www.infoglobe.cz » Historie

Historie

     Jméno Francie pochází z latinského Francia, tedy země Franků. Zajímavé je, že hranice dnešní Francie jsou přibližně stejné jako území starověké Galie. Ta byla v první polovině před naším letopočtem dobyta geniálním římským diktátorem Gaiem Juliem Caesarem (přízvisko Caesar pochází z kartaginštiny a znamená slon, jeho děd ho dostal na počest toho, že za punských válek sám s kopím zabil slona). Galové časem přijali latinu jako svoji řeč, její evolucí je dnešní francouzština, a římskou kulturu za svoji kulturu. V 5. století n.l. byla Francie plně christianizovaná a svatý Jeroným o ni podotkl, že je to „jediná země, v níž není hereze“.

    Důležité období v dějinách Francie je rovněž  4. století, když ji zaplavily germánské kmeny Franků, od nichž koneckonců Francie odvozuje své jméno. Frankové konvertovali ke katolickému vyznání a jejich zem si vysloužila titul „nejstarší dcery církve“. Vládla zde karolinská dynastie a to až do roku 987, kdy se Hugo Capet, vévoda pařížský, nechal korunovat králem.

     Mezi lety 1337 až 1453 vedla Francie s Anglií stoletou válku. Existuje několik příčin vzniku stoleté války. Jednalo se o spor o nadvládu ve Flandrech, neuznání práva Edvarda III. na francouzský trůn, spor o nadvládu nad Vlámskem. Válka vypukla po tom, co francouzský král Filip VI. napadl anglické državy. Mezi její významné bitvy patří bezpochyby například bitva u Kresčaku, kde Angličané s přibližně dvaceti tisíci muži drtivě zvítězili nad čtyřnásobnou francouzskou přesilou. Pozornost si zaslouží bitva třiceti, která se konala v rámci kontroly nad bretaňským vévodstvím a participovalo v ní třicet rytířů, zemanů a šampiónů rytířských klání na každé straně. Tento souboj se ve své době považoval za bravurní příklad nejlepšího rytířství, zpívali o něm trubadúři a byl převyprávěn ve Froissartově kronice. Poslední bitva stoleté války byla u Castillonu. Zde poprvé v evropské historii rozhodlo o vítězství použití kanónů. Stoletá válka obecně přinesla mnoho inovací ve válčení. Například rozšíření moderních zbraní znamenalo, že důležitou roli začali hrát i řadoví vojáci a nejen rytíři. Válka vyčerpala značně obě strany, ovšem Francouzům se podařilo Angličany ze své země téměř vytlačit (až na Calais, které získali 1558).

     Monarchie se dostala na mocenské výsluní v 17. století za vlády Ludvíka XIV., jeho lid byl nejpočetnějším v Evropě a moc a bohatství jeho vlády zajisté reprezentoval zámek ve Versailles. Moc králů však rokem 1789 skončila, tato událost vstoupila do dějin jako Velká francouzská revoluce a Ludvík XVI. a jeho žena Marie Antoinetta byli popraveni. V roce 1799 se moci nad republikou chopil kdysi neznámý malý Korsičan – Napoleon Bonaparte. Nejprve ze sebe udělal konzula a poté císaře, přičemž se symbolicky korunoval sám (celá událost je zachycena na slavné Davidově malbě). Napoleonovo impérium se neustále rozrůstalo. Ruská kampaň však v podstatě znamenala konec jeho velmocenských ambicí. Po sérii ústupových bitev nakonec padl do zajetí a byl vyhnán na ostrov Elba. Když se navrátil pokusil se ještě naposled o obnovení své moci, avšak bitva u Waterloo roku 1815 znamenala jeho definitivní porážku.

      Dvacáté století bylo pro francouzské dějiny nejkrvavější v jeho historii, zvláště první světová válka. I když ji společně se ostatními dohodovými státy vyhrála, bylo to strašlivé vítězství. Druhá světová válka byla pro Francii prohraná ještě než mohla pořádně začít. Němci obešli veleslavnou Maginottovu linii a Francii obsadili, přičemž v jihozápadní Francii vznikl loutkový stát se sídlem ve Vichy se stařičkým maršálem Pétainem v čele. Nutno podotknout,že francouzský odboj dělal Němcům vážné potíže a napomohl spojeneckému vylodění v Normandii 6.6.1944.

      Po válce byla ustanovena čtvrtá republika a po ní v roce 1958 pátá republika, která je dodnes a vyznačuje se poloprezidentským režimem, kde má prezident výrazné pravomoci. Dnes je Francie součástí Evropské unie a v roce 1999 vstoupila do Eurozóny.

     

Foto: Wikipedia.org

zpět

Lokace:

Francie
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosoutěž:

Daleké kraje

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold***
2. cena redakce:
50% sleva na nákup jízdenek kamkoli po Evropě se společností FlixBus

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

26.6.2019
Všichni, kteří mají rádi přírodu, dobrou hudbu a nevšední zážitky, by si neměli nechat ujít 9. ročník akce Zelená Modrá, která se uskuteční 29. a 30. června.
25.6.2019
Filmový svátek strávený v prostředí lázeňského města, kde soutěží filmy z celého světa v několika kategoriích, to je Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary. Letošní 54. ročník potrvá od 28. června do 6. července. Filmy hodnotí nejen porota, ale i diváci. Hlavní cenou festivalu je Křišťálový glóbus.
24.6.2019
Všichni milovníci bruslení se mohou opět těšit na letní inline akci, která se koná každý pátek večer během letních prázdnin od roku 2004. Organizované přejezdy Bratislavou na kolečkových bruslích (a kolech) jsou vhodné pro všechny generace.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – NOVÁ KALEDONIE, PAPUA-NOVÁ GUINEA, TASMÁNIE A ŠALAMOUNOVY OSTROVY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 26. 6. 2019
svátek: