www.infoglobe.cz » ČR, Mníšek pod Brdy: 50 km na kole

ČR, Mníšek pod Brdy: 50 km na kole

Publikováno: 15.10.2020
Venku už je sice docela zima, ale vy byste ještě rádi vyrazili na kolo? Další cyklovýlet, který jsme absolvovali, byl kolem malebné krajiny plné lesů u Mníšku pod Brdy a rozhodně to byla velmi dobrá volba.

Pokud se na tento cyklovýlet chystáte z Prahy, je dobré popojet autem kousek za hlavní město. My jsme se rozhodli zaparkovat v Jílovišti. Odtud nás čeká přes lesík pohodlná cesta až k vysílači Cukrák. Stojí na kopci Kopanina v severní části Brdské vrchoviny.

vysílač Cukrák

Výšlap k němu není nijak náročný ani dlouhý. Sjedeme opět k Jílovišti a naše cesta pokračuje přes les, obec s názvem Řitka až do Mníšku pod Brdy. Cesta lesem je docela nenáročná a pohodlná. V Řitce je možné udělat si u rybníka pauzu a občerstvit se v místní hospůdce. Další průjezd máme naplánovaný přes obec Kytín. Z lesíka vyjedeme přímo do obce. Za zmínku stojí určitě místní pivovar. Obec Kytín u Mníšku pod Brdy je zmiňována v knihách o Kájovi Maříkovi. Sochu Káji Maříka, která se v obci nachází, vytvořila Jitka Kůsová v rámci sochařského sympozia v roce 2014. Jako předlohu pro sochu použila autorka fotografii svého bratra.

socha Káji Maříka

Dále pak přijíždíme do areálu Skalka. Ten se nachází v zalesněném svahu nad městem Mníšek pod Brdy. Jedná se o poutní místo s kostelíkem sv. Máří Magdalény, který byl vybudovaný v letech 1692–1693 stavitelem Kryštofem Dienzenhoferem. Od kostelíka je možné spatřit překrásný výhled na celé město i okolí. K vrchu Skalka vede také z městečka Mníšek pod Brdy naučná stezka s obnovenou křížovou cestou s kapličkami z roku 1672, takže je přístupná z několika míst. Z kopce sjedeme do Mníšku, kde navštěvujeme místní cukrárnu a ochutnáváme výbornou zmrzlinu. Nachází se zde také zámek, který je vlastně přestavěným hradem. Stojí na skále nad zámeckým rybníkem, ač je čtyřkřídlý, má jen tři věže. Od zámku po silnici projíždíme dál přes Čisovice, Bojov, Klínec a obec Trnová zpět do Jíloviště.

kostelík na Skalce   stavba na Skalce

pohled na Mníšek

Bylo příjemné prozkoumávat tento kraj kousek od hlavního města a jeho krásy na horském kole. Snad se náš výlet na kole bude líbit i vám a užijete si ho stejně jako my.

GPS: 49°52'47.9"N 14°15'06.3"E

 

Text a foto: Veronika KocmanováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, hrad Zlenice – zřícenina nad říčními lázněmi
Publikováno: 15.3.2018
Hrad, kterému se dle dochované věže říká Hláska, trůní nad senohrabskou plovárnou. Jeho vznik se dle archeologického průzkumu datuje do konce 13. století. Byl sídlem významného posázavského rodu pánů ze Zlenic.

ČR: Z Kamenného přívozu do Pikovic – procházka Posázavskou stezkou
Publikováno: 25.10.2018
Pokud se chcete projít nejkrásnějším a nejromantičtějším úsekem podél řeky Sázavy, potom úsek z Kamenného Přívozu do Pikovic je skvělá volba. Nahlédneme do historie trampingu, podíváme se na chaty a osady zasazené do skal, vyhlídky, vodopády, skalní útvary a mnohé další. Všechno umocní řeka, někde dravá a někde se líně valící podél skal.

Praha, Zbraslav: lesopark Belveder
Publikováno: 17.10.2019
Městské části Praha-Zbraslav se podařilo před pár lety revitalizovat zalesněnou stráň mezi obytnou výstavbou, která měla do oddychového parku daleko. Dnes se právem pyšní názvem lesopark Belveder. A jak výraz belveder napovídá, půjde o vyhlídkové místo.

ČR, Brdy – cesta na vrchol Praha
Publikováno: 28.3.2019
Praha je snadno poznatelný kopec tyčící se nad Nepomukem, za nejvyšší horou Brd – Tokem – zaostává jen o pouhé tři metry. Na jejím vrchu se tyčí meteorologický radar a najdeme zde také pozůstatky německé radiolokační stanice.

ČR, Brdy – Houpák a dopadová plocha Jordán: zimní výlet na běžkách
Publikováno: 14.2.2019
Brdy se nenavštěvují jen v létě, zasněžené mají také své kouzlo. Houpák i bývalá dopadová plocha Jordán byly zpřístupněny teprve nedávno. Na své si tu přijdou hlavně milovníci dalekých výhledů. Houpák se totiž pyšní téměř kruhovým výhledem, který se řadí mezi nejkrásnější v celých Brdech.

ČR, Brdy – na běžkách kolem Pilského rybníka
Publikováno: 21.2.2019
Zasněžené Brdy mají své kouzlo a v poslední době přitahují v zimní sezoně stále více běžkařů. V oblasti je v zimě mnoho prohrnutých lesních cest, a když budete mít štěstí, narazíte i na vyšlapané stopy. Vydat se můžete třeba na dominantu Příbramska Třemošnou nebo poněkud hlouběji do brdských lesů na Skelnou Huť.

ČR, Pyšely: naučná stezka kolem golfu
Publikováno: 16.7.2015
Jižní okraj města Pyšel obklopuje porost smíšených lesů s názvem Obora. Zde byla zbudována krátká naučná stezka, která byla lidmi v krajině Posázaví už beztak prošlapána.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Stará Huť – naučná stezka Karla Čapka
Zvolte si podle délky jednu ze tří tras a vydejte se na okružní stezku Karla Čapka. Od parkoviště...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Rodný můj kraj

31. 10. – 31. 12. 2020
1. cena:
Kniha z vydavatelství Dajama
2. cena:
Kniha z vydavatelství CBS
3. cena:
Dárkový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Pobyt pro 2 osoby na 3 dny se snídaní a wellness službami v Hotelu Jánošík**** Liptovský Mikuláš
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka
3. cena redakce:
Dárkový balíček od vydavatelství Tatrica

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

4.12.2020
Už 6. prosince k vám přijde Mikuláš v podobě dětského festivalu, který vám přinese on-line koncerty a vystoupení Spievankova, Fíha Tralala, Smejka a Tanculienky, Paci Pac, Dúhalky i Tárajka a Popletajka nebo Majka Spirita.
2.12.2020
Nově vydaná fotopublikace představuje kouzlo Turčianské kotliny a jejího nezaměnitelného okolí. Úchvatné záběry zachycují krásu tohoto kousku ráje, ve kterém se v minulosti přelévaly vlny prehistorického moře.
30.11.2020
Horská střediska Jasná a Vysoké Tatry odstartovala nedávno předprodej jedno- a vícedenních skipasů na zimní sezonu 2020/21. Také začal předprodej skipasů do horských středisek u nás (Špindlerův Mlýn), v Polsku (Szczyrk) a sezonní nabídka se rozšířila i na 6 zajímavých středisek v Rakousku a Itálii.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - OMÁN, JORDÁNSKO, PALESTINA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 4. 12. 2020
svátek:Barbora
dnes:
pátek 4.12.
0 °C
zítra:
sobota 5.12.
4 °C