www.infoglobe.cz » ČR, přírodní krásy země příběhů I

ČR, přírodní krásy země příběhů I

Publikováno: 22.5.2019
Dnes navštívíme krásná a tajuplná místa, která jsou obklopená lesy, jeskyněmi v podzemí i stezkami v korunách stromů.

Začneme v bývalém lomu Velká Amerika u Prahy. Tento opuštěný lom najdete kousek za hranicemi hlavního města, nedaleko hradu Karlštejn. Říká se mu český Grand Canyon. Těžil se zde vápenec a jde o 800 m dlouhý, 200 m široký a až 100 m hluboký zatopený lom. Na jeho dně se nacházejí dvě vzájemně propojená jezírka s průzračnou vodou. Voda sice láká ke koupání, ale vstup je sem zakázán. Bezpečně si můžete lom prohlédnout buď z vyhlídky přímo u parkoviště, nebo z cestiček vedoucích kolem Velké Ameriky.

lom Velká Amerika, (c) Tomáš Doucha, CzechTourism

A když už tu budete, využijte příležitosti a vydejte se po značených stezkách, kde si můžete prohlédnout majestátní královský hrad Karlštejn ze všech stran. Budete překvapeni, jak málo návštěvníků potkáte. Tedy aspoň v porovnání s městečkem Karlštejn v podhradí.

Karlštejn, (c) Ladislav Renner, CzechTourism

Naší další zastávkou je krasová propast Macocha u Brna. Tato perla Jižní Moravy má nezaměnitelné kouzlo. Propast je situována v oblasti Moravského krasu a její vznik je důsledkem propadu klenby velkého podzemního krasového dómu. V současnosti je dno propasti v hloubce přibližně 160 metrů, což ji řadí mezi jednu z nejhlubších propastí ve střední Evropě. Do Macochy se můžete podívat s průvodcem a nezapomenutelným zážitkem je také plavba na loďce po říčce Punkva. Kolem propasti vedou turistické trasy, díky kterým můžete prozkoumat, jak vypadá nedotčený listnatý les.

Moravský kras, (c) Libor Sváček, CzechTourism

Neméně krásná je i Stezka Valaška na Pustevnách. Rozprostírá se v pohoří Beskydy, nedaleko průmyslového centra regionu – Ostravy. Jedná se o relativně novou stezku korunami stromů Valaška. Pokud se rozhodnete pro návštěvu této atrakce, rázem se ocitnete v zemi klidu, pohody a horské přírody. Lávka mezi stromy začíná u horní stanice lanové dráhy na Pustevnách. Součástí stavby je i 22 metrů vysoká rozhledna, ze které dohlédnete až na Jeseníky nebo na Slovensko. Stezka nabízí dvě unikátní technická řešení. Zavěšenou stezku a skleněnou vyhlídku, která má evokovat pocit, že člověk stojí ve vzduchu.

Litomyšl, (c) UPVISION

Postupně se přesuneme do východočeské Litomyšle se zámkem, který je skvostem renesanční architektury. Zaměříme se však na nedalekou přírodní rezervaci s pískovcovými skalami. Tomuto místu se říká Toulovcovy maštale. Jde o soustavu uzoučkých roklí, které vytvářejí skryté skalní městečko. Budete se kochat protkaným systémem chodeb, jeskyní a děr se zajímavými názvy jako Kuchyně, Sklep, Myší díra nebo Zvon. Skály tvoří křídové pískovce mořského původu. Toulat se zde můžete celé hodiny a je možné, že díky všem stezkám a cestičkám nepotkáte ani živou duši.

Toulovcovy maštale, (c) destinační společnost Českomoravské pomezí

Toulovcovy maštale, (c) destinační společnost Českomoravské pomezí   Toulovcovy maštale, (c) destinační společnost Českomoravské pomezí

Za týden se můžete kouknout na další krásná místa.

GPS: 49°22'24.4"N 16°43'46.2"E (Macocha)

 

Zdroj: PR, CzechTourism

Foto: destinační společnost Českomoravské pomezí (úvodní), (c) u fotografií

Textová úprava: redakce

Překlad:Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Litomyšl
Publikováno: 15.10.2007
Litomyšl se nachází ve východních Čechách v nadmořské výšce 320 - 370 m. Protéká tudy řeka Loučná. Litomyšl je rodištěm hudebního skladatele Bedřicha Smetany a každoročně se zde koná Mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl.

ČR, Karlštejn: notoricky známý hrad - VIDEO
Publikováno: 12.11.2013
Nevím, jestli není zbytečné zvát Vás na místo všem Čechům tak notoricky známé – na hrad Karlštejn.

ČR, Moravský kras – Kateřinská jeskyně
Publikováno: 14.10.2015
Poté, co jsme dorazili do Skalního mlýna, lokality nedaleko okresního města Blansko, která je považována za vstupní bránu do Moravského krasu, jsme navštívili Dům přírody a následně jsme si prohlédli i jeho blízké okolí. Hned za touto nově otevřenou expozicí se nacházela cesta vedoucí ke Kateřinské jeskyni.

ČR, Moravský kras – naučná stezka Macocha I.
Publikováno: 21.10.2015
V putování za vápencovou nádherou Moravského krasu budeme pokračovat i dnes. Po prozkoumání Kateřinské jeskyně jsme se vrátili ke Skalnímu mlýnu, odkud jsme se vydali asfaltovou cestou směrem ke spodní stanici lanovky, která by nás měla vyvézt k proslulé a turisticky nejvyhledávanější propasti Macocha.

ČR, Moravský kras – naučná stezka Macocha II.
Publikováno: 28.10.2015
Naše procházka po naučné stezce Macocha nás minule dovedla až ke spodní stanici lanovky, která byla spuštěna v květnu 1995. Nacházeli jsme se v nadmořské výšce přibližně 361 metrů a naším cílem byl Horní můstek nad propastí Macocha, který je o více než 130 metrů výš.

ČR, Moravský kras – naučná stezka Macocha III.
Publikováno: 4.11.2015
Minulý týden jsme se přiblížili k našemu cíli, kterým byla úchvatná propast Macocha. Nejdříve jsme si ji prohlédli z Dolního můstku a potom jsme se o její monumentálnosti šli přesvědčit ze shora, a to konkrétně z Horního můstku.

ČR, Moravský kras: Balcarka – jeskyně s nejbohatší krápníkovou výzdobou
Publikováno: 11.11.2015
Dnes ukončíme procházku po Moravském krasu v jeskyni Balcarka u obce Ostrov u Macochy, která má nejbohatší krápníkovou výzdobu a zároveň patří k nejvyhledávanějším turistickým cílům. Kromě přírodních krás nás jeskyně zavede i do minimálně 15 tisíc let staré historie, kdy zde žili pravěcí lidé. Vydejme se tedy na návštěvu.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Moravský kras – vápencová nádhera
Zavítejte prostřednictvím naší fotogalerie do Moravského krasu, který patří mezi nejvýznamnější k...

ČR: cestou ze Srbska na Karlštejn
Jedny z posledních zimních dnů letoška. Proč se je neužít procházkou na Karlštejn? Dá se jít nudn...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Letní radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety autem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety vlakem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v hotelu Diana*** Nové Mesto nad Váhom s wellcome drinkem, snídaní a zapůjčením kol + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

24.8.2019
Pro potřeby nejen Pražanů vzniklo další místo pro oddych a vycházky přírodou. Na území Prahy v Horních Počernicích bylo revitalizováno nehostinné území V Ladech (včetně vodních ploch) a vznikl nový lesopark.
23.8.2019
Do konce srpna s od pondělí do pátku v 10 hodin konají bezplatné prohlídky historického centra Trnavy. Sraz zájemců je vždy před Turistickým informačním centrem.

22.8.2019
Nejlepší triatlonisté z 39 zemí světa se sejdou už potřetí na závodu ITU Světového poháru, který se koná každoročně na konci srpna v Karlových Varech. CITY TRIATLON Karlovy Vary se letos uskuteční 23.–25. srpna a opět budou součástí programu závody pro děti, amatérské sportovce, noční běh lázeňským městem, ale i koncert skupiny Hamleti. Vstupné je zdarma.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - ESTONSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 24. 8. 2019
svátek:Bartoloměj
dnes:
sobota 24.8.
23 °C
zítra:
neděle 25.8.
24 °C