www.infoglobe.cz » Cyklovýlet: Kittsee – Pama

Cyklovýlet: Kittsee – Pama

Publikováno: 5.10.2014
Minulý týden jsme se vydali na kole za poznáváním slovensko-rakousko-maďarského pohraničí. Po překonání státní hranice jsme se ocitli v malebné rakouské obci Kittsee, kde jsme si prošli náměstím a zastavili se u různých pamětihodností. Ale snad tu nejznámější jsme vynechali.

Na cestě směřující k nově otevřenému nákupnímu středisku se po pravé straně nachází výraznou zdí oddělený zámecký komplex s parkem, do kterého jsme vstoupili resp. "vjeli na kole" přes překrásně zdobenou železnou bránu s mřížemi, která, jak jsme se později dozvěděli, zdobila původně rakousko-francouzský pavilon na pařížské světové výstavě v roce 1900, kdy byly postaveny stavby jako Muzeum d'Orsay, most Alexandra III. nebo velkolepý Velký palác a také začala fungovat první linka pařížského metra a konaly se i druhé letní olympijské hry.
překrásně zdobená železná brána s mřížemi

Zámek Neues Schloss

Po vstupu přes tento symbol kovářské dovednosti s nádechem historie jsme se ocitli jakoby v jiném světě. Byl to svět upravené zeleně, malých jezírek, kvetoucích květů a bílých štěrkem vysypaných cestiček. Po chvilce jsme byli ve středu tohoto zahradního komplexu, odkud se nám naskytl pohled na dominantu, a to na zámek Neues Schloss, nebo Nový zámek, který dal postavit ještě v roce 1668 hrabě Johann Listy. Původně zde stál velkostatek, ale po přestavbě to už byla renesanční budova, která byla s příchodem knížete Esterházyho přestavěna do barokního stylu. Později nastoupil rod Batthyánových (Baťányových), jehož erb jsme měli možnost vidět i během naší návštěvy, a to přímo nad hlavním vstupem do zámku.
zámek Neues Schloss, nebo Nový zámek

Zámek sloužil na bydlení pro panskou rodinu, k reprezentačním účelům, konaly se zde mnohé svatby, ale i koncerty slavného Josepha Haydna za účasti císařovny Marie Terezie. V roce 1969 získala zámek obec, která ho od základů rekonstruovala a zpřístupnila veřejnosti. Jelikož jsme měli v plánu ještě mnoho zastávek, etnografické muzeum s rozsáhlou výstavní sbírkou lidové kultury z východní a jižní Evropy jsme nenavštívili. Zůstali jsme jen při obdivování této stavby zvenku. 
zámek Neues Schloss nebo Nový zámek  zámek Neues Schloss nebo Nový zámek

Neočekávané království

Po vychutnání si příjemných slunečných chvil v zámeckém parku jsme se vydali dál. Vedle místní jednokolejné železnice jsme míjeli rodinnou zástavbu, když jsme najednou doslova zôstali stát, protože jedna ze zahrad nabízela nevšední pohled na zmenšené království, které protíná železnice. Byl to fascinující model vymyšleného místa, kterému dominoval pohádkový zámek. Tato neočekávaná zastávka v nás vyvolala úsměv a obdiv zároveň.
pohádkové království  pohádkové království

Pama - městečko uprostřed polí

cesta do obce Pama Přibližně po pěti minutách jízdy na kole jsme změnili směr, podjeli dálnici a pokračovali podél železnice a obrovských větrných mlýnů do další rakouské obce zvané Pama. Cestou se nám naskytl pohled na Malé Karpaty a Bratislavu. Okolí obce tvořily pole a malé ostrovy, či spíše aleje stromů. Po vstupu do obce naše první kroky směřovaly k trošku netypickému kostelíku, který měl vybudovaný barokní vstupní portál. Chvíli jsme se kolem něj motali a pak jsme se přesunuli na dlouhé náměstí tvořené zeleným středovým pruhem, kde se nacházely památníky, dřevěný zastřešený altánek a u něj velký bazén s malou fontánkou. Zde jsme se rozhodli naobědvat. Z batohů jsme vytáhli občerstvení a v tichosti jsme vychutnávali místní atmosféru. Z bedekru, který jsme měli s sebou, jsme si přečetli, že Pama měla pohnutou minulost kvůli tureckým válkám, což vedlo k výraznému poklesu obyvatelstva, ale díky příchodu Chorvatů jejich počet opět stoupl. Právě tato informace vysvětlovala občasnou rakousko-chorvatskou dvojjazyčnost tabulí. Živým pozůstatkem přistěhovalectví jsou dodnes konající se svaté mše. Dále jsme si přečetli, že obec, jakož i skoro celou spolkovou zemi Burgenland, postihla maďarizace a začlenění pod Maďarsko. Díky Trianonské mírové smlouvě podepsané ve Versailles se obec stala opět v roce 1921 součástí Rakouska. A takto obohaceni informacemi z historie jsme se pomalu začali připravovat na odchod. 
Pama – kostelík   Pama - centrum obce

Pama - centrum obce Pama - centrum obce

V Pamě jsme se cítili příjemně, jen nám bylo velmi divné, že za celou dobu naší návštěvy jsme nepotkali ani človíčka a přitom byla sobota. Konstatovali jsme, že asi všichni obyvatelé odpočívají nebo odešli někam na výlet. Po krátkém odpočinku jsme se po značené cyklotrase vydali do nejvýchodnější obce Rakouska směrem k našemu cíli k Trojmezí. Ale o tom si povíme až za týden.
Pama - centrum obce (památník)       Pama - centrum obce

Text a foto: Oskár Mažgút

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Cyklovýlet: Petržalka - Wolfsthal
Publikováno: 24.7.2013
Kolo - jednoduchý stroj na dvou kolech jsme se rozhodli využít během naší letní dovolené v rámci poznávání krás přírody, seznamování s historií míst a v neposlední řadě na zlepšení osobní kondice. Vydejte se spolu s námi na nevšední cyklotúru, kterou dnes začneme v největším sídlišti na Slovensku - Petržalce a ukončíme v malebné rakouské vesničce Wolfstahal.

SR, cyklovýlet: Petržalka – Památník M. R. Štefánika I.
Publikováno: 26.8.2015
Také letos jsme během letních dnů vyhledali příjemné osvěžení v sedle našeho dvoukolového oře. Jelikož bydlíme v Petržalce, tak i naším výchozím bodem pro cyklovýlety je toto největší slovenské sídliště.

SR, cyklovýlet: Petržalka – Památník M. R. Štefánika II.
Publikováno: 2.9.2015
Poté, co jsme se vydali na kolech z Petržalky přes Přístavní most, podél Malého Dunaje a přes Vrakunský lesopark, jsme se ocitli u letiště, odkud budeme dnes pokračovat dál k našemu prvnímu cíli, a to k Památníku M. R. Štefánika.

SR, cyklovýlet: přírodní rezervace Šúr – Bratislava
Publikováno: 9.9.2015
Minulý týden jsme naše povídání skončili na začátku nové cyklostezky Jurava, v jejíž bezprostřední blízkosti se nachází národní přírodní rezervace Šúr, nazývaná také jako Jurský Šúr. Nedalo nám neodbočit z naší trasy a alespoň na chvíli se pokochat nevšední mokřadní lokalitou.

SR, Prožijte léto na kole
Publikováno: 12.7.2017
Po úspěšném prvním ročníku soutěže Všichni na bajk akce pokračuje i letos. Tato neobvyklá soutěž se ovládá pomocí mobilní aplikace a motivuje sportovat a poznávat zajímavá místa. Ti nejpilnější cyklisté budou na konci léta odměněni koly a dalšími lákavými cenami.

SR: Nejkrásnější vrcholy ze sedla kola
Publikováno: 3.7.2019
Hornaté Slovensko oplývá nespočetným množstvím krásných vrchů. Na ty úplně nejvyšší se dostanou jen horolezci či vysokohorští turisté. Existuje však mnoho vrchů, které jsou dostupné na kole.

Dolní Rakousko: Na kole různorodou krajinou
Publikováno: 6.5.2015
V těchto dnech se nám do rukou dostala zcela nová cyklomapa Dolního Rakouska, která nabízí kromě 7 hlavních TOP cyklistických okruhů i cyklostezky vhodné pro rodiny s dětmi i náročnější horské cyklostezky, ale především zcela nové tipy na hvězdicové výlety se zážitkovými místy a atrakcemi.

Rakousko, Burgenland: Rust – městečko čápů a lahodných vín
Publikováno: 25.3.2015
Krásné letní dny jsou pro návštěvu malebného městečka Rust ležícího na břehu stepního Neziderského jezera (německy Neusiedler See, maďarsky Fert) jako stvořené.

Cyklovýlet: Wolfsthal - Hainburg
Publikováno: 31.7.2013
V předchozí části našeho cyklovýletu jsme překročili hranici Rakouska a po nevšední zastávce v malebné a květinami obsypané obci Wolfsthal jsme se vydali po cyklostezce dále k našemu dalšímu výletním bodu - k městečku Hainburg.

SR, cyklovýlet: Spišská Teplica - Lopušná dolina
Publikováno: 7.11.2013
Podzimní počasí je přímo stvořené pro cyklistiku, a proto si dnes představíme cyklotrasu, která je vhodná pro celou rodinu. Vydáme se na východ Slovenska do města Poprad, odkud budou naše kroky směřovat vstříc dobrodružství.

SR: Poznáváme Slovensko na kole
Publikováno: 5.8.2020
Letošní cyklosezona je v plném proudu a vy se můžete těšit na další ročník soutěže Všichni na bajk, která již probíhá. Tato netradiční cyklosoutěž spojuje cyklistiku a poznávání zajímavých míst za pomoci mobilní aplikace, takže zúčastnit se může opravdu každý. Stačí mít jen kolo a chuť objevovat.

Cyklovýlet: Pama - Deutsch Jahrndorf
Publikováno: 12.10.2014
Po středeční návštěvě rakouské obce Pama se vydáme dále po stopách našeho jednodenního cyklovýletu na pomezí tří států. Dnes se zastavíme u nevšední kaple a nahlédneme i do nejvýchodnější obce našeho souseda.

Cyklovýlet: Deutsch Jahrndorf - Trojmezí
Publikováno: 19.10.2014
Minulý týden jsme náš seriál o cyklovýletech ukončili odchodem z nejvýchodnější obce Rakouska - z Deutsch Jahrndorf. Po příhraniční asfaltové cestě, kterou lemovaly aleje stromů, jsme se pomalu, ale jistě blížili k našemu cíli - k Trojmezí.

Cyklovýlet: Rajka - Petržalka
Publikováno: 26.10.2014
Minulý týden jsme v našem cykloseriálu navštívili neobvyklé místo - Trojmezí, unikátní bod, ve kterém se setkávají hranice tří států, konkrétně Slovenska, Rakouska a Maďarska. Odtud jsme se přesunuli do maďarské příhraniční obce Rajka, kterou si dnes alespoň letmo představíme.

Cyklovýlet: Petržalka – Mosonmagyaróvár
Publikováno: 2.11.2014
Jelikož se již pomalu blíží zima a s ní i chladné, deštivé či spíše zasněžené počasí, rozhodli jsme se ukončit cyklistickou sezónu výletem do maďarského města Mosonmagyaróvár. Začátek naší trasy byl opět v bratislavské městské části Petržalka.

Cyklovýlet: Hainburg - Schloss Hof
Publikováno: 6.8.2013
Středověké městečko Hainburg bylo zajímavou zastávkou v našem putování na kolech. Dnes budeme pokračovat přes dlouhý most, dvě rakouské obce, až po největší barokní zámecký komplex v Rakousku - Schloss Hof.

Cyklovýlet: Schloss Hof - Bratislava
Publikováno: 14.8.2013
V závěrečné části našeho cyklovýletu se vydáme z největšího barokního zámeckého komplexu v Rakousku - Schloss Hof, přes nově postavený Cyklomost svobody, až do městských částí hlavního města Slovenska - Bratislavy.

Cyklovýlet: Petržalka – Kittsee
Publikováno: 28.9.2014
Začátkem září jsme se na kole vydali za poznáváním Slovensko-rakousko-maďarského pohraničí. Za začátek cyklotúry jsme si zvolili, tak jako loni, Petržalku - největší sídliště nejen na Slovensku, ale i v celé střední Evropě.


Souvisejicí fotogalerie

Rakousko: Myrafälle a Steinwandklamm
Gutensteinské Alpy sice nepatří mezi nejvyšší pohoří v Rakousku, ale přesto se v nich nachází něk...

Cyklovýlet: Z Bratislavy po Dolním Rakousku II.
V předešlé fotogalerii jsme ze sedla kola obdivovali krásy přírody, zajímavá zákoutí a místa v ob...

Cyklovýlet: Z Bratislavy po Dolním Rakousku I.
Bratislava a její okolí nabízí přímo ideální možnosti pro cykloturistiku. A tak jsme se rozhodli ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Naučné procházky

30. 4. – 30. 6. 2021
1. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
2. cena:
Sada vitamínů pro vaše zdraví + respirátory FFP2
3. cena:
Dobrodružné fantasy – Linda a klíč od Andary
1. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
2. cena redakce:
Exkluzivní kolekce mini dámských vůní VERSACE
3. cena redakce:
Knižní publikace Bratislava známa–neznáma z rodinného vydavatelství Dajama

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.6.2021
Stejně jako vloni podpoří hlavní město Praha cestovní ruch programem V Praze jako doma. A jak to funguje?
16.6.2021
Král Zikmund krátce po nástupu na uherský trůn musí zachránit svou manželku královnu Marii z chorvatského zajetí.  Vybíráním výkupného pověří svého věrného vévodu Stibora ze Stiboríc. Pomozte Stiborovi i vy. Vyrazte na čtyři jeho hrady Uhrovec, Beckov, Čachtice a Plavecký hrad. Razte Zikmundovy dukáty a osvoboďte královnu Marii ze zajetí.
15.6.2021
Sedačková lanová dráha Solisko Expres na Štrbském plese ve Vysokých Tatrách se stala první osobní lanovkou na Slovensku vybavenou speciálními ochrannými prvky, které by měly zabránit kolizím s prolétající ptactvem.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST na Slovensku:

TOP 5 MÍST na Slovensku

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Martin - hlavní město kultury Slováků

Bratislava – malé velké město

Košice – unikátní metropole východního Slovenska

Banská Štiavnica: starobylá kráska v lůně přírody

Trenčín – majestátní hrad nad Váhem

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 20. 6. 2021
svátek:Květa
dnes:
neděle 20.6.
33 °C
zítra:
pondělí 21.6.
27 °C