www.infoglobe.cz » Obecné informace

Obecné informace

Finsko - obecné informace

Hlavní město: Helsinki

Počet obyvatel: 5 214 512

Růst HDP: + 2,1 % (2005)

Úřední jazyk: finština

Finská republika je severská země v severovýchodní Evropě. Sousedí s Ruskem, Švédskem a Norskem. Mimo pevninské území ještě Finsku patří souostroví Alandy

Politika

Na základě ústavy je Finsko parlamentní demokratickou republikou. V čele státu stojí prezident. Administrativně se Finsko dělí na dvanáct krajů. Obyvatelstvo je koncentrováno v jižních částech země. Od roku 1995 je Finsko členskou zemí EU.

Geografie

Finsko je zemí tisíců jezer a ostrovů, přesněji 187 888 jezer a 179 584 ostrovů. Jezero Saimaa je čtvrté největší v Evropě. Finská krajina je převážně rovinatá s nízkými kopci. Nejvyšším bodem je Haltitunturi s výškou 1328 m nad mořem. Nalézá se daleko na severu Finska. Kromě mnoha jezer krajině dominují rozsáhlé severské lesy, které zaujímají asi 68 % souše, a trocha obdělávané půdy. Převážná část ostrovů leží jihozápadě (souostroví Ålandy) a podél jižního pobřeží ve Finského zálivu. Finsko je jednou z mála zemí na světě, která se stále zvětšuje. Od konce poslední doby ledové se plocha země díky izostatickému zvedání každý rok zvětšuje o zhruba 7 km2. 

Příroda

Finské jezerní krajiny bohaté na lesy a bažiny zabírají velkou část území; řeky a kanály tady propojují navzájem jednotlivá jezera, bohatá na ryby. Finsko patří do studeného kontinentálního klimatického pásu, který má na severu zřetelné znaky subpolárního podnebí. Jedna čtvrtina Finska leží za polárním kruhem; na sever od něj panuje polární den a polární noc. Těmto podmínkám se nejlépe přizpůsobují jehličnaté lesy, tundry, duby a ze zvířat sobi.

Zdraví

Mezi ČR a Finskem není uzavřena dohoda o bezplatném poskytování zdravotní péče, platí však obecné zásady EU. Česká zdravotní pojišťovna uhradí zdravotní péči svému pojištěnci v rozsahu a za podmínek publikovaných např. Centrem mezistátních úhrad - www.cmu.cz. Doporučujeme, aby se cestující do Finska o těchto podmínkách před cestou informovali u své zdravotní pojišťovny, nebo na stránkách Centra mezistátních úhrad. Informaci o specifikách úhrad zdravotní péče ve Finsku zveřejňuje centrum na webové stránce - www.cmu.cz/eu/finsko.htm. Přes uvedené možnosti, které vznikly po vstupu do EU, doporučujeme i nadále, aby cestující uzavírali komerční cestovní připojištění.

Doprava

Ve Finsku je 79 150 km silnic, z toho je 51 599 km pokryto asfaltem a 653 km z toho jsou dálnice. Neplatí se žádné poplatky. Většina silnic je pokryta asfaltem, na venkově jsou ještě některé silnice štěrkové. V zimních měsících jsou všechny hlavní silnice otevřené. Od začátku října je třeba především na severu země počítat s typicky zimními jízdními podmínkami.

Ve Finsku jsou v zimě od 1.prosince do 28.února nařízeny zimní pneumatiky - platí i pro cizince! Sněhové řetězy se používají pouze pokud to lokální podmínky vyžadují; povrch vozovek nesmí být jimi poškozen.

Media

Ve Finsku působí celkem 4 televizní stanice, z toho jsou 2 veřejnoprávní (YLE1 a YLE2). Nejčtenějším deníkem je Helsingin Sanomat s nákladem přes 420 tis. výtisků.

Převzato z MZV

zpět

Lokace:

Finsko
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.11.2019
Dopravní podnik hlavního města Prahy připravil v rámci programu „Zážitková turistika pro příznivce historie městské hromadné dopravy“ na sobotu 23. listopadu jízdu historickou soupravou metra za poznáním zajímavých míst na trase B s průvodcem.
18.11.2019
Oponický zámeček nabídne 22. a 23. listopadu noční prohlídky Aponiovské knihovny obohacené o výklad v podání Divalla Tesáre.
17.11.2019
Už v pondělí 18. listopadu si můžete přijít poslechnout, co zažil Martin Krasňanský při své výpravě za polární kruh, následovat bude filmové pásmo Reel Rock.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace Měsíce - MALTA a MONAKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 19. 11. 2019
svátek:
dnes:
úterý 19.11.
7 °C
zítra:
středa 20.11.
6 °C