www.infoglobe.cz » ČR, Český ráj – naučná stezka Hruboskalsko

ČR, Český ráj – naučná stezka Hruboskalsko

Publikováno: 5.9.2019
Pokud milujete skalní města, nádhernou přírodu a božské výhledy, pak je Hruboskalsko skvělá volba.

Hruboskalsko

Stezka se nachází v Českém ráji, kousek od Turnova. Zaparkovat můžete v romantických, ale bohužel zavřených lázních Sedmihorky (o víkendu za 50 Kč). Pak se vydáte do kopce po zelené naučné stezce. Po cestě míjíte skalní věž a přístřešek Osudová, za rohem mezi skalami najdete vsazenou sochu sv. Prokopa, historickou památku z dob panství Valdštejnů z roku 1735. Za asistence všudypřítomných skal dojdete k tajemnému průchodu Myší díra, který vás dovede k romantickému zámku Hrubá Skála.

socha sv. Prokopa   Myší díra

Původně zde stál gotický hrad Skála, který byl v 16. století rodem Smiřických upraven v duchu renesance. Později prošel ještě barokními a novogotickými úpravami. Dnes slouží jako hotel, pro veřejnost je přístupné nádvoří a věž s vyhlídkou (vstupné je 20 Kč). Za zmínku stojí také pěkný kostel sv. Josefa, kde v roce 1811 působil jako kaplan Jan Arnold – velký vlastenec a účastník svatodušních bouří. Za své názory o vlastenectví byl dokonce vězněn. Před zámkem jsou dvě občerstvení, kde můžete zahnat žízeň a hlad, taktéž prodejna suvenýrů a půjčovna koloběžek.

zámek Hrubá Skála (nyní hotel)

Vy se vrátíte zpátky Myší dírou na stezku a za chvíli dorazíte k Adamovu loži. Místo se původně jmenovalo Venušina sluj a nacházel se zde oltář lásky se sochou milenecké dvojice a amora. Naproti němu byla velká pohovka se lvy. Vytesat ji nechal maltézský rytíř František Adam z Valdštejna v 18. století. Toto místo působí mysticky a pohádkově, proto není náhoda, že se zde natáčely scény z pohádky Princ Bajaja.

Adamovo lože

Poté se na nějaký čas napojíme na Zlatou stezku Českého ráje (červená značka), až dojdeme k Arboretu Bukovina. Najdete zde 35 druhů stromů, které pocházejí především ze Severní Ameriky, a Infocentrum CHKO Český ráj. Potom přidáte do kroku, abyste se pokochali vyhlídkami Na Kapelu a U Lvíčka. Odtud máte skály doslova jako na dlani. Na rozcestí U Kavčin se vydáte doprava z kopečka dolů a opustíte Zlatou stezku. (Pokud byste pokračovali rovně 0,5 km, dojdete k hradu Valdštejn.) Po cestě potkáte ještě Janovu vyhlídku a začínáte klesat dolů mezi skály a kolem věže Kapelník. Možná budete mít štěstí a narazíte na horolezce.

procházka mezi skálami

Ke konci výletu ještě potkáte kouzelné prameny: Kořenského, Felixův, Mariin, Josefův, Barbořin a Antonínův. Zvlášť v parném počasí přijde osvěžení vhod. Poté už se pomalu stáčíte k počátku cesty, do lázní Sedmihorky. Celá trasa měří 7,5 km. My jsme s odbočkou na zámek naměřili 8,5 km. Po cestě je 16 naučných zastavení s informacemi o geologii skal, fauně a flóře, pramenech a historii oblasti. Trasa se dá zvládnout i s dětmi. Pro kočárek však kvůli schodům a úzkým průchodům vhodná není. Kousek odsud se nachází vyhlášený kemp Sedmihorky, který se zaměřuje především na rodiny s dětmi. Přímo v něm najdete rybník na koupání, programy pro děti nebo sportovní vyžití. Je ideálním výchozím bodem na další dobrodružství v Českém ráji.

GPS: (zámek Hrubá Skála) 50°32'41.6"N 15°12'01.4"E

 

Text a foto: Filip DyršmídDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Český ráj – Maloskalsko a skalní bludiště Chléviště
Publikováno: 4.7.2019
Jestli se chcete vydat do krásného a ne tak hojně navštěvovaného skalního bludiště, pak Chléviště v Besedických skalách je tou správnou volbou.

ČR, Český ráj: krásná místa jihovýchodně od Turnova – VIDEO
Publikováno: 25.7.2017
Vítáme vás u pokračování naší cesty po chráněné krajinné oblasti Český ráj. Tentokrát se vydáme směrem jihovýchodně od Turnova, kde na nás čekají například překrásná skalní města. Výchozím bodem je pro nás Turnov, město obklopené Českým rájem. Naše kroky budou přímo kopírovat červenou turistickou značku – Zlatou stezku Českého ráje.

ČR, Český ráj: krásná místa severně od Turnova – VIDEO
Publikováno: 1.8.2017
Jižní část Českého ráje máme již zmapovanou a naše putování pokračuje. Pojďme si tedy představit poslední část – jeho sever.

ČR, Český ráj: Turnov a příroda na jihozápadě – VIDEO
Publikováno: 18.7.2017
Český ráj je velmi oblíbený a lidé se sem rádi vracejí. Tato oblast, která se nachází 80 km severovýchodně od Prahy, je chráněnou krajinnou oblastí (CHKO) od roku 1955, je tedy první chráněnou krajinnou oblastí tehdejšího Československa. CHKO Český ráj vznikla především díky unikátním skalním městům, které je potřeba chránit pro další generace. Kromě skalních měst najdete klid i u nádherné přírody v okolí jezer a také se zde nachází mnoho historických památek, které můžete navštívit.


Souvisejicí videa

ČR, Český ráj: krásná místa severně od Turnova
V dnešním videu se podíváte do severní části Českého ráje, nejprve se vydáme po turistické magist...

ČR, Český ráj: krásná místa jihovýchodně od Turnova
Dnes se spolu projdeme po Zlaté stezce Českého ráje. Vyjdeme z městské části a přírody bude přibý...

ČR, Český ráj: Turnov a příroda na jihozápadě
Do Českého ráje se snad každý rád vrací, je to místo klidu, krásné přírody a historických památek...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Město mýma očima

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
2. cena:
Kniha Jak si užít cestování z Knižního klubu
1. cena redakce:
Hotel Jítravský Dvorec - voucher na noc v hotelovém apartmánu pro dva se vstupem do wellness!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci šitou fotoknihu A4 o 40 stranách!
3. cena redakce:
2 vstupenky na exkurzi do Velkopopovického pivovaru Kozel

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

21.9.2019
V rámci Dne architektury máte jedinečnou možnost navštívit multifunkční sportovní halu v Dolních Břežanech nedaleko Prahy, která připomíná mimozemskou vesmírnou loď. Prohlídka bude komentována architektem Jakubem Našincem, který stavbu sám navrhl. Sraz je v pátek 4. 10. v 11 hodin před halou, na adrese Na Vršku 290, Dolní Břežany.
20.9.2019
Oblíbený mezinárodní festival současného umění – Bílá noc se uskuteční od 27. do 29. září v Bratislavě a od 4. do 6. října v Košicích. Letošní novinkou bude prodloužení trvání festivalu z jedné na tři noci.


19.9.2019
Ve dnech 21. a 22. září se na Letišti Leoše Janáčka v Ostravě odehrává hlavní program Dnů NATO a Dnů Vzdušných sil Armády České republiky. Devatenáctý ročník letecké a obranné show představí leteckou i pozemní techniku členských států Severoatlantické aliance.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – KOSTARIKA, PANAMA, NIKARAGUA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 21. 9. 2019
svátek:Matouš
dnes:
sobota 21.9.
19 °C
zítra:
neděle 22.9.
20 °C