www.infoglobe.cz » Historie

Historie

     Jméno Francie pochází z latinského Francia, tedy země Franků. Zajímavé je, že hranice dnešní Francie jsou přibližně stejné jako území starověké Galie. Ta byla v první polovině před naším letopočtem dobyta geniálním římským diktátorem Gaiem Juliem Caesarem (přízvisko Caesar pochází z kartaginštiny a znamená slon, jeho děd ho dostal na počest toho, že za punských válek sám s kopím zabil slona). Galové časem přijali latinu jako svoji řeč, její evolucí je dnešní francouzština, a římskou kulturu za svoji kulturu. V 5. století n.l. byla Francie plně christianizovaná a svatý Jeroným o ni podotkl, že je to „jediná země, v níž není hereze“.

    Důležité období v dějinách Francie je rovněž  4. století, když ji zaplavily germánské kmeny Franků, od nichž koneckonců Francie odvozuje své jméno. Frankové konvertovali ke katolickému vyznání a jejich zem si vysloužila titul „nejstarší dcery církve“. Vládla zde karolinská dynastie a to až do roku 987, kdy se Hugo Capet, vévoda pařížský, nechal korunovat králem.

     Mezi lety 1337 až 1453 vedla Francie s Anglií stoletou válku. Existuje několik příčin vzniku stoleté války. Jednalo se o spor o nadvládu ve Flandrech, neuznání práva Edvarda III. na francouzský trůn, spor o nadvládu nad Vlámskem. Válka vypukla po tom, co francouzský král Filip VI. napadl anglické državy. Mezi její významné bitvy patří bezpochyby například bitva u Kresčaku, kde Angličané s přibližně dvaceti tisíci muži drtivě zvítězili nad čtyřnásobnou francouzskou přesilou. Pozornost si zaslouží bitva třiceti, která se konala v rámci kontroly nad bretaňským vévodstvím a participovalo v ní třicet rytířů, zemanů a šampiónů rytířských klání na každé straně. Tento souboj se ve své době považoval za bravurní příklad nejlepšího rytířství, zpívali o něm trubadúři a byl převyprávěn ve Froissartově kronice. Poslední bitva stoleté války byla u Castillonu. Zde poprvé v evropské historii rozhodlo o vítězství použití kanónů. Stoletá válka obecně přinesla mnoho inovací ve válčení. Například rozšíření moderních zbraní znamenalo, že důležitou roli začali hrát i řadoví vojáci a nejen rytíři. Válka vyčerpala značně obě strany, ovšem Francouzům se podařilo Angličany ze své země téměř vytlačit (až na Calais, které získali 1558).

     Monarchie se dostala na mocenské výsluní v 17. století za vlády Ludvíka XIV., jeho lid byl nejpočetnějším v Evropě a moc a bohatství jeho vlády zajisté reprezentoval zámek ve Versailles. Moc králů však rokem 1789 skončila, tato událost vstoupila do dějin jako Velká francouzská revoluce a Ludvík XVI. a jeho žena Marie Antoinetta byli popraveni. V roce 1799 se moci nad republikou chopil kdysi neznámý malý Korsičan – Napoleon Bonaparte. Nejprve ze sebe udělal konzula a poté císaře, přičemž se symbolicky korunoval sám (celá událost je zachycena na slavné Davidově malbě). Napoleonovo impérium se neustále rozrůstalo. Ruská kampaň však v podstatě znamenala konec jeho velmocenských ambicí. Po sérii ústupových bitev nakonec padl do zajetí a byl vyhnán na ostrov Elba. Když se navrátil pokusil se ještě naposled o obnovení své moci, avšak bitva u Waterloo roku 1815 znamenala jeho definitivní porážku.

      Dvacáté století bylo pro francouzské dějiny nejkrvavější v jeho historii, zvláště první světová válka. I když ji společně se ostatními dohodovými státy vyhrála, bylo to strašlivé vítězství. Druhá světová válka byla pro Francii prohraná ještě než mohla pořádně začít. Němci obešli veleslavnou Maginottovu linii a Francii obsadili, přičemž v jihozápadní Francii vznikl loutkový stát se sídlem ve Vichy se stařičkým maršálem Pétainem v čele. Nutno podotknout,že francouzský odboj dělal Němcům vážné potíže a napomohl spojeneckému vylodění v Normandii 6.6.1944.

      Po válce byla ustanovena čtvrtá republika a po ní v roce 1958 pátá republika, která je dodnes a vyznačuje se poloprezidentským režimem, kde má prezident výrazné pravomoci. Dnes je Francie součástí Evropské unie a v roce 1999 vstoupila do Eurozóny.

     

Foto: Wikipedia.org

zpět

Lokace:

Francie
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

16.12.2019
Před pár dny se podařilo Slovensku na 14. zasedání Mezivládního výboru na ochranu nehmotného kulturního dědictví UNESCO zapsat drátenictví do seznamu světového dědictví.
15.12.2019
Letos již po třicáté zavítá na Slovensko Betlémské světlo. Plamínek ze samotného Betléma byl včera převzat z rakouského města Linz a dnes bude slovenskými skauty předán polským kolegům.
14.12.2019
Moravskoslezský kraj zahájil zimní sezonu. Stejně jako v předchozích letech podpoří úpravu lyžařských a běžeckých tratí v Beskydech a Jeseníkách. Letos navíc pořídil na Pustevny rolbu a na Gruň sněhovou frézu.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ANDORRA a VATIKÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 16. 12. 2019
svátek:
dnes:
pondělí 16.12.
10 °C
zítra:
úterý 17.12.
9 °C