www.infoglobe.cz » ČR, Koruna a Bor – výlet do srdce Brd

ČR, Koruna a Bor – výlet do srdce Brd

Publikováno: 20.10.2020
Korun se nachází v samém srdci Brd nedaleko Strašic a patří mezi skupinu brdských osmistovek. Místo se kromě krásných lesů a přírody pyšní také zajímavou historií.

Situace kolem Koruny je trochu zmatená, protože při pohledu do některých map uvidíte vedle sebe vrchy s tímto názvem hned dva. Za hlavní vrchol Koruny je ale z historických důvodů považován ten nižší, dosahující nadmořské výšky 832 metrů. Právě přes něj procházela hranice zbirožského panství, později se z něho stal důležitý triangulační bod a vyrostla zde železná zeměměřičská konstrukce. Korozí poničená věž byla už naštěstí stržena a zlikvidována. Vyšší vrchol Koruny dosahuje nadmořské výšky 837 metrů. Dříve se nazýval Bor (dnes se mu říká také Faust), a právě podle něho dostala jméno i myslivna, která pod ním stávala. Nižší vrchol za svůj původní název Bučina také vděčil stromového porostu. Toto pojmenování připomíná dnes už jen nedaleké rozcestí Pod Bučinou směrem na Tři Trubky. V současnosti používaný název Koruna byl odvozen od znamení královské koruny vytesané na hraničních patnících kolem zmíněné hranice v 18. století.

na vrcholu   vyšší vrchol Koruny – Faust

Kudy na Korunu?

Nejblíže je to na Korunu asi ze Strašic, od nichž je vzdálena přibližně 7 km. Odtud vede modrá turistická značka kolem zámečku Tři Trubky až k rozcestníku u louky, kde stávala hájovna stejného jména. Odtud pokračuje zelená turistická značka směrem na Bor. Z tohoto místa je to přibližně kolem 2,5 km k rozcestí Pod Korunou, odkud je k nižšímu vrcholu vyznačena odbočka zelené turistické značky.

na místě bývalé myslivny

Kolem 8 kilometrů je to na Korunu z Lázu. Odtud se dá přes Skelnou Huť po lesní cestě Bahenská dostat na lesní cestu Obecnická, po které vede zelená turistická značka na Bor a dále k zmíněnému rozcestí Pod Korunou. O něco více, kolem 10 kilometrů, je to pak z Bohutína. Na Boru lze také odbočit na lesní cestu Hořovská a přibližně po kilometru chůze zahnout doleva. Po této lesní cestě se také dostanete na nižší vrchol Koruny a vede z ní i několik neznačených odboček k vyššímu vrcholu.

Zajímavosti

Na vrcholu Koruny už sice nestojí zmíněná zeměměřičská věž, ale důležitost místa pro geodetická měření připomínají dva patníky, jeden z roku 1927, druhý z roku 1950. Okolo mladšího patníku lze ještě dodnes najít zbytky lešenářských trubek, které tu z konstrukce zůstaly. Vrchol je zalesněný, a tak výhled neumožňuje. Občas se ale dají najít místa umožňující drobné průhledy, z několika míst mezi Borem a rozcestím pod Korunou se zase otevírají velmi pěkné výhledy na Prahu, snadno rozpoznatelnou podle meteorologického radaru na vrcholu.

zbytky zeměměřičské věže   výhled na Prahu z lesní cesty Hořovská

Luční enkláva Bor

Bor je dnes opuštěnou luční enklávou v samotném srdci Brd, kdysi tu ale stávala reprezentativní myslivna v tyrolském slohu. Jednalo se o vůbec nejvýše položenou usedlost v lesích rožmitálského panství. Z fotografie je vidět, že kdyby dnes stála, mohla by směle konkurovat nedalekým Třem Trubkám, bohužel byla ale v roce 1959 zbořena. Zůstal tu jen rybníček zvaný Borská nádržka a několik ovocných stromů.

Borská nádržka

GPS: 49°41'40.5"N 13°50'38.4"E

Text a foto: Eliška GregorováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Brdy – Houpák a dopadová plocha Jordán: zimní výlet na běžkách
Publikováno: 14.2.2019
Brdy se nenavštěvují jen v létě, zasněžené mají také své kouzlo. Houpák i bývalá dopadová plocha Jordán byly zpřístupněny teprve nedávno. Na své si tu přijdou hlavně milovníci dalekých výhledů. Houpák se totiž pyšní téměř kruhovým výhledem, který se řadí mezi nejkrásnější v celých Brdech.

ČR, Brdy – cesta na vrchol Praha
Publikováno: 28.3.2019
Praha je snadno poznatelný kopec tyčící se nad Nepomukem, za nejvyšší horou Brd – Tokem – zaostává jen o pouhé tři metry. Na jejím vrchu se tyčí meteorologický radar a najdeme zde také pozůstatky německé radiolokační stanice.

ČR, Brdy – na běžkách kolem Pilského rybníka
Publikováno: 21.2.2019
Zasněžené Brdy mají své kouzlo a v poslední době přitahují v zimní sezoně stále více běžkařů. V oblasti je v zimě mnoho prohrnutých lesních cest, a když budete mít štěstí, narazíte i na vyšlapané stopy. Vydat se můžete třeba na dominantu Příbramska Třemošnou nebo poněkud hlouběji do brdských lesů na Skelnou Huť.

ČR, Brdy: Lázská a Pilská vodní nádrž – oázy klidu uprostřed lesů
Publikováno: 11.10.2018
Brdské přehrady ležící na řece Litavce byly původně založeny pro potřeby příbramských dolů. Dnes zásobují pitnou vodou Příbram a přilehlé obce.

ČR, Brdy: Nad Maráskem – nejzápadnější brdská osmistovka
Publikováno: 6.8.2020
Vrch Nad Maráskem leží nedaleko obce Míšov v jižní části Brd a nepatří úplně mezi ty nejznámější. Což je sice škoda, protože nabízí skvělé výhledy i procházku okolními lesy, ale v této době je to spíše vítaný fakt. Vyhnete se totiž davům výletníků. Výšlap na tento kopec se dá snadno spojit i s návštěvou nedalekého Třemšína.

ČR, Brdy: Padrťské rybníky – procházka zaniklými osadami
Publikováno: 15.11.2018
Největší rybník Plzeňského kraje najdete uprostřed brdských lesů a nedaleko pozůstatků mnoha zaniklých míst.

ČR: Brdy – základní informace a charakteristika oblasti
Publikováno: 28.9.2017
Protože se v příštích týdnech vydáme na pár krásných míst v Brdech, nejdříve si o nich něco řekneme. CHKO Brdy je jednou z našich nejmladších chráněných krajinných oblastí vůbec. Vyhlášena byla v lednu 2016 a turistům se tak otevřely i oblasti dříve nepřístupné.

ČR: Brdy, Plešivec – cesta na brdský Olymp
Publikováno: 12.10.2017
Plešivec, výrazný protáhlý kopec v blízkosti Jinec, není možné přehlédnout. Místo patří k těm nejtajemnějším, jaká můžeme v Brdech najít. Váže se k němu mnoho pověstí.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Rodný můj kraj

31. 10. – 31. 12. 2020
1. cena:
Kniha z vydavatelství Dajama
2. cena:
Kniha z vydavatelství CBS
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Pobyt pro 2 osoby na 3 dny se snídaní a wellness službami v Hotelu Jánošík**** Liptovský Mikuláš
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka
3. cena redakce:
Darčekový balíček od vydavatelství Tatrica

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

27.11.2020
Jedním z nejvýznamnějších hradů na severovýchodě Slovenska je zřícenina Zborov. V letošní turistické sezoně, poznamenané dvěma vlnami koronaviru, se stal oblíbeným náhradním výletním cílem.
25.11.2020
Klub Slovenských turistů, sdružující více než 16 000 milovníků výletů do přírody, sestavil hlavní turistické akce pro rok 2021, avšak jejich aktuálnost bude záviset na epidemiologické situaci.
23.11.2020
Slovenský vysokohorský turistický spolek zveřejnil předběžný kalendář akcí na nadcházející rok 2021. Jeho aktuálnost však bude podmíněna epidemiologickou situací.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ÍRÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 29. 11. 2020
svátek:Zina
dnes:
neděle 29.11.
2 °C
zítra:
pondělí 30.11.
0 °C