www.infoglobe.cz » Bezpečnost

Bezpečnost

Etiopie je lidnatá země s velkým turistickým potenciálem (přírodní krásy i historické památky), ale s nepříliš vyvinutou infrastrukturou, takže většina návštěvníků jsou spíš dobrodružně založení jedinci. Doporučujeme necestovat do některých oblastí země, zejména na hranici mezi Etiopií a Eritreou a do oblasti Gambella. Hranice s Eritreou je uzavřena. Hrozba teroristických útoků je v zemi reálná.Turisté by měli být obezřetní zejména na veřejných a turisty hojně navštěvovaných místech a v hotelích. Využívání železnice mezi Etiopií a Džibuti není v současnosti možné. Lokální nepokoje a ozbrojené srážky jsou stále četnější. Před cestou doporučujeme kontaktovat zastupitelský úřad ČR nebo konzultovat bezpečnost cílové oblasti u místních orgánů. Současně doporučujeme sledovat informace o aktuální bezpečnostní situaci v zemi na webových stránkách MZV ČR (www.mzv.cz) nebo přímona webových stránkách velvyslanectví ČR v addis Abebě (www.mzv.cz/addisababa). Drobné krádeže nejsou ničím výjimečným. V Addis Abebě k nim dochází zejména ve středu města, na Piazze a Merkatu.

Cizinec bývá překvapen odlišným označením času. Etiopie stále používá juliánský kalendář (podobný ruskému), v textech značený jako Ethiopian Calendar (E.C.). Ve srovnání s naším kalendářem je zpožděn zhruba o sedm let a osm měsíců.

Veřejným shromážděním, zvláště pokud hrozí policejní zásah, je lépe se vyhnout. Fotografovat a natáčet ozbrojené síly a některá citlivá místa, jako jsou vládní budovy v Addis Abebě (tedy prakticky celé centrum města) a veškeré mosty a přehrady a jejich okolí, je výslovně zakázáno (zabavení filmu je nejmenším trestem). Zdvořilost vůči ozbrojencům a jiným autoritám je na místě, což samozřejmě nevylučuje pevný postoj (například při snaze zachránit zabavovaný fotoaparát). Za používání videokamery se na řadě turisticky zajímavých míst vybírají vysoké poplatky, často několikrát převyšující vstupné do objektu. Fotografování a filmování lidí je lepší domluvit předem (a počítat se symbolickým bakšišem pro "objekt") a po případném projeveném nesouhlasu raději dále nepokračovat.

Je nutné zachovávat minimální bezpečnostní standardy, jako nejezdit po setmění, vyhýbat se liduprázdným místům, v případě výletu do odlehlých končin předem konzultovat místní policii. Policie mimo hlavní město celkem dobře funguje jako zdroj informací, zda cesty jsou zrovna bezpečné (ve dne, protože v noci jsou prakticky všechny nebezpečné).

Kapesní krádeže a pouliční loupeže ve větších městech nejsou vyloučeny (proslulé jsou addisabebské centrum nebo tržiště Merkato), lze jim však částečně předejít nezbytnou opatrností: nechodit individuálně po ulicích (zejména v noci), nenechávat věci bez dozoru, šperky a jiné cenné předměty raději schovat do hotelového trezoru a do ulic vycházet bez nich.

Doporučuje se konzervativním oblečení: tedy raději žádné šortky ani trička bez rukávů. Místní ženy, například, nerady ukazují nohy na veřejnosti: krátké sukně (nad kolena) - stejně jako velké výstřihy - nosí prakticky výhradně ženy a dívky lehčích mravů.

Kouření na veřejnosti není příliš rozšířené. Alkohol různých značek, místních i zahraničních, je hojně ke koupi, na venkově však převládají tradiční místní nápoje - tella (slabé pivo z ječmene nebo kukuřice) a medovina zvaná tej [tedž]. Na vzestupu je žvýkání listů kátu, lehce stimulující drogy.

Z hygienického hlediska nezávadné je stravování ve slušných restauracích. Jinak je dobré řídit se starou koloniální moudrostí, že se nemá jíst nic, co nelze uvařit nebo oloupat. I tekoucí vodu, zejména mimo mezinárodní hotely v Addis Abebě, je nutno převařovat nebo nahrazovat balenou v lahvích, případně minerální vodou místní značky Ambo. Pozor také na led (například do whisky) z neprověřených zdrojů.

Nejčastější a nejjednodušší doprava do Etiopie je letecká.

Rozmáhají se příjezdy turistů vlastními (nebo jinde v Africe najatými) terénními vozy cestou z Keni do Súdánu nebo opačně. Podle striktních předpisů, které se ne vždy dodržují, musí turista v dostatečném předstihu napsat žádost na Road Transport Authority v Addis Abebě (P.O.Box 2504, fax 00251 11) 5510715, tel. (00251 11) 5156338, 5510244), v níž uvede oba hraniční přechody (příjezdu a výjezdu), dobu, po kterou se v Etiopii zdrží, SPZ, číslo motoru a šasi. Pro delší dobu musí mít každý cizí automobil na etiopském území dočasnou poznávací značku. Vydává ji na základě speciální žádosti Transport & Communications Bureau v Addis Abebě tel. 00251 11) 6614 690 na jeden měsíc s možností prodloužení; původní SPZ zůstane v úřední úschově. Nutná je pojistka a carnet de passage, do kterého se musí zapsat i dovezené náhradní díly větší hodnoty. Mezinárodní řidičské průkazy v Etiopii neplatí, ale mohou (stejně jako národní řidičský průkaz s anglickým překladem) posloužit pro vydání etiopského řidičského průkazu. Vydává ho Road Transport Authority v Addis Abebě a bez něj nelze v Etiopii řídit.

Turisté si mohou na cesty po zemi také najmout terénní vůz i s řidičem od některé z řady addisabebských cestovních kanceláří. Doporučuje se volit raději tuto cestu.

 Zdroj: MZV

 

Důležitá telefonní čísla:

Policie: 911

Záchranná služba: 907

Hasiči: 912

 

zpět


Lokace:

Etiopie
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosoutěž:

Česká krajina

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

27.5.2020
Nejstarší kalendář sice vznikl v Egyptě již ve 4. tisíciletí před Kristem, ale jeho dennodenní využívání se zachovalo dodnes. Kromě jmen a různých svátků si prostřednictvím kalendáře připomínáme všelijaké mezinárodní dny. A právě přehled těch (dle nás) nejzajímavějších vám přinášíme v následujících řádcích.
25.5.2020
Do 9. ročníku udílení cen o nejoblíbenější hotel roku Czech Hotel Awards 2020 se zapojilo více než 1200 hotelů. Posláním organizátorů je vytvoření zodpovědné platformy, která propojuje, oceňuje a podporuje všechny hoteliéry přistupující ke svému podnikání s otevřenou myslí a láskyplným srdcem. Tato vize nabývá zejména v současném dění na významu.
22.5.2020
Všichni milovníci muzeí se mohou těšit na postupné otevírání. Návštěvníky čekají mnohé výstavy, tematické prohlídky i stálé expozice.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - VENEZUELA a PARAGUAY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 27. 5. 2020
svátek:
dnes:
středa 27.5.
20 °C
zítra:
čtvrtek 28.5.
14 °C