www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » ČR, Praha: čtyři roky Svatováclavské vinice - VIDEO

ČR, Praha: čtyři roky Svatováclavské vinice - VIDEO

Publikováno: 26.6.2012
Češi, kteří jsou schopni kvůli „Dni Kozla“ ve Velkých Popovicích, vypravit z Prahy několik zvláštních vlaků, a navíc zdarma, by jen těžko vyvraceli tvrzení, že jsou "národem pivařů". Jenže nejen pivu holdují naši lidé. Od pradávna je česká mysl ovlivněna také vínem. 1104 let je tomu právě letos, od časů, kdy zde vyrůstal kníže Václav, patron české země, ale také vášnivý vinař.

Romantické povahy, milovníci vína a historie by jen těžko hledali útulnější kout než vinici pojmenovanou právě po tomto proslaveném panovníkovi. Vinice svatého Václava leží v samotném historickém jádru Prahy, jen kousek od Pražského hradu a je vůbec nejstarším českým vinohradem. Před čtyřmi lety byla po rozsáhlých rekonstrukcích znovu otevřena spolu s Villou Richter.

Krátká procházka hlavy státu a církve

Tehdy, se sešel dolů po podhradí mrknout prezident Václav Klaus a o pár dní později, na svátek svatého Václava, si krátkou procházku z Hradčanského náměstí udělal také kardinál Miloslav Vlk, aby tomuto klenotu nad Prahou požehnal a trochu poupravil jeho nejasnou historii. Svatováclavská vinice

Svatováclavská viniceSvatováclavská viniceSvatováclavská vinice

Ryzlink a rulandské z hradních svahů

Podle některých pramenů se totiž historie vinohradu na Opyši vztahuje k roku 1375, a jeho zakladatelem je Karel IV. Ať je to tak nebo tak, Svatováclavská vinice bývá nyní spojována s přijetím křesťanství a vznikem české státnosti, alespoň tak to její současní provozovatelé prezentují. Nutno dodat, že v místě, kam se dá z Klárova dostat jednoduše po zámeckých schodech, anebo od Hradu a jeho Černé věže, taková forma PR funguje. Na lidi zabírá taky informace o tom, že ne zahradníci, ale sám kníže Václav vinici obhospodařoval, doslova pak padají úžasem, když mohou ochutnat pravé svatováclavské víno. Na jižních svazích v okolí Pražského hradu se pěstuje Rulanské modré a Ryzlink rýnský.

Svatováclavská viniceSvatováclavská viniceSvatováclavská vinice

Svatováclavská vinice

Jako kubánská ambasáda, sídlo hradní stráže nebo ministerstva vnitra sloužila v období po druhé válce klasicistní Villa Richter, vystavěná v areálu vinice ve třicátých letech 19. století. Její zdi vyslechly mnohé hlavně v době, kdy se v ní zabydlela Státní tajná bezpečnost. O vinohrad, od dob, co tam vila stála, příliš nedbal žádný z jejích obyvatel. Ne, že by snad ve víně nenašli zalíbení, ale přece jen bylo snazší opečovávat jednoduchý anglický park.

villa Richter

Co se dělo za zdí vedle zámeckých schodů, o tom se dá jen spekulovat. Jedno je ale jisté – vinohrad a nakonec i samotná Richterova villa, dostali pěkně zabrat. Veřejnost byla dlouhá desetiletí chudší o jednu z nejkrásnějších pražských vyhlídek. Dnes je všechno jinak. Areál a její současní správci postavili Villu Richter na tu správnou kolej. Vinice svatého Václava je přístupná veřejnosti bez omezení a ceny poblíž Hradu, můžou být i lidské. Skleničku vína si tam totiž může dát opravdu každý, aniž by se musel obávat toho, že pak bude týden bez jídla. Dobře najíst a napít se ale může i ve velkém stylu – to už samozřejmě něco stojí.

Svatováclavská vinice

Text/foto/video: Klára SvobodováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

CZ: Praha - Hradčany
Publikováno: 3.11.2008
Hradčany, jenž byly původně samostatným městem, se roku 1784 staly součástí sjednoceného Královského hlavního města Prahy. Převážnou část Hradčan tvoří Pražský hrad, který vznikl postupnými přístavbami z hradu z 9. století a dnes je označován za jeden z největších hradních komplexů na světě.

ČR, Praha: Petřínská rozhledna – malá Eiffelovka - VIDEO
Publikováno: 19.6.2012
Petřínská rozhledna. Pražskou kopii pařížské Eiffelovy věže zná každý pořádný Čech. Francouzi z ní mají srandu, pro mnohé Pražáky je Petřínská věž čistokrevnou stavbou se svým vlastním příběhem, žádnou napodobeninou.

ČR, Praha – Letná: oko nad Prahou - VIDEO
Publikováno: 19.11.2013
Místo lidských setkání – přátelských, pracovních. Místo, kde se dá sportovat a především místo, které nabízí luxusní výhled na Prahu – pražská Letná.

ČR, Praha – Kunratický les
Publikováno: 4.10.2017
Praha nabízí kromě úchvatných památek, výborné kuchyně a ještě lepšího piva i výlety do přírody. Jedno její malebné přírodní zákoutí dnes navštívíme. Bude jím Kunratický les.

ČR, Praha – návštěva botanické zahrady
Publikováno: 24.2.2016
Poté, co jsme si řekli o krásné procházce Prokopským a Dalejským údolím, vás zavedeme do další zelené oázy Prahy. Tentokrát se vydáme do městské části Trója, kde lze obdivovat hned několik turistických atrakcí.

ČR, Pražské věže – unikátní výlet
Publikováno: 15.4.2015
Tentokrát se vydáme do hlavního města České republiky, abychom absolvovali nádhernou procházku po turisticky nejvyhledávanějších atrakcích, které nabízejí hned několik pohledů na rušný život tohoto královského města ležícího na Vltavě.

ČR, Praha – kouzelný mořský svět
Publikováno: 20.7.2014
Před pár týdny jsme navštívili hlavní město České republiky - Prahu. Při procházkách jejími stověžatými uličkami, návštěvách všelijakých muzeí a pamětihodností, nebo ochutnávkách skvělého jídla jsme se rozhodli i pro nahlédnutí do mořského světa, který je relativně nově otevřenou atrakcí této krásné metropole.

ČR: Praha - procházka centrem města
Publikováno: 3.3.2014
Praha je hlavním a současně největším městem České republiky, ve kterém jsem se narodila a žiji zde dodnes. Rozkládá se na území 496 čtverečných kilometrů, má přes 1,2 milionu obyvatel a je považováno za jedno z nejkrásnějších měst Evropy.


Souvisejicí fotogalerie

ČR: Praha v zimním hávu
Když Prahu zasype poprašek sněhu a ozáří ji polední slunce... Foto: Daniel BabickýSouvisejicí videa

ČR, Praha: Jeruzalémská synagoga znovu na výsluní
Jeruzalémská nebo také Jubilení synagoga stojí v Jeruzalémské ulici na Praze 1. Představuje kombi...

ČR, Praha: čtyři roky Svatováclavské vinice
Češi, kteří jsou schopni kvůli „Dni Kozla“ ve Velkých Popovicích vypravit z Prahy několik zvláštn...

ČR: Praha -Trojský zámek - skvostné baroko
Pražská Troja zůstává jednou z nejžádanějších rezidenčních oblastí. Trojský zámeček, obklopený vi...

ČR: Praha - Karlův most - vidět ho se probouzet
Asi není slavnější pražské a snad i české památky než Karlova mostu, s jehož stavbou v samotném s...

ČR: Praha - život na Václavském náměstí
Václavák je významné společenské a obchodní centrum Prahy. Jeho dominantami jsou Národní muzeum a...

ČR: Praha - relax na zámku Ctěnice
Ctěnický zámek byste našli na samotném okraji Prahy, v městské části Praha 9 – Vinoř. Ctěnice jso...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Česká a slovenská zima

1. 1. – 28. 2. 2021
1. cena:
Horský balíček od vydavatelství Tatrica.sk
2. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
3. cena:
Knižní průvodce z vydavatelství Dajama
1. cena redakce:
Krásný šperk od Zlatnictví MILI
2. cena redakce:
Celoroční pojištění ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakce:
Dárkový kancelářský balíček od portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.1.2021
Na území Slovenska je v současnosti vybudovaných více než 600 naučných tras a stezek, přičemž jejich počet stále roste. Jelikož naučné stezky nebudují pouze státní a samosprávné instituce, ale i různá občanská sdružení, není v centrální databázi naučných stezek jejich přesný počet.
13.1.2021
Agentura Henley & Partners i letos sestavila žebříček nejsilnějších pasů světa na základě počtu zemí, které může navštívit držitel pasu bez nutnosti vyřizování povolení a placení víz. V roce 2021 bude nejspíš nutné prokázaní vakcinace.
11.1.2021
Světoznámé vydavatelství turistických průvodců – Lonely Planet – představilo druhé vydání těch nejzajímavějších míst na naší planetě, která bychom měli určitě navštívit.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – BHUTÁN a BANGLADÉŠ:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 16. 1. 2021
svátek:Ctirad
dnes:
sobota 16.1.
-6 °C
zítra:
neděle 17.1.
-6 °C