www.infoglobe.cz » Obecné informace

Obecné informace

Oficiální název: Čínská lidová republika (ČLR)
Hlavní město: Peking
Rozloha: 9 596 960 km2
Počet obyvatel: 1 298 847 624

Hustota zalidnění: 140 obyv./km2
Oficiální jazyk: Čínština
Státní zřízení: republika
Hlavní náboženství: Buddhismus, Taoismus, Islám, Křesťanství

Nejvyšší bod: Qomolangma Feng (8848 m n.m.)
Čas: SEČ +7

 

Geografie

Čína jako třetí největší stát (po Rusku a Kanadě) zabírá značnou část Asie, zejména té jihovýchodní. Suchozemská hranice měří 22 800 km a k sousedícím státům patří: Vietnam, Laos, Barma, Nepál, Bhútán, Indie, Pákistán, Afghánistán, Tádžikistán, Kyrgyzstán, Kazachstán, Mongolsko, Rusko a Korea. Východní pobřeží Číny omílá Západní, Žluté, Východočínské a Jihočínské moře. ČLR se dělí na 23 provincií (včetně Taiwanu), 5 autonomních oblastí, 3 samostatná města pod přímou správou ústřední vlády a 1 zvláštní administrativní oblast.

Povrch Číny se stupňovitě svažuje od Z k V. Hory pokrývají dvě třetiny povrchu. V tibetské autonomní oblasti (AO) se rozkládá horský masiv Himaláje známý jako Střecha světa, v němž se na pomezí Číny a Nepálu vypíná nejvyšší hora světa – Qomolangma Feng (Mt. Everest). Na hranicích mezi mezi AO Xinjiang a Kašmírem leží horstvo Karakorum s průměrnou nadmořskou výškou 6000 m a 2. nejvyšším vrcholem na světě Qogir (8611 m). V provincii Qinghai leží Bayan Har s nadm. výškou v průměru 5-6 000 m. Dvě třetiny území odvodňují řeky tekoucí do oceánu. Vzhledem ke svažování povrchu od Z k V většina řek včetně Dlouhé řeky, Žluté řeky, Perlové řeky a Huai He teče tímto směrem a vlévá se do okrajových moří Tichého oceánu. Typické pro čínské řeky je výrazné kolísání vodního stavu v průběhu roku v souvislosti s příkrými rozdíly mezi množstvím srážek v jednotlivých obdobích.

Příroda

Čína má ze všech zemí největší variabilitu živočišných i rostlinných druhů. Žije zde na 2000 druhů terestrických obratlovců, to je přes 10% z celkového světového výskytu; jenom známých druhů ptáků je v Číně rozšířeno 1189 druhů, téměř 500 druhů zvířat, více než 210 druhů obojživelníků a na 320 druhů plazů. Domov tu mají vzácné druhy, např. panda velká, zlatá opice, bílý jelen, čínský říční delfín, čínský aligátor atd.

Podnebí

Většina země leží v mírném a subtropickém pásmu, nejjižnější oblasti zasahují do tropického pásma; velehorské oblasti na západu země mají vysokohorské podnebí. Největší množství srážek se vyskytuje v Číně po letní měsíce, směrem od pobřeží srážek ubývá. Nejvyšší teploty na území ČLR se vyskytují v oblasti Turpanu, ležící v AO Xinjiang, kde je nejníže položené místo v zemi – jezero Aydingkol 154 m pod úrovnímořské hladiny. Trvání a ráz ročních období v jednotlivých částech Číny jsou rozdílné. Kromě extrémních klimatických zón se na většině území střídají běžná čtyři roční období, ale jejich délka a průběh se v různých místech výrazně liší.

Obyvatelstvo

Čína patří mezi mnohonárodnostní země. Žije zde na 55 menšinových národností, které tvoří skoro 7% z celkového počtu obyvatel. V současné době tvoří cca 52% obyv. muži; 48% ženy, přičemž přes 30% lidí žije ve městech.

 


Lokace:

Čína
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosoutěž:

Česká krajina

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.5.2020
Do 9. ročníku udílení cen o nejoblíbenější hotel roku Czech Hotel Awards 2020 se zapojilo více než 1200 hotelů. Posláním organizátorů je vytvoření zodpovědné platformy, která propojuje, oceňuje a podporuje všechny hoteliéry přistupující ke svému podnikání s otevřenou myslí a láskyplným srdcem. Tato vize nabývá zejména v současném dění na významu.
22.5.2020
Všichni milovníci muzeí se mohou těšit na postupné otevírání. Návštěvníky čekají mnohé výstavy, tematické prohlídky i stálé expozice.
21.5.2020
Právě vychází „tak trochu jiná kniha“ oblíbené české autorky Terezy Boučkové, Bhútán, má láska.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - VENEZUELA a PARAGUAY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 25. 5. 2020
svátek:
dnes:
pondělí 25.5.
22 °C
zítra:
úterý 26.5.
27 °C