www.infoglobe.cz » Cestování

Cestování

Chile má letecké konexe se Severní Amerikou, Evropou a Austrálií. V případě zájmu nebo nutnosti se do/ze země lze dostat letecky i z Argentiny, Bolívie nebo Peru. Většina leteckých společností přistává v hlavním městě Santiagu, několik linek lítá na sever země do Aricy.

 

Letecky

V zemi existují dvě velké letecké společnosti zajišťující vnitrostátní lety – LAN-Chile a Ladeco. Vzhledem k rozsáhlému území Chile bude pro vás někdy jednoduší absolvovat let místo jízdy autobusem (např. z oblasti Patagonie do Tierra del Fuego). Obě společnosti nabízí tzv. letecký pas. Jedná se o zvláštní doklad, na který můžete využívat letecká spojení vybraných letišť v Chile s platností 21 dní. Cena se pohybuje okolo 300 US$.

Autobusem

Cesta autobusem je vesměs pohodlná a autobusy jsou udržovány v dobrém stavu. Většina velkých měst má autobusové terminály, jízdní řády bývají zpravidla dodržovány.

Při cestách na dlouhé vzdálenosti využijte dvoupatrové autobusy, jenž mají i místa na ležení. Studenti a senioři mohou získat slevy, jestliže se prokáží platnými identifikačními kartami.

Vlakem

Vlak je důležitým spojem při cestách ze Santiaga do Temuca (v průběhu celého roku) a dál do Puerto Montt (pouze v létě). Vlaky nabízejí 3 různé třídy - „spací“ třídu (na delší cesty a noční přejezdy), ekonomickou třídu a „salónní“ třídu.

Autem

I když má Chile hustou veřejnou dopravní síť, na některá zajímavá místa se dostanete bez potíží pouze autem. Jestliže si půjčíte auto, pak náklady na něj budou nižší, než by jste zaplatili v Evropě. Cena benzínu se pohybuje kolem US$ 0,45 za litr. Auto vám poskytne časovou nezávislost a pokud máte s sebou vybavení na kempink, nemusíte řešit ani problém s ubytováním. K řízení vozidla potřebujete mezinárodní řidičský průkaz. Půjčení malého vozidla přijde na cca US$ 20 na den + US$ 0,20 za 1 najetý km.

 

Občané ČR, držitelé turistických pasů, nepotřebují pro cestu do Chile vízum. Vízová povinnost pro držitele turistických pasů byla zrušena oboustranně podpisem dohody dne 23. 9. 1996, v platnost vstoupila 24. října 1996. Vízová povinnost pro držitele diplomatických a služebních pasů byla zrušena v prosinci 1994. K vycestování je tedy již třeba jen platný cestovní doklad s datem ukončení platnosti minimálně 90 dnů od data vstupu; v případě cesty motorovým vozidlem: technický průkaz, mezinárodní řidičský průkaz; mezinárodní očkovací průkaz není vyžadován.

K udělení dlouhodobého víza pracovního nebo studentského je třeba si zažádat na chilském konzulátu v Praze (Trojská 90, 171 00 Praha 7), předložit 4 fotografie, soudním tlumočníkem přeložený výpis z rejstříku trestů, osvědčení o dobrém zdravotním stavu a notářsky uvěřenou pracovní smlouvu se zaměstnavatelem v Chile nebo ověřený doklad o uděleném stipendiu.

Občan ČR při vstupu do Chile musí na požádání prokázat, že disponuje dostatečnou finanční částkou pro pobyt v zemi (cca 100 USD na den), U občanů zemí EU není však vyžadováno. Při vstupu do země je cizinec povinen vyplnit tzv. bílou imigrační kartu. Její první část odevzdává při vstupu, druhou je povinen schovat a odevzdat při odjezdu. Někteří čeští občané tuto druhou část ztratili, museli poté na pohraniční policii žádat o duplikát, což působí při odletu problémy a zdržení. Chilské orgány velice přísně dbají na to, aby do země nebyly dováženy žádné rostliny, čerstvé ovoce a zelenina, živá i mrtvá zvířata (vypreparovaná), maso a masné výrobky a další potraviny. Od ledna 1999 musí turisté na hraničních přechodech a mezinárodních letištích vyplňovat tzv. „čestné prohlášení" SAG (Servicio Agrícola y Ganadero - Státní zemědělská a chovatelská služba), že nedováží žádnou z výše uvedených položek. Pokud je některá z těchto věcí objevena, turista může být stíhán dle platných zákonů, produkty jsou mu bez výjimky zabaveny a může mu být zabráněno ve vstupu do země. Přihlašovací povinnost neexistuje.

 Zastupitelský úřad ČR v zemi:

Av. El Golf 254, Las Condes
Santiago de Chile
Telefon: +56-2-2321066, 2311910
Fax: +56-2-2320707
E-Mail: santiago@embassy.mzv.cz
Web: www.mfa.cz/santiago

 

Lokace:

Chile
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosoutěž:

Město mýma očima

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
2. cena:
Kniha Jak si užít cestování z Knižního klubu
1. cena redakce:
Hotel Jítravský Dvorec - voucher na noc v hotelovém apartmánu pro dva se vstupem do wellness!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci šitou fotoknihu A4 o 40 stranách!
3. cena redakce:
2 vstupenky na exkurzi do Velkopopovického pivovaru Kozel

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

18.9.2019
Všichni příznivci tokajského vína se mohou těšit na v pořadí již 16. ročník vinobraní, který se uskuteční v obci Čerhov 27. a 28. září.

17.9.2019
Tradiční festival vinařů, kvalitního vína a zábavy vás čeká ve dnech 20. až 22. září v centru Mělníka.
16.9.2019
Už 20. a 21. září se uskuteční Kubínský jarmark spolu s Městskými dny, těšit se můžete na bohatý společenský program.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – KOSTARIKA, PANAMA, NIKARAGUA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 18. 9. 2019
svátek:
dnes:
středa 18.9.
20 °C
zítra:
čtvrtek 19.9.
16 °C