www.infoglobe.cz » Cestování

Cestování

Letecky

 Při velkých vzdálenostech mezi některými čínskými destinacemi jsou občas vnitrostátní lety nutností. Existuje řada vnitrostátních aerolinií, jež mají své kanceláře ve větších městech, nebo lze zakoupit letenky prostřednictvím cestovní kanceláře, hotelů apod. Letenky je třeba si zarezervovat všas, jelikož lety bývají hodně „vytížené“.

 

Vlakem

 Jízdu vlakem lze doporučit, pokud máte dostatek času a chcete vidět co nejvíce z rozlehlých území. I přes několikatisícové tratě jezdí vlaky včas. V zásadě existují dvě třídy – „ying“ neboli tvrdá (tj. nižší třída) a „ruan“ neboli měkká (vyšší třída). Podle tříd jsou na nádraží rozlišeny i čekárny. Jízdenky lze koupit přímo na nádraží nebo prostřednictvím cestovní kanceláře, což je pro cizince jednodušší.

 

Autobusem

 Autobusová doprava je odkázána na silniční síť, která se v současné době intenzivně buduje. Narazíte na minibusy, státní linkové spoje i na lůžkové autobusy.

 

Autem

 Zatím není možné (s výjimkou expedic) překročit hranice ČLR autem. Cizinci s povolením k dlouhodobému pobytu (po výměně řidičského průkazu za čínský) mohou řídit přihlášená vozidla.

 

Bicykl

 Je nejdostupnějším dopravním prostředkem a to zejména ve velkých městech. Bicyklům jsou přidělovány registrační čísla a průkazy. Kolo si lze ve městě i na venkově půjčit.

 

Doklady

 Na držitele cestovních pasů ČR se vztahuje vízová povinnost. Žádost o udělení čínského víza se podává na Velvyslanectví ČLR v Praze, na které se také můžete obracet se svými dotazy ohledně vízové problematiky. Formality při podání žádosti o vízum ČLR (podmínky se mohou bez předchozího oznámení měnit):

1. platný cestovní pas (platnost min. 6 měsíců);
2. vyplněná žádost o udělení víza a přiložená 1 fotografie;
3. předložení dokladů relevantních pro požadovaný druh víza;
4. v případě cesty za účelem turistiky prokázání dostatečných finančních prostředků na
pokrytí nákladů spojených s pobytem.

 Správní poplatek za udělení víza není hrazen v hotovosti na Velvyslanectví ČLR, ale formou složení požadované sumy na příslušný bankovní účet velvyslanectví. Víza jsou standardně vyřizována za 7 dnů. Spěšná víza jsou vyřizována do 3 pracovních dnů, expresní víza během jednoho dne (za příplatek).

Poplatky za víza (mohou se bez předchozího oznámení změnit) :

- vízum na 1 vstup - 40 USD
- vízum na 2 vstupy - 60 USD
- vízum na neomezený počet vstupů (půlroční platnost víza) - 80 USD
- vízum na neomezený počet vstupů (roční platnost víza) - 120 USD
- příplatek za spěšné vystavení víza - 20 USD
- příplatek za expresní vystavení víza - 30 USD.

Kategorie víz:

 Po příjezdu do ČLR je možné turistické vízum (typ L) prodloužit o nezbytně nutnou dobu, je-li žádost doložena odůvodňujícími doklady. Poplatek i rychlost vyřízení žádosti je variabilní podle místa podání žádosti. V Pekingu se na občany ČR vztahuje poplatek 100 CNY. Žádosti o prodloužení víza jsou v Pekingu vyřizovány během 5 pracovních dní. Překročení délky povoleného pobytu (platnosti víza) je sankcionováno pokutou 500,- CNY/1den. Horní hranice pokuty je stanovena na 5000 CNY (1 CNY = cca 2,80 Kč). Bez platného víza hotely a jiná ubytovací zařízení striktně odmítají poskytnout cizinci ubytování.

 Režim vstupu

Při vstupu na území ČLR je cizinec povinen vyplnit formulář arrival card, který obyčejně dostanete v letadle, případně je k dispozici na celnicích. Ve formuláři je od cizince požadováno vyplnění následujících dat:

a) jméno a příjmení
b) národnost
c) číslo cestovního dokladu
d) číslo čínského víza a místo udělení
e) doprovázející osoby
f) číslo dopravního spoje nebo letové linky, kterou cizinec do ČLR přijíždí
g) zaměstnání
h) plánovaná adresa pobytu v ČLR
i) podpis.

Při vstupu na území ČLR je cizinec dále povinen vyplnit formulář o svém stávajícím zdravotním stavu „Quarantine Declaration Form on Entry".

Přihlašovací povinnost

 Hotely a ubytovací zařízení vyřizují registraci cizince automaticky na základě předložení cestovního pasu s platným vízem nebo povolení k dlouhodobému pobytu v ČLR. Zdržují-li se cizí státní příslušníci v čínských rodinách nebo u cizích státních příslušníků dlouhodobě pobývajících na území ČLR, mají povinnost se do 24 hodin od příjezdu registrovat na příslušném oddělení policie.

Celní a devizové předpisy
 V rámci neobchodního dovozu lze přivážet zboží pro osobní potřebu v rozumné míře. Povinná výměna valut není uplatňována. Zajištění finančních prostředků pro cestu do ČLR je nutné prokazovat při žádosti o čínské turistické vízum. Dovoz i vývoz valut není nutné deklarovat, pokud hotovost není větší než 5 000 USD. Dovoz a vývoz hotovosti větší než 5.000 USD je třeba deklarovat. V případě vývozu je třeba předložit deklaraci o dovozu hotovosti na území ČLR nebo se prokázat povolením orgánů ČLR k vývozu hotovosti.

Dovážet do země je dále pro neobchodní účely zakázáno :

Vyvážet ze země je zakázáno :

Velvyslanectví ČR v Pekingu

Embassy of the Czech Republic in Beijing
2 Ritan Lu, Jianguomenwai
100 600 Beijing
telefon : 0086-10-8532 9500
fax : 0086-10-6532 5653
e-mail: beijing@embassy.mzv.cz
www.mfa.cz/beijing

 

Čínská ambasáda - velvyslanectví v Praze

Pelléova 18, 160 00 Praha 6 - Bubeneč
tel: 224 311 323, fax: 224 319 888
Po,St 8.30 - 11.30 - e-mail: beijing@embassy.mzv.cz

 

zpět


Lokace:

Čína
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosoutěž:

Česká krajina

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.5.2020
Do 9. ročníku udílení cen o nejoblíbenější hotel roku Czech Hotel Awards 2020 se zapojilo více než 1200 hotelů. Posláním organizátorů je vytvoření zodpovědné platformy, která propojuje, oceňuje a podporuje všechny hoteliéry přistupující ke svému podnikání s otevřenou myslí a láskyplným srdcem. Tato vize nabývá zejména v současném dění na významu.
22.5.2020
Všichni milovníci muzeí se mohou těšit na postupné otevírání. Návštěvníky čekají mnohé výstavy, tematické prohlídky i stálé expozice.
21.5.2020
Právě vychází „tak trochu jiná kniha“ oblíbené české autorky Terezy Boučkové, Bhútán, má láska.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - VENEZUELA a PARAGUAY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 25. 5. 2020
svátek:
dnes:
pondělí 25.5.
18 °C
zítra:
úterý 26.5.
28 °C