www.infoglobe.cz » Obecné informace

Obecné informace

Oficiální název : Ekvádorská republika
Hlavní město: Quito
Rozloha: 256.370 km2
Počet obyvatel: 13 212 742
Oficiální jazyk: Španelština
Státní zřízení: republika

Nejvyšší bod: Chimborazo (6310 m n.m.)
Hlavní náboženství: 93,0% Katolíci, 7,0% ostatní
Čas: SEČ -6


Geografie

Ekvádor sousedí pouze se dvěma státy a to Kolumbií a Peru, na západě jeho pobřeží omílá Pacifik. Administrativně se skládá ze 22 provincií, vč. distriktu hlavního města a teritoria Galapágy. Zemi rozděluje pásmo hřebenů hor And, s nejvyšším vrcholkem zvaným Chimborazo (jenž je zároveň nejvyšším vrcholkem v celé zemi), ležícím 6310m nad mořskou hladinou. Andy se táhnou ze severu na jih a dělí zemi na východní oblast džunglí v povodí Amazonky (známou jako Oriente) a západní pobřežní nížinnou oblast. V údolí nacházejícím se v oblasti centrální vysočiny leží Quito – druhé nejvýše položené hlavní město na světě, jenž leží přibližně 2850m n.m. (výše už je pouze La Paz v Bolívii). Západní pobřeží bývalo v minulosti hustě zalesněno, ovšem vlivem kácení se rozlohy lesů značně snižují. Provincie jako Los Ríos, Manabí nebo El Oro jsou nejintenzivnější farmářské oblasti. Východní nížinné oblasti zůstavají zčásti nedotknuté, ale vzhledem k trojnásobnému nárůstu obyvatel v tzv. Oriente a začínající těžbe nafty je tato lokace také ohrožena.


Příroda

Ačkoliv není Ekvádor zrvona velkou zemí, je povážován za jednu z nejbohatších na různé druhy zvířat a to hlavně kvůli deštným pralesům. Platí to i z hlediska rostlin, kterých je v zemi zhruba 20 000 druhů, přičemž každým rokem jsou objevovány nové. Finální počet se odhaduje na 25 000 druhů (například celá Severní Amerika jich má cca 17 000). Kromě mnoha zástupců ptactva můžete v zemi narazit na různé druhy opic a netopýrů, lenochody, jeleny, králíky, veverky, lišky, lamy, kapybary, říční delfíny, oceloty, žáby, hady atd. Prvním národním parkem Ekvádoru byly Galapágy (založ. v r. 1959), dalšímy byly pevninské – Cotopaxi, Machalilla, Yasuní apod. Vzniklo také několik rezervací a národních rekreačních oblastí. Všechny tyto plochy zabírají přibližně 10% s celkové rozlohy Ekvádoru.


Podnebí

Namísto čtyř ročních období, na které je většina cizinců přijíždějících do země zvyklá, se v Ekvádoru střídá suché a deštvé období. Podnebí Galapág a pobřežní části země jsou ovlivňovány oceánskými proudy. Pobřežní nížiny na západě Ekvádoru jsou obvykle teplé s průměrnými teplotami kolem 25 stupňů. Od prosince až do května tu trvá období dešťů. Pobřežní oblasti jsou také významně ovlivňovány studeným Humboldtovým proudem, který přichází z jižního Pacifiku. Směrem do vnitrozemí a se stoupající nadmořskou výškou se klima mění. V horách je o poznání chladněji a například průměrná letní teplota v Quitu dosahuje 16°C. Na východě Ekvádoru panuje vlhké deštivé podnebí. Průměrná denní teplota je 25°C. Období sucha trvá v Amazonské oblasti obvykle od listopadu do února. Na Galapágách je celoročně příjemné suché a teplé klima s teplotami kolem 25 stupňů.


Obyvatelé

Hustota zalidnění je 48,5 obyv./km2 a z městského obyvatelstva žije v horských oblastech 48%, u pobřeží 48% a 4% v pralesích. Obyvatelstvo tvoří z 66% mestici (potomci evropských přistěhovalců), z 24% indiání, ze 7% běloši a 3% černoši. Gramotnost v zemi je cca 91%. Co se týče jazyku, tak zde existují růná nářečí zmíněných obyvatel, ovšem dominantním jazykem zůstává španělština, kterou se tu domluvíte nejlépe.

Lokace:

Ekvádor
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

18.11.2019
Oponický zámeček nabídne 22. a 23. listopadu noční prohlídky Aponiovské knihovny obohacené o výklad v podání Divalla Tesáre.
17.11.2019
Už v pondělí 18. listopadu si můžete přijít poslechnout, co zažil Martin Krasňanský při své výpravě za polární kruh, následovat bude filmové pásmo Reel Rock.
16.11.2019
Letiště Václava Havla Praha získalo již šestou Zlatou medaili v soutěži Český med za svůj letošní květový med. Soutěž každoročně vyhlašuje Výzkumný ústav včelařství v Dole. Letos se soutěže zúčastnilo 360 vzorků. Opět se potvrdilo, že med produkovaný včelstvy chovanými v areálu Letiště Praha splňuje nejvyšší kvalitu.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace Měsíce - MALTA a MONAKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 18. 11. 2019
svátek:
dnes:
pondělí 18.11.
12 °C
zítra:
úterý 19.11.
12 °C