www.infoglobe.cz » ČR, Výlet k Sázavě aneb vodnické procházky

ČR, Výlet k Sázavě aneb vodnické procházky

Publikováno: 8.9.2019
Dnes se vydáme k řece Sázava, která je považována za Zlatou řeku. K tomuto pojmenování přispěla nejen barva vody, ale i fakt související s dolováním zlata v Jílovém u Prahy.

Sázava je vodním klenotem Česka, ať už z pohledu přírodních, nebo i historických krás. U jejích břehů stojí mnohé hrady i významná historická místa. Pro svou klidnou hladinu je vyhledávána vodáky, některé úseky jsou dokonce chráněnými územími.

řeka Sázava

lesní cestičky v okolí Sázavy   řeka Sázava je rájem vodáků

My jsme se vydali do obce Čtyřkoly, kde jsme zaparkovali u přívozu Zlenice. Jakmile přejdeme dřevěnou lávku, dostáváme se do opravdu pohádkového areálu plovárny Senohraby, která letos slaví 130 let své existence.

plovárna Senohraby

plovárna Senohraby   plovárna Senohraby (okolí)

Upravený areál nás vítal romantickým modro-bílým domečkem, kde si můžete koupit nějaké suvenýry, naproti stojí dřevěné převlékárny a o kousek dál nás lákal bufet s voňavým občerstvením i posezením. Travnaté plochy slouží nejen k odpočinku či hraní her, ale i pro táboření, případně stanování. Na několika místech jsou informační tabule s dobovými fotkami a Ladovými kresbami. Dole u řeky se kolébá přivázaná loďka, která je po zaplacení symbolické částky převozníkovi připravena k plavbě na druhý břeh, kde stojí hotel s rozsáhlým areálem nebo o kousek dál vesnička Zlenice (v současnosti část obce Lštění).

lesní cestičky v okolí potoka Mnichovka

lesní cestičky v okolí potoka Mnichovka (brod)   potok Mnichovka

Po krátké exkurzi jsme se vydali do přilehlého lesa, kde vede poměrně široká cesta. Lemuje a občas i křižuje potok Mnichovka. Jelikož jsme měli s sebou i kočárek, naši procházku ukončil po pár stovkách metrů brod. Cestou zpět jsme se rozdělili. Jedna část naší skupiny pokračovala v procházce k řece Sázava, kam vede také pěkná lesní stezka, zatímco druhá vystoupala k bývalému šlechtickému sídlu – hradu Zlenice. Impozantní zřícenina učarovala nejen nám, ale byla i oblíbeným motivem několika českých umělců od Josefa Lady až po Karla Hynka Máchu. Více o historii této památky si můžete přečíst zde.

zřícenina hradu Zlenice

zřícenina hradu Zlenice   zřícenina hradu Zlenice

Postupně jsme se všichni sešli v již zmíněném bufetu. Po chvilce se již přesouváme k přívozu. Nalodíme sebe i kočárek a přepravujeme se na druhý břeh. Zde poměrně svižně oběhneme rekreační areál, „pozdravíme“ zdejší kachny a šup zpět k autu.

Přívoz Zlenice

Na závěr se přesouváme do jen pár kilometrů vzdálené vesnice Čerčany, kde se nachází zajímavá restaurace se zahrádkou a dětským hřištěm, která se proslavila tzv. řízečkem jako kráva. A že byl skutečně velký a chutný se můžete přesvědčit na vlastní oči.

řízek jako kráva :-)

Výlet k Sázavě byl naší poslední zastávkou v malebném Ladově kraji, avšak ještě za týden navštívíme ne až tak vzdálenou vesničku Soběhrdy, kde „vyrostl“ unikátní rodinný areál – Farmapark.

GPS: 49°52'53.3"N 14°43'45.4"E

 

Text a foto: Oskár Mažgút

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Benešov: nejen dopravní uzel, ale i kus historie - VIDEO
Publikováno: 23.10.2012
Důležitá obchodní i dopravní křižovatka, moderní a dynamické město, ale také místo plné historie – takový je Benešov, vzdálený od Prahy necelých padesát kilometrů.

ČR, Sázava – Centrum sklářského umění, Huť František
Publikováno: 2.4.2020
Město ležící na obou březích řeky Sázavy známe díky turistickým stezkám romantickou přírodou, z nichž nejznámější je ta Posázavská. Romantičnost krajiny umocňují svahy nad korytem řeky a na jednom z kopců tyčící se klenot Sázavský klášter. Sázavská oblast se stala také místem pro mnoho skláren, neboť se zde těžil krystalický vápenec. Jednou ze znovuvzkříšených skláren je Huť František.

Kraj Vysočina: turistická sezóna s názvem Vysočina sklářská
Publikováno: 21.3.2020
Vysočina sklářská je hlavním turistickým lákadlem letošního roku. Zve návštěvníky k rozžhaveným pecím velkých skláren i malých hutí a za poznáním sklářského řemesla. První výstavou tohoto projektu je expozice v prostorách sídla Kraje Vysočina v Jihlavě. Další sklářské akce budou následovat během celého roku 2020, který je pro Vysočinu rokem skla.

Středočeský kraj: nový průvodce po kraji
Publikováno: 14.3.2020
Nově vydaný průvodce Středočeského kraje s názvem Věda a umění hrou, cesty za poznáním a zážitky vás zavede do světa vědy, techniky, umění, řemesel a kreativity. K dispozici je v tištěné i elektronické podobě.

ČR, Velké Popovice – malebný pivovar
Publikováno: 1.9.2019
Minulý týden jsme navštívili krásné městečko Velké Popovice, vzdálené jen pár kilometrů jihovýchodně od Prahy, kde jsme poznávali nejen historii, ale i zdejší památky a přírodní scenerie. Nicméně jednu pamětihodnost, která je neoddělitelně spjata s městečkem, jsme záměrně vynechali. Snad už tušíte, že řeč je o místním proslulém pivovaru, jehož prohlídku s námi můžete teď absolvovat.

ČR, Velké Popovice – Ringhofferovo městečko
Publikováno: 25.8.2019
Součástí Ladova kraje je i městečko Velké Popovice. Najdete zde idylickou krajinu plnou krásné architektury, rybníků, lesů, květeny, zručných mistrů a v neposlední řadě zajímavé historie.

ČR, hrad Zlenice – zřícenina nad říčními lázněmi
Publikováno: 15.3.2018
Hrad, kterému se dle dochované věže říká Hláska, trůní nad senohrabskou plovárnou. Jeho vznik se dle archeologického průzkumu datuje do konce 13. století. Byl sídlem významného posázavského rodu pánů ze Zlenic.

ČR, Kamenice: krajem barona Ringhoffera - VIDEO
Publikováno: 29.7.2014
Do středočeské Kamenice, resp. její části, jsme už jednou zavítali, když jsme navštívili zámek Štiřín. V Kamenici ale stojí zámky dva. Ten druhý z nich se jmenuje stejně jako obec sama – Kamenice.

ČR: kam do přírody – Středočeský kraj
Publikováno: 28.3.2020
Přinášíme vám pár tipů, kam se vydat do přírody, když památky, muzea a galerie zůstávají zavřeny. Každý ve svém okolí najde nějakou volně přístupnou rozhlednu, vyhlídku nebo naučnou stezku.

ČR, Ladův kraj – pohádkový region
Publikováno: 11.8.2019
Nejbližší týdny vás provedeme po mikroregionu rozkládajícím se mezi Prahou a řekou Sázava. Dohromady 24 obcí se v roce 2000 spojilo a vytvořilo tak pohádkovou oblast, jejíž pojmenování nese jméno po jedné z největších osobností české kultury – po malíři a spisovateli Josefu Ladovi.

ČR, Hrusice – vesnička jako z pohádky
Publikováno: 18.8.2019
Dnes vás zavedeme do pohádkového kraje obklopeného malebnou přírodou. Přesněji do vesničky, kde žijí vodníci, strašidla a všelijaká zvířátka, která dokonce mluví. Naším cílem bude obec Hrusice, nacházející se necelých 40 kilometrů od historického centra Prahy.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Sázava – Huť František
Jedna z nejstarších sázavských hutí dnes slouží jako výukové a společenské centrum. Její výrobky ...

ČR, Sázava – vodní klenot Česka
Vydejte se spolu s námi k řece Sázava, která nabízí kromě zlatavé hladiny i nádherné přírodní sce...

ČR, Velké Popovice – pivovarnické městečko
Jihovýchodně od centra Prahy se nacházejí Velké Popovice, které jsou proslulé především pivovarem...

ČR, Soběhrdy – rodinný Farmapark
Pokud máte rádi přírodu a zvířata, určitě navštivte vesničku Soběhrdy v okrese Benešov, kde „vyro...

ČR, Pohádkové Hrusice
Přijměte pozvání na malou procházku po jedné středočeské obci, která je neodmyslitelně spojena se...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Zapomenutá místa

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Ubytování pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v penzionu Adélka Janské Lázně!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

10.7.2020
Nové návštěvnické centrum zprostředkuje pohled na výsledky archeologických průzkumů a nálezů v oblasti zaniklé obce Mušov, která ustoupila vodní nádrži Nové Mlýny v Jihomoravském kraji.
8.7.2020
Fond na podporu umění rozhodl o vítězi 3. ročníku projektu Město kultury. Příští rok se pochlubí tímto titulem město Stará Ľubovňa, které je v daném regionu kulturním uzlem.
5.7.2020
Rekonstrukce státního zámku Slatiňany přináší téměř po třech letech svým návštěvníkům bezbariérové návštěvnické centrum, unikátní dětské hospodářství a revitalizovaný zámecký park. Obnovou prošly i interiéry, některé budou sloužit novým účelům.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – MAURICIUS:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 11. 7. 2020
svátek:Olga
dnes:
sobota 11.7.
18 °C
zítra:
neděle 12.7.
19 °C