www.infoglobe.cz » Obecné informace

Obecné informace

Oficiální název : Ekvádorská republika
Hlavní město: Quito
Rozloha: 256.370 km2
Počet obyvatel: 13 212 742
Oficiální jazyk: Španelština
Státní zřízení: republika

Nejvyšší bod: Chimborazo (6310 m n.m.)
Hlavní náboženství: 93,0% Katolíci, 7,0% ostatní
Čas: SEČ -6


Geografie

Ekvádor sousedí pouze se dvěma státy a to Kolumbií a Peru, na západě jeho pobřeží omílá Pacifik. Administrativně se skládá ze 22 provincií, vč. distriktu hlavního města a teritoria Galapágy. Zemi rozděluje pásmo hřebenů hor And, s nejvyšším vrcholkem zvaným Chimborazo (jenž je zároveň nejvyšším vrcholkem v celé zemi), ležícím 6310m nad mořskou hladinou. Andy se táhnou ze severu na jih a dělí zemi na východní oblast džunglí v povodí Amazonky (známou jako Oriente) a západní pobřežní nížinnou oblast. V údolí nacházejícím se v oblasti centrální vysočiny leží Quito – druhé nejvýše položené hlavní město na světě, jenž leží přibližně 2850m n.m. (výše už je pouze La Paz v Bolívii). Západní pobřeží bývalo v minulosti hustě zalesněno, ovšem vlivem kácení se rozlohy lesů značně snižují. Provincie jako Los Ríos, Manabí nebo El Oro jsou nejintenzivnější farmářské oblasti. Východní nížinné oblasti zůstavají zčásti nedotknuté, ale vzhledem k trojnásobnému nárůstu obyvatel v tzv. Oriente a začínající těžbe nafty je tato lokace také ohrožena.


Příroda

Ačkoliv není Ekvádor zrvona velkou zemí, je povážován za jednu z nejbohatších na různé druhy zvířat a to hlavně kvůli deštným pralesům. Platí to i z hlediska rostlin, kterých je v zemi zhruba 20 000 druhů, přičemž každým rokem jsou objevovány nové. Finální počet se odhaduje na 25 000 druhů (například celá Severní Amerika jich má cca 17 000). Kromě mnoha zástupců ptactva můžete v zemi narazit na různé druhy opic a netopýrů, lenochody, jeleny, králíky, veverky, lišky, lamy, kapybary, říční delfíny, oceloty, žáby, hady atd. Prvním národním parkem Ekvádoru byly Galapágy (založ. v r. 1959), dalšímy byly pevninské – Cotopaxi, Machalilla, Yasuní apod. Vzniklo také několik rezervací a národních rekreačních oblastí. Všechny tyto plochy zabírají přibližně 10% s celkové rozlohy Ekvádoru.


Podnebí

Namísto čtyř ročních období, na které je většina cizinců přijíždějících do země zvyklá, se v Ekvádoru střídá suché a deštvé období. Podnebí Galapág a pobřežní části země jsou ovlivňovány oceánskými proudy. Pobřežní nížiny na západě Ekvádoru jsou obvykle teplé s průměrnými teplotami kolem 25 stupňů. Od prosince až do května tu trvá období dešťů. Pobřežní oblasti jsou také významně ovlivňovány studeným Humboldtovým proudem, který přichází z jižního Pacifiku. Směrem do vnitrozemí a se stoupající nadmořskou výškou se klima mění. V horách je o poznání chladněji a například průměrná letní teplota v Quitu dosahuje 16°C. Na východě Ekvádoru panuje vlhké deštivé podnebí. Průměrná denní teplota je 25°C. Období sucha trvá v Amazonské oblasti obvykle od listopadu do února. Na Galapágách je celoročně příjemné suché a teplé klima s teplotami kolem 25 stupňů.


Obyvatelé

Hustota zalidnění je 48,5 obyv./km2 a z městského obyvatelstva žije v horských oblastech 48%, u pobřeží 48% a 4% v pralesích. Obyvatelstvo tvoří z 66% mestici (potomci evropských přistěhovalců), z 24% indiání, ze 7% běloši a 3% černoši. Gramotnost v zemi je cca 91%. Co se týče jazyku, tak zde existují růná nářečí zmíněných obyvatel, ovšem dominantním jazykem zůstává španělština, kterou se tu domluvíte nejlépe.

Lokace:

Ekvádor
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosoutěž:

Letní radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety autem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety vlakem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v hotelu Diana*** Nové Mesto nad Váhom s wellcome drinkem, snídaní a zapůjčením kol + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

22.8.2019
Nejlepší triatlonisté z 39 zemí světa se sejdou už potřetí na závodu ITU Světového poháru, který se koná každoročně na konci srpna v Karlových Varech. CITY TRIATLON Karlovy Vary se letos uskuteční 23.–25. srpna a opět budou součástí programu závody pro děti, amatérské sportovce, noční běh lázeňským městem, ale i koncert skupiny Hamleti. Vstupné je zdarma.
21.8.2019
Všichni milovníci rychlých aut se mohou těšit na výjimečné závody silničních automobilů na okruhu Slovakia ring, které se uskuteční 24. a 25. srpna.
20.8.2019
Další ročník letos už 46. nejnavštěvovanější zemědělské výstavy začíná na českobudějovickém výstavišti ve čtvrtek 22. srpna a potrvá do úterý 27. srpna. Konec srpna je pro všechny zemědělce oslavou a svátkem sklizně. Národní dožínky doprovodí lidé v krojích, mažoretky, živá hudba, myslivci s dravci a loveckými psy.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - ESTONSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 22. 8. 2019
svátek:
dnes:
čtvrtek 22.8.
14 °C
zítra:
pátek 23.8.
13 °C