www.infoglobe.cz » ČR, Červené blato – procházka unikátním rašelinným lesem

ČR, Červené blato – procházka unikátním rašelinným lesem

Publikováno: 14.5.2020
Rašeliniště Červené blato ležící v melancholické krajině Třeboňské pánve je ideálním místem na jarní výlet do přírody. Chvílemi si tu budete připadat, jako byste se ocitli v severské tajze, místo má také navíc zajímavou historii spojenou s nedalekou sklárnou v Jiříkově údolí.

Národní přírodní rezervace Červené blato se nachází mezi Suchdolem nad Lužnicí a Trhovými Sviny v jižním cípu Třeboňské pánve. Od sklonku 18. století až do počátku 20. let století minulého se zde těžila rašelina pro nedalekou sklárnu v Jiříkově údolí. V roce 1953 zde pak byla vyhlášena přírodní rezervace. Název Červené blato dostala oblast podle hnědočervené vody, která z rašeliniště vytéká. Ta dokonce zbarvuje i blízký rybník Nový lipnický.

na začátku naučné stezky   louka před rašeliništěm

Přírodní poměry a zajímavosti

Vrstva rašeliny je místy silná až osm metrů a prostor rašeliniště je porostlý unikátním rašelinným lesem. Roste zde borovice blatka, borovice lesní a také různé druhy bříz, dále pak borůvky a brusinky, vlochyně bahenní či suchopýr pochvatý. Najdete zde také masožravou rosnatku okrouhlolistou, klikvu bahenní či rojovník bahenní, který na jaře vytváří koberce bílých květů. Zastoupeny jsou také různé druhy mechorostů. Zmíněná borovice blatka je středoevropský endemit, což znamená, že se jinde přirozeně nevyskytuje. Kromě Třeboňské pánve ji najdete třeba ještě na některých šumavských rašeliništích či v Jeseníkách. Rašeliniště je navíc domovem mnoha ptáků, například čápa černého, kulíška nejmenšího či vodouše kropenatého, motýlů a můr.

rašelinná louka   rašelinné jezírko

Naučná stezka rašeliništěm

Oblast je přístupná pouze po trase naučné stezky, která vede jak po lesních pěšinách, tak po povalových dřevěných chodníčcích. Stezka měří kolem čtyř kilometrů, je na ní 9 panelů a začíná i končí v nedaleké osadě Jiříkovo údolí. Trasa kopíruje staré stezky, které zde dříve byly využívány při těžbě rašeliny. Přibližně v půlce se nachází dřevěná terasa s výhledem na jezírko, nechybí ani přístřešek pro případ, že vás na výletě zastihne špatné počasí. Až si sem budete plánovat výlet, myslete na to, že chodníčky jsou místy velmi úzké a s kočárkem nebo na kole se sem proto raději nevydávejte.

stezka vinoucí se rašeliništěm   ukázky skla

Přístup

Turisté přijíždějící autem mohou zaparkovat na malém parkovišti na začátku naučné stezky. I bez auta se k rezervaci dostanete, musíte ale počítat s tím, že se trochu projdete. Kolem 8 kilometrů je to k začátku naučné stezky z Hrdlořez nad Lužnicí.  Z Nepomuku vzdáleného asi půl kilometru od autobusové zastávky v Šalmanovicích půjdete po žluté turistické značce.

 

GPS: 48°51'57.6"N 14°48'05.5"E

Text a foto: Eliška GregorováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR: Novohradské hory – hrad Nové Hrady, Terčino údolí a panenská příroda
Publikováno: 28.4.2016
Příroda Novohradských hor měla štěstí, lidé ji v minulém století neměli moc šancí ovlivnit. Odlehlé pohoří s nadmořskou výškou kolem 1 000 m bylo osídleno německým obyvatelstvem, po válce vystěhovaným, a celé území v pohraničním pásmu se stalo nepřístupným. Odmyslíme-li si křivdu na původním obyvatelstvu, efekt je pozitivní – hluboké lesy, čistý vzduch, nedotčená příroda a kupodivu ani 25 let po zpřístupnění tu neproudí davy turistů jako nedalekou Šumavou.

ČR, Třeboň: Historické město obklopené rybníky
Publikováno: 10.8.2017
Malebné město se zachovalým historickým jádrem leží v jihočeské krajině plné rybníků, nejen ty však stojí za jeho slávou.

ČR, Třeboň: Naučné stezky pro každého
Publikováno: 9.8.2018
Okolí Třeboně nabízí naučných stezek hned několik, většina je vhodná jak pro pěší, tak pro cyklisty.

ČR: Novohradské hory - přechod úchvatného pohoří I.
Publikováno: 9.12.2013
Mnozí z nás si Novohradské hory dokáží spojit snad akorát s komerčně využívaným zdrojem pitné vody nebo alespoň se známým českým pralesem. Koho by ale napadlo uskutečnit přechod tak nepatrného, přesto úchvatného pohoří!? Pojďte se přesvědčit, že „Novohradky“ za takovou návštěvu rozhodně stojí!

ČR: Novohradské hory - přechod úchvatného pohoří II.
Publikováno: 23.12.2013
Dnes ukončíme naše putování přes Novohradské hory...

ČR, Nepomuk – nejen za svatým Janem Nepomuckým
Publikováno: 18.7.2019
Malé město leží v jihozápadních Čechách nedaleko Plzně a proslavilo se jako rodiště asi nejznámějšího českého světce. Stojí ovšem za to sem přijet i kvůli dalším památkám a krásné okolní přírodě.


Souvisejicí fotogalerie

ČR: Třeboň - město obklopené rybníky
Třeboň - další v řadě okouzlujících měst jižních Čech. V Třeboni, kde žije asi 9 tisíc obyvatel j...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Česká krajina

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

3.6.2020
Gemersko-malohontské muzeum vás zve na výstavu s názvem Bionika – příroda na to přišla první, která je zaměřena na přírodu jako nevyčerpatelný zdroj inspirace a poznatků pro techniku, architekturu i design.
2.6.2020
Je téměř neuvěřitelné, že ještě dnes máme u nás, uprostřed hustě zalidněné Evropy, přímo za branou metropole zelený nepřerušený lesní koridor dlouhý 100 kilometrů – pohoří Brdy.
1.6.2020
Slezskoostravský hrad ožije živou hudbou od 19. 6. do 18. 7.2020! Téměř dvě desítky kapel zahrají v pokoronavirové premiéře. Těšit se můžete na jednodenní koncerty zvučných jmen – Monkey Business, Chinaski, David Koller, Pokáč, Wohnout, Bára Poláková, Anna K., Kali a Peter Pann. Z tvrdších žánrů to budou kapely Citron a Lautr, Trautenberk, Horkýže Slíže, Zakázaný ovoce, Vypsaná fixa. Specialitou pak bude minifestiválek Metal!!!, kde zahrají lokální kapely Malignant Tumour, Silent Stream of Godless Elegy, Antigod, Primary Resistance, Postcards from Arkham, Dead Carnage a přespolní budějičáci Gutalax.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - TANZANIE (ZANZIBAR):

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 3. 6. 2020
svátek:Tamara
dnes:
středa 3.6.
20 °C
zítra:
čtvrtek 4.6.
21 °C