www.infoglobe.cz » ČR, Svatý Jan pod Skalou – výlet do srdce Českého krasu – VIDEO

ČR, Svatý Jan pod Skalou – výlet do srdce Českého krasu – VIDEO

Publikováno: 8.10.2019
Český kras nabízí nespočet možností pro krásné výlety – ať už pěšky, na kole, nebo třeba na lodi. Jedním z nejoblíbenějších cílů je obec v samém srdci chráněné krajinné oblasti – Svatý Jan pod Skalou. Pojďme se do něj společně z nedaleké vesnice Srbsko vypravit.

Do Svatého Jana můžete dojet autem i autobusem, byla by ale škoda se trochu neprojít skrz nádherné listnaté lesy Českého krasu. Vyrazil jsem proto vlakem, vystoupil na zastávce Srbsko kousek od Berouna a užil si pěší túru po modré a následně červené turistické značce.

Svatý Jan pod Skalou   Svatý Jan pod Skalou

Cesta vede mimo jiné kolem Bubovických vodopádů. Jedna z unikátních krasových luk už z dálky voněla rozkvetlými třezalkami, v lesech na mnoha místech zas voněly houby a přímo u cesty rostly obrovské bedly a doslova trsy holubinek. Podle vlhkosti se střídaly buky, duby, jedle a u vody pak habry, olše nebo lísky.

V samotné obci Svatý Jan pod Skalou zaujme hlavně kostel Narození sv. Jana Křtitele a k němu přiléhající jeskyně svatého Ivana. Ten tady podle legendy žil a byl pochován už v 9. století. Hned pod oknem jeskyně navíc vyvěrá léčivý Pramen svatého Ivana.

kostel Narození sv. Jana Křtitele   jeskyně

jeskyně   jeskyně

Jen málokdy vynechám příležitost vyšplhat na kopec s výhledem. Vápencová skála, která se tyčí do výšky 150 metrů nad kostelem, nebyla výjimka. Naštěstí na ni vede relativně upravená a krom jedné prudké pasáže nenáročná cesta. I tak ale počítejte s tím, že se při výstupu slušně zapotíte. Za odměnu se vám pak otevře krásný výhled na celé údolí říčky Loděnice, která obcí protéká, i okolní vápencové kopce.

Svatý Jan pod Skalou   Svatý Jan pod Skalou

Právě podél říčky Loděnice jsem se už velmi pohodovou cestou vrátil k Berounce a po krátkém osvěžení v Srbsku vyrazil domů. Celý Český kras nabízí mnoho tváří a příležitostí k objevování, přitom je velmi snadno dostupný.

GPS: (vyhlídka) 49°58'08.1"N 14°07'41.1"E

 

Text, foto a video: Matouš Vinš

Hudba: KetsaDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Lomy Amerika
Publikováno: 26.10.2010
Lomy Amerika na Karlštejnsku jsou místem, které láká svou krásou, romantikou, ale i jistou dávkou nebezpečí. Na místo, kde se už od počátku minulého století dobýval kámen, je kvůli hrozícímu nebezpečí sesuvu skal vstup zakázán. Kolem však existuje celá řada vyhlídek, kde může zvědavé lidské oko nahlédnout do jeho tajů i mírného náznaku dřiny, kterou zde pracující lidé museli denně podstoupit.

ČR, Beroun: rozhledna Děd – cesta krajem, kde čerpal inspiraci Václav Talich
Publikováno: 20.9.2018
Rozhledna Děd se tyčí na zalesněném křemencovém vrchu v oblasti Křivoklátské vrchoviny, která byla od nepaměti cílem zájmu pěších turistů.

ČR: Tetín – poutní místo a hradiště nad Berounkou – VIDEO
Publikováno: 22.5.2018
Chcete spojit výlet do krásné přírody s výletem do české historie? Vyrazte do obce Tetín nedaleko Berouna. Nejenže tu podle pověsti sídlila Krokova dcera Teta, ale také tu ve zdejším hradišti zavraždili kněžnu sv. Ludmilu.


Souvisejicí videa

ČR: Tetín – poutní místo a hradiště nad Berounkou
Obec Tetín nedaleko Berouna nabízí krásnou přírodu, ale také českou historii. Dle pověsti tu sídl...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Město mýma očima

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
2. cena:
Kniha Jak si užít cestování z Knižního klubu
1. cena redakce:
Hotel Jítravský Dvorec - voucher na noc v hotelovém apartmánu pro dva se vstupem do wellness!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci šitou fotoknihu A4 o 40 stranách!
3. cena redakce:
2 vstupenky na exkurzi do Velkopopovického pivovaru Kozel

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

14.10.2019
V sobotu 19. října ožijí Pezinské vinohrady pod Starou horou lahodnými víny, piknikovými lahůdkami i uchu lahodící hudbou v obklopení pestrých barev podzimu.
13.10.2019
Známý cestovatelský portál i letos vytvořil celosvětový žebříček těch nejoblíbenějších leteckých společností, který vám přinášíme v následujících řádcích.
12.10.2019
Ještě letos začne Olomoucký kraj s rekonstrukcí červeného kostela v Olomouci, který stojí na třídě Svobody mezi Tylovou a Bezručovou ulicí. V roce 1957 byl odsvěcen a nyní se změní na místo pro koncerty, přednášky, výstavy a kavárnu.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - IRSKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 14. 10. 2019
svátek:Agáta
dnes:
pondělí 14.10.
19 °C
zítra:
úterý 15.10.
18 °C