalinových" a jiných netradičních sportů - doporučujeme v tomto směru využívat služeb pouze zavedených cestovních kanceláří s důvěryhodnými referencemi. Rovněž vysokohorská turistika v místních podmínkách vyžaduje bezpodmínečně využívat služeb osvědčených a zkušených průvodců. Před výstupy do větších výšek doporučujeme počítat v plánu cesty s dostatečně dlouhou aklimatizací, nejlépe v oblastech s nadmořskou výškou kolem 3.000 m n.m.

Poměrně často čeští turisté cestující do Chile navštěvují atraktivní oblast nejvyšší hory amerického kontinentu Aconcaguy, která je sice nejvýhodněji dostupná z chilského území, leží však již na argentinské straně And. V případě mimořádných událostí při návštěvě této oblasti je tedy nutné kontaktovat buď velvyslanectví České republiky v Buenos Aires nebo případně honorární konzulát v argentinské Mendoze (Consulado Honorario de la República Checa, Avenida Espana 1340, oficina 20, 5500 Mendoza, telefon: 0054261/4232148, fax: 4381592, e-mail: Mendoza@honorary.mzv.cz). Podle dostupných informací povolení k návštěvě výše položených oblastí Národního parku Aconcagua lze získat až v argentinské Mendoze nebo v příhraničním argentinském městečku Puente del Inca. Cestujete-li z chilské strany, informujte se předem. Pokud navštěvujete oblast Acongaguy z Chile, buďte připraveni na to, že na chilsko - argentinském pomezí (silniční přechod Los Libertadores - Cristo Redentor) budete muset projít obvyklou kontrolou pohraniční policie a celní služby. Toto platí i pro pozemní cesty do některých oblastí v jižní části chilského území (celý XII. region Magallanes y Antártica Chilena, které jsou dostupné pouze z území sousední Argentiny (lze však cestovat i lodí bez opuštění chilského území).

Zvýšenou opatrnost doporučujeme těm českým občanům, kteří hodlají během svého pobytu řídit motorové vozidlo. V automobilovém provozu je nutné počítat s celou řadou nepředvídatelných zvyklostí a situací, které mohou evropského řidiče zaskočit (rychlá jízda ve městě, naopak na dálnici relativně pomalá jízda, nerespektování rychlého a pomalého pruhu na dálnici, nepřehledné jednoúrovňové křižování rychlostních víceproudých silnic s komunikacemi třetí třídy, semafory ve městech bez "oranžové", sporadické používání směrových světel, v Santiagu změna dvousměrných ulic na jednosměrné v hodinách dopravní špičky, špatné značení uzavřených úseků na dálnici, na víceproudých komunikacích autobusy běžně vysazují cestující v levém pruhu, zvířata na vozovce, cyklisté jezdící téměř zásadně v buď levém pruhu na víceproudých vozovkách nebo při středové dělící čáře apod.). Rychlostní limity se vyplatí striktně dodržovat (v zásadě, není-li vyznačeno jinak, 50 km/h v obci, 100 km/h mimo obec, na dálnici 110 nebo 120 km/h) – radarové kontroly jsou poměrně časté, a to i v odlehlých oblastech, a místní policie (Carabineros de Chile) je velmi přísná. Příslušníci carabineros, vesměs shovívavější k cizincům než k domácím, vynikají neúplatností, pokusy o úplatu narozdíl od jiných latinskoamerických zemí nepříjemnou situaci většinou jen zhorší.

Mezi ČR a Chile neexistuje dohoda o bezplatném poskytování zdravotní péče: je nezbytně nutné, aby český turista cestoval do Chile pouze se zajištěným mezinárodně platným pojištěním. Zdravotní péče, a to i základní - o případné hospitalizaci či operačním zákroku nemluvě, je v Chile velmi nákladná (několikaminutové vyšetření u lékaře pouze ke stanovení jednoduché diagnózy představuje výdaj minimálně v desítkách dolarů, hospitalizace bývá pak otázkou několika tisíc dolarů). Nutno počítat s tím, že některé soukromé kliniky požadují uhrazení zdravotní péče ihned (často ještě před vlastním ošetřením) v hotovosti, a to bez ohledu na to, zda cizinec má či nemá mezinárodní pojištění. V tomto případě je nutné uchovat veškeré doklady od chilského lékaře, včetně písemné diagnózy s dobře čitelným jménem pacienta, a zpětně žádat refundaci nákladů u příslušné pojišťovny. Příznivcům extrémních sportů (free snowboarding, vysokohorská turistika apod.) doporučujeme u pojišťovací společnosti předem ověřit, zda sjednaná pojistka kryje i náklady na transport helikoptérou záchranné služby.

Do Chile není vyžadováno speciální očkování - klimatické podmínky to nevyžadují a hygienické podmínky jsou na dobré úrovni (včetně kvality pitné vody z veřejné vodovodní sítě ve větších městech). Doporučujeme však informovat se předem ještě v ČR, pokud cestujete z Chile do dalších zemí Latinské Ameriky (někdy se stává, že např. letecká společnost nenechá cestujícího bez povinného očkování pro cílovou zemi vůbec do letadla nastoupit). Pro ty občany, kteří cestují z Chile dále do rizikových států v Latinské Americe (v některých z nich je vybrané očkování povinné) a nezajistili si potřebná očkování již v ČR, existuje možnost placeného doočkování až v Chile, a to na adrese Vacunatorio Internacional, Hospital El Salvador, Avenida El Salvador 364, Providencia, metro stanice Salvador, pondělí a pátek 8:30-12:30 a 14-15:30 hodin.

 

Důležitá telefonní čísla:

 

Ohlašovna lesních požárů (Incendios Forestales): 130

První lékařská pomoc (Ambulancia): 131

Hasiči (Bomberos): 132

Policie (Carabineros): 133

Kriminální služba (Investigaciones): 134

 

zpět

 

zpět


Lokace:

Chile
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosoutěž:

Česká krajina

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

28.5.2020
Šumava tajemná i lákavá, divoká i vlídná, známá i neznámá… všechny tváře našeho nejmilovanějšího pohoří představuje krásná výpravná publikace autorů Petra Davida a Vladimíra Soukupa.
27.5.2020
Nejstarší kalendář sice vznikl v Egyptě již ve 4. tisíciletí před Kristem, ale jeho dennodenní využívání se zachovalo dodnes. Kromě jmen a různých svátků si prostřednictvím kalendáře připomínáme všelijaké mezinárodní dny. A právě přehled těch (dle nás) nejzajímavějších vám přinášíme v následujících řádcích.
25.5.2020
Do 9. ročníku udílení cen o nejoblíbenější hotel roku Czech Hotel Awards 2020 se zapojilo více než 1200 hotelů. Posláním organizátorů je vytvoření zodpovědné platformy, která propojuje, oceňuje a podporuje všechny hoteliéry přistupující ke svému podnikání s otevřenou myslí a láskyplným srdcem. Tato vize nabývá zejména v současném dění na významu.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - VENEZUELA a PARAGUAY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 28. 5. 2020
svátek:
dnes:
čtvrtek 28.5.
14 °C
zítra:
pátek 29.5.
12 °C