www.infoglobe.cz » SR, cyklovýlet: Petržalka – Památník M. R. Štefánika II.

SR, cyklovýlet: Petržalka – Památník M. R. Štefánika II.

Publikováno: 2.9.2015
Poté, co jsme se vydali na kolech z Petržalky přes Přístavní most, podél Malého Dunaje a přes Vrakunský lesopark, jsme se ocitli u letiště, odkud budeme dnes pokračovat dál k našemu prvnímu cíli, a to k Památníku M. R. Štefánika.

Podél plotu bratislavského letiště jsme jeli asfaltovou silnicí k obci Ivanka pri Dunaji. Přibližně v polovině cesty jsme narazili na zajímavý technický monument. Jednalo se o letištní radar. Velká bílá koule na červeném železném podstavci byla na první pohled fascinující. Hned vedle se nacházela krásná lipová alej, která tvořila vstupní bránu k Památníku Milana Rastislava Štefánika, který je mementem tragického pádu letadla ze dne 4. května 1919, kdy Slovensko přišlo o jednu z nejvýznamnějších osobností v novodobých dějinách. Samotný areál vznikl v roce 1923 na základě projektu uznávaného architekta Dušana Jurkoviče, s jehož stavbami jsme se setkali například v Brezové pod Bradlom, Skalici nebo v českých Luhačovicích.
letištní radar

lipová alejlipová alej – rozcestník

Po projetí lipové aleje jsme se ocitli v areálu, který vymezoval příkop, ale i násypy. V jeho středu se nacházela pyramida a žulová stéla s nápisem připomínajícím osobnost Štefánika. Naproti pyramidě stála kamenná půlkruhová lavička pro minimálně desítku návštěvníků. Přestože je to pietní místo, vyzařovala z něj velmi příjemná atmosféra. Na chvíli jsme se ztišili a vzdali tak hold památce generála. Areál je ve správě vesničky Ivanka pri Dunaji, která každoročně pořádá vzpomínkové slavnosti a udržuje zde pořádek. Musíme uznat, že zde bylo mimořádně čisto, kolem památníku byly květiny a posečená tráva.
Památník Milana Rastislava Štefánika

Památník Milana Rastislava ŠtefánikaPamátník Milana Rastislava Štefánika

Po malé přestávce jsme pokračovali dál. Ani ne za 10 minut jsme dorazili do Ivanky pri Dunaji. Historie obce je zdokumentována od r. 1209. Má přes 6 000 obyvatel a díky své poloze patří k obcím s největším počtem slunečných dní v roce. Poznali jsme to na vlastní kůži – v době našeho cyklovýletu dosahovala teplota místy až nepříjemných
37 °C. Při hledání cesty směrem do obce Svatý Jur jsme se ocitli v jejím centru. To tvořilo poměrně nově zrekonstruované náměstí sv. Rozálie, kde se nacházela i kaplička sv. Rozálie. Jednalo se o rotundu s novoklasicistním průčelím a kupolovitou střechou, nad ní koukala malá věžička, ve které se nacházel zvon, a ukončena byla křížem. Byla postavena v r. 1832 na památku ukončení morové epidemie. I zasvěcení souvisí s ukončením morové epidemie, což se událo právě na svátek sv. Rozálie. Bohužel to byla jediná památka, kterou jsme navštívili, protože čas byl neúprosný a my jsme museli pokračovat dál. Přesto se sem určitě chceme vrátit, abychom si prohlédli rokokový zámeček nebo kostel sv. Jana Křtitele, kde jsou do koule pod křížem uschovány dokumenty svědčící o dnešní době a určené jako poselství pro budoucí generace, nebo „barokní park“ a také mnohé menší sakrální památky.
polní cestička podél vodního kanálu

kaplička sv. Rozáliecyklostezka Jurava

Po krátkém bloudění jsme se vrátili na začátek vesnice k vodnímu kanálu „Malého Dunaje“, abychom se vedle něj napojili na novou cyklostezku Jurava. Polní cesta podél vody byla skutečným dobrodružstvím. Vysoká tráva, úzký chodník a překonávání silničních mostů (Senecká cesta, D1). Navzdory obavám o správnosti této trasy jsme se najednou ocitli na rozcestí. To nám nabídlo cestu do bratislavské městské části Vajnory nebo k národní přírodní rezervaci Šúr s pokračováním dále do obce Svatý Jur. Bylo to místo, kde začínala i cyklostezka Jurava. Vydali jsme se rovně, tedy směr Svatý Jur. A jak náš cykloden pokračoval, se dozvíte už za týden.

GPS: 48°10'16.9"N 17°13'50.5"E (Památník M. R. Štefánika)

GPS: 48°11'20.4"N 17°15'21.6"E (Ivanka pri Dunaji)

 

Text a foto: Oskar Mažgút

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, cyklovýlet: přírodní rezervace Šúr – Bratislava
Publikováno: 9.9.2015
Minulý týden jsme naše povídání skončili na začátku nové cyklostezky Jurava, v jejíž bezprostřední blízkosti se nachází národní přírodní rezervace Šúr, nazývaná také jako Jurský Šúr. Nedalo nám neodbočit z naší trasy a alespoň na chvíli se pokochat nevšední mokřadní lokalitou.

SR: Bratislava – malé velké město – VIDEO
Publikováno: 12.1.2016
Hlavní město Slovenska vidí většina lidí jen z okna vlaku, autobusu nebo auta při cestě mezi Českou republikou a Maďarskem. Přitom je velká škoda se v téměř půlmilionové metropoli na březích Dunaje alespoň na chvíli nezastavit. Bratislava se změnila, její pověst zašlého nudného města už dávno neplatí. Pomalu, ale jistě se daří napravit to, co na památkách napáchali komunisté. S novou generací se do Bratislavy vrací život.

SR, Bratislava – petržalský ostrov Starý háj
Publikováno: 8.4.2020
Největší sídliště Slovenska – bratislavská Petržalka – skrývá mnoho přírodních zákoutí. Jedním z nich je i přírodní rezervace Starý háj, která se nachází ve východní části Petržalky, nedaleko Dunajské cyklostezky (Eurovelo 6).

Cyklovýlet: Wolfsthal - Hainburg
Publikováno: 31.7.2013
V předchozí části našeho cyklovýletu jsme překročili hranici Rakouska a po nevšední zastávce v malebné a květinami obsypané obci Wolfsthal jsme se vydali po cyklostezce dále k našemu dalšímu výletním bodu - k městečku Hainburg.

SR, cyklovýlet: Petržalka – Památník M. R. Štefánika I.
Publikováno: 26.8.2015
Také letos jsme během letních dnů vyhledali příjemné osvěžení v sedle našeho dvoukolového oře. Jelikož bydlíme v Petržalce, tak i naším výchozím bodem pro cyklovýlety je toto největší slovenské sídliště.

Cyklovýlet: Pama - Deutsch Jahrndorf
Publikováno: 12.10.2014
Po středeční návštěvě rakouské obce Pama se vydáme dále po stopách našeho jednodenního cyklovýletu na pomezí tří států. Dnes se zastavíme u nevšední kaple a nahlédneme i do nejvýchodnější obce našeho souseda.

Cyklovýlet: Schloss Hof - Bratislava
Publikováno: 14.8.2013
V závěrečné části našeho cyklovýletu se vydáme z největšího barokního zámeckého komplexu v Rakousku - Schloss Hof, přes nově postavený Cyklomost svobody, až do městských částí hlavního města Slovenska - Bratislavy.

Cyklovýlet: Deutsch Jahrndorf - Trojmezí
Publikováno: 19.10.2014
Minulý týden jsme náš seriál o cyklovýletech ukončili odchodem z nejvýchodnější obce Rakouska - z Deutsch Jahrndorf. Po příhraniční asfaltové cestě, kterou lemovaly aleje stromů, jsme se pomalu, ale jistě blížili k našemu cíli - k Trojmezí.

Cyklovýlet: Petržalka – Mosonmagyaróvár
Publikováno: 2.11.2014
Jelikož se již pomalu blíží zima a s ní i chladné, deštivé či spíše zasněžené počasí, rozhodli jsme se ukončit cyklistickou sezónu výletem do maďarského města Mosonmagyaróvár. Začátek naší trasy byl opět v bratislavské městské části Petržalka.

Cyklovýlet: Petržalka - Wolfsthal
Publikováno: 24.7.2013
Kolo - jednoduchý stroj na dvou kolech jsme se rozhodli využít během naší letní dovolené v rámci poznávání krás přírody, seznamování s historií míst a v neposlední řadě na zlepšení osobní kondice. Vydejte se spolu s námi na nevšední cyklotúru, kterou dnes začneme v největším sídlišti na Slovensku - Petržalce a ukončíme v malebné rakouské vesničce Wolfstahal.

Cyklovýlet: Rajka - Petržalka
Publikováno: 26.10.2014
Minulý týden jsme v našem cykloseriálu navštívili neobvyklé místo - Trojmezí, unikátní bod, ve kterém se setkávají hranice tří států, konkrétně Slovenska, Rakouska a Maďarska. Odtud jsme se přesunuli do maďarské příhraniční obce Rajka, kterou si dnes alespoň letmo představíme.

Cyklovýlet: Petržalka – Kittsee
Publikováno: 28.9.2014
Začátkem září jsme se na kole vydali za poznáváním Slovensko-rakousko-maďarského pohraničí. Za začátek cyklotúry jsme si zvolili, tak jako loni, Petržalku - největší sídliště nejen na Slovensku, ale i v celé střední Evropě.

Cyklovýlet: Kittsee – Pama
Publikováno: 5.10.2014
Minulý týden jsme se vydali na kole za poznáváním slovensko-rakousko-maďarského pohraničí. Po překonání státní hranice jsme se ocitli v malebné rakouské obci Kittsee, kde jsme si prošli náměstím a zastavili se u různých pamětihodností. Ale snad tu nejznámější jsme vynechali.

Cyklovýlet: Hainburg - Schloss Hof
Publikováno: 6.8.2013
Středověké městečko Hainburg bylo zajímavou zastávkou v našem putování na kolech. Dnes budeme pokračovat přes dlouhý most, dvě rakouské obce, až po největší barokní zámecký komplex v Rakousku - Schloss Hof.

SR, cyklovýlet: Spišská Teplica - Lopušná dolina
Publikováno: 7.11.2013
Podzimní počasí je přímo stvořené pro cyklistiku, a proto si dnes představíme cyklotrasu, která je vhodná pro celou rodinu. Vydáme se na východ Slovenska do města Poprad, odkud budou naše kroky směřovat vstříc dobrodružství.

SR, sídliště Petržalka – dostihová dráha a její okolí
Publikováno: 24.4.2014
Jedna z nejhustěji obydlených oblastí na Slovensku a dokonce i v celé střední Evropě nabízí hned několik nevšedních přírodních zákoutí. Jedním z nich je lužní les Starý háj, který je prohlášen za chráněnou krajinnou oblast. A právě do tohoto lesa se dnes vydáme.

Slovensko: knižní publikace z edice Po Slovensku – Nejkrásnější cyklovrcholy
Publikováno: 8.6.2014
Opět se mi dostala do rukou úžasná knížka z edice Po Slovensku od vydavatelství Dajama, která tentokrát nese název Nejkrásnější cyklovrcholy. Pokud i vy patříte k milovníkům horské cyklistiky a chtěli byste mít tohoto jedinečného Cykloprůvodce ve své knihovně, tak čtěte dál a zapojte se do naší soutěže. Možná se štěstí usměje právě na vás!


Souvisejicí fotogalerie

SR, Petržalka: Na kole Starohájským ostrovem
Dnes vás zavedeme na největší sídliště Slovenska – do bratislavské Petržalky. Pokud si ale myslít...

Cyklovýlet: Z Bratislavy po Dolním Rakousku II.
V předešlé fotogalerii jsme ze sedla kola obdivovali krásy přírody, zajímavá zákoutí a místa v ob...

Cyklovýlet: Z Bratislavy po Dolním Rakousku I.
Bratislava a její okolí nabízí přímo ideální možnosti pro cykloturistiku. A tak jsme se rozhodli ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Zapomenutá místa

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Ubytování pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v penzionu Adélka Janské Lázně!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.7.2020
Hlavním centrem letošních Dnů lidové architektury Středočeského kraje bude Muzeum lidových staveb v Kouřimi. Slavnostní zahájení víkendové akce se uskuteční v sobotu 18. července od 11 hodin, doprovodný program je plánován do neděle 19. července do 18 hodin.

13.7.2020
Jeden z nejatraktivnějších objektů válečné historie na Dukle – vyhlídková věž – je v současnosti otevřena pouze v expoziční části v přízemí. Ve vyhlídkové části věže probíhají rekonstrukční práce a veřejnosti by měla být jako celek zpřístupněna od 1. srpna 2020.
12.7.2020
Pražský lesopark Kamýk prošel zásadní proměnou. Obnovy se dočkaly nefunkční staré objekty, hájovna i oblíbený zookoutek. Tam mají teď nové útočiště například kozy kamerunské.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – MAURICIUS:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 15. 7. 2020
svátek:Jindřich
dnes:
středa 15.7.
21 °C
zítra:
čtvrtek 16.7.
18 °C