www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » ČR: Praha 7 - pražské ostrovy VII. Štvanice

ČR: Praha 7 - pražské ostrovy VII. Štvanice

Publikováno: 23.12.2011
Ostrov Štvanice leží mezi Karlínem a Holešovicemi. Přes ostrov vede Hlávkův most, který si jako jediný zachoval původní název. Po jedné straně stával známý zimní stadion, na druhé tenisový areál a bývalé koupaliště.

Historie

V dávných dobách tu býval vltavský brod a na ostrově měli rybáři chatrče. V 16. stol. byla postavena střelnice, ale v 18. stol. vydali zákaz střelby a střelnice byla zrušena. Koncem 19. stol. byly na ostrově 3 restaurace a pořádaly se zde lidové zábavy: zvířecí zápasy, divadelní představení, koncerty, ohňostroje a taneční zábavy. Okolo roku 1883 byla postavena první pražská ledárna, ze které koňské povozy rozvážely led po celé Praze. Na ostrov vedl můstek z Karlína, jediné přístupové cesty na ostrov. V roce 1898 město Praha odkoupilo ostrov od soukromého majitele a nechalo postavit dřevěný prozatímní most. V letech 1909-1912 byl nahrazen novým, ocelovým mostem a byl pojmenován podle stavitele Josefa Hlávky. V západní části ostrova stál objekt vodní elektrárny, který sloužil až do roku 1972. V roce 1984 prošla elektrárna rekonstrukcí a v roce 1988 byl obnoven její provoz.  

ostrov Štvanice  ostrov Štvaniceostrov Štvanice

ostrov Štvanice

Sportovní historie ostrova

Jako první v republice byl v roce 1931 na Štvanici uveden do provozu otevřený zimní stadion s umělou ledovou plochou. Na ledové ploše se konala hokejová utkání a mistrovství v krasobruslení. Dne 11. února 1955 se z hokejového utkání se Švédskem odvysílal první přenos Československé televize, který komentoval známý reportér Vít Holubec. Po pokrytí plochy palubovkou se zde konala i mistrovství v boxu, basketbale, volejbalu, sportovní gymnastice nebo stolním tenisu. Po rekonstrukci vodní elektrárny, včetně jezu i plavebních komor, byl vybudován areál pro vodní slalomáře. Ve východní části ostrova bývalo koupaliště s velkými travnatými plochami na opalování. Povodeň v roce 2002 koupaliště zničila a už nebylo opraveno. Neméně známý byl tenisový kurt, kde se odehrálo mistrovství světa ve Wimbledonu. Tenisová Štvanice pamatuje hodně známých tenisových jmen. V roce 1986 byl vystavěn nový centrální tenisový dvorec na mezinárodní úrovni.

ostrov Štvanice

ostrov Štvaniceostrov Štvaniceostrov Štvanice

Současnost

Zimní stadion byl kvůli špatnému technickému stavu, bohužel, již srovnán se zemí. Na Centrálním tenisovém dvorci se dodnes pořádají významné turnaje. Za tenisovým areálem stojí nejmodernější, zastřešený a osvětlený skatepark. Jezdí se tady i závody na kolech BMX a bruslích in-line. V budoucnosti má ostrov projít velkými změnami a chystají se nová spojení s pevninou výstavbou tří nových lávek.

ostrov Štvaniceostrov Štvaniceostrov Štvanice

ostrov Štvanice

Text: Pavlína Nováková

Foto: Klára Svobodová

Čerpáno:  Pražské ostrovy – Eva HrubešováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR: Praha 1 - pražské ostrovy I. Kampa
Publikováno: 4.11.2011
Každý, kdo cestuje po historické Praze, nesmí zapomenout navštívit Karlův most. A zde, kousek pod Karlovým mostem, objevíte ostrov jménem Kampa. I když tento ostrov leží v rušném centru Prahy, najdete tu klid, pohodu a romantická zákoutí.

ČR: Praha - pražské mosty VI. - Hlávkův most
Publikováno: 17.2.2012
Šestý díl o pražských mostech pojednává o tom, který spojuje Holešovice a Florenc.

Praha: ještě rok do otevření Šlechtovky
Publikováno: 27.4.2019
Šlechtova restaurace, kterou Pražané znají pod názvem Šlechtovka, prochází třetím rokem celkovou rekonstrukcí. Chátrající kulturní památka čekala na svou obnovu dlouhých 40 let. Díky omezeným financím nebudou interiéry obnoveny do původní podoby, projekt je realizován v úsporné, tedy zjednodušené formě.

ČR: Praha 5 - pražské ostrovy VIII. Císařská louka
Publikováno: 30.12.2011
Na Císařské louce, dříve Královské, byl někdy v letech 1899-1903 velký přístav pro vory a parníky. V současné době slouží ostrov k rekreačním a sportovním účelům.

ČR: Praha 4 - pražské ostrovy XI. Veslařský ostrov
Publikováno: 6.1.2012
Ostrov se dříve jmenoval Schwarzenberský, protože jej vlastnil knížecí rod Schwarzenberků. Veslařský ostrov vznikl naplavováním písku kolem roku 1420. Severní část ostrova je známá díky podolské vodárně a velkým přístavem lodí.

ČR: Praha 6,7 - pražské ostrovy VI. Trojský ostrov - VIDEO
Publikováno: 9.12.2011
Nejsevernějším pražským ostrovem je ostrov Trojský, někdy uváděný jako Císařský, který leží mezi Bubenčí a Trojou, což je dnešní dolní část zoologické zahrady s vodními ptáky. V okolí je nádherná příroda. Jižně leží Královská obora a severně chráněný přírodní park Drahaň-Troja. Na videu trénink vodáků na vodní slalomové trati v Tróji.

ČR: Praha 5 - pražské ostrovy IV. Dětský ostrov
Publikováno: 25.11.2011
Podle svých bývalých majitelů měl i Dětský ostrov více jmen. Jméno Dětský se ujalo až po druhé světové válce, po výstavbě souboru dětských atrakcí, které spolu s hřišti věnovali dětem.

ČR: Praha 7 - pražské ostrovy V. Libeňský ostrov
Publikováno: 2.12.2011
Libeňský ostrov, v minulých stoletích skutečně ostrov, byl později poloostrov připojený k Libni. Při regulaci Vltavy ve dvacátých letech byla jeho jižní část spojena s územím Libně a Karlína a cípem Rohanského ostrova. Byl tak vytvořen poloostrov se slepým ramenem Vltavy.

ČR: Praha 1 - pražské ostrovy III. Střelecký ostrov
Publikováno: 18.11.2011
Ostrov leží uprostřed řeky a v letech 1839-1841 byl spojen s břehem Vltavy prvním unikátním řetězovým mostem. Jméno Střelecký dostal díky střelnici v jižní části ostrova.

ČR: Praha 1 - pražské ostrovy II. Slovanský ostrov
Publikováno: 11.11.2011
Slovanský ostrov, který většina Pražanů zná pod názvem Žofín, je králem mezi pražskými ostrovy. Významné místo, kde se pořádají koncerty, plesy nebo politická setkání mezinárodního významu.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Letní radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety autem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety vlakem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v hotelu Diana*** Nové Mesto nad Váhom s wellcome drinkem, snídaní a zapůjčením kol + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

26.8.2019
Druhý ročník multižánrového festivalu Skaly se bude konat v magickém prostředí pod Slunečními skálami nedaleko Rajeckých Teplic u Žiliny, a to od 30. srpna do 1. září.

25.8.2019
V horní části podtatranské obce Ždiar můžete navštívit novou letní expozici zachycující svět unikátních živočichů.

24.8.2019
Pro potřeby nejen Pražanů vzniklo další místo pro oddych a vycházky přírodou. Na území Prahy v Horních Počernicích bylo revitalizováno nehostinné území V Ladech (včetně vodních ploch) a vznikl nový lesopark.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - ESTONSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 26. 8. 2019
svátek:Luděk
dnes:
pondělí 26.8.
24 °C
zítra:
úterý 27.8.
24 °C