www.infoglobe.cz » ČR: vyhlídka Máj aneb jedno z instagramových míst

ČR: vyhlídka Máj aneb jedno z instagramových míst

Publikováno: 19.9.2019
Místo, které je oblíbené nejen pro krásný výhled, spadá do škatulky míst „výlety kolem Prahy“. Pokud jste trošku „instafriendly“, jistě jste právě vyhlídku Máj viděli u spousty uživatelů. Jedná se o jedno z nejoblíbenějších a nejnavštěvovanějších míst, většinou sem lidé jezdí v létě, ale na podzim je to tu krásně barevné a v zimě je tu taky hezky, jen pozor na uklouznutí.

Vyhlídka leží kilometr od vesnice Teletín a zhruba 45 km od Prahy. Přímo ve vesnici se nachází autobusová zastávka – Krňany, Teletín, kam se z Prahy můžete autobusem dostat zhruba za hodinu. Pokud vyrazíte autem, tak před vesnicí potkáte menší parkoviště přímo u silnice, kde zdarma nechte auto a pak už vás čeká jen krátká procházka (necelý 1 km) přes louku a les k vyhlídce. Pokud raději cestujete vlakem, nejbližší vlaková stanice se jmenuje Jílové u Prahy a od vyhlídky je vzdálena 12 km. Takže vlak je vhodnější spíše pro lidi, kteří si chtějí udělat pořádnou procházku, či dokonce menší túru. Další možností je samozřejmě i výlet na kole. Stačí vychytat vhodné počasí a můžete si užít krásnou projížďku okolo břehu Vltavy.

vyhlídka Máj

Z vyhlídky uvidíte na Vltavu. Dříve zde byly Svatojánské proudy, které jsou ale v současné době zatopeny vodou ze Štěchovické přehrady. Svatojánské proudy označovaly úsek řeky Vltavy mezi Štěchovicemi a Slapy. Jednalo se o poměrně náročnou trasu pro všechny, kteří zdejší úsek chtěli zdolat na loďce, v kánoi či na raftu, a to především kvůli peřejím. Výstavba Štěchovické přehrady začala v roce 1938 a její stavba trvala 6 let. Byla postavena z důvodu regulace odtoku vody ve Vltavě.

vyhlídka Máj   vyhlídka Máj

Jedná se o jednu z nejkrásnějších vyhlídek na Vltavu a jistě stojí za návštěvu. Návštěvníci však musejí být velmi opatrní. Vyhlídka je na skále a snadno se zde dá zakopnout či uklouznout. Na místě se nenachází žádné zábradlí či jiná bezpečností opatření. Spousta návštěvníků kvůli lepšímu výhledu schází ze skály o několik stupňů níže. Fotky sice pořídí nádherné a užijí si nezapomenutelný výhled, ale velmi tím riskují.

vyhlídka Máj

Pokud by vám jedna vyhlídka nestačila. Můžete si udělat procházku dlouhou zhruba 1,5 km a dojít k vyhlídce Bednář, odkud také krásně uvidíte na Vltavu a nejspíš zde ani nikoho nepotkáte. Jestliže vás láká ještě další procházka, můžete popojít o 2 km dál a najít Teletínské vodopády. Ale pozor, určitě neočekávejte žádné velké vodopády, jedná se spíše o řeku, která přetéká přes kameny.

GPS: (odstavné parkoviště k vyhlídce) 49°49'44.4"N 14°28'03.9"E

 

Text: Jitka Kratochvílová

Foto: Wikimedia Commons: Petr1888, Jitka KratochvílováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Jílové u Prahy - Borek: štola Halíře
Publikováno: 18.11.2014
V okolí Jílového se nachází jedna z nejmladších ze tří zpřístupněných štol. Vede pod stejnojmenným kopcem a její nejhezčí úsek z období středověku vás čeká až na konci.

ČR: Svatojánské proudy – krásný podzimní výlet kousek od Prahy
Publikováno: 19.10.2017
Jelikož se počasí v Čechách na nás ještě na posledních pár dní usmálo, nehodlali jsme tuto příležitost promarnit a rozhodli se vyrazit na příjemný výlet. Ze Smíchovského nádraží v Praze jsme vyrazili autobusem číslo 390 do Štěchovic, které lze využít jako startovní místo pro přibližně 10kilometrovou naučnou stezku Svatojánské proudy.

ČR, Velké Popovice – malebný pivovar
Publikováno: 1.9.2019
Minulý týden jsme navštívili krásné městečko Velké Popovice, vzdálené jen pár kilometrů jihovýchodně od Prahy, kde jsme poznávali nejen historii, ale i zdejší památky a přírodní scenerie. Nicméně jednu pamětihodnost, která je neoddělitelně spjata s městečkem, jsme záměrně vynechali. Snad už tušíte, že řeč je o místním proslulém pivovaru, jehož prohlídku s námi můžete teď absolvovat.

ČR, Velké Popovice – Ringhofferovo městečko
Publikováno: 25.8.2019
Součástí Ladova kraje je i městečko Velké Popovice. Najdete zde idylickou krajinu plnou krásné architektury, rybníků, lesů, květeny, zručných mistrů a v neposlední řadě zajímavé historie.

ČR, Ladův kraj – pohádkový region
Publikováno: 11.8.2019
Nejbližší týdny vás provedeme po mikroregionu rozkládajícím se mezi Prahou a řekou Sázava. Dohromady 24 obcí se v roce 2000 spojilo a vytvořilo tak pohádkovou oblast, jejíž pojmenování nese jméno po jedné z největších osobností české kultury – po malíři a spisovateli Josefu Ladovi.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Jílové u Prahy: Regionální muzeum
Jílovské muzeum najdete v památkově chráněném objektu v dolní části náměstí. V historické budově ...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Město mýma očima

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
2. cena:
Kniha Jak si užít cestování z Knižního klubu
1. cena redakce:
Hotel Jítravský Dvorec - voucher na noc v hotelovém apartmánu pro dva se vstupem do wellness!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci šitou fotoknihu A4 o 40 stranách!
3. cena redakce:
2 vstupenky na exkurzi do Velkopopovického pivovaru Kozel

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

14.10.2019
V sobotu 19. října ožijí Pezinské vinohrady pod Starou horou lahodnými víny, piknikovými lahůdkami i uchu lahodící hudbou v obklopení pestrých barev podzimu.
13.10.2019
Známý cestovatelský portál i letos vytvořil celosvětový žebříček těch nejoblíbenějších leteckých společností, který vám přinášíme v následujících řádcích.
12.10.2019
Ještě letos začne Olomoucký kraj s rekonstrukcí červeného kostela v Olomouci, který stojí na třídě Svobody mezi Tylovou a Bezručovou ulicí. V roce 1957 byl odsvěcen a nyní se změní na místo pro koncerty, přednášky, výstavy a kavárnu.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - IRSKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 14. 10. 2019
svátek:Agáta
dnes:
pondělí 14.10.
19 °C
zítra:
úterý 15.10.
18 °C