www.infoglobe.cz » Indonésie XI.: Expedice 2011 – Cyklovýlet od jezera Batur do města Ubud

Indonésie XI.: Expedice 2011 – Cyklovýlet od jezera Batur do města Ubud

Publikováno: 24.9.2012
Den dvanáctý - část naší výpravy dnes absolvovala výlet na kolech, jehož součástí byla i návštěva místní hinduistické rodiny přímo v jejich příbytku.

Další den jsem s Jarkou 2 a Marošem strávil na výletě na jízdních kolech. Bylo to super! Zbylí členové naší expedice se na to necítili. Příliš se necítila ani Jarka 2, ale nakonec souhlasila. Takže znovu přijel k hotelu mikrobus, nasedli jsme a opět se vydali křížem přes ostrov k jezeru Batur pod sopkou Batur. Náš řidič pocházel z jedné vesnice pod sopkami. Ale i když je na vesnici lépe, jak sám říkával, živil se turismem a bydlel ve městě. Také uměl něco slovensky. Jeho základní slovník jsme mu však doplnili o výraz "dobrá baba". Moc se mu líbil.

začátek cyklovýletu

Poznávání Indonésie ze sedla kola
Nad jezerem Batur jsme si dali ještě snídaně a mikrobus nás odvezl na stanoviště stanoviště kolkol, kde jsme si každý vybrali to "svoje", nastavili jsme ho a pomalu jsme vyrazili na 40 km dlouhý výlet do města Ubud. Kola nepředstavovala žádný technický zázrak, ale nevyskytl se na nich ani žádný problém. Nezvyklá byla jen obrácená poloha brzd, levou rukou se brzdilo zadní kolo, pravou přední. Šťastně jsme to ale přežili, nikdo přes přední kolo nepřeletěl. I s jízdními koly a přilbou jsme dostali i speciálního průvodce v uniformě. Zavedl nás za vesnici, do překvapivě obdělávaných polí s kávou, feferonkami a rajčaty, do polí chodníků a cestiček.

              polní cestičkarajčatová pole

cyklovýlet

Žádná asfaltka tam ale nebyla, a tak jsme se vrátili na cestu. Zpočátku se ještě u cesty vyskytovala nezastavěná území, pak už ne. Šli jsme podél nekonečné vesnice přerušované dílnami, v nichž se vyráběly hlavně sošky do domácích chrámů. Takových dílen bylo v jednom úseku v řadě za sebou možná třicet. Ve všech byli lidé, klepali do kamene a opracováli ho. Když nás uviděli, přerušili práci, zvedli hlavy, usmáli se, zamávali a zakřičeli: "Hello, where are you from? What 'your name?" (Ahoj, odkud jste? Jak se jmenujete?) - "We are from Slovakia, from Europe," (Jsme ze Slovenska, z Evropy!) odpověděli jsme a oni znovu zamávali. Cítil jsem se trochu jako když jsem ještě jako malý chlapec stával v prvomájových průvodech, kolem jezdily alegorické vozy a my jsme jim mávali. Jenže tady to bylo naopak, alegorické vozy byly po okraji a místní mávali nám. Během jízdy jsem to filmoval do foťáku a byl jsem tak nadšený, že jsem si ani nevšiml protijedoucího skútru. Samozřejmě jel v protisměru, tedy vlevo. Podařilo se mi ho v poslední chvíli obejít, avšak to, po čem jsem pak jel, už cesta nebyla.

         cyklovýletcyklovýlet

cyklovýlet

Prohlídka skromného příbytku hinduistické rodiny

Později nás průvodce zavedl i na prohlídku domu jedné rodiny u cesty. Byla to hinduistická klasika, plot s bránou bez dveří, domeček kuchyně, domeček dětí, domek rodičů a altán na oslavy. A za dalším plotem s bránou bez dveří rodinný oltář. Kuchyně neměla okna ani komín, sporák tvořily dva na zemi u sebe stojící kameny, uvnitř bylo několik hrnců černých od kouře. Domeček dětí byl vybaven dvěma matracemi ležícími na zemi vedle sebe a dvěma skříňkami. Nechyběl ale barevný televizor. Do domu rodičů jsme raději ani nešli. Vzadu za domky byla vybetonovaná nádrž plná vody a u ní chovali prasátko. Musím se přiznat, že podobnou chudobu je u nás možné vidět asi jen v romských osadách, všichni byli ale čistě a dobře oblečení, milí a zřejmě spokojení. Dcera mohla mít asi třináct let a tvář měla jako z módního magazínu, vyfotil jsem si ji. Maroš měl bonbony, a tak byl s dětmi ihned kamarád. Na závěr návštěvy dal náš průvodce domácím odměnu za to, že jsme se mohli podívat dovnitř.

příbytek hinduistické rodiny

             domeček dětíaltánek na oslavy


Celá cesta byla velmi příjemná, dýchali jsme vzduch okolní krajiny, cítili její vůni, usmívali se na lidi a oni na nás. Prošli jsme kolem rýžových polí, domů, chrámů, viděli jsme stadion zakázaných kohoutích zápasů, viděli jsme sušit rýži na cestě, viděli jsme lidi obdělávat rýžová pole. Všude bylo plno lidí a hlavně dětí, všude vládly úsměvy, práce a dobrá nálada.

stadion zakázaných kohoutích zápasů

Příjezd do města Ubud a skvělý obědskvělý oběd

Výlet jsme ukončili v Ubudu, v krásné restauraci plné květů a svěžího vánku jsme si dali tradičně výborný oběd a rozloučili jsme se s průvodcem. Dohodli jsme se s ním, že příště pro nás udělá speciální výlet - opačným směrem - a vrátili jsme se do hotelu.

 

Text a foto: Stanislav Lupták

Překlad: Stanislava Waniová

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Indonésie I.: Expedice 2011 - cesta do krajiny ostrovů
Publikováno: 16.7.2012
Expedice byla v zemi, kde se voda točí obráceně, na nebi chybí velký vůz, jezdí se ohleduplně, šíleně a vlevo, občas se zatřese zem nebo vybuchne sopka a při odchodu od bankomatu je člověk vždy milionář. Na chvíli. Ale největší zázrak byli Indonésané, jejich úsměvy, spokojenost, ochota a dobrá nálada.

Slovensko: knižní publikace z edice Po Slovensku – Nejkrásnější cyklovrcholy
Publikováno: 8.6.2014
Opět se mi dostala do rukou úžasná knížka z edice Po Slovensku od vydavatelství Dajama, která tentokrát nese název Nejkrásnější cyklovrcholy. Pokud i vy patříte k milovníkům horské cyklistiky a chtěli byste mít tohoto jedinečného Cykloprůvodce ve své knihovně, tak čtěte dál a zapojte se do naší soutěže. Možná se štěstí usměje právě na vás!

SR, cyklovýlet: Spišská Teplica - Lopušná dolina
Publikováno: 7.11.2013
Podzimní počasí je přímo stvořené pro cyklistiku, a proto si dnes představíme cyklotrasu, která je vhodná pro celou rodinu. Vydáme se na východ Slovenska do města Poprad, odkud budou naše kroky směřovat vstříc dobrodružství.

Cyklovýlet: Wolfsthal - Hainburg
Publikováno: 31.7.2013
V předchozí části našeho cyklovýletu jsme překročili hranici Rakouska a po nevšední zastávce v malebné a květinami obsypané obci Wolfsthal jsme se vydali po cyklostezce dále k našemu dalšímu výletním bodu - k městečku Hainburg.

Cyklovýlet: Petržalka – Mosonmagyaróvár
Publikováno: 2.11.2014
Jelikož se již pomalu blíží zima a s ní i chladné, deštivé či spíše zasněžené počasí, rozhodli jsme se ukončit cyklistickou sezónu výletem do maďarského města Mosonmagyaróvár. Začátek naší trasy byl opět v bratislavské městské části Petržalka.

Indonésie II.: Expedice 2011 – Jakarta, město plné života
Publikováno: 23.7.2012
Den druhý - výlet po Jakartě, 12 milionů obyvatel, skoro tolik skútrů, teplota nad 30 ˚ C, téměř 100% vlhkost. Viděli jsme památník osvobození a muzeum. V Jakartě vyrůstají z chatrčí mrakodrapy a obchodní centra.

Cyklovýlet: Schloss Hof - Bratislava
Publikováno: 14.8.2013
V závěrečné části našeho cyklovýletu se vydáme z největšího barokního zámeckého komplexu v Rakousku - Schloss Hof, přes nově postavený Cyklomost svobody, až do městských částí hlavního města Slovenska - Bratislavy.

Cyklovýlet: Hainburg - Schloss Hof
Publikováno: 6.8.2013
Středověké městečko Hainburg bylo zajímavou zastávkou v našem putování na kolech. Dnes budeme pokračovat přes dlouhý most, dvě rakouské obce, až po největší barokní zámecký komplex v Rakousku - Schloss Hof.

Indonésie XII.: Expedice 2011 – Poslední odpočinkový den u moře a odlet domů
Publikováno: 1.10.2012
Den třináctý - celodenní relax ve špičkovém přímořském středisku Collection. Den čtrnáctý - poslední snídaně, masáže, zkrášlovací procedury, utrácení posledních statisíců místní měny, balení, loučení se s Bali a odlet domů.

Indonésie X.: Expedice 2011 – Relax u moře a poznávání džungle
Publikováno: 17.9.2012
Den desátý - nesl se ve znamení úplného relaxu. Strávili jsme ho na hotelu a u moře. Den jedenáctý - výlet do džungle. Opět přesun mikrobusem a objevování krás místní přírody.

Indonésie IX.: Expedice 2011 – Neobvyklá obydlí a drevařská zručnost obyvatelů Bali
Publikováno: 10.9.2012
Den devátý - výlet do města Ubud, po cestě návštěva hinduistické rodiny, dřevořezbářské dílny a nakonec šnorchlování a úžasná masáž v Padangu.

Indonésie VIII.: Expedice 2011 – Oddechový den na Bali
Publikováno: 3.9.2012
Den osmý - na Bali jsme přiletěli už včera večer, ale pomaličku poznávat jsme ho začali až dnes. Pomaličku proto, že dnes jsme téměř celý den jen leňošili. Ráno jsme si přivstali na bleskový východ slunce, celý den jsme "vegetili" u moře a večeři jsme si vychutnali přímo na pláži.

Indonésie VII.: Expedice 2011 – návšteva chrámu Prambanan, hinduismus a jeho filozofie
Publikováno: 27.8.2012
Den sedmý - čekal na nás ptačí trh, stříbrná dílna, navštívili jsme Prambanan - největší hinduistický chrámový komplex v Indonésii a současně jeden z největších v jihovýchodní Asii a nakonec jsme odletěli na Bali.

Indonésie VI.: Expedice 2011 - Borobudur, duchovno a realistické divadlo
Publikováno: 20.8.2012
Den šestý - návštěva největšího buddhistického chrámu Borobudur, velmi zajímavý průvodcovský výklad a výborná nálada, návštěva divadla, které umí diváka opravdu překvapit, tak nějak bychom mohli stručně charakterizovat náš šestý den v této okouzlující zemi.

Indonésie V.: Expedice 2011 – přesun vlakem do města Yogyakarta
Publikováno: 13.8.2012
Den pátý - přes rýžová pole a vesnice jsme se vlakem přesunuli do Yogyakarty (Jogjakarty) - bývalého hlavního města Jávy.

Indonésie IV.: Expedice 2011 – Kráter Domas a návšteva čajové plantáže
Publikováno: 6.8.2012
Den čtvrtý - výlet na kráter Domas, návštěva čajové plantáže a resortu s teplou vodou. Při návratu káva s kukuřicí a absolutní dopravní zácpa.

Indonésie III.: Expedice2011 – Botanická zahrada a safari cestou do města Bandung
Publikováno: 30.7.2012
Den třetí - nekonečný přesun do města Bandung. Po cestě zastávka v nádherné botanické zahradě a návštěva pro našince exotického safari.


Souvisejicí fotogalerie

Cyklovýlet: Z Bratislavy po Dolním Rakousku II.
V předešlé fotogalerii jsme ze sedla kola obdivovali krásy přírody, zajímavá zákoutí a místa v ob...

Cyklovýlet: Z Bratislavy po Dolním Rakousku I.
Bratislava a její okolí nabízí přímo ideální možnosti pro cykloturistiku. A tak jsme se rozhodli ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Velká Vánoční soutěž

27. 11. – 15. 1. 2023
1. cena:
Vánoční balíček plný překvapení
2. cena:
Vánoční balíček plný překvapení
3. cena:
Vánoční balíček plný překvapení
1. cena redakce:
Vánoční balíček plný překvapení
2. cena redakce:
Vánoční balíček plný překvapení
3. cena redakce:
Vánoční balíček plný překvapení

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

3.12.2022
Vespa Klub, společnost Faber Moto a Nadace Dětem s rakovinou vás zvou na charitativní jízdu městem na skútru v santa oblečení. Po minuloročním úspěchu se Vespisti opět vydávají na Vánoční Santa jízdu v Bratislavě a v Košicích, aby dětem darovali sváteční balíčky.
30.11.2022
Portál Infoglobe a společnost Viago organizuje v pořadí pátý ročník mezinárodního cestovatelského festivalu infofest, který se i tento rok uskuteční jen ve virtuální podobě. Současně se po více 6. leté přestávce vrací festival umělecké tvorby o horách Horalfest.
29.11.2022
Pomalu již zimní číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s odborníkem  z oblasti obnovy památek a ochrany nehnutelného kulturního dědictví Ing. arch. Pavlem Ižvoltem, PhD., pozve vás do fascinujícího světa mechu, představí filmový Žitný ostrov i nahlédnete na pozoruhodný jev v Občasné vyvíračce.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 5. 12. 2022
svátek:Jitka
dnes:
pondělí 5.12.
3 °C
zítra:
úterý 6.12.
3 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X