www.infoglobe.cz » ČR, Poledník – na nejvyšší vrchol Prášilska

ČR, Poledník – na nejvyšší vrchol Prášilska

Publikováno: 17.10.2020
Zdaleka viditelný vrchol Poledníku nedaleko Prášil je snadno rozpoznatelný i díky rozhledně, která patří mezi nejvýše položené stavby tohoto typu v naší republice.

Poledník

Poledník dosahuje nadmořské výšky 1315 metrů a je tak nejvyšším bodem Prášilských plání. Zaoblený rulový vrchol leží kousek od německé hranice. Jméno hory je výstižné. Když bylo slunce přímo nad ní, místní obyvatelé věděli, že je pravé poledne. V 60. letech minulého století vyrostla na Poledníku radiová monitorovací stanice Topas, podobně jako například na Čerchově nebo na Dyleni. Z 37 metrů vysoké vojenské hlásky je dnes rozhledna, která poskytuje úchvatný kruhový výhled, pokud budete mít štěstí na počasí, dohlédnete až na Brdy nebo do Alp. V současnosti je sice rozhledna v rekonstrukci, která by měla skončit v srpnu 2021, ale i tak je výhled z hory působivý. Těsně pod vrcholem Poledníku je také vyznačena zážitková stezka Polom v horské smrčině, která umožňuje sledovat obnovu zdejších lesních porostů poškozených orkánem Kyrilem v roce 2007.

areál s rozhlednou

Přístup

Většina turistů míří na Poledník z bývalé tankové střelnice stojící na místě osady Grueberg. Tato osada vzala za své po druhé světové válce. Dnes je zde parkoviště a jen kousek od něho se nachází důležitý rozcestník značených tras. Na Poledník se dostanete nejrychleji po žluté turistické značce, která na rozcestí Liščí díry zahýbá dále na Zelenou horu a na Poledník odtud pokračuje značka zelená. Na Poledník se ale také můžete vypravit příhraniční cestou přes bývalou ves Dolní Ždánidla a rozcestí Frantův most a U Bývalé roty. Tato cesta je ale od poloviny listopadu do poloviny července uzavřena kvůli hnízdění a zimování tetřeva hlušce. Ostatně celá hora se nachází v klidovém pásmu, a proto je zde pohyb mimo vyznačené stezky zakázán.

bývalá tanková střelnice Grueberg   jezerní stěna

Prášilské jezero

Další možností, jak se na Poledník dostat, je také červená turistická značka procházející kolem Prášilského jezera, které by bylo rozhodně škoda vynechat. Jezero leží v karu ve svahu Poledníku, stejně jako ostatní jezera na české straně Šumavy je ledovcového původu. Voda je v něm držena jedním balvanitým valem a dvěma morénami a hloubka jezera dosahuje místy až 15 metrů. Temné vody jezera prý skrývají několik smutných příběhů o nešťastných milencích, kteří skončili své životy skokem do jezera. Jednu z těchto historicky podložených tragických událostí připomíná pomníček Otokara Koreise.

Prášilské jezero

Další tipy

Zmíněná cesta z parkoviště Grueberg, procházející přes rozcestí Liščí díry, sice vede po štěrkové silnici, ale na turisty čeká převýšení 400 metrů. Kamenitý terén není pro cyklisty navíc vůbec příjemný, zvláště při sjezdu zpátky. Na kole se také nedostanete k Prášilskému jezeru, ale pro cyklisty je těsně pod morénou zřízen dřevěný přístřešek, kde mohou kola nechat a pokračovat pěšky. Pro opravdu zdatné turisty se nabízí pokračovat přímo z Poledníku k jezeru Laka.

GPS: 49°04'35.2"N 13°23'57.8"E

 

Text a foto: Eliška GregorováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Šumava: Černé a Čertovo jezero – pozůstatky doby ledové – VIDEO
Publikováno: 26.9.2017
Nedaleko města Železná Ruda můžete na Šumavě během jednoho výletu navštívit hned dvě krásná ledovcová jezera. To větší z nich – Černé – je navíc největší jezero v České republice, které vzniklo bez přispění člověka.

ČR, Šumava: Cestou na Špičák – VIDEO
Publikováno: 19.9.2017
Přemýšlíte, kam vyrazit na výlet na Šumavu? Jestli nechcete jezdit autem, může být skvělou možností hora Špičák a její okolí. Čeká vás krásná příroda, nezapomenutelný výhled i možnost navštívit dvě nedaleká ledovcová jezera.

ČR, Šumava: Antýgl – Turnerova chata - Čeňkova Pila
Publikováno: 29.12.2013
Mezi oblasti, které nás přitahují svou krásou, patří i šumavské Povydří, kterým kdysi procházela Zlatá stezka – významná obchodní cesta spojující Podunají a české země. Jedním z míst, kde po celodenním pochodu karavana nocovala, a soumaři nabírali nové síly, byla Turnerova chata (Turnerhütte).

ČR, Javorná na Šumavě: Unikátní kostel a základna pro výlety – VIDEO
Publikováno: 21.5.2019
Na rozhraní CHKO Šumava a přírodního parku Kochánov najdete hned u hlavní silnice z Klatov na Železnou Rudu vesničku jménem Javorná. Zastavte se na chvíli u zdejšího kostela sv. Anny s unikátními věžemi krytými šindelem, nebo Javornou rovnou využijte jako skvělou základnu pro pěší i cyklovýlety po okolí.

ČR, Nýrsko: město v Pošumaví
Publikováno: 25.6.2020
Nýrsko je díky snadné dostupnosti z Plzně a Klatov ideálním výchozím místem pro poznávání západní části Šumavy, ale i město samotné je zajímavé.

ČR, kaple svatých Andělů Strážných – poutní místo shlížející na Sušici
Publikováno: 31.10.2019
Ať už přijíždíte do Sušice z jakéhokoli směru, vrch Stráž s kaplí svatých Andělů Strážných nelze přehlédnout. Spolu se Svatoborem patří k nezaměnitelným dominantám tohoto pošumavského města.

ČR, Sušice: Procházka branou Šumavy
Publikováno: 13.6.2019
Město vzniklo v širokém údolí řeky Otavy pod hřebenem Svatoboru už v časech příchodu Slovanů. Bohatství Sušici přineslo převážně rýžování zlata v Otavě a Zlatá stezka. Nejznámějším sušickým artiklem jsou ale bezesporu zápalky Solo. Továrna na jejich výrobu byla ve městě postavena v roce 1839 a fungovala až do roku 2008.

ČR: Do přírody!
Publikováno: 26.3.2020
Karanténa nám dává v podstatě jedinou možnost, jak si užít čerstvý vzduch, a to jsou procházky ve volné přírodě, ideálně v místech, kde budeme sami. Pojďme tedy chvíli přestat panikařit z toho, co všechno se nesmí a užijme si tiché pozorování probouzející se přírody. Je to totiž krása!

ČR, Domažlicko – po naučné stezce V Zelenovském údolí – VIDEO
Publikováno: 21.4.2020
Mnoho částí Českého lesa patří k těm koutům Česka, které na své objevení ještě čekají. Pojďme se teď společně projít po krásné naučné stezce nedaleko Domažlic. V době, kdy se jaro teprve pomalu začalo prát se zimou.

ČR: Klášter Plasy a jeho okolí
Publikováno: 31.5.2018
Nedaleko Plzně se v malém městečku Plasy nachází cisterciácký klášter, který založil Vladislav II. V r. 1421 ho však vypálili husité. Barokní vzhled kláštera a přilehlých budov je dílem architektů Jana Blažeje Santiniho-Aichela a Jeana Baptisty Matheye, kteří v letech 1661 až 1739 vedli přestavbu kláštera do podoby, ve které ho známe dnes.


Souvisejicí fotogalerie

ČR: Podzimní Šumava ll.
Ze šumavské Kvildy k pramenům Vltavy, z Čeňkovy pily k soutoku Vydry a Křemelné, nebo cesta ...

ČR: Podzimní Šumava l.
Součástí Kvildy je bývalá osada Bučina, dnes místo spojované se „železnou oponou“, kde býval hran...

ČR: Zimní Šumava II.
Šumava drží krok s dobou. Svůj region představuje v podobě nových průvodců, publikací a map s inf...

ČR: Zimní Šumava I.
Zasněžená lesní příroda, mrazivý vzduch, vysoustružená stopa, padající vločky a všude kolem ticho...


Souvisejicí videa

ČR, Šumava: Černé a Čertovo jezero – pozůstatky doby ledové
Víte, kde v ČR najdete dvě krásná ledovcová jezera? No přece na Šumavě. Budete si teda muset asi ...

ČR, Šumava: Cestou na Špičák
Hora Špičák patří k oblíbeným místům Šumavy, čekají vás totiž nezapomenutelné výhledy, krásná pří...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Rodný můj kraj

31. 10. – 31. 12. 2020
1. cena:
Kniha z vydavatelství Dajama
2. cena:
Kniha z vydavatelství CBS
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Pobyt pro 2 osoby na 3 dny se snídaní a wellness službami v Hotelu Jánošík**** Liptovský Mikuláš
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka
3. cena redakce:
Darčekový balíček od vydavatelství Tatrica

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

27.11.2020
Jedním z nejvýznamnějších hradů na severovýchodě Slovenska je zřícenina Zborov. V letošní turistické sezoně, poznamenané dvěma vlnami koronaviru, se stal oblíbeným náhradním výletním cílem.
25.11.2020
Klub Slovenských turistů, sdružující více než 16 000 milovníků výletů do přírody, sestavil hlavní turistické akce pro rok 2021, avšak jejich aktuálnost bude záviset na epidemiologické situaci.
23.11.2020
Slovenský vysokohorský turistický spolek zveřejnil předběžný kalendář akcí na nadcházející rok 2021. Jeho aktuálnost však bude podmíněna epidemiologickou situací.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ÍRÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 29. 11. 2020
svátek:Zina
dnes:
neděle 29.11.
2 °C
zítra:
pondělí 30.11.
0 °C