www.infoglobe.cz » Jak fotografovat bouřku

Jak fotografovat bouřku

Publikováno: 1.8.2011
Letní bouřky jsou dozajista zajímavou a inspirující tématikou pro tvůrčí fotografii a my si nyní přiblížíme některé technické postupy, jakými je možno dosáhnout co možná nejlepších snímků.

Bouřka je jeden z nejzajímavějších atmosferických jevů vůbec a její fascinující síla i omračující projev jsou mnohdy zajímavým zpestřením horkých letních dnů, pakliže ovšem nejste někde pod stanem či nepodnikáte dlouhou túru na otevřeném horském prostranství. Léto je možná nejhezčím obdobím, kdy máme také nejvíc času se zaobírat kreativní činností a fotografováním, ať už je to dovolená u moře, posezení s přáteli či výlet do přírody.

Zkušenější fotografové však dobře vědí, že proti těmto všem kladům stojí jeden mocný odpůrce a tím je letní slunce – ostré kontrastní světlo, kolmo dopadající na vše živé i rostoucí, nezajímavá modrá obloha bez mráčku a všudypřítomné přepaly… fotograf se právem těší na podzim, jeho barevnou sytost, kontrasty, mlžná rána a vůbec zajímavé pohledy do krajiny. A právě onen pohled do krajiny a to i městské, nás bude dnes zajímat. Dusno letních dní opravdu příliš ke kreativitě nevybízí, ale to trvá jen do okamžiku, kdy se na obzoru objeví první těžká oblaka, která věstí přicházející bouři. Zelená krajina má náhle zajímavý protipól, světlo se z nadhlavníku posunulo blíže na horizont a je dozajista zajímavější. To je okamžik, kdy by měl zbystřit každý, kdo alespoň trochu holduje fotografickému koníčku. Tímto nadšencem sem i já a tak se nyní s vámi o své zkušenosti podělím.

V první řadě je potřeba si uvědomit či lépe řečeno zjistit, s jakou intenzitou bouřky můžu počítat, abych nebyl náhle zaskočen a krom promočené výbavy nehrozila újma i mému zdraví. Současně s běžnou předpovědí počasí je dobré sledovat např. i přesný meteoradar na stránkách ČHMÚ a popř. i detektor blesků, vše výhradně a přehledně pro ČR na těchto stránkách: http://www.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/rad/data_jsradview.html  http://www.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/blesk/data_jsceldnview.html .

Dále je nutné vybrat vhodnou lokalitu. Nejvděčnější jsou otevřené výhledy do krajiny či městská panoramata. Pozor však na otevřené či jinak vyvýšené vyhlídky a rozhledny – ty se mohou stát terčem blesků! Vždy mějte na paměti, že je potřeba mít v dosahu bezpečné místo úkrytu i proti kroupům a padajícím větvím!

Co budeme potřebovat?   

Ideální technikou je dnes již běžně dostupný fotoaparát s možností  manuálního nastavení závěrky a clony, aby bylo možné přesně nastavit požadované hodnoty, viz.dále. Běžný automat bohužel nejspíš nestačí pro vyfocení samotného blesku, jelikož nelze nastavit dostatečně dlouho závěrku a vězte, že takový postřeh, abychom zachytili záblesk, opravdu nikdo z nás nemá... Bez problému ale vyfotíte zlověstnou strukturu mraků, a i to mnohdy pro úspěch stačí! Další nutnou součástkou výbavy bude stativ, jelikož fotíme často za zhoršených světelných podmínek a na delší čas expozice, přičemž pouhé položení fotoaparátu na pevnou podložku mnohdy nedostačuje. Samozřejmě, že když vás chytne bouřka někde v terénu, nepoběžíte domů pro stativ, ale pokuste se přinejmenším použít samospoušť, jelikož namáčknutí spouště může mechanicky pohnout celým foťákem a následná fotka (při delším expozičním čase) tak bude rozmazaná. Náročnější fotograf by pak neměl zapomenout tzv. ND filtry (neutral density) = šedé filtry, které mají za účel prodloužit expozici. Pomůžou vám použít delší čas závěrky ke korekci pohybové neostrosti za jasného dne, až k úplnému "vymazání" pohybujících se lidí či předmětů ze snímku. Velmi zajímavého efektu se s nimi dá dosáhnout při snímání krajin za dne - na delší expozici (v řádu vteřin), rozmazané větvičky, tráva atd. dodají snímku příjemnou atmosféru. Na noční fotografii jsou však víceméně zbytečné. Právě filtry nám povolí prodloužit čas a tam kde by jinde i při vysoké cloně byl přepal, je s filtrem snímek v pořádku a přirozený. Filtr doslova odfiltruje přebytek denního světla.

Výbavu máme a můžeme přistoupit k samotnému focení. Našli jsme si vhodné místo a je jen na nás, zda-li budeme snímat pouze bouřkový mrak anebo i horizont pod ním, který nám často vhodně dotvoří - uzavře - kompozici záběru.

Fotíme-li bouřku v noci, je to ta snažší varianta. Ze stativu či podložky zaměříme objektiv směrem předpokládaného výskytu blesků a volíme raději širší záběr - pro případné ořezy a výřezy. Problém může nastat s ostřením, jelikož za tmy se ostřící systém nemá čeho chytit, zkusme tedy najít nějaký alespoň mírně osvětlený vzdálený bod a na ten s citem manuálně či automaticky zaostřit. Není dobré ostřit na objekty blízké, jelikož blesk je většinou otázkou vzdálenosti mnoha kilometrů.

Expozice - závěrka

Máme zaměřeno, zaostřeno a nyní nastavíme délku expozice: ideálně dle intenzity zbytkového denního světla a četnosti výskytu blesků v přepočtu na sekundy. Pakliže uhodí v daném prostoru 10x do minuty, stačí čas expozice v rozmezí cca 10-15 sekund. Jestliže je intenzita blesků větší, či menší, přizpůsobíme tomu i čas závěrky. Poloprofi a náročné amatérské fotoaparáty mají možnost bez problému 30 sekund snímání popř. i nastavení Bulb (Canon), přičemž se exponuje po dobu zamáčknutí spouště - zde opět pozor na mechanické rozhýbání fotoaparátu - ideální je vlastnit dálkovou spoušť, ale to jen na okraj. Dejte pozor na silné zdroje světla v záběru - lampy, osvětlení, neony, reklamy = opět by hrozil přepal.

Clona

Clonu (f) nenecháme úplně otevřenou (menší clonové číslo, např. f 2,8 - 3,5 apod.), protože blesk je opravdu silným zdrojem záření a vznikl by nám přepal! Clonu tedy dáme do rozmezí f8 - f11, když tak často ztratíme menší záblesky, což je pořád lepší, než přepálit jeden velký a zajímavý.    

ISO

Dále zkuste zjistit, zda-li váš stroj podporuje automatickou redukci šumu při dlouhých expozicích. Tímto se dostáváme k důležité otázce ISO - vysoká světelná citlivost čipu je u jednodušších kompaktů a levnějších či starších zrcadlovek často zdrojem výrazného šumu (mini kostiček), který však lze s větším či menším úspěchem později redukovat v PC. ISO nastavíme také raději manuálně: 100 - maximálně 200, u lepších foťáků s větším čipem či s více megapixely možné až ISO 400.

Pak už to chce jen dávku trpělivosti a štěstí v podobě suchého návratu domů, nemluvě o působivých snímcích na kartě.

Bouřky za dne

Druhou a náročnější disciplínou je focení bouřky za dne. Jak už jsem psal, není problém zachytit hrozivá černá mračna, s blesky je to pak už podstatně horší. S hledáním místa je to stejné: dobrý výhled a možnost úkrytu! U nastavení hodnot není dobré doufat, že se vám podaří z tisíce fotek při expozici 1/30 sekund zachytit byť jeden blesk. Lepší je tedy použít právě šedý filtr, tj. zmenšit intenzitu světla > stáhnout ISO na minimum (100) > prodloužit čas na hranici 1/4 – 5 sekund (dokud nám nevzniká přepal) a stále doufat v trochu štěstí. U delších časů si za dne musíme dát pozor i na případné pohyblivé objekty v záběru - listí, větve, tráva, stromy, lidé atd., které mohou svým pohybem sice vytvořit zajímavou scénu, ale i celý záběr znehodnotit…

A na závěr malý tip: Až budete mít odfoceno a chtěli byste zkusit vytvořit zajímavý portrét bouřky a osoby v popředí, vyzkoušejte i vy použít blesk - ať už systémový či externí. Nastavte vše jako v případě nočního fotografování, tj. delší závěrku (1/4 - až 5-10 sek.) a společně s ní odpalte i váš blesk. Objekt v popředí - osoba - by se neměla příliš hýbat, aby nevznikali "duchové". U dělších expozičních časů můžete zkusti trochu kreativity - po odpálení blesku osoba opustí prostor před objektivem a Vy nechte dál snímat "krajinu" s bouřkou. Možná se tak dočkáte velmi zajímavých snímků! Je to jen o Vaší nápaditosti. Fotografovaný objekt by měl díky blesku zůstat ostrý a zbytek snímku pak dotvoří blesky přírodní… Za zkoušku nic nedáte!

Každopádně je tato kreativní činnost často dílem náhody, ale je třeba být alespoň částečně technicky či teoreticky připraven.

Tak vám přeji hodně štěstí a dejte na sebe i techniku pozor!

 

Pozn.autora: pakliže byste některým technickým výrazům neporozuměli, navštivte předchozí články naší fotoškoly, kde je vše podrobně vysvětleno.

 

připravil: Jan Chaloupka             

foto: Martin Picmaus, Jan Chaloupka - archiv a Wikipedia Commons: Ken



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Přeexponované fotografie a základy práce s filtry
Publikováno: 19.8.2010
Přeexponovaná, neboli přepálená fotka - největší zlo digitální techniky! Velmi stručný úvod do tématiky této krátké kapitoly naší fotoškoly. Přeexponované fotografie, tedy ty, na kterých jsou jasně viditelná bílá místa bez kresby, jsou s nástupem digitálních fotoaparátů stále palčivějším problémem.

Fotoškola: Začínáme s manuálem
Publikováno: 25.5.2009
Po delší odmlce se opět vrací téma fotoškoly, které se hned v úvodu zaměří na jedno ze základních témat pokročilého fotografování a tím jsou manuální řežimy – expoziční časy, práce se clonou a dalších pár drobností k prohloubení vašich znalostí či snad radosti z práce s náročnějším fotoaparátem.

Digikompakt: co vzít v úvahu při jeho výběru
Publikováno: 25.6.2012
Různí lidé preferují různé přístupy. Někdo vybírá podle barvy a designu, někdo podle ceny a třeba využije speciální nabídkovou akci, jiní hledají určité uživatelské funkce. Všichni si ale nejspíš uvědomujeme, že nákup je vhodné dobře promyslet, abychom ho třeba už velmi brzy nelitovali.

Moderní tisk fotografií od OnlinePoster.cz
Publikováno: 10.1.2013
Rádi cestujete a poznáváte zajímavá místa? Nebo v tomto ročním období raději lenošíte v pohodlí vašeho domova? Ať už je to jakkoli, příjemné zážitky si na fotoaparát zachycují mnozí z vás. Klasická fotoalba jsou malou klenotnicí zážitků, ale co byste řekli na unikátní velkoformátovou fotografii, která by zdobila třeba váš obývák a celoročně vám připomínala krásně prožité chvíle?!

Zoner Photo Studio: Konec nekonečnému procházení složek – jak rychle najít konkrétní fotografii
Publikováno: 2.11.2015
Zimní období zlehka ukrajuje z možností k pořízení dobrých fotografií. Ačkoliv námětů je víc než dost, není dostatek toho, co je při fotografování často to nejdůležitější – světlo. Proto je zimní období dobré třeba k tomu, abyste se vrátili k možná zapomenutým fotografiím z léta nebo podzimu a konečně je protřídili a vybrali ty nejlepší snímky.

Zoner Photo Studio: nejlepší způsoby, jak se podělit o fotky ze svých cest
Publikováno: 28.11.2016
Málokdo fotí na svých cestách jen proto, aby si uchoval barvité vzpomínky. Ať už vám fotky pomohou při vyprávění svých zážitků, nebo se s nimi chcete jen pochlubit svým přátelům, existuje spousta možností, jak to udělat.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

27.3.2024
Ať vám Velikonoce přinesou hodně radosti, zdraví, klidu i splněných cestovatelských tužeb. Běžte se ve dnech volna projít do přírody a načerpejte novou energii.
1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 28. 3. 2024
svátek:Soňa
dnes:
čtvrtek 28.3.
6 °C
zítra:
pátek 29.3.
5 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X