www.infoglobe.cz » SR, Slovenský ráj – mystické Kláštorisko

SR, Slovenský ráj – mystické Kláštorisko

Publikováno: 14.8.2019
Po návštěvě Spišského Bystrého jsme se přesunuli do oblasti horského pásma Slovenský ráj, přesněji k turistickému středisku Podlesok, které se nachází v údolí potoka Velká Bílá voda.

Tento výchozí bod nabízí turistické vycházky k nejromantičtější soutěsce na Slovensku – k Suché Belé i pěší přechod Průlomem Hornádu. Jelikož jsme měli s sebou kola, rozhodli jsme se je využít a vydali se ke zřícenině kartuziánského kláštera ze 13. století.

Kláštorisko

Ke Kláštorisku vede několik cyklostezek i značené turistické stezky. První zastávkou zpočátku nenáročného stoupání bylo rozcestí „Nad Podleském“, odkud vede zelená cyklotrasa a žlutě značená stezka k dalšímu rozcestí „Pod Kláštoriskem“. Z tohoto bodu vede i červeně značená stezka (od rozcestí „Pod ptačím hrbem“, žlutě značená stezka) a modrá cyklotrasa k závěru Suché Belé, resp. až skrz celé pohoří do vesničky Stratěná. Od rozcestí „Pod Kláštoriskem“ cyklotrasa lemuje zeleně značenou turistickou stezku, která vás dovede až ke Kláštorisku. Trasa je dlouhá přibližně 6 kilometrů, převýšení je bezmála 370 metrů a časově byste to měli zvládnout za 45 minut. Trasa kromě stoupání obsahuje také několik sjezdů a samotný povrch silnice je zpevněn.

Kláštorisko   Kláštorisko

Kláštorisko

Odkládáme kola a vydáváme se k symbolickému hřbitovu obětí Slovenského ráje. Po pietní chvilce se přesouváme k turistickému centru, kde využíváme možnost občerstvení, nakonec se přemisťujeme k bývalému útočišti tehdejšího obyvatelstva – ke Kláštorisku.

Kláštorisko

Původní název této lokality byl Letanovská skála, o níž se píše v zakládací listině kláštera z roku 1299. Místní mniši používali i biblický název Skála útočiště. Náhorní plošina, na níž se bývalý klášter nachází, byla ze severu, jihu i jihovýchodu přirozeně chráněna strmými skalními srázy. Z méně chráněných stran bylo od dob pravěku budované opevnění.

Kláštorisko

Původní stavební komplex o rozloze přibližně 1 hektar je díky archeologickým výzkumům a práci dobrovolníků v současnosti dobře čitelný. V horní části se nachází tříprostorový hospic, pod ním je gotický kostel s křížovou chodbou, boční kaplí a provozními objekty. Dolní část kláštera tvoří velká křížová chodba s příbytky mnichů a prostorem pro zahrádky. Uprostřed nádvoří byl vybudován hřbitov a na východní straně se nacházely rybníky.

Kláštorisko

Při výzkumech zde bylo nalezeno velké množství keramiky, mezi jinými i sbírky zdobených kachlí. Dohromady bylo odkryto 14 pecí. Našly se i fragmenty literatury, různé nářadí a další artefakty. Kartuziánský klášter zanikl v roce 1543, čemuž předcházelo obsazení kláštera loupežným rytířem Matějem Bašem.

Kláštorisko

Po zhlédnutí unikátního komplexu se pomalu s tímto místem, které je postupně obnovováno, loučíme. Věříme, že jednou se dočkáme jeho celkové rekonstrukce. Vychutnáváme si sjezd zpět do Podlesku, krásu přírody, čistý vzduch a také jakousi povznášející atmosféru.

GPS: 48°56'40.0"N 20°25'16.9"E

 

Text: Oskár Mažgút

Foto: HIK, o.z.

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Název: *
Obsah: *
Nick: *
E-mail:
Kontrolní číslo: *
* Povinná položka

Souvisejicí články

SR, Slovenský ráj – Ferrata HZS Kysel – VIDEO
Publikováno: 21.2.2017
Po delším čase se opět vydáme do přírody. Tentokrát vás zavedeme do znovu zpřístupněné rokle Kysel, která se nachází v národním parku Slovenský ráj.

SR, Slovenský ráj – Kláštorská roklina
Publikováno: 20.10.2019
Nedávno jsme absolvovali pěknou turistickou vycházku v národním parku Slovenský ráj a vy se sem teď vydejte s námi. Výchozím bodem je rekreační oblast Podlesok, odkud se po modře značené turistické stezce vydáte k rozcestí Hrdlo Hornádu.

SR, Spišské Bystré – cyklovýlet na Prostredný vrch
Publikováno: 7.8.2019
Dnes vás zavedeme mezi severovýchodní svahy Nízkých Tater a Kozie chrbty (Kozí hřbety), přesněji do Vikartovského příkopu, kde se nachází malebná vesnička Spišské Bystré. V údolí řeky Hornád se rozprostírá obec, která nabízí několik zajímavých památek, dvě naučné stezky, jakož i nádhernou přírodu v okolí.

SR, Slovenský ráj – naučná stezka Mládeže
Publikováno: 25.5.2016
Pomalu se nám blíží léto a s ním i čas ideální na turistiku. Dnes vás zavedeme do ráje. A ne tak ledajakého, ale slovenského. Naši túru začneme v obci Smižany, kde je i začátek naučné stezky.

SR, Slovenský ráj – Průlom Hornádu
Publikováno: 1.6.2016
Minulý týden jsme se vydali poznávat Slovenský ráj, přesněji úsek od Smižan po Čingov. Tato část trasy vedla po loukách, lesních stezkách a cestách, ale před námi byla ještě větší výzva. Průlom Hornádu, který je známý svými exponovanými stupačkami a jistícími řetězy.

SR: Slovenský ráj – přechod přes roklinu Piecky
Publikováno: 5.8.2018
Slovensko oplývá nesmírným přírodním bohatstvím, atraktivními lokalitami, které jsou pravidelně navštěvované zástupy turistů z různých koutů světa. Slovenský ráj patří bezpochyby k těmto klíčovým turistickým lokalitám. Dnes se vydáme do rokle Piecky, kde absolvujeme krásnou túru v lůně divoké a nespoutané přírody.

SR: Spišská Nová Ves – brána do ráje
Publikováno: 13.7.2016
Minulý týden jsme navštívili město Mistra Pavla – Levoču a dnes se přesuneme jen o necelých 11 kilometrů níže do Spišské Nové Vsi, která je považována za vstupní bránu do národního parku Slovenský ráj.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Slovenský ráj – návštěva ferraty Kysel
V dnešní fotogalerii absolvujete spolu s námi výlet po docela nedávno znovu zpřístupněné rokli Ky...

SR, Slovenský ráj – příroda z jiného světa
V severovýchodní části Slovenského rudohoří se rozprostírá národní park Slovenský ráj. Vyhlášen b...

Slovenský ráj - Velký Sokol
Fotografické putování po jedné z nejpůsobivějších dolin Slovenského ráje. Pakliže chcete o tomto ...


Souvisejicí videa

SR, Slovenský ráj – rokle Kysel
Dnešní video vás zavede do nádherné rokle Kysel, která se nachází v národním parku Slovenský ráj....

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

13.12.2019
Přijďte podpořit originální slovenskou tvorbu a pobavit se na Vánoční koncert talentovaného mladého hudebníka Adama Ďurici a přivítejte rok 2020 skutečně honosně. Obě sváteční akce se budou konat v Grand Hotelu Bellevue**** v Horním Smokovci.
12.12.2019
Město Kuřim vás zve na speciální komentovanou prohlídku štoly, která byla vybudována vedením Zbrojovky na přelomu let 1944 a 1945 a nově pro veřejnost zpřístupněna v roce 2018. Prohlídka se uskuteční 14. prosince od 14, 15 a 16 hodin. Kvůli omezenému prostoru může s průvodcem na prohlídku 12 lidí.
11.12.2019
V letošním roce se do úklidu zapojilo celkem 157 163 dobrovolníků, kteří během 3 895 akcí uklidili 2 613 tun odpadu, uvedli u příležitosti Mezinárodního dne dobrovolníků organizátoři akce Ukliďme svět, ukliďme Česko.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ANDORRA a VATIKÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 13. 12. 2019
svátek:Lucie
dnes:
pátek 13.12.
0 °C
zítra:
sobota 14.12.
5 °C